Trafik İşaretleri
Trend

Okul Bölgesi Azami Hız Sınırı Levhasının Anlamı TT-29b

Okul böglesinde azami hız sınırı nedir? Okul olan bölgelerde sürücülerin uyması gereken kurallar sizler için bir araya getirdik.

Öne Çıkan Başlıklar
 • Okul bölgesi azami hız sınırı işareti
 • Okul bölgesi azami hız sınırı levhası
 • Okul bölgesi azami hız sınırı tabelası
 • Hız Sınırı Bölgesi ne demek
 • Okul bölgesi nedir

Okul bölgesi azami hız sınırı levhasının anlamı: Okul veya okul çevresinde bulunduğu yolun azami hızını sınırlandırmak amacıyla, trafik tanzim işaretleri arasında bulunan trafik levha kodları TT-29b olan trafik işaret levhasına Okul bölgesi azami hız sınırı levhası denir.

Özellikle çocuklar için trafik güvenliği faaliyetleri kapsamında son dönümde bu trafik işaret ve levhasını sıklıkla görmeye başladık. Güvenli trafik projesi sayesinde hem sürücülerin hemde yayaların daha dikkatli olması amaçlanmıştır. Nitekim başarılı da olunmuştur.

Okul bölgesi hız levhası nerelerde kullanılır;

 • Okul yolunda
 • Okul civarında
 • Oyun alanlarında
 • Çocuk Parklarında
 • Görüş imkanının azaldığı yerlerde

Kullanılması gerekmektedir.

Hız Sınırı Bölgesi ne demek? Aksi bir işaret veya levhayla bildirilene kadar bulunduğu yolda belirtilen hız sınırını geçmenin yasak olduğu bölgeye hız sınırı bölgesi denir.

Okul yolu azami hız sınırı tabelasının önemi;

 • Daha güvenli trafik ortamının sağlanması
 • Olası trafik kazalarının önlenmesi

Diğer trafik işaretleri ve levhaları için ahmetmerkepci.com/trafik-isaretleri-ve-anlamlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Okul Bölgesinde Hız Sınırı Kaç Olmalıdır?

Özellikle okul giriş çıkış saatlerine öğrencilerin bilerek veya bilmeyerek bir çok trafik kuralını ihlal ettiği herkes tarafından biliniyor. Elbette onların hatalarını hiç tartışılmaz biz büyükler telafi edeceğiz.

Okul bölgesi azami hız sınırı levhası standart resminde 30 km/h hız sınırı olduğunu siz de fark etmişsinizdir. Peki 30 km/h doğru mu? Veya okul bölgelerinde hız kaç olmalıdır?

Okul Bölgesi hız limiti: Bu konu tamamen görecelidir arkadaşlar. Yani nicel olarak 40, 30 veya 20 olarak hız sınırı belirlemek yerine bilinçli sürücüler yetiştirerek, durabileceği bir hızla bu alanlardan geçmelerini öğretmemiz gerekiyor.

Ancak bu yaklaşımımız hata olarak yorumlanmasın bizlerde gerek trafik güvenliği önlemlerinin alınmasından yanayız hatta azami hız sınırın 20 km/h düşürülmesinden yanayız.

Okul Bölgesi Hız Sınırı Cezası Ne Kadar?

Sürücülerin her ne olursa olsun trafik işaretlerine uyması zorunludur. Eğer levhada 30 km/h hız sınırlaması olduğunu bildiriyorsa ve araç sürücüleri ihlal ederse trafik cezası yazılır. Hangi ceza maddesi yazılır?

47/1-c: Trafik işaretlerine ve levhalarına uymama cezası uygulanır. 47/1c maddesi ile ilgili detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/47-1-c-trafik-cezasi-nedir/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Trafik levhaları ve anlamlarını sizler için bir araya getirdik ziyaret etmek isterseniz ahmetmerkepci.com/trafik-levhalari-ve-anlamlari/ bağlantısına tıklayabilirsiniz.

0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu