Trafik Cezaları
Trend

46/2-f Trafik Cezası Nedir? Emniyet Şeridi Cezası

46/2-f trafik cezası nedir emniyet şeridini kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca 46/2f ceza maddesi nedir özetleyecek olursam emniyet şeridi cezası olarak bilinmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2-f nedir, 46/2-f cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2f trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2f nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-f trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Emniyet şeridi cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-f trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2f itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-f maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2f dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

Emniyet Şeridi Nedir? Emniyet Şeridi ile Banket Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bölünmüş karayollarında ve otobanlarda; trafik kazaları, araçların arıza yapmaları, acil müdahale yardımı gerektiren durumlarda, kurtarma veya trafik kazası tespiti ve incelemesi amacıyla yolun sağ kısmında bulunan düz şerit çizgisiyle ayrılmış yol bölümüne emniyet şeridi denir.

Emniyet şeridi ile banket arasındaki fark nedir?

  • Kısaca emniyet şeridi nedir: Karayolları üzerinde gidişe ayrılmış şeridin en sağında bulunan zorunla hallerde kullanılması için ayrılmış olan şeritlere emniyet şeridi denir.
  • Kısaca banket nedir: Yayalar için ayrılmış alanların bulunmadığı karayollarında, taşıt yoluyla şev arasında kalan alanlara banket denir.

Aradaki en belirgin temel fark, emniyet şeridi araçlara için ayrılmış alanlar iken banket yaya ve hayvan sürülerinin kullanımı için yapılmıştır. Hayvan sürüleri ne alaka dediniz değil mi?

Trafiğin tanımında insan, araç ve hayvanların karayolundaki hareketlerinden bahseder. Sonuç olarak çoban sürüsüyle karayolunu kullanmak zorunda kalırsa trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemek adına bu alandan sürüsünü götürmek zorundadır.

Elbetteki zorunlu haller halinde her iki alanda araç sürücüleri tarafından kullanılabilir. Zorunla haller deyince aklınıza işe geç kaldım mecbur emniyet şeridinden gitmek zorunda kaldım gibi bir sebep gelmesin arkadaşlar.

46/2-f Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

46/2-f TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-f nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani emniyet şeridi ihlali cezası diyebilirim.

Ancak ilgili kanun maddesinde banket kullanmanın yasak olduğunu belirtmiştir. Diğer bir ifadeyle banket cezası da denilmektedir.

Toparlayacak olursak karayolu üzerinde gerek emniyet şeridi gerekse de banket olarak tanımlanmış alanları kullanırsanız, 46/2-f ceza maddesi gereğince ceza yazılır.

Peki 46 2f cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2f 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-f 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur.

46/2-f trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-f6.439,00 TL4.829,25 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-f cezası ne kadar 2024

Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır. Çok ilginçtir ki ehliyetten puan düşmemektedir bu maddede.

Kırmızı ışıkta geçme cezasının bile tam dört katı.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2f ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2f cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-f İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2f trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2f beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2f maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2f cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2f ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2f ceza maddesi ise 46/2-f kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2f maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2f kusur oranı
46-2f kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2f kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-f-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2f kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-f İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2 f trafik cezası itiraz dilekçesi nasıl yazılır anlatmadan önce size önemli bir kaç detaydan bahsedeceğim.

Arkadaşlar itiraz hakkınız var ama öncelikle hangi sebeplerle bu ceza iptal ediliyor bilmeniz gerekli. Sadece ben emniyet şeridine girdim ama aciliyetim vardı derseniz bu ceza iptal olmayacaktır.

Ola ki aracınız arıza yapmıştır emniyet şeridine veya bankete aracınızı çekebilirsiniz ancak gerekli yol güvenlik tedbirlerini almanız gerekir. En az 150 metreden görülecek şekilde reflektör koymalısınız.

Tabi ki bu süre zarfında ceza yazılamaz demiyorum nitekim almış olduğunuz tedbirler mahkemece iptal gerekçesi taşımaktadır ama kanıtlamak zorundasınız.

Genelde araç plakasına yazılan bu ceza da yanlışlık da yapılmış olabilir. Bu durumda ise 46/2-f trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2f cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz ve iptal gerekçesi olarak kabul edilir.

46/2f trafik cezası itirazı
46 2f trafik cezası itiraz dilekçesi

Benim hiç bir somut dayanağım yok bu miktar çok yüsek yine de ben ücretsiz 46-2f itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2f ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2f Sıkça Sorulan Sorular

46/2-f ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2f trafik cezası sorgulama ve 46/2f tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2f ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2f ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2f cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2f maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2f cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2f itirazınızı kabul etmez ise 6.439,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 51-2a ceza yazılır mı?

46 2f sürücülere yazılır. Ancak emniyet şeridi ihlal cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2f Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-f 2020 yılında 6.439,00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2f cezası 36439,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2f itiraz dilekçesi indir

46-2f itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2f itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2f trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 230 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 230 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
673 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Altuğ GÜLŞAHİN
Altuğ GÜLŞAHİN
Yazıya Puanım :
     

Yapmış olduğunuz yorum ve aydınlatmanız için teşekkür ederim

Ahmet bey
Bana 46/2-f den ceza yazılmış buna itirazım nasıl olabilir parayı yatırdıktan sonramı itiraz ediyoruz itiraz süreci nasıl oluyor

Hakan
Hakan
Yazıya Puanım :
     

İki şeritli yolda sağdan ilerlerken takip mesafeme sol şeritteki araç karşıma geçerken tehlike arzettiği için emniyet şeridine kaçarak olaysız atlattım trafik ışıgında bekleyen araçlar nedeni ile şeridime birkaç yüz metre sonra şeridime geçerek devam ettim kamara kayıtlarında göründüğü için arkamdan ceza geldi itiraz etsem iptal olur mu itiraz dilekçesi gönderme imkanınız var mı tşk şimdiden

Hasan
Hasan
Yazıya Puanım :
     

46/2-F maddesi yerine neden 54/1A maddesinden yazılmaz. 1228₺ ve 288₺ arada dağlar var. FTM cezası nasıl itiraz edilir başka kanuna göre lehimize göre ceza var

Eray
Eray
Yazıya Puanım :
     

46/2-F itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

Ercan
Ercan
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi gönderirmisiniz

Ercan
Ercan
Yazıya Puanım :
     

12 temmuz günü saat 18:30 sıralarında narlıdere otoban yollunda seyir halindeyken aracım şarj lambası yandı trafik yoğun olduğundan emniyet şeritine girdim 4 lüleri yaktım sonradan arkamda hızla gelen ekip otosu senin en iş var orda diyip hızla uzaklaştı arızalı olduğunu söyleyemedim.5 gün sonra e devlet üzerinden ceza sorgusunda 1228 ceza yazmış buna nasıl itiraz edebilirim

Fatih
Fatih
Yazıya Puanım :
     

Emniyet şeridi cezasına itiraz için örnek dilekçe gönderebilir misiniz

Fatih
Fatih
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi gönderebilir misin

Muharrem tırış
Muharrem tırış
Yazıya Puanım :
     

24/10/2019 da ümraniye de 46/2f cesası geldi o sabah iki günlük çocugumuz ölmüş cenazesi bir kutu içinde elimize verildi özel arabamızla zincirli kuyu mezarlıklar müdürlügüne yetişmemiz lazımdı fakat trafik çok yogundu bizde mecburen emniyet şeritini kullandık böylebir cezaya itiraz edebilirmiyiz acaba tşk

Salim kara
Salim kara
Yazıya Puanım :
     

46 2f trafik cezasına itiraz için örnek dilekçe yollar mısınız lütfen? Teşekkürler.

Selim
Selim
Yazıya Puanım :
     

46 2f trafik cezasına itiraz için örnek dilekçe yollar mısınız lütfen? Teşekkürler.

N.Basaran
N.Basaran
Yazıya Puanım :
     

İyi günler. Öncelikle teşekkür ederim. Polis memurunun saklanarak emniyet şeridinde telefon ile fotoğraf çektiği sırada bana da ceza yazıldı. Ben sağa döneceğim için 20-30 metre erkenden sağa (emniyet seridine) geçmişim. Ama polisi görünce hemen normal şeridime geçtim ve polis memurunun yanından sinyal verip sağa döndüm. Cimer üzerinden fotoları istedim lakin emniyet göndermedi. Eve gelen tebligatta görüntü yok. İtirazımdan sonuç alır mıyım ? Dilekçe örneği alabilir miyim

Ömer Kerimoğlu
Ömer Kerimoğlu
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba! Bilgilendirme için teşekkürler. Bana da 2,5 ay önce fahri trafik müfettişi tarafından “aşırı taşıma sınırını aşma” tanımlaması ve 46/2-f koduyla 1228 TL ceza kesilmiş. Bugün geldi. Açıklamada kanun maddesini yazmışlar. Özetle emniyet şeridi ihlali anlaşılan. Daha önce bir soruya cevaben, aşırı taşıma ile emniyet şeridi ihlalinin farklı olduğunu yazmışsınız. Biraz açıklama yapar mısınız bu konuda. Benim aracım binek araç, taşıma yapmıyorum ki ben. Ne yapmalıyım?

Abdussemet tekdemir
Abdussemet tekdemir
Yazıya Puanım :
     

Emniyet şeridi cezası itiraz dilekçesi istiyorum

Abdussemet tekdemir
Abdussemet tekdemir
Yazıya Puanım :
     

Bede e 80 oto yolda giderken körfez de yol çelişmesi verdi kuyruk 20 klm milet emniyet şeridinde gidiyordu bende giyim bana 1228 tl ceza gelmiş yazan fahri trafik müfettişi bana tebligat gelmedir devletten gördüm ama trafik polislerde verdi arabalar ordan gidiyordu bana cevap verirseniz memnun olurum saygılar itiraz dilekçe örneği gönderirseniz

Kübra
Kübra
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 46/2-F kapsamında gelen trafik cezası için itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz?

Bulut Özenli
Bulut Özenli
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2-f için dilekçe örneği gönderebilir misiniz? Tşk,

Halil ibrahim
Halil ibrahim
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bana fahri trafik Huseyin akbas diye biri Ankara caddesi Golbasi ici aksaray yönü 46/2-f kodu ile Aşilan tasima siniri diye 1228tl yazmış. Buna itiraz edecem.ozel binek arabam .Gölbaşı ici emniyet şeriti yok.cunku yol tamamen kapalı. Asiri tasimada yapmadim.Oneriniz ve nasil dilekce yazayim

Enes
Enes
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 46-2f için dilekçe örneği alabilir miyim.

Fevzi
Fevzi
Yazıya Puanım :
     

Dilekce talebi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu