Trafik Cezaları
Trend

46/2-f Trafik Cezası Nedir? Emniyet Şeridi Cezası

46/2-f trafik cezası nedir emniyet şeridini kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca 46/2f ceza maddesi nedir özetleyecek olursam emniyet şeridi cezası olarak bilinmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2-f nedir, 46/2-f cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2f trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2f nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-f trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Emniyet şeridi cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-f trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2f itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-f maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2f dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

Emniyet Şeridi Nedir? Emniyet Şeridi ile Banket Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bölünmüş karayollarında ve otobanlarda; trafik kazaları, araçların arıza yapmaları, acil müdahale yardımı gerektiren durumlarda, kurtarma veya trafik kazası tespiti ve incelemesi amacıyla yolun sağ kısmında bulunan düz şerit çizgisiyle ayrılmış yol bölümüne emniyet şeridi denir.

Emniyet şeridi ile banket arasındaki fark nedir?

  • Kısaca emniyet şeridi nedir: Karayolları üzerinde gidişe ayrılmış şeridin en sağında bulunan zorunla hallerde kullanılması için ayrılmış olan şeritlere emniyet şeridi denir.
  • Kısaca banket nedir: Yayalar için ayrılmış alanların bulunmadığı karayollarında, taşıt yoluyla şev arasında kalan alanlara banket denir.

Aradaki en belirgin temel fark, emniyet şeridi araçlara için ayrılmış alanlar iken banket yaya ve hayvan sürülerinin kullanımı için yapılmıştır. Hayvan sürüleri ne alaka dediniz değil mi?

Trafiğin tanımında insan, araç ve hayvanların karayolundaki hareketlerinden bahseder. Sonuç olarak çoban sürüsüyle karayolunu kullanmak zorunda kalırsa trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemek adına bu alandan sürüsünü götürmek zorundadır.

Elbetteki zorunlu haller halinde her iki alanda araç sürücüleri tarafından kullanılabilir. Zorunla haller deyince aklınıza işe geç kaldım mecbur emniyet şeridinden gitmek zorunda kaldım gibi bir sebep gelmesin arkadaşlar.

46/2-f Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

46/2-f TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-f nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani emniyet şeridi ihlali cezası diyebilirim.

Ancak ilgili kanun maddesinde banket kullanmanın yasak olduğunu belirtmiştir. Diğer bir ifadeyle banket cezası da denilmektedir.

Toparlayacak olursak karayolu üzerinde gerek emniyet şeridi gerekse de banket olarak tanımlanmış alanları kullanırsanız, 46/2-f ceza maddesi gereğince ceza yazılır.

Peki 46 2f cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-f1228.00 TL921 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.

46/2f 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-f 2020 yılında 1228.00 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır. Çok ilginçtir ki ehliyetten puan düşmemektedir bu maddede.

Haklısınız arkadaşlar çok yüksek bir rakam! Kırmızı ışıkda geçme cezasının bile tam dört katı. Binikiyüzyirmisekiz Lira ama erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2f ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2f cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-f İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2f trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2f beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2f maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2f cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2f ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2f ceza maddesi ise 46/2-f kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2f maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2f kusur oranı
46-2f kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2f kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-f-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2f kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-f İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2 f trafik cezası itiraz dilekçesi nasıl yazılır anlatmadan önce size önemli bir kaç detaydan bahsedeceğim.

Arkadaşlar itiraz hakkınız var ama öncelikle hangi sebeplerle bu ceza iptal ediliyor bilmeniz gerekli. Sadece ben emniyet şeridine girdim ama aciliyetim vardı derseniz bu ceza iptal olmayacaktır.

Ola ki aracınız arıza yapmıştır emniyet şeridine veya bankete aracınızı çekebilirsiniz ancak gerekli yol güvenlik tedbirlerini almanız gerekir. En az 150 metreden görülecek şekilde reflektör koymalısınız.

Tabi ki bu süre zarfında ceza yazılamaz demiyorum nitekim almış olduğunuz tedbirler mahkemece iptal gerekçesi taşımaktadır ama kanıtlamak zorundasınız.

Genelde araç plakasına yazılan bu ceza da yanlışlık da yapılmış olabilir. Bu durumda ise 46/2-f trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2f cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz ve iptal gerekçesi olarak kabul edilir.

46/2f trafik cezası itirazı
46 2f trafik cezası itiraz dilekçesi

Benim hiç bir somut dayanağım yok bu miktar çok yüsek yine de ben ücretsiz 46-2f itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2f ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2f Sıkça Sorulan Sorular

46/2-f ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2f trafik cezası sorgulama ve 46/2f tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2f ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2f ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2f cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2f maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2f cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2f itirazınızı kabul etmez ise 1228.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 51-2a ceza yazılır mı?

46 2f sürücülere yazılır. Ancak emniyet şeridi ihlal cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2f Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-f 2020 yılında 1228.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2f cezası 3684 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2f itiraz dilekçesi indir

46-2f itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2f itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2f trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 73 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 73 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
210 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
aykut demir
aykut demir
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2f cezasına itirazı için dilekçe alabilir miyim

Ertuğrul
Ertuğrul
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
46-2-f dilekçe örneğini gönderebilir misiniz?
Teşekkürler, kolay gelsin

Burak
Burak
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2f ceza itirazı için dilekçe alabilir miyim cezam adresime geldi ve fotoğraflanmış bi belge yok

Merve
Merve
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamlar, emniyet şeridi itiraz dilekçesi atabilir misiniz? Çok teşekkürler

Anıl çağatay yazıcı
Anıl çağatay yazıcı
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 46/2-f ile ilgili itiraz dilekçesi örneğini gönderebilirseniz sevinirim.

Atik
Atik
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, itiraz dilekçesi örneği atabilir misiniz ? Teşekkür ederim.

abdulmuttalip uygur
abdulmuttalip uygur
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey… ben küçük bebekle yolculuk yapıyordum.. ağlama krizine girdiği için çok kısa süreli durdum… eşim çocuğu kucağına alınca da hareket ettim… yola girerken polis çevirdi bende durma nedenimi anlattım.. tamam deyip beni gönderdi arkamdan cezayı göndermiş… itirazım kabul olur mu?

abdulmuttalip uygur
abdulmuttalip uygur
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

abdulmuttalip uygur cezaya itiraz edicem örnek dilekçe gönderir misiniz?

taner çapkın
taner çapkın
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-f emniyet şeridi düz çizgi olmalı fakat bana yazılan cezanın yerinde kesik çizgiler mevcut bu durumda itiraz edebilirmiyim

Mert
Mert
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey emniyet şeridi itiraz dilekçesi örneği gönderirmisiniz?

Mustafa
Mustafa
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Engelli vatandaşım bu kodla emniyet şeridi cezası yemişim itiraz etsem araç benim üzerime fakat ruhsatta engelli aracı geçmiyor engelli oranım yetmediği için itiraz edersem kabul edilir mi yada nasil bir dilekçe yazmalıyım ücret çok fazla çünkü

Mustafa
Mustafa
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Gelen cezada resim görüntü yok itiraz etsem nasil olur hatırlamıyorum tam olarak ihlal yapıp yapmadığımı

Mustafa
Mustafa
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Ahmet bey cezanın herhangi bir ispatlayici belgesi yok cezayı yazan kişi fahri trafik müfettişi neye göre yazdı belli değil ben emniyet şeridinde yolculuk yaptığımı hatırlamıyorum. Itiraz edip delil isteme gibi bir lüksümüz yok mu

Mustafa
Mustafa
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

dilekçe örneği gönderebilir misiniz

Muharrem
Muharrem
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi istiyorum

Aslısüsen oskay
Aslısüsen oskay
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey Çeşme otoyolu üzerinde 46/2f emniyet şeridi ihlali cezası Geldi. Öncelikle fahri müfettiş olduğu için fotoğraf bulunmamakta daha önce kanıt olmamasından kaynaklı itiraz edilip onaylandığına dair emsal kararı okudum. Sizce itirazım onaylanır mı?
Sonrasında ambulansın arkamdan gelmesi nedeniyle mecburen ona yol vermek için fermuar yöntemi yaparak sağa kırdım sizce bu durumda cezam iptal olur mu ?

Aslısüsen oskay
Aslısüsen oskay
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 05.07.2020 tarihli 46/2f emniyet şeridi ihlali cezası tarafıma 04.08.2020 tarihinde ulaşmıştır. Çeşme otoyolunda yaşanmış olduğu görülmekte. Seyir halinde iken arkadan ambulansın geldiğini görüp fermuar yöntemiyle aracımı sağa kırdım. Ambulans devam ettikten sonra bende sol sinyal yakarak şeride girmeye çalıştım fakat saat 19.55 ve pazar günü idi trafik çok yoğunolduğu için yol verilmedi . Bir süre devam ettikten sonra şeridime geçmiş oldum. İtiraz etsem cezayı iptal edebilir miyim? dilekçe örneği gönderebilir misiniz iyi günler

En son 3 ay önce tarafından Aslısüsen oskay düzenlendi
Mehmet Türker
Mehmet Türker
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
46-2-f dilekçe örneğini gönderebilir misiniz?
Teşekkürler, kolay gelsin

Ömürüye YILDIRIM
Ömürüye YILDIRIM
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

emniyet şeridi ihlali ile ceza geldi. İtiraz etmek istiyorum yardımcı olur musunuz? İlk kez böyle bir şey geldi başımıza

bülent
bülent
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İlginize teşekkür ederim. 46/2 f dilekçesine sayenizde ulaşabileceğim

Altuğ GÜLŞAHİN
Altuğ GÜLŞAHİN
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Yapmış olduğunuz yorum ve aydınlatmanız için teşekkür ederim

Ahmet bey
Bana 46/2-f den ceza yazılmış buna itirazım nasıl olabilir parayı yatırdıktan sonramı itiraz ediyoruz itiraz süreci nasıl oluyor

Hakan
Hakan
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İki şeritli yolda sağdan ilerlerken takip mesafeme sol şeritteki araç karşıma geçerken tehlike arzettiği için emniyet şeridine kaçarak olaysız atlattım trafik ışıgında bekleyen araçlar nedeni ile şeridime birkaç yüz metre sonra şeridime geçerek devam ettim kamara kayıtlarında göründüğü için arkamdan ceza geldi itiraz etsem iptal olur mu itiraz dilekçesi gönderme imkanınız var mı tşk şimdiden

Özcan
Özcan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

İtiraz dilekçesi alabilir miyim?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu