Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2f Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2f kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen emniyet şeridini kullanmak 46/2-f kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle araç sürücülerinin emniyet şeridi veya banketi kullanmaları sonucu meydana gelen trafik kazaları sonrasında, sürücüye verilen ihlal maddesine 46 2 f kusur oranı denilmektedir.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2f kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-f kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2f kusur oranı nedir? 46/2f itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-f kusur oranı yüzde kaç? 46/2-f asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2f etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2f Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘f’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “emniyet şeridi veya banket kullanmak” demektir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

ktk 46/2f kusur oranı

Aslında kanun maddesi açık ve nettir. Zaruri bir sebep ve gerekli yol güvenlik tedbiri olmadan bu alanları kullanmak yasaktır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2f kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2f neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2f her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-f trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2f %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-f %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2f %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2f oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-f tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2f asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-f Asli mi Tali mi?

46/2-f asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2f birinci derecede sorumlu anlamına gelir. asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2f maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer diğer araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm heyeti bu durumu incelemeye dahil etmez ve sizi %100 kusurlu kabul eder.

46/2-f Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2f trafik cezası yazılır. 6.439,00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2f kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2f cezası yazmıyorlar.

46/2-f trafik cezası ve 46/2f itiraz dilekçesi hazırlayabilmeniz için yapmanız gereken bilgileri içermektedir.
46/2-f nedir 46/2f trafik cezası emniyet şeridi cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2f maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-f ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-f trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-f-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2f ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 46 2f maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Veya iş görüşmem vardı çok geç kaldım mecbur banketi kullandım gibi savunmalar sadece zamanınızı kaybettirir sonuç değişmez.

Ancak normal şerit sınır çizgileri dahilinde aracınızı sürerken solunuzda bulunan bir araç sizin şeridinize ani bir manevra yaparak geçmesi durumunda siz emniyet şeridine girdiyseniz burada sonuç tamamiyle değişecektir!

Muhakkak 46/2f uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2f itiraz etmek için “46/2-f kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2f kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2f kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2f kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2f Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2f maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-f trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2f itiraz sbm iletişim
46/2f kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
46-2f itiraz sbm iletişim
46/2f kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 46/2f itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2f ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
222 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sener
Sener
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar rica etsem banada 462f dilekcesi gonderirmisiniz. Cunku aracim trafikte olmadigi hafta plakama ceza gelmis goruntu bile yok evde oldugim saatte nasil ceza yiyorum anlamis degilim.

Süleyman
Süleyman
Yazıya Puanım :
     

Örnek itiraz dilekçesini yollayabilir misiniz

Ömer
Ömer
Yazıya Puanım :
     

46/2-F konusunda itiraz dilekçesini bana da gönderebilir misiniz ?Rica etsem… İyi çalışmalar…

Ezgi
Ezgi
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz?

mert
mert
Yazıya Puanım :
     

emniyet şeridi ihlali ile ilgili örnek dilekçe gönderir misiniz?
Teşekkür ederim.

Kader
Kader
Yazıya Puanım :
     

Emniyet şeridi ihlali olarak 1339 tl ceza geldi itiraz dilekçesi rica edebilir miyim?

Aytekin AYDEMİR
Aytekin AYDEMİR
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bi sorum daha olacak itiraz sonrası mahkeme bizi haksız bulursa mahkeme masraflarını biz mi ödüyoruz?

Aytekin AYDEMİR
Aytekin AYDEMİR
Yazıya Puanım :
     

Selamlar.cezanın yazıldığı tarih ve saatte orada değildim.bunu nasıl kanıtlayacağım sizce.birde rica etsem itiraz dilekçesi göndermeniz mümkün mü?

Sezayi ÇONOĞLU
Sezayi ÇONOĞLU
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey bana 46/f-2 cezası yazılmış fahri trafik memuru ama gelen evrakda ceza makbuzunda herhangi bir foto felan yok buna itiraz edebilirmiyim açıkçası ben emniyet şeridini kullandığımı hiç hatırlamıyorum ve gectigim güzergahta kullandığımı Sanmiyorum bana dilekçe örneği gönderebilirmisiniz saygılar

Süleyman Koç
Süleyman Koç
Yazıya Puanım :
     

D 100 Ankara istikameti idealtepe petrolofisi karşısı emniyet şeridi ihlali 1339 TL trafik cezası geldi, fotolu yazıyor fakat ekte fotoğraf yok itiraz etmek istiyorum yardımcı olurmusunuz, sonuç alabilirmiyim acaba…

Şahın
Şahın
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 1 ay once memleketten hasta getırdım ve agrıları tuttu mecbur trafık nedenıyle emniyet serıdıne gırdım ve bugun teblıgt gelmıs ceza yazmışlar dortlulerımde yanıyordu ıtıraz edebılırmıyım acaba

Taner
Taner
Yazıya Puanım :
     

Çok güzel
46 2 f trafik cezası itiraz dilekçesi örneği

Şevket
Şevket
Yazıya Puanım :
     

Az önce benimde başıma geldi e devleti kontrol ettiğimde 1339 lira ceza kesildiğini gördüm banada yardımcı olur musunuz lütfen

İsmail
İsmail
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 46/2-C 46/2-F ceza gelmiş itiraz dilekcesi gönderebilirmisiniz.

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

Merhaba banada 46/2-f den ceza gelmiş itiraz dilekçi gönderebilirmisiniz

nazım behlivan
nazım behlivan
Yazıya Puanım :
     

merhaba 23/02/2021 tarihinde babamın vefat haberini aldım ve hemen yola cıktım tem e baglandıgımda çok trfik vardı ve beni arayıp haber veren doktor birinin gelip cenazeyi alması mümkünmü hemen dedi benim acil sakaryaya gitmem gerekiyordu ve bende mecburen emliyet şeridine girdim ve araç babamın üstüne kayıtlı bu ceza ile ölüm belgesini alıp sulh ceza hakimligine baş vursam sonuç ne olur _?

Bora
Bora
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesini gönderebilir misiniz?

Mustafa CEBECİ
Mustafa CEBECİ
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 22.02.21 tarihinde hadimkoy yolu tuyap arka kapinin orda ambulansin arkasindan gidiyordum polis durdurdu emliyet seridi ihlali diye resmimi cekti 1339 tl ceza yazmiş e devlette görünüyor ancak orda emliyet seridi yok bu cezaya itiraz edebilir miyiz itiraz dilekçe ornegi gonderir misiniz.

Mehmet karatoprak
Mehmet karatoprak
Yazıya Puanım :
     

17 Kasım 2020 de aracım bozuldu emniyet şeridine çektim daha sonra çekici ile çektik
1230 lira ceza gelmiş ruhsat sahibi değilim buna nasıl itiraz edebilirim
O gün çekiciye yüklenirken fotoğraf çekmiştik ruhsat sahibine göndermek için

Burhan
Burhan
Yazıya Puanım :
     

Bende 46/2-f cezasını yedim yalan yok trafik nedeniyle girdim bir motorlu gördüm şeride girdim ama fotoğraf çekildi gözünden kaçmamış benim itiraz etme şansım varmı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu