Trafik Cezaları
Trend

Beyanla Trafik Para Cezası Ödeme Nedir? Nasıl Ödenir?

Beyanla trafik cezası ödeme ne demek son günlerde en fazla merak edilen konulardan biri olmuştur. Kısaca trafik cezasının online olarak e-devlet sistemi üzerinden interaktif vergi dairesi aracılığıyla tebliğ edilmesini beklemeksizin beyanınız doğrultusunda yapılan ödemeye “beyanla trafik para cezası ödeme” denir.

Trafik cezası size tebliğ edilmiş olarak görünüyor ama size teslim edilmediği zamanlarda %25 indirimle ödeme yapmak istiyorsanız bu yazımı mutlaka okumalısınız.

Başka bir ifadeyle beyanla trafik cezası ödeme nedir açıklamak gerekirse size bir ceza yazıldı vergi dairesine gitmeden ödemek istiyorsunuz. Ancak bankaların internet şubelerinde borç görünmeyebiliyor. Bu tarz durumlarda trafik idari para cezası karar tutanağındaki bilgilerle beraber ödeme yöntemine beyanla trafik cezası ödeme denilmektedir.

Bu yazımda sizlere beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılır, cezanın tebliğini beklemek gerekli mi, %25 indirimle nasıl ödenir, taksitle nasıl ödenir, kredi kartıyla ödenir mi gibi soruların cevabını ekran görüntüleriyle birlikte kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir rehber hazırladım.

Tebliğ Gelmeden Ceza Ödenir Mi?

Elbette dostlar ödeyebilirsiniz. Hatta beyanlı veya beyanla ödeme denilmesinin sebebi budur. Çünkü sistemde kayıtlı olarak tebliğ tarihi olmamasına rağmen sizin beyan etmenize istinaden bu ödeme yapılmaktadır.

Ayrıca bütün trafik ceza maddelerinin itiraz ve ödeme işlemleri bir değildir. Size hangi maddeden ceza yazıldıysa o madde ile ilgili neler yapmanız gerektiğini bilgimeniz gerekir.

Ceza madderi ve detayları için; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Örneğin e-devlet uygulamasından bildirim geldi gerekli kontrollerinizi yaptınız ve aracınızın plakasına trafik cezası yazılmış ama tebliğ edilmemiş.

E-devlet sisteminden gelen mail, sms veya bildirimler sadece bilgi amaçlıdır tebliğ değildir!

Zaten ödeme yapma ekranına geldiğinizde tebliğ edilmiş ise tebliğ tarihi görülüyor sizin herhangi bir tarih belirtmenize gerek kalmıyor.

Şu soruyu sorabilirsiniz tebliğ gelmediyse tebliğ tarihi ne olacak? Sizin ödeme yapmak istediğiniz tarih tebliğ sayılır.

Ödeme yapabilmeniz için trafik cezası bilgileri gerekecektir bu bilgileri öğrenebilmeniz için ceza sorgulama nasıl yapılır yazımı okuyabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/

Sıklıkla karşılaşılan bir durumdan daha bahsedeyim. Ceza yazılmış ve tebliğ edilmiş gözüküyor. Ancak size veya adresinize gelen bir ceza yok bu durumdan ne anlamamız lazım?

Tebligat kanunu gereğince adresinizde bulunmadığınız veya bulunamadığınız durumlarda, adresinizin bağlı olduğu muhtarlığa tebligat verilmesi durumunda size tebliğ edilmiş sayılmaktadır. Yani sizin haberiniz bile yokken tebligatı almış gibi sayılıyorsunuz.

Arkadaşlar, aracınız var ise muhakkak mahalle muhtarınızla tanışın iletişim numaranızı bırakın ve bu tarz bir durum olduğunda size bilgi vermesini isteyin.

Beyanla Trafik Cezası Ödeme İndirimi Ne Kadar

Dostlar ödemeyi nasıl yaparsanız yapın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde öderseniz %25 indirimli olarak ödeme hakkınız var. Dolayısıyla beyanla trafik cezası öderken %25 indirim hakkınız var.

Ancak sizi tekrar uyarmak istiyorum 15 günü geçmiş ise indirimden faydalanamazsınız!

Gerek erken ödeyebilmek için gerekse de itiraz edebilmek için on beş gün süre sınırına dikkat edin.

İtiraz etmekten bahsetmişken trafik cezasına nasıl itiraz etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız mutlaka bu yazımı okuyun ve haklarınızı öğrenin! ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/

Bu kadar teknik detay yeter değil mi? Bende teknik detayları sevmiyorum ancak hakkımızın ne olduğunu ve kendimizi nasıl savunmamız gerektiğini bilmemiz lazım. Hadi artık ödeme işlemi nasıl yapılır başlayalım.

Beyanla Trafik Cezası Nasıl Ödenir ?

Beyanlı trafik cezası ödeme yapmak için interaktif vergi dairesi sitesine giriş yapmamız gerekmektedir. Linkini aşağıda paylaşıyorum.

E-devletten gib'e bağlanma
interaktif vergi dairesi giriş ekranı gib

Bu alanda neler yapabileceğiniz hakkında bilgi veren bir sayfa sizi karşılayacak ben yine de size hatırlatayım neler yapabileceğinizi belirteyim.

 • MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme
 • Tecilli Borç Ödeme
 • Belge Numarası İle Ödeme
 • Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme
 • Referans Numarası İle Ödeme

Ben sizlere trafik cezası ödemesini anlatacağım. Eğer kesinleşmiş bir ceza ödemesi yapacaksanız doğrudan bu seçeneklerden birine basarak gerekli bilgileri doldurarak ödeme yapabilirsiniz.

Ancak henüz tebliğ edilmemiş bir ceza ödemesi yapacaksanız üye olmalı veya e-devlet şifrenizle giriş yapmalısınız.

Giriş yaptıktan sonra soldaki menü kısmında bulunan “ödeme ve borç bilgileri” yazan kısmın üzerine geldiğinizde yeni bir sekme açılacak. Alt kısımda “beyanlı trafik cezası ödeme” seçeneğini seçin.

Beyanlı veya beyanlı trafik cezası ödeme
beyanla trafik cezası nasıl ödenir

Açılacak olan ekranda kişisel bilgileriniz otomatik olarak dolu bir şekilde gelecektir. Sizin sadece;

 • Ceza Seri / Sıra No
 • Düzenleme tarihi
 • Tebliğ tarihi (tebliğ edilmemişse ödeme yapacağınız günü yazın)
 • Araç plakası

Bölümlerini doldurdurup hesapla butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Gib ceza hesaplama
bayanlı trafik cezası hesaplama

Yazdığınız bilgilerin doğru olduğuna emin olduktan sonra öde butonuna basarak ödeme ekranına yönlendirileceksiniz.

GİB ödeme ekranı sizi karşılayacak. Dört farklı ödeme seçeneğiniz var.

 • Yurt içi kartlar,
 • E-banka hesabı,
 • Mobil Ödemeler,
 • Yabancı Ödemeler (Foreign Payments)

Yurt İçi Kartlar

Klasik olan yurt içi kartlar yani kredi kartı veya banka hesap kartınızın bilgilerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

Yurt içi kartlar ile ödeme ekranı
yurt içi kartlar ile ödeme

E-Banka Hesabı

E-banka hesabı ödeme imkanı sadece anlaşmalı bankalarla yapılabilmektedir. Anlaşması olan bankalar;

 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Şekerbank
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi Bankası
E-banka hesabı ile ödeme nasıl yapılır
e-banka hesabı ile ödeme

Mobil Ödemeler

Mobil ödemeler ise mobil bankacılık uygulaması imkanıyla ödeme yapmaya yaramaktadır. Ancak 3 farklı banka uygulaması bu hizmeti sunmaktadır.

 • Garanti pay
 • Maximum mobil
 • Yapı kredi pay
Mobil ödemeler ile öde nedir
mobil ödemeler ile öde

Yabancı Ödemeler (Foreign Payments)

Yabancı ödemeler (Foreign Payments), ülkemizde çok yaygın olmasa da uluslararası geçerliliği olan ödeme seçenekleridir.

 • Kart (Card)
 • UnionPay
 • BanContact
 • Alipay
 • GiroPay
 • iDEAL
 • Safetypay
Yabancı ödemeler (foreign payments) nasıl yapılır
Yabancı ödemeler (Foreign Payments)

Yeni trafik cezası ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Beyanla trafik cezası ödeme ne demek bildiğim kadarıyla sizlere anlatmaya çalıştım dostlar kazasız günler dilerim.

4.6 42 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.6 42 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
171 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Murat İşcan
Murat İşcan
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi akşamlar dilerim hocam ben 51/2b trafik cezası yedim . Hastaneye yetişmek için ve ceza tarihi ve hastaneye giriş tarihi ve saati hepsi belli aynı saat içerisinde ve bunu ispatlayabilirim. İtirazim kabul olurmu yardımcı olursanız sevinirim şansım varsa itiraz dilekçesi rica ediyorum sizden . teşekkür ederim

En son 7 ay önce tarafından Murat İşcan düzenlendi
Sevim
Sevim
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey, aracım avrupa yakasından Anadolu yakasına geçmediği halde hgs kayıtlarına da baktım herhangi bir geçiş söz konusu değil, aracıma elektronik plaka tanıma sisteminden ceza yazılmış hız aşımı diye. Fakat araç hiç oradan geçmedi ve o kadar hız yapabilecek kapasitede bir araç değil. Eve tebligat geldi itiraz edeceğim ama dilekçeyi nasıl doldurmam gerekir yardımcı olur musunuz?

Onur Berberoğlu
Onur Berberoğlu
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,

46/2-H maddesinden bir cezam var fahri müfettiş tarafından itiraz etsem sonucu ne olur nasil itiraz ederim?

Mesut
Mesut
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet Bey ;
Trafik cezasi yedim ceza makbuzu muhtara tebliğ edilmis 15 günlük indirim süreside dolmuş ben beyanlı ödeme yapmak istiyorum tebliğ tarihine yatırdığım günü yazsam ilerde bi sıkıntı çıkarmı

Hakan çetin
Hakan çetin
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey emliyet kemeri ihlalinden ceza yedim görüntü yok buna igtiraz etmek istiyorum

Habibe
Habibe
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Ahmet bey eşim 15 Aralık 2020 de 46-2g , 47-1a dan ceza yemiş böyle birşey olmadı diyor eve tebliğat kağıdıda gelmedi vergi dairesinde borç gözüküyor gecikme faizi de var trafik bölge denetleme müdürlüğüne gittik tebliğat muhtara gelmiş dedi muhtara gittik yok bizde tebliğ tarihini bugüne girdik bu ilerde sıkıntı yaşatır mı ayriyeten itiraz edeceğiz onun için dilekçe gönderirmisiniz şimdiden teşekkürler.

Barış
Barış
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey sayfanızı çok beğenerek takip ediyorum. Gerçekten muhteşem ve bilmediğimiz birçok konuda bilgi sahibi oluyoruz.. Trafik cezaları yazılırken hani biz de insanız hata yaparız zabitler de insan onlar da hata yapar kaidesi var ya ben başka bir boyutuna değinmek istiyorum bu konunun. Trafik polisleri, jandarma ya da FTM’ler keyfi ceza yazmıyorlar mıdır? Önümde çok ağır ve iyice sağa yanaşıp seyreden trafik polisinin arkasından bir süre ilerledim fakat arkamda baya kuyruk oluşmaya başlayınca sinyalimi verip trafik polisini solladım, TP benim arkamdan basıp beni solladı önümü kesti ve bana 46/2-g ile 73/A’dan ceza yazdı. Yanındaki memurun çocuk bir şey yapmadı abartma… Devamını Oku »

Salih
Salih
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar İstanbul kumcular Esenyurt yolu üzerinde 46/2-f maddesi gereği
Emniyet şeridi ihlaline istinaden fahri trafik müfettişi tarafından kullanmış olduğum şirket aracıma ceza yazılmıştır. Cezada gönderilen görüntü mevcut değildir. Bu cezaya itiraz etmek istiyorum uygun dilekçe örneği göndere bilirmisiniz

HARUN KIŞLA
HARUN KIŞLA
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb. İyi günler Ahmet Bey başka bir ilde yazılan ceza için nasıl bir dilekçe yazmamız gerekiyor. Yardımcı olabilir misiniz. Teşekkür ederim.

Yasin
Yasin
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selam Ahmet Bey 46/2-e maddesinden ceza geldi.Maddenin içeriği büyük araçlarla ilgili olduğunu gördüm. Benim aracım otomobil. Acaba benmi yanlış anlıyorum maddeyi yoksa Trafik Müfettişi mi yanlış kesmiş cezayı anlayamadım.Bu konuda yardımcı olablirmisiniz.

Samet belge
Samet belge
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey,
Çok dikkat ettiğim yaya yol vermemeden kaynaklı görüntü kaydı olmayan bir ceza geldi. Bu cezaya itiraz edebilir miyim. Örneği varmı sizde çok teşekkür ederiö

Dinçer SINMAZ
Dinçer SINMAZ
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba;
73/c seyir halinde telefon ve benzeri haberleşme cihazı kullanımından fahri trafik müfettişliği büro amirliğinden ceza tutanağı gelmiş. Cezanın yazıldığı yer bir bulvar üzeri olarak belirtilmiş ve bu bulvar üzerinde bir tamircide aracım park halindeyken görüşme yaptım. tutanak ile birlikte video veya görselde bulunmamakta. İtiraz dilekçe örneği varmıdır. rica etsem.. Teşekkür ederim.

Uğur Topkara
Uğur Topkara
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba. E-devletten kontrol ettiğimde 25 Aralık 2020 tarihinde (yaklaşık 32 gün önce) “park yasağı olan yere park etmek” açıklamalı trafik cezası yazıldığını fark ettim. Bana gelen bir tebligat olmadı. Yine de internet üzerinden beyanla ödeme yapmak istiyorum ancak “tebliğ tarihi” ve “düzenleme tarihi” soruyor. Düzenleme tarihi olarak ceza yazılan tarihi yazdığımda %5 gecikme cezası çıkıyor, bugünün tarihini yazdığımda ise %25 indirim gözüküyor. Bu durumda Tebliğ ve Düzenleme Tarihleri olarak ne yazmalıyım ve cezalı mı indirimli mi odemeliyim? Ayrıca e-devlette daha önce ödemesini gerçekleştirdiğim trafik cezası görünüyor. Bu durum normal mi? Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar. Şimdiden teşekkürler.

Serdar
Serdar
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ödenip ödenmediğini nereden görebiliriz? Evet makbuzu aldım, ödedim. Ama tekrar sorgulattığımda yine çıkıyor ve öde dediğimde tekrar benim kartımdan aynı parayı çekmek için bir ekran çıkıyor karşıma.

ERKAN YILDIZ
ERKAN YILDIZ
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey;
Kardeşim silahlı yaralanma sebebe ile devlet hastanesinden özel hastanenin yoğun bakımın servisine sevk oldu sevk sırasında ben de ambulansı takip ederek peşinden gittim o anki psikoloji ile emniyet şeridini kullandığım için ceza geldi cezaya itiraz için bana dilekçe örneği gönderi misiniz? birde bu işlemin uyap üzerinden tam olarak nasıl yapılacağının açıklamasını yapar mısınız?

saygılarımla.

Yücel
Yücel
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin 06.01.2021 tarihinde Fahri trafik müfettiş tarafında 1300 tl eds cezası yazmış resim veya herhangi bir kanıt yok sadece ceza makbuzu var size zahmet örnek itiraz dilekçesi yollarmısınız itiraz etsem itirazımın kabul edilme şensı varmı iyi çalışmalar

En son 8 ay önce tarafından Yücel düzenlendi
Mehmetcan
Mehmetcan
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba yolda çift yön işareti olan bi konumda ters yön cezası yedim bunun için nasıl bir dilekçe yazabilriim

Ünal
Ünal
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin Ahmet bey bir ay önce ehliyetsiz araç kullandığım için ceza yedim hem kendi adıma hemde araç sahibine yazılan cezayı beyanlı trafik cezası ödeme şeklinde ödedim makbuzlarını aldım ama yinede interaktif vergi dairesi uygulamasında aynı ceza görünüyor ve öde seçeneğide açık. Yada ödenip ödenmediğini nasıl anlarım.

En son 9 ay önce tarafından Ünal düzenlendi
Caner
Caner
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. Fahri trafik müfettişi tarafından 04.12.2020 tarihinde x caddesinden y sokagına dönerken gıyabında ceza yazılmış(74/a). Ceza yazılan yer T kavşak olarak adlandırılıyor. Ben yolun sağından sokaga giriş yapıyorum. Yayalar için geçiş çizgisi yok döndügüm tarafın hızlı da degildim trafiğin akışına göre seyrediyordum. Tebligat tarihi 17.12.2020 (muhtara bırakılmış)ancak elime ulaşma tarihi 05.01.2020 itiraz 15 gün içerisinde yapılıyormuş nasıl bir yol izlemeliyim .bu konuda görüşlerinizi bekliyorum teşekkürler .

Mehmet
Mehmet
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

iyi günler Ahmet bey 1 hafta öncesine kadar bir kaza yaptık . Sol şeritten sağ seriye girerken arkadan gelen araç sağ ön tekerin üstünü ezdi kendi arabasi kaskolu ancak kusur raporunda %75suclu gozukuyoruz rapora itiraz etmek maddi açıdan yorucu ölümü bı sonuç alır miyiz ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu