Trafik Cezaları
Trend

46/2-f Trafik Cezası Nedir? Emniyet Şeridi Cezası

46/2-f trafik cezası nedir emniyet şeridini kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca 46/2f ceza maddesi nedir özetleyecek olursam emniyet şeridi cezası olarak bilinmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2-f nedir, 46/2-f cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2f trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2f nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-f trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Emniyet şeridi cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-f trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2f itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-f maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2f dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

Emniyet Şeridi Nedir? Emniyet Şeridi ile Banket Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bölünmüş karayollarında ve otobanlarda; trafik kazaları, araçların arıza yapmaları, acil müdahale yardımı gerektiren durumlarda, kurtarma veya trafik kazası tespiti ve incelemesi amacıyla yolun sağ kısmında bulunan düz şerit çizgisiyle ayrılmış yol bölümüne emniyet şeridi denir.

Emniyet şeridi ile banket arasındaki fark nedir?

  • Kısaca emniyet şeridi nedir: Karayolları üzerinde gidişe ayrılmış şeridin en sağında bulunan zorunla hallerde kullanılması için ayrılmış olan şeritlere emniyet şeridi denir.
  • Kısaca banket nedir: Yayalar için ayrılmış alanların bulunmadığı karayollarında, taşıt yoluyla şev arasında kalan alanlara banket denir.

Aradaki en belirgin temel fark, emniyet şeridi araçlara için ayrılmış alanlar iken banket yaya ve hayvan sürülerinin kullanımı için yapılmıştır. Hayvan sürüleri ne alaka dediniz değil mi?

Trafiğin tanımında insan, araç ve hayvanların karayolundaki hareketlerinden bahseder. Sonuç olarak çoban sürüsüyle karayolunu kullanmak zorunda kalırsa trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemek adına bu alandan sürüsünü götürmek zorundadır.

Elbetteki zorunlu haller halinde her iki alanda araç sürücüleri tarafından kullanılabilir. Zorunla haller deyince aklınıza işe geç kaldım mecbur emniyet şeridinden gitmek zorunda kaldım gibi bir sebep gelmesin arkadaşlar.

46/2-f Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

46/2-f TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-f nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani emniyet şeridi ihlali cezası diyebilirim.

Ancak ilgili kanun maddesinde banket kullanmanın yasak olduğunu belirtmiştir. Diğer bir ifadeyle banket cezası da denilmektedir.

Toparlayacak olursak karayolu üzerinde gerek emniyet şeridi gerekse de banket olarak tanımlanmış alanları kullanırsanız, 46/2-f ceza maddesi gereğince ceza yazılır.

Peki 46 2f cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2f 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-f 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur.

46/2-f trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-f6.439,00 TL4.829,25 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-f cezası ne kadar 2024

Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır. Çok ilginçtir ki ehliyetten puan düşmemektedir bu maddede.

Kırmızı ışıkta geçme cezasının bile tam dört katı.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2f ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2f cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-f İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2f trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2f beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2f maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2f cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2f ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2f ceza maddesi ise 46/2-f kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2f maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2f kusur oranı
46-2f kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2f kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-f-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2f kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-f İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2 f trafik cezası itiraz dilekçesi nasıl yazılır anlatmadan önce size önemli bir kaç detaydan bahsedeceğim.

Arkadaşlar itiraz hakkınız var ama öncelikle hangi sebeplerle bu ceza iptal ediliyor bilmeniz gerekli. Sadece ben emniyet şeridine girdim ama aciliyetim vardı derseniz bu ceza iptal olmayacaktır.

Ola ki aracınız arıza yapmıştır emniyet şeridine veya bankete aracınızı çekebilirsiniz ancak gerekli yol güvenlik tedbirlerini almanız gerekir. En az 150 metreden görülecek şekilde reflektör koymalısınız.

Tabi ki bu süre zarfında ceza yazılamaz demiyorum nitekim almış olduğunuz tedbirler mahkemece iptal gerekçesi taşımaktadır ama kanıtlamak zorundasınız.

Genelde araç plakasına yazılan bu ceza da yanlışlık da yapılmış olabilir. Bu durumda ise 46/2-f trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2f cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz ve iptal gerekçesi olarak kabul edilir.

46/2f trafik cezası itirazı
46 2f trafik cezası itiraz dilekçesi

Benim hiç bir somut dayanağım yok bu miktar çok yüsek yine de ben ücretsiz 46-2f itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2f ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2f Sıkça Sorulan Sorular

46/2-f ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2f trafik cezası sorgulama ve 46/2f tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2f ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2f ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2f cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2f maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2f cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2f itirazınızı kabul etmez ise 6.439,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 51-2a ceza yazılır mı?

46 2f sürücülere yazılır. Ancak emniyet şeridi ihlal cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2f Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-f 2020 yılında 6.439,00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2f cezası 36439,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2f itiraz dilekçesi indir

46-2f itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2f itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2f trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 230 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 230 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
673 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Tuncay
Tuncay
Yazıya Puanım :
     

1228tl fahri trafik müfettişi ceza tarafından ceza yazılmış dilekçe gönderir misiniz bir de hangi durumlarda iptal olur teşekkürler

Ökkeş
Ökkeş
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar kolay gelsin. Ben bu cezayı dün yedim. Plakaya arkadan yazmışlar. Ama ben şerit ihlali yapmadım.

Mustafa kar
Mustafa kar
Yazıya Puanım :
     

Selamun aleykum Ahmet bey
Fahri trafik polisleri resimsiz olmak üzere 46 2f cezası yazmışlar. Herhangi bir kanıt olmadan yazılan bu cezaya itiraz etsek iptal olur mu acaba. Eğer olma ihtimali varsa dilekçe arz ederim.
Şimdiden teşekkürler.
Kolay gelsin.

Onur şara
Onur şara
Yazıya Puanım :
     

İyi günler kolay gelsin. Rahatsızlığımdan dolayı hastaneye giderken. Ağrılarım nedeniyle. Bir an evvel gitmek için trafik ışıklı kavşağa yaklaşırken yoğunluktan dolayı emniyet şeridine girmek zorunda kaldım. Kavşak üzerinde memur arkadaşların fotoğraf çektiklerini gördüm. Arkamda araç olduğundan duramadım. Hastaneye gittim. Doktor ilaç yazdı. 1 gün de rapor verdi. Şayet ceza yazıldı ise nasıl bir itiraz edebilirim. Kolay gelsin çok sağolun.

Umut
Umut

Merhabalar ahmet bey, öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Durumumu şöyle özetlemek istiyorum. Arabam arıza durumuna geçtiği için sağa çektim ve durur durmaz polis memuru aracın fotoğrafını çekti, ne olduğunu anlamadım bile durumu anlatmaya çalışsamda beni dinlemeden yola devam etmemi söyledi. Bende biraz ileri gittikten sonra arabayı durdurup arızasına baktım, bir şey görmeyince yoluma devam ettim. Bugün ceza gelince öğrendimki emniyet şeridi ihlal etmişim fakat böyle bir şey yapmadım. Sadece arızadan ötürü arabayı sağa çektim. Video veya fotoğraf kanıtımda yok elimde bu durum için ne yapabilirim ve ek olarak 46 2-f için dilekçe örneği gönderebilirmisiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar. ( Bu arada… Devamını Oku »

Deniz
Deniz

Merhaba Ahmet bey 46/2-F itiraz dilekçesi örneği rica ediyorum

imran
imran

merhaba Ahmet bey. itiraz dilwkcesi ornegini bende rica edebilirmiyim. tesekkurler

YUSUF ÖZER
YUSUF ÖZER

46/2-F TRAFİK CEZASINA AİT İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ GÖNDERİRSENİZ SEVİNİRİM. İYİ ÇALIŞMALAR.

Hatice
Hatice

Merhaba 46/2-f cezasına itiraz dilekçesi ve işleyiş nasıl oluyor nereye yapmalıyız itirazı yardımcı olabilir misiniz

emir gürsel
emir gürsel

46/2f tarfik cezası yazıldığını internet E-Devlet sayfamdan öğrendim. 46/2f cezası itiraz dilekçesi gönderirmisiniz. Teşekkür ederim.

Mehmet DURMAZ
Mehmet DURMAZ

Hocam merhabalar, Ben hatay Antakyada oturuyorum annem kirikhanda ve 65 yaş üstü onun yanına gidiyordum, Bu sabah plakaya 1228 tl ceza yazmışlar. Iptal etme şansımız olurmu.

Semir Seyhan MİÇOOĞULLARI
Semir Seyhan MİÇOOĞULLARI

46/2f tarfik cezası yazıldığını internet E-Devlet sayfamdan öğrendim. 46/2f cezası itiraz dilekçesi gönderirmisiniz. Teşekkür ederim..

Tmur BALABAN
Tmur BALABAN

Merhaba Ben ticari taksi şöförü olarak çalışmaktayım. Kullandığım araçla ilgili 08.03.2020 tarihinde saat 15:31 de Karayolları Trafik Kanununun 46/2-f maddesi uyarınca elektronik olarak üretilen 1.228-TL ceza makbuzu tarafıma 08.04.2020 tarihinde tebliğ edildi. Bu ceza ile ilgili itiraz hakkım var mı, varsa bana bu konuda bir itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz? ayrıca bu itirazı nereye yapacağım hakkında da bilgi verirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkülerimi iletirim.

Erdener
Erdener

Merhabalar 46/2-f itiraz dilekçesinin örneğini gonderebilirmisiniz

Burak Cemal Sarıoğlu
Burak Cemal Sarıoğlu

Ahmet Bey Merhabalar 2 tane açık kalp ameliyatım var aylar önce krize girdiğim için emniyet şeridini kullanmam gerekti itiraz dilekçesini gönderebilir misiniz? Bu gerekçeyle iptal olma olasılığı nedir?

Seyfi
Seyfi

46/2-f trafik cezası itiraz dilekçesi örneği gönderirmisiniz.

Giyasettin
Giyasettin

Slm 46\2-f Tırafik ihlali dilekçe örneği için yardımcı olabilirmisiniz

mehmet Macit
mehmet Macit

dilekçe lütfen.

Seliim GÜRSU
Seliim GÜRSU

Selamlar Ahmet bey dilekçeyi sizden rica ediyorum.Çok teşekkür ederim..

Murat Onay
Murat Onay

merhaba
46-2f itiraz dilekçesi yollar mısınız

Teşekkürler

1 2 3 16

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu