Trafik İşaretleri
Trend

Dur Levhası Nedir? Dur Levhasının Anlamı ve Resmi

Öne Çıkan Başlıklar
 • Dur levhası Nedir
 • Dur levhası anlamı
 • Dur levhası neden sekizgen
 • Dur levhası resmi

Dur levhası, kavşak köşe başlarında kullanılan, araç sürücülerine kavşağa girmeden önce durmalarını emreden ve bulundukları yolun tali yol olduğunu ifade eden trafik işaret levhasıdır.

Merhaba arkadaşlar, size bu yazımda dur levhası nedir? Dur levhasının anlamı ve dikkat edilmesi gereken özelliklerinden bahsedeceğim. Özellikle son dönemde dur levhası trafik kazası sonrasında yapılması gerekenleri ayrıca anlatacağım.

Dur Levhası Nedir?

Birden fazla kesişen yollarda yani kavşaklarda yolun ana yol ya da tali yol olduğunu trafik işaret ve levhaları belirler. Eğer sizin kavşağa girdiğiniz istikamette dur levhası var ise bulunduğunuz yol tali yol anlamına gelir. Dur levhasının anlamı kısaca bulunduğu yolun tali yol olduğunu anlatan trafik levhasıdır.

Dur levhası çeşitleri:

 • Işıklı dur levhası
 • Işıksız dur levhası
 • Okul taşıtı dur levhası

Işıklı veya ışıksız olmasının doğrudan bir önemi yoktur aslında. Işıklı olmasının tek bir amacı vardır. Sürücülerin daha dikkatli ve duyarlı olması amaçlanarak ışıklandırma yapılmaktadır.

Okul taşıtlarındaki bu işaret ise yolun veya kavşağın yapısıyla alakalı bir durum değildir. Okul taşıtındaki öğrencilerin güvenle okul taşıtına inmesi ya da binmesi için araç sürücülerinin durarak beklemesi amacıyla kullanılır. Ayrıca levha değil işarettir.

En çok karıştırılan bir diğer konu ise dikkat levhası olarak bilinmesidir. Aslında dikkat levhası tehlike uyarı işaretlerin de T-20 olarak bilinen ayrı bir trafik işaretidir.

dikkat levhası olan yollarda sürücülerin daha dikkatli ve tedbirli olması gerekir.
dikkat levhası t-20
dur levhası TT-2 nedir
Dur Levhası TT-2

Daha net anlatabilmek için her iki trafik işaretini de yan yana koyarak sizler için hazırladım. Dikkat levhasının tek bir amacı var o da sürücülerin daha dikkatli olmasını gerektiğini bildirmektir.

Hem sürücü olarak hem de yaya olarak herhangi bir trafik işaret ve levhası olmasa da sürekli dikkatli olmamız gerektiğini unutmayın!

Diğer trafik levhaları ve anlamları için https://ahmetmerkepci.com/trafik-levhalari-ve-anlamlari/ yazımı okuyabilirsiniz.

Dur Levhası Neden Sekizgen

Yıllarca bu dur işaretinin diğer işaretlerden farkı tartışıldı. Yol kullanıcıları olarak şeklinin veya renginin bizi ilgilendirmediğini öncelikle belirtmek istiyorum. Peki bizi ilgilendiren tarafı nedir?

Açık ve net olarak söylüyorum bizi sadece anlamı ilgilendirir. Ayırca bu işaret dünyanın her yerinde aynı şekilde kullanılıyor. “traffic stop sign” veya “Verkehr Stoppschild” yani siz Almanya ya da gitseniz Amerika ya da gitseniz bu işarette sadece dur yazan yerinde stop yazıyor.

Tekrar neden sekizgen sorumuza dönecek olursam şöyle açıklayayım. Genel de trafik kazalarının çok olduğu yerlerde kullanılır ve diğer işaretlerden daha çok önem arz ettiği için farklı tasarlanmıştır.

Başka bir ifadeyle sürücülerin dikkatini çekmesi için sekizgen olarak tasarlanmıştır. Böylelikle dur levhasının anlamı konusunu tamamlamış olduk. Diğer trafik işaretlerinin anlamları için bu sayfamı ziyaret edebilirsin. ahmetmerkepci.com/trafik-isaretleri-ve-anlamlari/

Dur Levhasının Özellikleri

 • Kırmızı zemin
 • Beyaz iç bordür
 • Sekizgen tasarım
 • Çapı minimum 60 santimetre
 • Yansıtıcı özellikli
 • Uyarıcı nitelikte olması
 • Yerden minimum 120 santimetre yüksekte olması
 • İşaretin ortasında DUR yazması
 • Kavşaklarda kullanılması

Temel özellikleri olarak bilinmektedir.

Dur Levhası Fiyatı:

 • 60 cm olanların fiyatı 70 lira ile 100 lira
 • 75 cm olanların fiyatı 100 lira ile 150 lira

Elbette boyutlarının yanı sıra kullanılan malzeme kalitesi ve kalınlığı da fiyatları doğrudan etkilediğini belirtmekte fayda var.

Dur Levhasına Uymama Cezası Ne Kadar?

Trafik işaretlerine uymama cezası olarak bilinen karayolları trafik kanunun 47. maddesi kısaca 47/1-c 2020 yılında 132 TL olarak uygulanmaktadır.

Her yıl yenilenme oranı doğrultusunda yılda bir kere zam yapılmaktadır. Cezanın tebliğ tarihinden itibaren ilk on beş gün içerisinde öderseniz %25 indirim yapılmaktadır.

Daha detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/47-1-c-trafik-cezasi-nedir/ yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Aslında dur işaretine uymamanız cezadan daha çok trafik kazası sebebidir.

Trafik Kazalarında Dur İşaretinin Anlamı ve Önemi

Yazımın başında da söylediğim gibi dur işaretinin bulunduğu yol tali yol olarak tanımlanır. Trafik kazalarında ise en çok ihlal edilen madde ise kavşaklarda geçiş önceliğine uymamaktır.

En bilindik kural ise tali yoldan gelen sürücülerin ana yolda olan sürücülere ilk geçiş hakkını vermesi gerekliliğidir. Nitekim böyle bir ihlal yapmanız durumunda asli kusurlu sayılırsınız.

Asli kusur nedir? Dediğinizi duyar gibiyiz size bugüne kadar ki en kapsamlı asli kusur tanımı ve asli kusur maddelerini içeren bir makale hazırladık. ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımızı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Elbette ki asli kusurlu olmak kazanın oluşumunda %100 siz kusurlusunuz anlamı taşımaz. Bu noktada ücretsiz itiraz hakkınız olduğunu hatırlatmak isterim. Trafik kazasına itiraz https://ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ En etkili kusur oranına itiraz yöntemi ve itiraz dilekçesi bu bağlantıda sizi bekliyor.

Sormak istediğiniz veya merak ettiğiniz soruları aşağıda bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu