Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Trafik Kazası Kusur Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır? (Güncel)

Öne Çıkan Başlıklar
 • Kusur Oranı Hesaplama
 • Kusur Oranı Hesaplamasına İtiraz
 • Kusur Oranı Yüzde Hesaplama
 • Trafik Kazasında Suç Oranı
 • Kusur Oranı Tespiti

Trafik kazası kusur oranı, meydana gelen maddi veya bedeni zararın sorumluluk oranı olarak tanımlanmaktadır. Başka bir deyişle kazanın meydana gelmesindeki sebebiyet oranı da diyebilirim.

Halk arasında hata oranı veya suç oranı da denilmektedir. Trafik kazasında kusur oranı nasıl ve neye göre hesaplanır size bundan bahsedeceğim. Yine sizin için hazırlamış olduğum kusur oranı hesaplama programı sayesinde hızlıca sonucu öğrenmiş olacaksınız.

Yazımın devamında daha detaylı bahsedeceğim ama trafik kazası kusur oranı itirazı dilekçesi nasıl hazırlanır, itiraz nereye yapılır tek tek anlatacağım.

Eğer kaybedecek vaktim yok hızlıca itiraz etmek istiyorum diyorsan, aşağıdaki iletişim butonlarından hızlıca bana ulaşabilirsin.


Kusur Oranı Hesaplama Programı

Hızlıca kazadaki kusur oranınızı öğrenmek için aşağıdaki program vasıtasıyla hesaplama yapabilirsiniz.

Kusur Oranı Hesaplama

1Sizin İhlaliniz
2Karşı Araç Sürücüsünün İhlali

Peki bu program nasıl çalışıyor kısacası hangi kriterlere göre yüzde olarak sonuç veriyor hemen anlatayım.

Trafik Kazalarında Kusur Tespiti ve Bilirkişilik

Yıllar öncesinde 8’de 8 gibi bir hesaplama vardı. Hatta büyüklerimiz bize hep trafiğe çıkmak 8’de 1 kusurlu sayılır derlerdi. Aslında bu düşünce bilinen en büyük yanlışların başında geliyor arkadaşlar.

Meydana gelen kazanın oluşumunda bizim ihlalimiz yok ise neden kusurlu sayılalım ki? Dolayısıyla trafiğe çıkmak kusur sayılır gibi bir ironiye inanmaya gerek yok. O zaman gerçek hesaplama nasıl yapılır onu anlatayım.

Sürücülerin, yolcuların veya yayaların trafikte uyması gereken kuralları ihlal etmesi sonucu kaza oluşmasındaki ihlale kusur maddesi denilmektedir. Trafik kazasındaki ihlal maddesi asli mi yoksa tali mi olarak bakılır.

Nitekim bu maddelerin bir birine oranı doğrultusunda kazadaki haklılık veya sorumluk payınız ortaya çıkıyor. Kısacası hesaplama bu doğrultuda yapılıyor. Gelelim asli ve tali kusura.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

 • Karayolları trafik kanunu asli kusur maddeleri kapsamında 12 farklı durum belirlemiştir.
 • Adından da anlaşılacağı üzere kazanın meydana gelmesindeki asıl ihlali temsil eder.
 • Detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Tali kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

 • Karayolları trafik kanunda onlarca madde var. Asli kusur sayılmayan maddeler ise tali kusur sayılmaktadır.
 • Özellikle belirtmek istiyorum kaza da hız tali kusurdur.
 • Tali kusur hakkında kapsamlı rehber için https://ahmetmerkepci.com/tali-kusur-nedir/ sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Elbette ki bilirkişi değerlendirme yaparken bu durumları göz önüne alır ve kanaatini bu yönde bildirir. Kanaat diyorum çünkü bilirkişiler kesin hüküm veremez kendi fikirleri yönünde kanaat bildirir.

Kaldı ki kesin hüküm yargıçlara aittir. Nitekim trafik bilirkişilerinin vermiş olduğu kanaatler doğrudan yargıçlara yol gösterdiği için genelde kesin hükümlerde bu yönde olmaktadır.

Trafik kazası bilirkişi raporu kimden alınır sigorta tahkim komisyonu kusur oranı itiraz işlemleri nasıl yapılır bu yazımda sizler için yazdım
Trafik Kazası Bilirkişi Raporu Nedir Kusur Oranı Tespiti

 • Özellikle hukukçu dostlarım bilir gerek soruşturma gerekse de kovuşturma sürecinde kusur mütalaası doğru sonuca hızlı ulaşmada çok önemli yardımcı etkendir.
 • Çünkü objektif kriterlerle hazırlanan uzman görüşü kanaat ve inisiyatif kullanıcılarına yardımcı olacaktır.

Asli Kusur Tali Kusur Oranları

Sigorta şirketleri asli ihlali %75 tali ihlali ise %25 olarak kabul ederek rücu veya ödeme yapmaktadır. Aslında trafik literatüründe genel kanı da bu yöndedir.

Trafik ihtisas dairesinin veya adli trafik bilirkişilerinin bu genel kanıyı yıktığı durumlarda vardır.

 • Asli kusur yüzde oranı yüzde altmış (%60)
 • tali kusur yüzde oranı yüzde kırk (%40)

Ancak istisnalar kaideyi bozmaz. Çünkü her kaza ve her dosya kendi içinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ola ki böyle bir durumla karşılaştığınızda hatalı karar olarak yorumlamamanız için bu örneği verdim arkadaşlar. Belki bir kazazede olarak bu kadar detaylı bilgilendirmeye gerek olmadığını düşebilirsiniz.

Sizler için hazırladığım bu kapsamlı rehberi, bir çok avukat arkadaşımızda okuyor ve yürüttükleri süreçlere yön veriyor.

Kazada %100 Kusurlu Olmak Nedir?

Yüzde yüz oranından da anlaşılacağı tam kusurlu olmak kazanın oluşumu tamamıyla sizin ihlaliniz sonrası olduğu demektir. Kısaca meydana gelen zarar sigorta şirketinizin teminatları kapsamında sigorta şirketi, teminat dışında kalan durumlarda sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir.

Kazada %100 kusurlu olmak: Eğer aracınızın kaskosu yok ise aracınızın masraflarını kendi cebinizden yaptıracağınız anlamı taşımaktadır. Kaskonuz olsa bile aracınızın onarımını yaptırabilir, araç değer kaybınızı alamayacaksınız demektedir.

Tabi ki kusur oranı hesaplamasında %100 hatalı olmak sonucun değişmeyeceği anlamı taşımaz. İtiraz etmeniz için bir engel yok ancak sonuç değişmiyorsa itirazınız zaman kaybından öteye gidemez.

Araç değer kaybı nasıl hesaplanır
araç değer kaybı hesaplama robotu

 • Dilerseniz kusur oranı hesaplama robotu gibi sizler için hazırladığım araç değer kaybı hesaplama robotu sayesinde aracınızın kaza sonrasında meydana gelen değer kaybı miktarını öğrenebilirsiniz.
 • ahmetmerkepci.com/arac-deger-kaybi-hesaplama/ Bir kaç saniye içerisinde herhangi uzmanlık gerektirmeden sizlerde hesaplama yapabilirsiniz.

Arkadan Çarpmalarda Sigorta Yaptırımları

Hepimizin rahatlıkla şüpheye düşmeden yorum yaptığımız bir konu ama size şaşırtıcı bir bilgi vereceğim dostlarım. Her arkadan çarpan araç kusurlu değildir.

Evet arkadaşlarım yanlış okumadınız. Peş peşe aynı istikamette giden araçlardan, arkadaki araç öndeki araca çarptıysa kusurludur.

Ancak kendi şeridinizde giderken ani şerit değişikliği yapıp şeridinize girip sonrasında önünüzdeki araç aniden duruyorsa ve siz bu araca çarpıyorsanız sizin kusurunuz yoktur.

Ne yazık ki sigorta şirketleri kendi aralarında mutabakatla hasar onarımı yaparken, aniden duran arabaya arkadan çarpan araca yüzde yüz kusurlu muamelesi yapmaktadır.

Aniden duran arabaya arkadan çarpmak tam kusurlu sayılmaz. Ancak güvenli takip mesafesine riayet etmediğiniz için eşit derecede kusurlu sayılırsınız.

Kusur Oranı Hesaplama İtiraz Dilekçesi

Öncelikle itiraz sonuç getirir mi bundan bahsetmek istiyorum. Malumunuz maddi hasarlı trafik kazalarında anlaşmalı tutanak tutup tramer merkezinin kusur dağılımı yapmasını bekliyoruz.

Sigorta birliği merkezinin belirlemiş olduğu 45 farklı durum yani kaza senaryosu vardır. Bu 45 durumun dışına çıkmıyorlar ve tali kusur ihlallerini dikkate almıyorlar.

Dolayısıyla kazanın oluş şekline göre standart kaza senaryosu kalıplarının dışında kalan kazalarda ve tarafların birinde tali ihlal olan durumlarda itirazlar olumlu sonuçlanmaktadır.

Madem sonuç değişiyor neden ilk başta doğru sonucu vermiyorlar diye düşünebilirsiniz. Polis ve Jandarma tutanakları da dahil itirazımızı tramere değil tahkim heyetine yapacağız. Buraya yapacağımız itiraz için bir takım kurallar ve usuller vardır.

Gerek itiraz dilekçesi ve gerekse de başvuru usulleri başlı başına özen gösterilmesi gereken bir husustur. Bundan dolayı bu esas ve usulleri anlattığım yazımdan devam etmekte yarar var.

Zira üç beş kelamla bu konuyu tamamlamak mümkün değil. Ancak size daha hızlı yardımcı olmamı istiyorsanız aşağıda bulunan iletişim butonlarına tıklayarak hızlıca bilgi alabilirsiniz.


Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası kusur oranı itirazı nasıl yapılır kusur oranı itirazı nereye yapılır


Elbette söylediğim şeylerin trafik mevzuatlarında olup olmadığını bu linkten teyit edebilirsiniz: trafik.gov.tr/trafik-mevzuat

Sormak istediklerinizi yorum kısmında sormaktan çekinmeyin arkadaşlar. Bir çok konu da olduğu gibi bu yazımda da yazımı okuyan kişilerin mağduriyetinin giderilmesi için elimi taşın altına sokacağım.

4.6 60 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.6 60 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
184 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
cihat
cihat
Yazıya Puanım :
     

merhaba, mahalle arasında seyir ederken sağımdaki tali sokaktan gelen araç süratli ve frensiz olarak kavşaktan geçtiği sırada sol ön köşesiyle benim aracımın sağ ön köşesine çarptı. çocuk 17 yaşında ve ehliyetsizdi. ağladı yalvardı ve bizde iyilik yaptık abisini kaza yapmış gibi gösterdik. tutanağa da hızlıydım duramadım çarptım yazdılar. bu durumda bana kusur bulunur mu? ehliyetsiz çocuğu tutanağa yazsaydık bir şey fark eder miydi?

Mehmet BALDAŞ
Mehmet BALDAŞ
Yazıya Puanım :
     

1998 model aracımla maddi hasarlı kaza yaptım 18000 tl hasar gideri oldu değer kaybı alabilirmiyim

Ahmet vural
Ahmet vural
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bende bir kazaya karıştım yan bağlantı yolundan çift şeritli bir yola giriş yaptım kendi yoluma girdim o sırada arkamdan gelen bir minibüs önüme kırdı ve sol ön tarafa vurdu ve benim araçta hasar oluştu o aracın sağ arka kısmı demirdi bişey olmadı dedi adam ve devametmek istedi bende tutanak tutalım dedim ve tutanak tuttuk aradan 1 sene geçti ve şimdi bana araç yatma bedeli olarak 4800 TL mahkeme kağıdı geldi buna itiraz edebilir miyiz bu arada ben aracımı kendim yaptırdım tutanağı işleme koymadım nasıl bir yol izlemem lazım

Hazni
Hazni
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, çift şeritli yolun orta refüjünde motosikletle ilerlerken yolun sağındaki ara sokaktan yola girip karşı şeride geçmeye çalışan araçla çarpıştık ve kaza meydana geldi. Bu durumda hata oranları nasıl olur? Yardımcı olur musunuz lütfen şimdiden teşekkür ederim

Hilmi
Hilmi
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ben kusurlu olmadığım halde bana kusurlu çıkardı kamu raci kullanıyorum trafik polisi şerit ihlali diye bana kusurlu buldu şimdi dava açılmış ne yapmalıyım saygılar

Onur YILMAZ
Onur YILMAZ
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, Avm otoparkında gidiş geliş çift yönlü yolda seyrederken, 4 yol gibi bir noktadan geçerken sağ yoldan gelen araç bana çamurluk ve ön kapı birleşimine vurdu. Normalde sağdan gelen aracın geçiş üstünlüğü var biliyorum, Ancak : benim yolum çift yön, o aracın geldiği yol ise tek yön. Benim otoparkta 4 lü kesişime gelirken sağ tarafımda sağa dönüş yasak tabelası vardı, bana çarpan araba da 4 lü kesişim öncesi 20 yazan hız tabelası vardı. Burada kusur kimde olur acaba? Olay anının araç içi kameradan videosunu da atıyorum. Umarım youtube linki paylaşmam sorun değildir. Başka türlü yükleyemedim videoyu. Henüz tutanak doldurmadık, ben… Devamını Oku »

Mustafa Sercan Şahan
Mustafa Sercan Şahan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba petrol içinde aracıma sol yandan sağa giricek araç vurdu ben yanyana olan istasyonun diyerinden yakıt alıp kaza yapılan istasyondan çıkmak istedim için oraya kullandım tersde olabilirim ama aracım istasyon içersinde ve yakıt almak için giren kişi yönüde var oraya vuran kişide sağa sinyal verip kontrol etmeden çıkıyor ben sadece vuruldumda farkettim kişi bana sinyal verdim diyor sen tersden geliyorsun haksızsın diyor sonra tutanak tutuluyor vuran kişiler yarı yarıya karşılamak istiyorlar kabul ediyoruz kendi kaportacılarına götürüyoruz araç 6 7 bin TL masrafı varken 1800tl fiyat çıkarıyorlar ve aracın kapısı değişmesi gerekirken macunla doldurulup yani ucuz Bir şekilde yapılıyor biz aracı… Devamını Oku »

Ender
Ender
Yazıya Puanım :
     

Merhaba %75 ben %25 karşı taraf kusurlu kim kimin aracının masrafının ne kadarını karşılıyor bu durumda acaba

yüksel
yüksel
Yazıya Puanım :
     

iyi akşamlar, aracımla döner kavşak içinde bulunan ışıkta beklerken arkamdan tır çarptı, bende önümdeki araca vurdum, tramer komisyonu kusur oranlarını%50 olarak vermiş. bu duruma itiraz için nasıl bir yol izlemeyelim

Ozcan yetgin
Ozcan yetgin
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kirmizi isikta bekler kirmizi yandi sondu yandi sondu yesil yandi sanip yola ciktim yola cikip sag seridde arkadan arac yuksek hizla vurdu bana 2 aracta pert.suclu sucsuz oran ne olur

Ahmet
Ahmet
Yazıya Puanım :
     

Tek taraflı kaza yaptım kiralık araçla kural ihlali 52/1-b verildi kasko karşılarmı karşılamazsa ücretin ne kadarını öderim
Alkol değildim araçın kaza fotoğraf ını ve maddi hasarlı kaza tespit raporunu araç kiralama şirketine gönderdim
LÜTFEN CEVAP VERİN RİCA EDİYORUM

Bilal
Bilal
Yazıya Puanım :
     

26.01.2022 bir kaza yaptım gittigim istikamet tek yön ama sokak diye geçiyormuş bende yeni öğrendim karşı tarafın aracı 100 Km hız sınırının üstünde bana arka sol tekerlek vurup transit olan aracimi ters çevirdi yönünü ben kavşak noktasını bitirmek uzeredeydim sol ön kısmıyla vurmuş diye kayda alındı zaten burda benim hızım 40 idi ve tek yönlü yolda gidiyordum ayrıca bu yol itfaiye yolu diyede geçiyor karşı arac benim solumda kalıyor burda kusur kimde

Hasan
Hasan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben bir kaza geçerdim gece 22:00 23;00 arası sola dönüş yasağı tabelasi vardi fark edemedim yeşil ışık yanıyordu karşıdan gelen araç hız limiti 60km olmasına rağmen 110km hız ile bana çarptı ve 100%100 kusurlu bulundum karşıdan gelen araç hiç kusuru olmuyor mu?

Mücahit can
Mücahit can
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey
Trafik kazasında bana 53/1a kusuru yazıldı.Kaza yaptığım karşı araca ise 54/1a bide 52/1a olmak üzere 2 kusur yazıldı. Kusur dağılımı nasıl olur sizce ? İyi çalışmalar dilerim.

En son 2 yıl önce tarafından Mücahit can düzenlendi
fedai bala
fedai bala
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey, dosyaları size whatsap tan gönderdim, yalnız yaralamalı kazada kusur oranı itirazı nereye yapılmalıdır. %25 kusurlu bulunduğum kazanın tutanak ve video görüntülerini inceleyip görüş bildirseniz sevinirim iyi çalışımalar dilerim.

İlhan
İlhan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
İstanbul marmaraforum avm önünde döner kavşağa 40mt kala orta şeritten sola kavşağa sola dönerken solumdan ticari taksi soll ön kapım ve sağ arka kapıma çarptı bu durumda kusurlu araç hangisi
Şimdiden Teşekkür ederim

Seckin otlu
Seckin otlu
Yazıya Puanım :
     

Karşı taraf52/1a banada 57/1a verdiler yalnız arkadaş çok hızlıydı ben daha arabanın burnunu çıkardım derken oda sağdan çok hızlı geldi tabi bende görmedim orası kör cephe idi.ne yapabilirim

Yasemin
Yasemin
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kontrolsüz kavşakta ben cadde üzerinde sol dar kör sokaktan son hızla hiç durmadan gelen aracın sağ arka tamponun üzerine çarptım sadece ezilme var tutacağa böyle yazdım karşı tarafta benim kontrolsüz hızlı geldiğimi yazmış yol hafif rampa yola yeni girmiştim aracım 1.4 otomatik dizel auris zaten istememde hız yapamam ki hızlı değildim öğrenmek istediğim araçların hasar durumundan hız tespitine dikkat ediyorlar mı?

Tamer
Tamer
Yazıya Puanım :
     

Açıklayıcı ve güzel bilgiler veriyorsunuz.

Mesut ÇELİK
Mesut ÇELİK
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba. 11.2018 tarihinde kontrolsüz kavşakta maddi hasarlı trafik kazası geçirdik. Biz diğer aracın sağında kalıyorduk ve bizim araca sol önden çarptı. Biz caddeden geliyorduk karşı taraf ise sokaktan geliyordu. Tutanak tutuldu ancak sonradan öğrendik karsi tarafin zorunlu trafik sigortası da yokmuş. Sonuçta hasarın karşılanması için mahkemelik olduk. Itiraz süresi içinde itiraz etmediler ancak hakim incelemek için bilirkişi atanmasını kabul etti. Bilirkişi raporunda karşı tarafa 57-1-c ve 57-1-a maddelerinden %75 bize de 52-1-a maddesinden %25 kusur tespitinde bulunmuş. itiraz etsek kusur %100 olarak değişir mi? yoksa bu şekilde kararın kesinleşmesini beklemek daha mantikli olur? Yorumlayabilirseniz çok sevinirim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu