Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2f Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2f kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen emniyet şeridini kullanmak 46/2-f kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle araç sürücülerinin emniyet şeridi veya banketi kullanmaları sonucu meydana gelen trafik kazaları sonrasında, sürücüye verilen ihlal maddesine 46 2 f kusur oranı denilmektedir.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2f kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-f kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2f kusur oranı nedir? 46/2f itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-f kusur oranı yüzde kaç? 46/2-f asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2f etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2f Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘f’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “emniyet şeridi veya banket kullanmak” demektir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

ktk 46/2f kusur oranı

Aslında kanun maddesi açık ve nettir. Zaruri bir sebep ve gerekli yol güvenlik tedbiri olmadan bu alanları kullanmak yasaktır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2f kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2f neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2f her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-f trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2f %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-f %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2f %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2f oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-f tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2f asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-f Asli mi Tali mi?

46/2-f asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2f birinci derecede sorumlu anlamına gelir. asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2f maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer diğer araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm heyeti bu durumu incelemeye dahil etmez ve sizi %100 kusurlu kabul eder.

46/2-f Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2f trafik cezası yazılır. 6.439,00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2f kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2f cezası yazmıyorlar.

46/2-f trafik cezası ve 46/2f itiraz dilekçesi hazırlayabilmeniz için yapmanız gereken bilgileri içermektedir.
46/2-f nedir 46/2f trafik cezası emniyet şeridi cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2f maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-f ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-f trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-f-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2f ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 46 2f maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Veya iş görüşmem vardı çok geç kaldım mecbur banketi kullandım gibi savunmalar sadece zamanınızı kaybettirir sonuç değişmez.

Ancak normal şerit sınır çizgileri dahilinde aracınızı sürerken solunuzda bulunan bir araç sizin şeridinize ani bir manevra yaparak geçmesi durumunda siz emniyet şeridine girdiyseniz burada sonuç tamamiyle değişecektir!

Muhakkak 46/2f uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2f itiraz etmek için “46/2-f kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2f kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2f kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2f kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2f Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2f maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-f trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2f itiraz sbm iletişim
46/2f kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
46-2f itiraz sbm iletişim
46/2f kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 46/2f itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2f ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
222 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Rasim
Rasim
Yazıya Puanım :
     

Iyi akşamlar ahmet bey benim aracim annemin üzerine kayıtlı kendisinin ikameti çorumda araç ise istanbulda kullanıyorum 08 12 2020 de tem bağlantı yolunda bağcılar istakametinde ceza yazılmış46/2_f maddesi nden .annem o tarihlerde ikametinde değildi ama edevletten bu gün öğrendim 15 12 2020 de tebliğ edilmiş görüküyor aradan 6 ay geçmiş 332tl faiz işlemiş toplamda 1535 tl ödedim.nasıl geri alabilinirmi elimizde veya muhtarlık ta bir belge yok yardımcı olurmusunuz saygılarımla.

Emre cömert
Emre cömert
Yazıya Puanım :
     

46/2-fiçin..Bende bir itiraz dilekçesi örneği alabilirmiyim..hiç emniyet şeridine gitmem böyle bir ceza nasıl gelebilir anlamıyorum …cezayı kesenin kanıtlaması gerekmiyormu?

Salih BAYKARA
Salih BAYKARA
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2-F itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz lütfen

Mert
Mert
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2 f den trafik cezası yedim fakat karayolları calısmasından kaynaklı otoban tek serite düsürülmüştü karayolları görevlilerin yönlendirmesi üzeri emniyet seridi kullanımı olmus tur cezayı yedikten sonra olay yerini fotoğraflaldm ve calısma devam ediyor halen itiraz etsem sonuc alırmıyım karayolları ile tlf görüsmeme istinaden teyit aldm calısma olduguna dair ceza saati ve bölgesinde bununla ilgili itiraz dilekçe örneğide rica edebilir iyim Ahmet bey birde cezayı yazan ehs birimi yazıyor tutanakta fahri trafik müf. Olarak gördüm Google aramalarında aydınlatırmısınız rica etsem

cesin acar
cesin acar
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi günler örnek dilekçe gönderebilir misiniz. Teşekkürler

derya ekiz yalçın
derya ekiz yalçın
Yazıya Puanım :
     

Vermiş olduğunuz bilgiler çok aydınlatıcı oldu çok tşk ederim . 46/2-F cezası kesildi ancak tebligat gecikmesi değil de bir başka sebep bulunmaktadır . Bu nedenle dilekçemi yazarken itirazımı hangi kanun maddesine dayandırmam gerektiğini bilemiyorum . Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz ? Tskler

Hasan
Hasan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, Ahmet bey hastaneye acil hasta yetiştirmek durumunda olduğum için emniyet şeridi kullandım ve bugün ceza gelmiş 1.330 TL dilekçe ile iptal olma ihtimali varmı acaba. o günün hastane kayıtları ve faturaları mevcut.bilgi verirseniz çok memnun olurum.s saygılar

Yavuz selim TENK
Yavuz selim TENK
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,acil hasta yetistirmek icin flasor yakip emniyet seridi kullandim,o tarih ve saatte hastane girisimiz mevcut ve recete de mevcut.
46/2-f maddesince ceza tutanagi geldi 1339 tl
Buna itiraz edip netice alabilir miyiz ?
Tesekkurler

Mert YİĞİT
Mert YİĞİT
Yazıya Puanım :
     

Hocam iyi günler, Ankara istikametinden Malatya istikamitine giderken. Kırıkkale bölgesinde aniden kalbimde sıkışma nedeni ile kırmızı ışıkta bekleyen araçlardan en sağda ki bekleyen araç grubunun arkasına durdum. Daha sonra direk hastaneye acil giriş yaptım kontrollerim sonrasında malatya istikametine yola devam ettim. Daha sonra aldığım tebligatta o rahatsızlandığım ve ışıklarda en sağ tarafa geçip sonra hastaneye acil gittiğim durum nedeni ile güvenlik şeridi ihlalinden arkamdan 1300 tl civarı ceza yazılmış. Elimde hastane giriş belgelerim var acil durum nedeni ile ve aslında güvenlik şeridi bile olduğunu fark edemeyerek trafiği kilitlememek için ışıklarda en sağ şeride geçtiğim bu duruma itiraz etmeyi düşünüyorum. Elimde… Devamını Oku »

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar bana 46/2-f cezası kesilmiş samsun yolu km21 giriş ortaköy ışıklı kavşağında yalnız tebligat gelmedi daha 27/04/2021 de kesilmiş bu cezaya nasıl itiraz edebilirim yol yeni yapıldı geniş ve emniyet şeriti ve normal şerit çizgileri hatırladığım kadarıyla bulunmuyor mail atabilirseniz çok sevinirim şimdiden ilgi ve alakanız için teşekkür ederim

Aydın Doğan
Aydın Doğan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2f itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz lütfen

En son 3 yıl önce tarafından Aydın Doğan düzenlendi
Ebru
Ebru
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 29/4/2001 emniyet şerinde ceza yedim fakat sol şeritte kaza vardı yol ilerlemiyordu bende emniyet şernden kontrolü gectim memur bey aracımın fotosunu cekti ce ceza kesti kusurlumuyum itiraz zım olmazmı sonucta saat 18.30 19’00 yasak başlıyor

Emre yiğit
Emre yiğit
Yazıya Puanım :
     

iyi çalışmalar…46/2f itiraz dilekçesi gonderirmisiniz…. şimdiden teşekkürler….

Muzaffer ÇALIŞKAN
Muzaffer ÇALIŞKAN
Yazıya Puanım :
     

46/2f cezasina itiraz etmek istiyorum Soforumun yaptigi hatayi arac sahibi olarak ben niye oduyorum bu pandemi doneminde zaten para kazanamiyoruz itiraz dilekcesini mail adresime gondermenizi rica ediyorum

Akın Öztürk
Akın Öztürk
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey adım Akın öztürk .
Bana yazılan bir trafik cezası tebligatı geldi 46/2-f anbulansa yol vermemek aćıklaması ile.
Sulh ceza mah itiraz da bulundm.. Kesin red geldi.
Yalnız bu sefer de emniyet seridi ihlali diye sonuç geldi .sizce ne yapmaliyim .46 yasindayim 3 tane cezam yoktur .türkiyede anbulansa fermuar şeklinde yol verilmesini baslatan kişiyim ve baskma bu cec.za geldi .bana yardimcibolabikirmisiniz

Cüneyt kesici
Cüneyt kesici
Yazıya Puanım :
     

iyi çalışmalar…46/2f itiraz dilekçesi gonderirmisiniz…. şimdiden teşekkürler….

Hasan Köse
Hasan Köse
Yazıya Puanım :
     

Örnek dilekçeyi alabilirmiyim teşekkürler.

Murat demirci
Murat demirci
Yazıya Puanım :
     

Örnek itiraz dilekçesi örneği istiyorum

Murat demirci
Murat demirci
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar güzel yardimlariniz için teşekkür ederim geçen günlerde babam hastahane den çıktı ambulans ile bende ambulansın peşindeydim o sırada bazı durumlarda emliyet şeridini kullandık ambulans da bende şeridi kullandığım için ceza yazılmış bana itiraz hakkım var mıdır yardımcı olursanız sevinirim dilekçe örneği de atarmisiniz

Yunus
Yunus
Yazıya Puanım :
     

Merhaba örnek dilekçeyi gönderebilir misiniz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu