Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Trafik Kazası Kusur Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır? (Güncel)

Öne Çıkan Başlıklar
 • Kusur Oranı Hesaplama
 • Kusur Oranı Hesaplamasına İtiraz
 • Kusur Oranı Yüzde Hesaplama
 • Trafik Kazasında Suç Oranı
 • Kusur Oranı Tespiti

Trafik kazası kusur oranı, meydana gelen maddi veya bedeni zararın sorumluluk oranı olarak tanımlanmaktadır. Başka bir deyişle kazanın meydana gelmesindeki sebebiyet oranı da diyebilirim.

Halk arasında hata oranı veya suç oranı da denilmektedir. Trafik kazasında kusur oranı nasıl ve neye göre hesaplanır size bundan bahsedeceğim. Yine sizin için hazırlamış olduğum kusur oranı hesaplama programı sayesinde hızlıca sonucu öğrenmiş olacaksınız.

Yazımın devamında daha detaylı bahsedeceğim ama trafik kazası kusur oranı itirazı dilekçesi nasıl hazırlanır, itiraz nereye yapılır tek tek anlatacağım.

Kusur Oranı Hesaplama Programı

Hızlıca kazadaki kusur oranınızı öğrenmek için aşağıdaki program vasıtasıyla hesaplama yapabilirsiniz.

Kusur Oranı Hesaplama

1Sizin İhlaliniz
2Karşı Araç Sürücüsünün İhlali

Peki bu program nasıl çalışıyor kısacası hangi kriterlere göre yüzde olarak sonuç veriyor hemen anlatayım.

Trafik Kazalarında Kusur Tespiti ve Bilirkişilik

Yıllar öncesinde 8’de 8 gibi bir hesaplama vardı. Hatta büyüklerimiz bize hep trafiğe çıkmak 8’de 1 kusurlu sayılır derlerdi. Aslında bu düşünce bilinen en büyük yanlışların başında geliyor arkadaşlar.

Meydana gelen kazanın oluşumunda bizim ihlalimiz yok ise neden kusurlu sayılalım ki? Dolayısıyla trafiğe çıkmak kusur sayılır gibi bir ironiye inanmaya gerek yok. O zaman gerçek hesaplama nasıl yapılır onu anlatayım.

Sürücülerin, yolcuların veya yayaların trafikte uyması gereken kuralları ihlal etmesi sonucu kaza oluşmasındaki ihlale kusur maddesi denilmektedir. Trafik kazasındaki ihlal maddesi asli mi yoksa tali mi olarak bakılır.

Nitekim bu maddelerin bir birine oranı doğrultusunda kazadaki haklılık veya sorumluk payınız ortaya çıkıyor. Kısacası hesaplama bu doğrultuda yapılıyor. Gelelim asli ve tali kusura.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

 • Karayolları trafik kanunu asli kusur maddeleri kapsamında 12 farklı durum belirlemiştir.
 • Adından da anlaşılacağı üzere kazanın meydana gelmesindeki asıl ihlali temsil eder.
 • Detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Tali kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

 • Karayolları trafik kanunda onlarca madde var. Asli kusur sayılmayan maddeler ise tali kusur sayılmaktadır.
 • Özellikle belirtmek istiyorum kaza da hız tali kusurdur.
 • Tali kusur hakkında kapsamlı rehber için https://ahmetmerkepci.com/tali-kusur-nedir/ sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Elbette ki bilirkişi değerlendirme yaparken bu durumları göz önüne alır ve kanaatini bu yönde bildirir. Kanaat diyorum çünkü bilirkişiler kesin hüküm veremez kendi fikirleri yönünde kanaat bildirir.

Kaldı ki kesin hüküm yargıçlara aittir. Nitekim trafik bilirkişilerinin vermiş olduğu kanaatler doğrudan yargıçlara yol gösterdiği için genelde kesin hükümlerde bu yönde olmaktadır.

Trafik kazası bilirkişi raporu kimden alınır sigorta tahkim komisyonu kusur oranı itiraz işlemleri nasıl yapılır bu yazımda sizler için yazdım
Trafik Kazası Bilirkişi Raporu Nedir Kusur Oranı Tespiti

 • Özellikle hukukçu dostlarım bilir gerek soruşturma gerekse de kovuşturma sürecinde kusur mütalaası doğru sonuca hızlı ulaşmada çok önemli yardımcı etkendir.
 • Çünkü objektif kriterlerle hazırlanan uzman görüşü kanaat ve inisiyatif kullanıcılarına yardımcı olacaktır.

Asli Kusur Tali Kusur Oranları

Sigorta şirketleri asli ihlali %75 tali ihlali ise %25 olarak kabul ederek rücu veya ödeme yapmaktadır. Aslında trafik literatüründe genel kanı da bu yöndedir.

Trafik ihtisas dairesinin veya adli trafik bilirkişilerinin bu genel kanıyı yıktığı durumlarda vardır.

 • Asli kusur yüzde oranı yüzde altmış (%60)
 • tali kusur yüzde oranı yüzde kırk (%40)

Ancak istisnalar kaideyi bozmaz. Çünkü her kaza ve her dosya kendi içinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ola ki böyle bir durumla karşılaştığınızda hatalı karar olarak yorumlamamanız için bu örneği verdim arkadaşlar. Belki bir kazazede olarak bu kadar detaylı bilgilendirmeye gerek olmadığını düşebilirsiniz.

Sizler için hazırladığım bu kapsamlı rehberi, bir çok avukat arkadaşımızda okuyor ve yürüttükleri süreçlere yön veriyor.

Kazada %100 Kusurlu Olmak Nedir?

Yüzde yüz oranından da anlaşılacağı tam kusurlu olmak kazanın oluşumu tamamıyla sizin ihlaliniz sonrası olduğu demektir. Kısaca meydana gelen zarar sigorta şirketinizin teminatları kapsamında sigorta şirketi, teminat dışında kalan durumlarda sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir.

Kazada %100 kusurlu olmak: Eğer aracınızın kaskosu yok ise aracınızın masraflarını kendi cebinizden yaptıracağınız anlamı taşımaktadır. Kaskonuz olsa bile aracınızın onarımını yaptırabilir, araç değer kaybınızı alamayacaksınız demektedir.

Tabi ki kusur oranı hesaplamasında %100 hatalı olmak sonucun değişmeyeceği anlamı taşımaz. İtiraz etmeniz için bir engel yok ancak sonuç değişmiyorsa itirazınız zaman kaybından öteye gidemez.

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır
araç değer kaybı hesaplama robotu

 • Dilerseniz kusur oranı hesaplama robotu gibi sizler için hazırladığım araç değer kaybı hesaplama robotu sayesinde aracınızın kaza sonrasında meydana gelen değer kaybı miktarını öğrenebilirsiniz.
 • ahmetmerkepci.com/arac-deger-kaybi-hesaplama/ Bir kaç saniye içerisinde herhangi uzmanlık gerektirmeden sizlerde hesaplama yapabilirsiniz.

Arkadan Çarpmalarda Sigorta Yaptırımları

Hepimizin rahatlıkla şüpheye düşmeden yorum yaptığımız bir konu ama size şaşırtıcı bir bilgi vereceğim dostlarım. Her arkadan çarpan araç kusurlu değildir.

Evet arkadaşlarım yanlış okumadınız. Peş peşe aynı istikamette giden araçlardan, arkadaki araç öndeki araca çarptıysa kusurludur.

Ancak kendi şeridinizde giderken ani şerit değişikliği yapıp şeridinize girip sonrasında önünüzdeki araç aniden duruyorsa ve siz bu araca çarpıyorsanız sizin kusurunuz yoktur.

Ne yazık ki sigorta şirketleri kendi aralarında mutabakatla hasar onarımı yaparken, aniden duran arabaya arkadan çarpan araca yüzde yüz kusurlu muamelesi yapmaktadır.

Aniden duran arabaya arkadan çarpmak tam kusurlu sayılmaz. Ancak güvenli takip mesafesine riayet etmediğiniz için eşit derecede kusurlu sayılırsınız.

Kusur Oranı Hesaplama İtiraz Dilekçesi

Öncelikle itiraz sonuç getirir mi bundan bahsetmek istiyorum. Malumunuz maddi hasarlı trafik kazalarında anlaşmalı tutanak tutup tramer merkezinin kusur dağılımı yapmasını bekliyoruz.

Sigorta birliği merkezinin belirlemiş olduğu 45 farklı durum yani kaza senaryosu vardır. Bu 45 durumun dışına çıkmıyorlar ve tali kusur ihlallerini dikkate almıyorlar.

Dolayısıyla kazanın oluş şekline göre standart kaza senaryosu kalıplarının dışında kalan kazalarda ve tarafların birinde tali ihlal olan durumlarda itirazlar olumlu sonuçlanmaktadır.

Madem sonuç değişiyor neden ilk başta doğru sonucu vermiyorlar diye düşünebilirsiniz. Polis ve Jandarma tutanakları da dahil itirazımızı tramere değil tahkim heyetine yapacağız. Buraya yapacağımız itiraz için bir takım kurallar ve usuller vardır.

Gerek itiraz dilekçesi ve gerekse de başvuru usulleri başlı başına özen gösterilmesi gereken bir husustur. Bundan dolayı bu esas ve usulleri anlattığım yazımdan devam etmekte yarar var.

Zira üç beş kelamla bu konuyu tamamlamak mümkün değil. Ancak size daha hızlı yardımcı olmamı istiyorsanız aşağıda bulunan iletişim butonlarına tıklayarak hızlıca bilgi alabilirsiniz.


Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası kusur oranı itirazı nasıl yapılır kusur oranı itirazı nereye yapılır


Elbette söylediğim şeylerin trafik mevzuatlarında olup olmadığını bu linkten teyit edebilirsiniz: trafik.gov.tr/trafik-mevzuat

Sormak istediklerinizi yorum kısmında sormaktan çekinmeyin arkadaşlar. Bir çok konu da olduğu gibi bu yazımda da yazımı okuyan kişilerin mağduriyetinin giderilmesi için elimi taşın altına sokacağım.

4.4 28 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.4 28 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
108 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Yasemin
Yasemin
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kontrolsüz kavşakta ben cadde üzerinde sol dar kör sokaktan son hızla hiç durmadan gelen aracın sağ arka tamponun üzerine çarptım sadece ezilme var tutacağa böyle yazdım karşı tarafta benim kontrolsüz hızlı geldiğimi yazmış yol hafif rampa yola yeni girmiştim aracım 1.4 otomatik dizel auris zaten istememde hız yapamam ki hızlı değildim öğrenmek istediğim araçların hasar durumundan hız tespitine dikkat ediyorlar mı?

Yasemin
Yasemin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
8 gün önce

Tşk ederim ilgilendiğiniz için

Tamer
Tamer
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Açıklayıcı ve güzel bilgiler veriyorsunuz.

Mesut ÇELİK
Mesut ÇELİK
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba. 11.2018 tarihinde kontrolsüz kavşakta maddi hasarlı trafik kazası geçirdik. Biz diğer aracın sağında kalıyorduk ve bizim araca sol önden çarptı. Biz caddeden geliyorduk karşı taraf ise sokaktan geliyordu. Tutanak tutuldu ancak sonradan öğrendik karsi tarafin zorunlu trafik sigortası da yokmuş. Sonuçta hasarın karşılanması için mahkemelik olduk. Itiraz süresi içinde itiraz etmediler ancak hakim incelemek için bilirkişi atanmasını kabul etti. Bilirkişi raporunda karşı tarafa 57-1-c ve 57-1-a maddelerinden %75 bize de 52-1-a maddesinden %25 kusur tespitinde bulunmuş. itiraz etsek kusur %100 olarak değişir mi? yoksa bu şekilde kararın kesinleşmesini beklemek daha mantikli olur? Yorumlayabilirseniz çok sevinirim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu