Trafik İşaretleri
Trend

Kontrolsüz Kavşak Levhası Nedir? Kontrolsüz Kavşak İşareti Tanımı

Öne Çıkan Başlıklar
 • Kontrolsüz kavşak levhası açıklaması
 • Eşdüzey kavşak işareti
 • Üçgen içinde çarp trafik işareti
 • Kontrolsüz kavşak geçiş hakları

Kontrolsüz kavşak Levhasının anlamı, yaklaşan yol kesiminde soldaki aracın sağdan gelen araca ilk geçiş hakkını vermesi gerektiğini bildiren trafik işaret levhasıdır. Başka bir ifadeyle kavşak kesişimindeki yolların eşdüzey olduğunu bildirir.

Kontrolsüz kavşak levhasının tanımı: Yol kesimindeki görüş açısın az olduğu yerlerde sağdaki yolun soldaki yola göre üstünlüğünü bildirmektedir. Ayrıca trafik tanzim işaretleri grubuna aittir. T-21 olarak tanımlanan trafik levhasıdır.

Üçgen İçinde Çarpı Trafik İşareti Ne Demek?

Kontrolsuz kavsak geçiş hakkı ile ilgili olarak kontrolsüz kavşak tanımı
Kontrolsüz kavşak levhası ve anlamı

Üçgen i̇çinde çarpı trafik i̇şareti:

 • Kırmızı çerçeveli
 • Üçgen şeklinde
 • Beyaz zeminli
 • Ortasında çarpı işareti

Şeklindeki trafik işaretine kontrolsüz kavşak işareti denilmektedir. Daha detaylı bilgi ve kontrolsüz kavşak tanımı için ahmetmerkepci.com/kontrolsuz-kavsak-nedir-kontrolsuz-kavsak-kurallari-nelerdir/ yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Gerekli tanımlamayı ve betimlemeyi yaptığımıza göre şimdi ise uymamız gereken trafik kurallarından bahsetmek istiyorum.

Kontrolsüz Kavşak Geçiş Hakları

 • İlk geçiş hakkı, her kavşakta olduğu gibi geçiş üstünlüğüne sahip araçlardadır
 • Motorsuz araçlar süren kişiler, motorlu araçlara ilk geçiş hakkını vermelidir
 • Dönüş yapan araçlar yolun sağında dahi olsa düz giden araçlara ilk geçiş hakkını vermelidir
 • Soldan gelen araçlar bekleyerek sağdan gelen araca ilk geçiş hakkını vermelidir
 • İlk geçiş hakkına sahip olan araçlar her halükarda kavşağa girerken yavaşlamak zorundadır

Genel olarak konrolsüz kavşak geçiş hakları bunlardır. Şimdi ise size en çok karıştırılan ve yanlış bilinen bir konudan bahsetmek istiyorum.

Sağdan geçiş üstünlüğü olan kavşak resmini gösteren trafik işaretini öğrendik. Ancak halk arasında yanlış bilinen konuların başında cadde sokak geçiş üstünlüğü geliyor.

Aslında bu çelişkiye ufak bir fikir yürüterek doğru cevabı bulabilirsiniz. Nitekim şöyle özetlemek istiyorum. Kesişen yolların birbirine üstünlüğü olmadığını trafik işaret ve levhaları belirliyor. Eğer yolları birbirine bir üstünlüğü yoksa sağdan gelene yol verme kuralı geçerlidir.

Dolayısıyla caddenin sokağa veya sokağın caddeye trafik yönünden bir üstünlüğü bulunmamaktadır. Cadde sokak anayol tali yol tartışmalarına böylelikle nokta koyma zamanı gelmiştir.

Bu durumda tek bir istisna var o tramer heyetinin yanlış uygulamaları sonucu trafik kazasında cadde sokak tartışmaları dinmek bilmiyor!

Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası kusur oranı itirazı nasıl yapılır kusur oranı itirazı nereye yapılır

Ancak sbm tramer merkezi anlaşmalı tutanaklarda hala;

 • Cadde anayol
 • Sokak tali yol

Olarak kabul ederek kavşaklarda kusur dağılımı yapmaktadır. Bu duruma itirazı için trafik kazası itiraz rehberimizi ziyaret edebilirsiniz ↓

ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/

Kontrolsüz Kavşak Trafik Cezası

Yukarıda kontrolsüz kavşak levhası bulunan yollarda uyulması gereken kuralları anlattım. Şimdi ise bu levhalara ve işaretlere uymazsanız ne olur ondan bahsedeceğim.

Aslında en önemli problem trafik kazaları için en riskli alanlar bu yol tipleridir. Cezanın yanı sıra yaralanma hatta ölümle sonuçlanan olaylara dönüşmektedir.

En basit hali 47/1-c trafik cezası başka bir ifadeyle trafik işaret ve levhalarına uymama cezası 2020 yılında 690,00 lira olarak uygulanmaktadır. Her yıl değerlendirme oranı doğrultusunda zamlandığını unutmayın.

Ayrıca 20 ehliyet puanı cezası vardır. Son dönemlerde fahri trafik müfettişleri böyle ihlallerin peşini bırakmıyor dikkatli olun arkadaşlar.

Kontrolsüz Kavşak Trafik Kazası

Ülkemizde meydana gelene her iki trafik kazasının biri kavşaklarda geldiğini biliyor muydunuz? Bu ihlallerin çoğuda kavşaklara yaklaşırken hızlarını azaltmamak ve ilk geçiş hakkına uymama kural ihllalerinden dolayı meydana gelmektedir.


 • Kontrolsüz kavşakta ilk geçiş hakkı olan araca yani sağdaki araca ilk geçiş hakkını vermemek asli kusur ihlali sayılır.
 • Asli kusur nedir ve nasıl itiraz detaylı bilgi kılavuzumuzu incelemenizi şiddetle tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/

Asli kusur ne demek açıklaması
Asli kusur nedir

Kısaca trafik kazası kontrolsüz kavşak kusur oranı yüzde kaç sorusunu da cevaplandıralım. Asli kusur ihlalinde yani soldan gelen araç sürücüsü sağdaki araca yol vermezse %75 asli kusur oranı sayılır.

Diğer trafik işaretleri ve levhaları için ahmetmerkepci.com/trafik-isaretleri-ve-anlamlari/ sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın. Kazasız günler dilerim.

0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu