Trafik İşaretleri
Trend

At Arabası Giremez Levhası TT-13

At Arabası Giremez Levhası, trafik tanzim işaretleri grubunun TT-13 olarak bilinen ve bu levhanın bulunduğu yola at arabalarının girmesinin yasak olduğunu belirten trafik işaret ve levhasıdır.

Günümüzde çok fazla görmeye alışık olmasak da 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu hükümlerine göre at arabaları da motorsuz taşıt olarak tanımlanmıştır.

At arabası sürücüleri de diğer araç sürücülerinin de olduğu gibi trafik kurallarına tabi olduğunu biliyor muydunuz?

Evet dostlar bir çok kişi bilmiyor ama at arabası sürücüsü 0.20 promil üzerinde alkollü iken yakalanırsa 48/5 maddesine göre alkollü araç kullanmaktan dolayı ceza yazılır.

Veya farklı bir örnek vermek gerekirse sağa dönüş yapmak isteyen bir at arabası sürücüsü sağa dönüş kurallarına uymaması durumunda, normal bir otomobil sürücüsü gibi cezai işlem görür.

At Arabası Giremez İşaretinin Anlamı

Normal bir motorlu taşıt sürücüsü aracını kendi refleks ve manevralarıyla yönetebilirken, motorsuz taşıtlar kapsamındaki at arabası ise hayvan gücüyle hareket eden bir taşıt olduğu göz önüne alındığında kontrolün tam anlamıyla sürücüde olmayışı sebebiyle;

  • Yüksek hıza müsait birden fazla şeritli yollara
  • Otobanlara
  • Diğer yol kullanıcılarını tehlikeye sokabilecek karayollarına

Girmelerini yasaklamak amacıyla kullanılmaktadır.

Eğer bir at arabası sürücüsüyseniz At arabası giremez levhasına uymamanız durumunda 47/1-c maddesini yani trafik işaret ve levhalarını ihlal ettiğiniz için 690,00 TL trafik cezası uygulanır. Daha detaylı bilgi için; ahmetmerkepci.com/47-1-c-trafik-cezasi-nedir/

Her ne kadar sürücü olarak trafik kurallarını biliyor kabul ediliyor olsak da bilmediğimiz veya yanlış bildiğimiz bilgiler olabilir. Size tavsiyem aşşağıda belirttiğim sayfayı incelemeniz olacaktır.

Diğer trafik işaretleri ve anlamlarına ahmetmerkepci.com/trafik-isaretleri-ve-anlamlari/ sayfasından ulaşabilirsiniz.

0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu