Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2f Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2f kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen emniyet şeridini kullanmak 46/2-f kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle araç sürücülerinin emniyet şeridi veya banketi kullanmaları sonucu meydana gelen trafik kazaları sonrasında, sürücüye verilen ihlal maddesine 46 2 f kusur oranı denilmektedir.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2f kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-f kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2f kusur oranı nedir? 46/2f itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-f kusur oranı yüzde kaç? 46/2-f asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2f etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2f Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘f’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “emniyet şeridi veya banket kullanmak” demektir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

ktk 46/2f kusur oranı

Aslında kanun maddesi açık ve nettir. Zaruri bir sebep ve gerekli yol güvenlik tedbiri olmadan bu alanları kullanmak yasaktır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2f kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2f neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2f her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-f trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2f %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-f %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2f %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2f oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-f tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2f asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-f Asli mi Tali mi?

46/2-f asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2f birinci derecede sorumlu anlamına gelir. asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2f maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer diğer araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm heyeti bu durumu incelemeye dahil etmez ve sizi %100 kusurlu kabul eder.

46/2-f Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2f trafik cezası yazılır. 6.439,00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2f kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2f cezası yazmıyorlar.

46/2-f trafik cezası ve 46/2f itiraz dilekçesi hazırlayabilmeniz için yapmanız gereken bilgileri içermektedir.
46/2-f nedir 46/2f trafik cezası emniyet şeridi cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2f maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-f ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-f trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-f-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2f ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 46 2f maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Veya iş görüşmem vardı çok geç kaldım mecbur banketi kullandım gibi savunmalar sadece zamanınızı kaybettirir sonuç değişmez.

Ancak normal şerit sınır çizgileri dahilinde aracınızı sürerken solunuzda bulunan bir araç sizin şeridinize ani bir manevra yaparak geçmesi durumunda siz emniyet şeridine girdiyseniz burada sonuç tamamiyle değişecektir!

Muhakkak 46/2f uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2f itiraz etmek için “46/2-f kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2f kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2f kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2f kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2f Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2f maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-f trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2f itiraz sbm iletişim
46/2f kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
46-2f itiraz sbm iletişim
46/2f kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 46/2f itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2f ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
222 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hilal
Hilal
Yazıya Puanım :
     

Merhaba banada 46/2-f den ceza gelmiş itiraz dilekçi gönderebilirmisiniz

İshak
İshak
Yazıya Puanım :
     

merhaba, emniyet şeridinin bitişinde yaklaşık geçiş çizgilerine 3-4 metre kala gideceğim yol olan yan yola geçtim oradan devam ettim normalde emniyet şeridini kullanlara polis durdurup ceza keserken beni hiç durdurmadı çünkü zaten ceza kesmelik bir durum yoktu ancak 1 ay sonra yani bugün evime tebliğ geldi 1228 tl 46/2-f c buna nasıl itiraz edebilirim sonuç ne olur tahminen. suçum olduğunu düşünmüyorum.

Kızgın
Kızgın
Yazıya Puanım :
     

Hayırlı günler. 46/2 f den ceza yemişim. Emniyet şeridinden sürekli bir gidişim olmadı. Zannedersem kırmızı ışıkta beklerken araçlar o anda yeşil yandı ve bende en sağdan trafiğe takılmamak için devam ettim. Tahmin ediyorum ki bundan dolayıdır ceza 1228 tl ceza gelmiş. İtiraz edebiliyormuyuz buna birşey çıkar mı. Nasıl dilekçe hazırlamamız lazım

Zaman
Zaman
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar dilekçe örneğini yollarmisiniz banada 46/2-f teşekkürler

zaman
zaman
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey 46-2/f ceza yedim, dilekçe örneğini yollarmisiniz v izleyeceğim adımlar nelerdir.simdiden teşekkür ederim

Halil murat kopar
Halil murat kopar
Yazıya Puanım :
     

46/2f itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

Selin
Selin
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bende itiraz dilekcesi örneği alabilir miyim 46/2f için. Birde itirazı nereye yapmam gerekiyor. Cezayı ödeyip mi.itiraz yapacağım. bilgi verirseniz memnun olurum.

Orkun Demirtas
Orkun Demirtas
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
Ben de 46/2 F ten ceza yediğimi öğrendim. Buna ek olarak 12/2019 dan kalma ceza da gelmiş ki sürekli edevletimi kontrol ettiğim halde yeni işlemişler ve faize sokmuşlar.
Bana 46/2F için itiraz dilekçesi örneği yollar mısınız?
Teşekkürler

Emre Demir
Emre Demir
Yazıya Puanım :
     

Sulh cezaya itiraz edecegim 46 2f icin ornek dilekce yollayabilmisiniz

Alper
Alper
Yazıya Puanım :
     

Merhaba herhangi bir kazaya karışmama ve hatırladığım kadarı ile hiç emniyet şeridine girmediğim halde 46-2f den ceza aldığımı e devlet üzerinden tesadüfen gördüm. Nasıl bir itiraz yolu izlemeliyim, yardımcı olabilirmisiniz.

Serkan ünal
Serkan ünal
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Ahmet bey 46/2-f itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz bana. Emniyet şeridinden gitmediğimi düşünüyorum.

Aytaç
Aytaç
Yazıya Puanım :
     

İyi akşamlar Ahmet Bey 46/2-F itiraz dilekçesi gönderebilirseniz çok sevinirim

Sparkali
Sparkali
Yazıya Puanım :
     

46/2f olarak 01.06.20 de ceza yazılmış.İtiraz hakkımı kullanmak,ekran görüntüsü video isteyeceğim. Örnek dilekçe varmıdır

Dinçay
Dinçay
Yazıya Puanım :
     

46/2-f trafik cezası itirazı için dilekçe örneği atabilir misiniz

Gökhan
Gökhan
Yazıya Puanım :
     

46 2 f itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

Ahmet
Ahmet
Yazıya Puanım :
     

merhaba Ahmet bey iyi çalışmalar. Ben kırmızı ışıkta bekliyordum. Sağ tarafta a101 görüp yeşil yanınca hemen 101in önündeki park alanına park ettim. Hiç bir şekilde trafiği meşgul edecek şekilde araç park etmedim ve orda emniyet şeridi de yoktu.( isterseniz oranın fotoğrafını da atabilirim.) 46/2f den ceza yedim. Nasıl itiraz edebilirim. Yer : Viranşehirden mardine giderken 4 yol kavşakdaki sunpet petrolün yanındaki a101.

Yakup yildizdogan
Yakup yildizdogan
Yazıya Puanım :
     

Selam iyi calismalar. Trabzon arsin ilcesinde isiklarda kirmizi ışikta gecme emniyet seritini ihlsl etmekten 30/06/2020 tarihinde fahri muffettis tarafindan toplam 1516 tl ceza krsilmis. Ceza bana aylar sora 03/09/2020 tarihinde tebliğ edildi icerisinde sadece ceza tutanagi vardi herhangi bi fotograf vs yoktu. Neyapilabilir ahmet bey bununla ilgili itiraz dilekcesi lutfen. Gec teblig edilmesi ve fotograf olmayisindan itiraz edebilirmiyim. Tesekkur ederim kolaygelsin

Huzur Bostanoglu
Huzur Bostanoglu
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey karayolları personeliyiz 27.08.2020 deki Giresun ilindeki sel bölgesinde çalışıyorduk gerekli malzemeleri almak için tekrar dönüş yaptık aracın tepe lambası acil durum olduğu için yanıyordu ve emniyet şeriti ihlali yapmışız sonra bize 1228 lira ceza geldi bu kamera kaydı var acil durumda görevli olduğumuza dair çıkış kâğıtlarımız var buna itiraz nasıl edeceğiz örnek bir dilekçe varmıdır mail atabilirmisiniz teşekkürler

enes
enes
Yazıya Puanım :
     

46/h2 itiraz dilekçes mail olarak almak istiyorum

Hikmet dereli
Hikmet dereli
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey günaydın bana 11 08 2020 tarihinde 46 2f cezası yazılmış yer Esenyurt torium alışveriş merkezi önü saat 19’05 yan yol o saatlerde orası tam bir keşmekeş iki şerit 4-5 şerit oluyor bazı zamanlar ben orada yolcu indiriyorum ve kesinlikle ben bu cezayı haketmediğime inanıyorum ben kurallara her zaman uyarım yaşım 64 bu cezaya ne yapabiliriz ayrıca bana daha ihbar gelmedi e devletten gördüm.kolay gelsin

1 2 3 5

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu