Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Trafik Kazası Kusur Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır? (Güncel)

Öne Çıkan Başlıklar
 • Kusur Oranı Hesaplama
 • Kusur Oranı Hesaplamasına İtiraz
 • Kusur Oranı Yüzde Hesaplama
 • Trafik Kazasında Suç Oranı
 • Kusur Oranı Tespiti

Trafik kazası kusur oranı, meydana gelen maddi veya bedeni zararın sorumluluk oranı olarak tanımlanmaktadır. Başka bir deyişle kazanın meydana gelmesindeki sebebiyet oranı da diyebilirim.

Halk arasında hata oranı veya suç oranı da denilmektedir. Trafik kazasında kusur oranı nasıl ve neye göre hesaplanır size bundan bahsedeceğim. Yine sizin için hazırlamış olduğum kusur oranı hesaplama programı sayesinde hızlıca sonucu öğrenmiş olacaksınız.

Yazımın devamında daha detaylı bahsedeceğim ama trafik kazası kusur oranı itirazı dilekçesi nasıl hazırlanır, itiraz nereye yapılır tek tek anlatacağım.

Eğer kaybedecek vaktim yok hızlıca itiraz etmek istiyorum diyorsan, aşağıdaki iletişim butonlarından hızlıca bana ulaşabilirsin.


Kusur Oranı Hesaplama Programı

Hızlıca kazadaki kusur oranınızı öğrenmek için aşağıdaki program vasıtasıyla hesaplama yapabilirsiniz.

Kusur Oranı Hesaplama

1Sizin İhlaliniz
2Karşı Araç Sürücüsünün İhlali

Peki bu program nasıl çalışıyor kısacası hangi kriterlere göre yüzde olarak sonuç veriyor hemen anlatayım.

Trafik Kazalarında Kusur Tespiti ve Bilirkişilik

Yıllar öncesinde 8’de 8 gibi bir hesaplama vardı. Hatta büyüklerimiz bize hep trafiğe çıkmak 8’de 1 kusurlu sayılır derlerdi. Aslında bu düşünce bilinen en büyük yanlışların başında geliyor arkadaşlar.

Meydana gelen kazanın oluşumunda bizim ihlalimiz yok ise neden kusurlu sayılalım ki? Dolayısıyla trafiğe çıkmak kusur sayılır gibi bir ironiye inanmaya gerek yok. O zaman gerçek hesaplama nasıl yapılır onu anlatayım.

Sürücülerin, yolcuların veya yayaların trafikte uyması gereken kuralları ihlal etmesi sonucu kaza oluşmasındaki ihlale kusur maddesi denilmektedir. Trafik kazasındaki ihlal maddesi asli mi yoksa tali mi olarak bakılır.

Nitekim bu maddelerin bir birine oranı doğrultusunda kazadaki haklılık veya sorumluk payınız ortaya çıkıyor. Kısacası hesaplama bu doğrultuda yapılıyor. Gelelim asli ve tali kusura.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

 • Karayolları trafik kanunu asli kusur maddeleri kapsamında 12 farklı durum belirlemiştir.
 • Adından da anlaşılacağı üzere kazanın meydana gelmesindeki asıl ihlali temsil eder.
 • Detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Tali kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

 • Karayolları trafik kanunda onlarca madde var. Asli kusur sayılmayan maddeler ise tali kusur sayılmaktadır.
 • Özellikle belirtmek istiyorum kaza da hız tali kusurdur.
 • Tali kusur hakkında kapsamlı rehber için https://ahmetmerkepci.com/tali-kusur-nedir/ sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Elbette ki bilirkişi değerlendirme yaparken bu durumları göz önüne alır ve kanaatini bu yönde bildirir. Kanaat diyorum çünkü bilirkişiler kesin hüküm veremez kendi fikirleri yönünde kanaat bildirir.

Kaldı ki kesin hüküm yargıçlara aittir. Nitekim trafik bilirkişilerinin vermiş olduğu kanaatler doğrudan yargıçlara yol gösterdiği için genelde kesin hükümlerde bu yönde olmaktadır.

Trafik kazası bilirkişi raporu kimden alınır sigorta tahkim komisyonu kusur oranı itiraz işlemleri nasıl yapılır bu yazımda sizler için yazdım
Trafik Kazası Bilirkişi Raporu Nedir Kusur Oranı Tespiti

 • Özellikle hukukçu dostlarım bilir gerek soruşturma gerekse de kovuşturma sürecinde kusur mütalaası doğru sonuca hızlı ulaşmada çok önemli yardımcı etkendir.
 • Çünkü objektif kriterlerle hazırlanan uzman görüşü kanaat ve inisiyatif kullanıcılarına yardımcı olacaktır.

Asli Kusur Tali Kusur Oranları

Sigorta şirketleri asli ihlali %75 tali ihlali ise %25 olarak kabul ederek rücu veya ödeme yapmaktadır. Aslında trafik literatüründe genel kanı da bu yöndedir.

Trafik ihtisas dairesinin veya adli trafik bilirkişilerinin bu genel kanıyı yıktığı durumlarda vardır.

 • Asli kusur yüzde oranı yüzde altmış (%60)
 • tali kusur yüzde oranı yüzde kırk (%40)

Ancak istisnalar kaideyi bozmaz. Çünkü her kaza ve her dosya kendi içinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ola ki böyle bir durumla karşılaştığınızda hatalı karar olarak yorumlamamanız için bu örneği verdim arkadaşlar. Belki bir kazazede olarak bu kadar detaylı bilgilendirmeye gerek olmadığını düşebilirsiniz.

Sizler için hazırladığım bu kapsamlı rehberi, bir çok avukat arkadaşımızda okuyor ve yürüttükleri süreçlere yön veriyor.

Kazada %100 Kusurlu Olmak Nedir?

Yüzde yüz oranından da anlaşılacağı tam kusurlu olmak kazanın oluşumu tamamıyla sizin ihlaliniz sonrası olduğu demektir. Kısaca meydana gelen zarar sigorta şirketinizin teminatları kapsamında sigorta şirketi, teminat dışında kalan durumlarda sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir.

Kazada %100 kusurlu olmak: Eğer aracınızın kaskosu yok ise aracınızın masraflarını kendi cebinizden yaptıracağınız anlamı taşımaktadır. Kaskonuz olsa bile aracınızın onarımını yaptırabilir, araç değer kaybınızı alamayacaksınız demektedir.

Tabi ki kusur oranı hesaplamasında %100 hatalı olmak sonucun değişmeyeceği anlamı taşımaz. İtiraz etmeniz için bir engel yok ancak sonuç değişmiyorsa itirazınız zaman kaybından öteye gidemez.

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır
araç değer kaybı hesaplama robotu

 • Dilerseniz kusur oranı hesaplama robotu gibi sizler için hazırladığım araç değer kaybı hesaplama robotu sayesinde aracınızın kaza sonrasında meydana gelen değer kaybı miktarını öğrenebilirsiniz.
 • ahmetmerkepci.com/arac-deger-kaybi-hesaplama/ Bir kaç saniye içerisinde herhangi uzmanlık gerektirmeden sizlerde hesaplama yapabilirsiniz.

Arkadan Çarpmalarda Sigorta Yaptırımları

Hepimizin rahatlıkla şüpheye düşmeden yorum yaptığımız bir konu ama size şaşırtıcı bir bilgi vereceğim dostlarım. Her arkadan çarpan araç kusurlu değildir.

Evet arkadaşlarım yanlış okumadınız. Peş peşe aynı istikamette giden araçlardan, arkadaki araç öndeki araca çarptıysa kusurludur.

Ancak kendi şeridinizde giderken ani şerit değişikliği yapıp şeridinize girip sonrasında önünüzdeki araç aniden duruyorsa ve siz bu araca çarpıyorsanız sizin kusurunuz yoktur.

Ne yazık ki sigorta şirketleri kendi aralarında mutabakatla hasar onarımı yaparken, aniden duran arabaya arkadan çarpan araca yüzde yüz kusurlu muamelesi yapmaktadır.

Aniden duran arabaya arkadan çarpmak tam kusurlu sayılmaz. Ancak güvenli takip mesafesine riayet etmediğiniz için eşit derecede kusurlu sayılırsınız.

Kusur Oranı Hesaplama İtiraz Dilekçesi

Öncelikle itiraz sonuç getirir mi bundan bahsetmek istiyorum. Malumunuz maddi hasarlı trafik kazalarında anlaşmalı tutanak tutup tramer merkezinin kusur dağılımı yapmasını bekliyoruz.

Sigorta birliği merkezinin belirlemiş olduğu 45 farklı durum yani kaza senaryosu vardır. Bu 45 durumun dışına çıkmıyorlar ve tali kusur ihlallerini dikkate almıyorlar.

Dolayısıyla kazanın oluş şekline göre standart kaza senaryosu kalıplarının dışında kalan kazalarda ve tarafların birinde tali ihlal olan durumlarda itirazlar olumlu sonuçlanmaktadır.

Madem sonuç değişiyor neden ilk başta doğru sonucu vermiyorlar diye düşünebilirsiniz. Polis ve Jandarma tutanakları da dahil itirazımızı tramere değil tahkim heyetine yapacağız. Buraya yapacağımız itiraz için bir takım kurallar ve usuller vardır.

Gerek itiraz dilekçesi ve gerekse de başvuru usulleri başlı başına özen gösterilmesi gereken bir husustur. Bundan dolayı bu esas ve usulleri anlattığım yazımdan devam etmekte yarar var.

Zira üç beş kelamla bu konuyu tamamlamak mümkün değil. Ancak size daha hızlı yardımcı olmamı istiyorsanız aşağıda bulunan iletişim butonlarına tıklayarak hızlıca bilgi alabilirsiniz.


Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası kusur oranı itirazı nasıl yapılır kusur oranı itirazı nereye yapılır


Elbette söylediğim şeylerin trafik mevzuatlarında olup olmadığını bu linkten teyit edebilirsiniz: trafik.gov.tr/trafik-mevzuat

Sormak istediklerinizi yorum kısmında sormaktan çekinmeyin arkadaşlar. Bir çok konu da olduğu gibi bu yazımda da yazımı okuyan kişilerin mağduriyetinin giderilmesi için elimi taşın altına sokacağım.

4.6 59 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.6 59 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
182 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Utku
Utku
Yazıya Puanım :
     

Merhaba hocam şehir içinde trafik ışıklarından kalktıktan 50 metre sonra biz sağ şeritte yolumuzda ilerlerken sol şeritte bulunan tır arka sol stop lambasından sol ön kapıya kadar vurdu. Bu durumda suçlu kim olur ?

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Selam aleyküm Ahmet bey 13mart2021 de otobanda kaza geçirdim Orta şeritte giderken çekici sağ stop lambası ile benzin deposu arasına vurdu kendisi sol lastiğime çarptı desede kendisinin vurduğu yer şöför mahillinin olduğu yer resimler mevcut ama ekspertiz %50 kusur buldu benim aracım pert markası Palio 2002 model

Sude
Sude
Yazıya Puanım :
     

Çift yönlü tali yolda aynalar kırıldı karşı taraf hızlı geldi hata oranları nasıl olur iki tarafta kabul etmiyor suçunu.

En son 3 yıl önce tarafından Sude düzenlendi
mehmet semerci
mehmet semerci
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Gelişli gidişli bir sokakta ben sol tarafa dönmek için sinyal verdim. Arkamdaki araç sellektör yapmış ve sol şeritten ben dönüşümü tamamlamak üzereyken sol arka çamurluğuma vurarak beni döndürdü.Yol kesik şeritlerle 2 ye ayrılmış durumdadır.Kaza anında sag şerit tamamen boş olup vuran araç sol şeritte bulunmakta idi. Burda suç durumu nedir bilgilendirirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

Hakan çimenci
Hakan çimenci
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ahmet bey ben 05.03.2021 cuma günü bikazaya karıştım karşı taraf motorlu bir bayan kontrolsüz kavşakta oldu olay trafik bana 57/1-A kusur vermiş bayana 52/1-A kusurlu raporu vermiş bayan şikayetçi mahkemeye vercem diyor budurum nasıl biyol izlemem gerekir en önemli öğrenmek istediğimşey bişey hakedebilirmi maddi manevi hastane raporunda kırık çıkık yok hayati tehlikesiyok diyor yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

Burak
Burak
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin park halindeku ticari aracının arka kapısı açıkken araba çarptı maddi hasarlı kaza oldu suç kinde olur

Turan gulmez
Turan gulmez
Yazıya Puanım :
     

%25 kusurum var ve araç pert . Aracın parasını almakta sorun yasarmiyim . Kaskom var

Abdurrahman zaroğlu
Abdurrahman zaroğlu
Yazıya Puanım :
     

Selam aleyküm .adıma olan bir motor siklet ile kaza yapılmış tarih11.09.2012tarihinde motor sigortasız diye trafikten men edilmiş.18.09.2012 tarihinde motor yedi emindeyken devir verilmiş .bu kazadan benim haberim olmaksızın 21.11.2019.tarihinde bana 580milyar haciz geldi. Ben mu motoru adi satışla satmıştım şahitlerim var .tabi bu arada adıma olan motor ana yolda giderken aradan çıkan araba motorun önüne denk gelmiş motor fren yapmış geren izi 2.5 metre
Arabaya asli kusurlardan 8 verilmiş. Motora 57 1a verilmiş bu oranda sıkıntı yokmu
Asli kusurlardan 8 ile 57 1a aynı değilmi
Şimdiden teşekkürler abi

İsmail lekesiz
İsmail lekesiz
Yazıya Puanım :
     

Selam Ahmet ey 03 02 2021 tarihinde sag emniyet şeridine girdim geriçıktım radar çekmiş bu işlem saniyelik oldu 1339 TL cezagelmiş e devletten gördüm neyapmamlazım itiraz hakkım varmı nereye itirazda bulunmam lazım yardımcı olun

Emre
Emre
Yazıya Puanım :
     

İyi günler bı sorum olucak kazada araç perte çıktığında kusur oranı%50ise nasıl bir sonuç olur ?

Erol
Erol
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey 2 Şubat’ta bir kaza geçirdim ailem ile birlikte ben sokakta seyir halinde iken kavşağa geldiğimde yavasladim.Gelen varmı diye az hareket ettiğimde caddeden sol tarafimdan gelen araç suratla birlikte bize vurdu ve sürükledi..Benim geldiğim yerde dur işareti var ama gözükmüyordu fakat caddeden gelen araçta kavşağın iki köşesinde de yaya geçidi ve kasis var yavaşlaması için ikimizede polisin tuttuğu tutanakta 57/1 a maddesinden ikimizde kusurlu gösterilmişik.Sonuc ne olur ve polisin çizdiği tutanak krokisi yanlış bendeki dur tabelası yazılmış onda olan kasis ve yaya geçidi çizilip yazılmamış bişey yok görünüyor ve yaya geçidi hatalı benim sokağa çizilmiş ne yapmam gerekli… Devamını Oku »

Arif Ateş
Arif Ateş
Yazıya Puanım :
     

Hocam, bölünmüş yol üzerinde düğün salonları ve benzinlik olan refujle ayrılmış ancak düğün salonu ve benzinlik önü yaklaşık 2km. açık yani refuj yok. Ben düğün salonu önünde üç aracın geçişini bekliyorum. Yolun boş olduğunu görünce karşıya dönüş yoluna geçmek isterken hızla bir motosiklet aracımın sol ön kapısına çarptı. Sonuç itibariyle sarı çizgi ile herkesin döndüğü yerden dönerken kaza olduğu için ben asli suçlu kabul ediliyorum 2918 sayılı trafik kanunu 53/1-b.. olayın olduğu yer meskun mahal hız sınırı 500 ancak motosiklet çok hızlı. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Metr
Metr
Yazıya Puanım :
     

Hocam iyi gunler gecen gunlerde bi kaza yaptim . 4 yol kavsakta herhangi bj tablea yok ben ben yukari istikamette ilerliyordum carpan kisi de sag yoldan duz ilerliyordu. Ben gecisimi tamamladim . Ve karsi taraftaki arac arabama sag arka kapi teker dibinden vurdu . Buna ragmen ben suclu bulundum %100 buna itiraz etsem sonuc cikarmi veya nasil bi bildiri yapmam lazim iyi gunler dilerim

arif
arif
Yazıya Puanım :
     

mrb hocam 5 ay önce kaza yaptım hala siğortayla ugraşıyorum ödeme yapmıyor.
bütün evraklarımı ilettim en son bilir kişi raporumda olayı anlatıyor.karşı taraf alkollü ve olay yeri terk.sigorta benden mahkeme kararı ile ödeme yaparız diyor.bilirkişi raporunda 1.derece asli kusurludur bende yuzde 1 kusur bıle yazmamaış yınede dava aç diyor.bekleyımmı ne yapıyım dosyamı ödeme yapmadan kapatamaz heralde.

Halime Demirtaş
Halime Demirtaş
Yazıya Puanım :
     

Merhaba hocam. 7 Aralık da bi kamyonet park halindeki aracımın kapısının açık olduğunu gördüğü halde kapımı ikiye katladı ve kaçtı. Trafik çağırdım, plakayı da aldım karakola şikayetçi oldum. Şikayetimde polis “kapıyı açtığım esnada kamyon vurdu, kaçtı” yazmış. Düzeltmesini istedim ama burda kaçtığı için zaten kusurlu ona gerek yok dedi. Sonra karşı taraf kusurunu kabul etti, sigortam karşılar dedi kendi aramızda tutanak tuttuk.Ama sigorta şirketi bana zorluk çıkarıyor. Mahkemeye gidip kusur tespit oranı için dilekçe vermemi söylüyor. Bilir kişi ataması yapılıp kusur tespiti yapılacakmış. Ne kadar sürer bu mahkeme bilir kişi ataması vs. Benim lehime bi sonuç çıkar mı sizce

Rukiye
Rukiye
Yazıya Puanım :
     

Hocam iyi akşamlar 81/1a kusur ihlali yüzde kaçtır

Ali sahin
Ali sahin
Yazıya Puanım :
     

Merhaba içinde müşteri olarak bulunduğum ticari takside tazminat hesabı için bilirkişiye giden tutanakta sürücüyü yüzde 66 kusurlu bulmuş inceleme sonucu bu durumda trafik sigortasından alicagim yaralanmalı kaza sonucu tazminatımi etkiler mi

Ramazan
Ramazan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba.ASLİ KUSURLAR 2918 Sayılı karayolları trafik kanununun 84 maddesinde belirtilmiştir.Bu kusurların haricindeki kusurlar ise tali yani diğer kusurlardır.Ancak hazırlamış olduğunuz programda kanunda açık açık belirtilmesine rağmen 84. madde haricinde bazı kusurları asli kusur olarak göstermektedir. Örneğin 84/d maddesinde arkadan çarpma kısuru bir asli kusurdur. Fakat birbirinden tamamen farklı bir kusur olmasına ve 56/1-c yakın takip kusuru da programınızda asli kusur olarak gösterilmektedir.Bu durum doğrumudur?

Fatih
Fatih
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi çalışmalar karıştığım trafik kazasında tali kusurlu olduğum trafik polisinin tuttuğu kaza raporunda yazıyor bu durumda aracımın tamir masrafının yüzde 25 ini ben karşılamak zorundamıyım teşekkür ederim şimdiden

Kerem Acar
Kerem Acar
Yazıya Puanım :
     

Kusur oranı yüzde 8.00 ne demek

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu