Trafik Cezaları
Trend

46/2-f Trafik Cezası Nedir? Emniyet Şeridi Cezası

46/2-f trafik cezası nedir emniyet şeridini kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca 46/2f ceza maddesi nedir özetleyecek olursam emniyet şeridi cezası olarak bilinmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2-f nedir, 46/2-f cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2f trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2f nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-f trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Emniyet şeridi cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-f trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2f itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-f maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2f dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

Emniyet Şeridi Nedir? Emniyet Şeridi ile Banket Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bölünmüş karayollarında ve otobanlarda; trafik kazaları, araçların arıza yapmaları, acil müdahale yardımı gerektiren durumlarda, kurtarma veya trafik kazası tespiti ve incelemesi amacıyla yolun sağ kısmında bulunan düz şerit çizgisiyle ayrılmış yol bölümüne emniyet şeridi denir.

Emniyet şeridi ile banket arasındaki fark nedir?

  • Kısaca emniyet şeridi nedir: Karayolları üzerinde gidişe ayrılmış şeridin en sağında bulunan zorunla hallerde kullanılması için ayrılmış olan şeritlere emniyet şeridi denir.
  • Kısaca banket nedir: Yayalar için ayrılmış alanların bulunmadığı karayollarında, taşıt yoluyla şev arasında kalan alanlara banket denir.

Aradaki en belirgin temel fark, emniyet şeridi araçlara için ayrılmış alanlar iken banket yaya ve hayvan sürülerinin kullanımı için yapılmıştır. Hayvan sürüleri ne alaka dediniz değil mi?

Trafiğin tanımında insan, araç ve hayvanların karayolundaki hareketlerinden bahseder. Sonuç olarak çoban sürüsüyle karayolunu kullanmak zorunda kalırsa trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemek adına bu alandan sürüsünü götürmek zorundadır.

Elbetteki zorunlu haller halinde her iki alanda araç sürücüleri tarafından kullanılabilir. Zorunla haller deyince aklınıza işe geç kaldım mecbur emniyet şeridinden gitmek zorunda kaldım gibi bir sebep gelmesin arkadaşlar.

46/2-f Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

46/2-f TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-f nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani emniyet şeridi ihlali cezası diyebilirim.

Ancak ilgili kanun maddesinde banket kullanmanın yasak olduğunu belirtmiştir. Diğer bir ifadeyle banket cezası da denilmektedir.

Toparlayacak olursak karayolu üzerinde gerek emniyet şeridi gerekse de banket olarak tanımlanmış alanları kullanırsanız, 46/2-f ceza maddesi gereğince ceza yazılır.

Peki 46 2f cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2f 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-f 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur.

46/2-f trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-f6.439,00 TL4.829,25 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-f cezası ne kadar 2024

Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır. Çok ilginçtir ki ehliyetten puan düşmemektedir bu maddede.

Kırmızı ışıkta geçme cezasının bile tam dört katı.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2f ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2f cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-f İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2f trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2f beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2f maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2f cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2f ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2f ceza maddesi ise 46/2-f kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2f maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2f kusur oranı
46-2f kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2f kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-f-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2f kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-f İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2 f trafik cezası itiraz dilekçesi nasıl yazılır anlatmadan önce size önemli bir kaç detaydan bahsedeceğim.

Arkadaşlar itiraz hakkınız var ama öncelikle hangi sebeplerle bu ceza iptal ediliyor bilmeniz gerekli. Sadece ben emniyet şeridine girdim ama aciliyetim vardı derseniz bu ceza iptal olmayacaktır.

Ola ki aracınız arıza yapmıştır emniyet şeridine veya bankete aracınızı çekebilirsiniz ancak gerekli yol güvenlik tedbirlerini almanız gerekir. En az 150 metreden görülecek şekilde reflektör koymalısınız.

Tabi ki bu süre zarfında ceza yazılamaz demiyorum nitekim almış olduğunuz tedbirler mahkemece iptal gerekçesi taşımaktadır ama kanıtlamak zorundasınız.

Genelde araç plakasına yazılan bu ceza da yanlışlık da yapılmış olabilir. Bu durumda ise 46/2-f trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2f cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz ve iptal gerekçesi olarak kabul edilir.

46/2f trafik cezası itirazı
46 2f trafik cezası itiraz dilekçesi

Benim hiç bir somut dayanağım yok bu miktar çok yüsek yine de ben ücretsiz 46-2f itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2f ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2f Sıkça Sorulan Sorular

46/2-f ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2f trafik cezası sorgulama ve 46/2f tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2f ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2f ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2f cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2f maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2f cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2f itirazınızı kabul etmez ise 6.439,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 51-2a ceza yazılır mı?

46 2f sürücülere yazılır. Ancak emniyet şeridi ihlal cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2f Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-f 2020 yılında 6.439,00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2f cezası 36439,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2f itiraz dilekçesi indir

46-2f itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2f itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2f trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 230 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 230 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
673 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ömür KIZIL
Ömür KIZIL
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, paylaşımlarınız için teşekkürler. 46/2F maddesi için örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

Ömür KIZIL
Ömür KIZIL
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, paylaşımlarınız için teşekkürler. 46/2F maddesi için örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

ercan çalışkan
ercan çalışkan
Yazıya Puanım :
     

Sayın Ahmet Merkepçi
Fahri trafik müfettişi tarafından 46 2f cezası kesilmiş.Ancak herhangi bir foto veya belge yok.Bununla beraber aracım şirket aracı ve bir kiralama firmasından kiralık.Başvuru dilekçesi nasıl olmalı?.Ben şahsi olarak itiraz edemiyorum..Kiralama firmasıda cezayı şirketime iletmiş ve ödemez isem maaşımdan kesilecek.Değerli görüş ve yardımınızı rica ederim.

ömer yıldız
ömer yıldız
Yazıya Puanım :
     

merhabalar, 46/2- F maddesine itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz. teşekkürler.

Erdal AVCI
Erdal AVCI
Yazıya Puanım :
     

merhabalar, 46/2- F maddesine itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

Erkan Giray
Erkan Giray
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, İSTANBUL ANADOLU 7.SULH CEZA HAKİMLİĞİ’nin 2021/7256 Değişik İş Kararıyla, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ile tanınan imkan nedeniyle duruşma açmaksızın, evrak üzerinde yapılan inceleme sonucu, başvuruya konu miktar itibariyle Kabahatler Kanununun 28/10 maddesi uyarınca kesin olmak üzere karar verildi. 24.01.2022 tarihli karara itiraz edilebilirmi, bilgilendirmenizi rica ederim.

Erkan Giray
Erkan Giray
Yazıya Puanım :
     

merhaba, seyir halindeyken kısa süreli gaz kesikliği arızası yaşamış olduğum an stop edicek endişesiyle, bir kaç sn emniyet şeridini kullandım, eds tesbiti ile 1.399 tl ceza geldi, itiraz ettim, yakıt kaynaklı olduğunu sandığım arızanın zaman zaman gerçekleşmesi sonucu, 2 ay sonra bakım yaptırdım, servis faturasını dilekçeye koymuştum, fatura tarihi şerit ihlal tarihinden 2 ay sonra olduğu gerekçesiyle, 24.01.2022 tarih,158203 e-imzalı hakim / 211087 e-imzalı kesin karar verilmiş olup, henüz tarafıma tebliğ edilmemiştir, Kısa süreli arıza yaşamış olduğum anda, emniyet şeritini acilen kullanmış olmam şerit ihlal kanununa aykırı olabilirmi, emniyet şeritleri başka hangi hallerde kullanılacaktır, arıza hallerinde trafiği zora sokmadan derhal… Devamını Oku »

Hale GÜNAÇTI
Hale GÜNAÇTI
Yazıya Puanım :
     

merhabalar, 46/2- F maddesine itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz.

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Bende yedim ama kamera kaydı var. Nasıl itiraz edebilirim.

Abdullah
Abdullah
Yazıya Puanım :
     

merhabalar emeğinize sağlık tüm paylaşımlarınız için. Örnek 46/2f dilekçesi gönderme imknanız olur mu? Teşekkürler..

Abdullah
Abdullah
Yazıya Puanım :
     

merhabalar emeğinize sağlık tüm paylaşımlarınız için. Örnek 46/2f dilekçesi gönderme imknanız olur mu ? Teşekkürler

gulsen
gulsen
Yazıya Puanım :
     

mail alabilir miyim?

Tolgahan KILIÇ
Tolgahan KILIÇ
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 46/2-F maddesinden haksız yere ceza yemiş bulunmaktayım. Örnek dilekçe paylaşabilir misiniz lütfen. Saygılarımla

firuze
firuze
Yazıya Puanım :
     

itiraz dilekçe örneği alabilirmiyim

serkan yılmaz
serkan yılmaz
Yazıya Puanım :
     

merhaba,

bomonti tünelde aracım arızalandığı için emniyet şeridine geçtim ve tüm ikaz levhalarımı koyarak bekledim ceza yazmışlar itiraz için örnek dilekçe yollarmısınız.

AHMET GÜLSEVER
AHMET GÜLSEVER
Yazıya Puanım :
     

Emniyet seridi ile alakali matbu gonderirmisiniz

Serhat
Serhat
Yazıya Puanım :
     

Emniyet seridi ile alakali matbu gonderirmisiniz

Orhan
Orhan
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Merhaba,

31/10/2021 tarihinde Tem O-2 Otoyolu Kuzey istikametinde emniyet şeridi ihlali yaptım, gerekçem ise 30/10/2021 Akşamı Annemi kaybettik Cenaze defin ve nakil için anadolu yakasından avrupa yakasına geçmemiz gerekiyordu 2.köprü yolu üzerinde yoğun trafikten araçlar ilerleyemediğinden Cenazemizin definine yetişememe durumu olmasından emniyet şeridini kullanmak zorunda kaldım, bu durumda itiraz ettiğimde acil durum olarak haklı olurmuyum ? mazeret delili olarak Ölüm belgesi elim de mevcut itiraz etmelimiyim sizce fikriniz nedir ? dilekçe örneği de varsa bu gibi durumlar için paylaşırmısınız benimle Teşekkür ederim.

Gökhan Öz
Gökhan Öz
Yazıya Puanım :
     

46/2-f dilekçe örneği alabilir miyim rica etsem çok teşekkürler

Gökhan Öz
Gökhan Öz
Yazıya Puanım :
     

Bilgilendirme için çok teşekkürler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu