Trafik Cezaları
Trend

46/2-f Trafik Cezası Nedir? Emniyet Şeridi Cezası

46/2-f trafik cezası nedir emniyet şeridini kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca 46/2f ceza maddesi nedir özetleyecek olursam emniyet şeridi cezası olarak bilinmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2-f nedir, 46/2-f cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2f trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2f nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-f trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Emniyet şeridi cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-f trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2f itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-f maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2f dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

Emniyet Şeridi Nedir? Emniyet Şeridi ile Banket Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bölünmüş karayollarında ve otobanlarda; trafik kazaları, araçların arıza yapmaları, acil müdahale yardımı gerektiren durumlarda, kurtarma veya trafik kazası tespiti ve incelemesi amacıyla yolun sağ kısmında bulunan düz şerit çizgisiyle ayrılmış yol bölümüne emniyet şeridi denir.

Emniyet şeridi ile banket arasındaki fark nedir?

  • Kısaca emniyet şeridi nedir: Karayolları üzerinde gidişe ayrılmış şeridin en sağında bulunan zorunla hallerde kullanılması için ayrılmış olan şeritlere emniyet şeridi denir.
  • Kısaca banket nedir: Yayalar için ayrılmış alanların bulunmadığı karayollarında, taşıt yoluyla şev arasında kalan alanlara banket denir.

Aradaki en belirgin temel fark, emniyet şeridi araçlara için ayrılmış alanlar iken banket yaya ve hayvan sürülerinin kullanımı için yapılmıştır. Hayvan sürüleri ne alaka dediniz değil mi?

Trafiğin tanımında insan, araç ve hayvanların karayolundaki hareketlerinden bahseder. Sonuç olarak çoban sürüsüyle karayolunu kullanmak zorunda kalırsa trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemek adına bu alandan sürüsünü götürmek zorundadır.

Elbetteki zorunlu haller halinde her iki alanda araç sürücüleri tarafından kullanılabilir. Zorunla haller deyince aklınıza işe geç kaldım mecbur emniyet şeridinden gitmek zorunda kaldım gibi bir sebep gelmesin arkadaşlar.

46/2-f Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

46/2-f TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-f nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani emniyet şeridi ihlali cezası diyebilirim.

Ancak ilgili kanun maddesinde banket kullanmanın yasak olduğunu belirtmiştir. Diğer bir ifadeyle banket cezası da denilmektedir.

Toparlayacak olursak karayolu üzerinde gerek emniyet şeridi gerekse de banket olarak tanımlanmış alanları kullanırsanız, 46/2-f ceza maddesi gereğince ceza yazılır.

Peki 46 2f cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2f 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-f 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur.

46/2-f trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-f6.439,00 TL4.829,25 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-f cezası ne kadar 2024

Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır. Çok ilginçtir ki ehliyetten puan düşmemektedir bu maddede.

Kırmızı ışıkta geçme cezasının bile tam dört katı.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2f ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2f cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-f İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2f trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2f beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2f maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2f cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2f ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2f ceza maddesi ise 46/2-f kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2f maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2f kusur oranı
46-2f kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2f kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-f-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2f kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-f İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2 f trafik cezası itiraz dilekçesi nasıl yazılır anlatmadan önce size önemli bir kaç detaydan bahsedeceğim.

Arkadaşlar itiraz hakkınız var ama öncelikle hangi sebeplerle bu ceza iptal ediliyor bilmeniz gerekli. Sadece ben emniyet şeridine girdim ama aciliyetim vardı derseniz bu ceza iptal olmayacaktır.

Ola ki aracınız arıza yapmıştır emniyet şeridine veya bankete aracınızı çekebilirsiniz ancak gerekli yol güvenlik tedbirlerini almanız gerekir. En az 150 metreden görülecek şekilde reflektör koymalısınız.

Tabi ki bu süre zarfında ceza yazılamaz demiyorum nitekim almış olduğunuz tedbirler mahkemece iptal gerekçesi taşımaktadır ama kanıtlamak zorundasınız.

Genelde araç plakasına yazılan bu ceza da yanlışlık da yapılmış olabilir. Bu durumda ise 46/2-f trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2f cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz ve iptal gerekçesi olarak kabul edilir.

46/2f trafik cezası itirazı
46 2f trafik cezası itiraz dilekçesi

Benim hiç bir somut dayanağım yok bu miktar çok yüsek yine de ben ücretsiz 46-2f itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2f ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2f Sıkça Sorulan Sorular

46/2-f ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2f trafik cezası sorgulama ve 46/2f tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2f ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2f ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2f cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2f maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2f cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2f itirazınızı kabul etmez ise 6.439,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 51-2a ceza yazılır mı?

46 2f sürücülere yazılır. Ancak emniyet şeridi ihlal cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2f Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-f 2020 yılında 6.439,00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2f cezası 36439,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2f itiraz dilekçesi indir

46-2f itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2f itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2f trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 230 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 230 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
673 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Aslı Özcan
Aslı Özcan
Yazıya Puanım :
     

Anayola bağlanırken sağdan girişte yol kalabalıktı ve mecburen sağda kalıp kısa süre kullanmış olduğum şerit icin ihlal tutanağı düzenlenmiş. İptal icin başvuru yapacağım, dilekçe örneğini bana da gönderebilir misiniz?

Hüseyin
Hüseyin
Yazıya Puanım :
     

Bana da gönderir misiniz?

merve
merve
Yazıya Puanım :
     

bana da gönderebilir miainiz?

ömür iyiçalışkan
ömür iyiçalışkan
Yazıya Puanım :
     

merhaba iyi günler 46/2-f cezası yedim ve ilk gelen cezayı ödedim.
fakat ayni ceza 2. kez geldi ve bu cezaya itiraz etmek istiyorum.2 ceza farklı memurlar tarafında 10 dakika ara ile yazılmıştır.
tüm evraklarım hazır fakat dilekçeyi doldurup başvurmak istiyorum.
dilekçenin hazırlanması için yardımınızı rica ederim.
teşekkürler.

Serkan Dönmez
Serkan Dönmez
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey selamlar benim de elime ulaşan geç bir trafik cezası oldu 46/2-F yazan trafik fahri müfettişi hiçbir görüntü vs yok ve o tarih de o saatte geçmedim çünkü 9 dk sonra evimin orada ki marketten alışveriş yaptığımın banka görüntüsü var telim de. Bu ceza da bana ulaşmadı ben e devletten öğrendim belgeyi muhtarlıktan aldım emsal davaları okudum açıkçası itiraz hakkımız var mı var ise öncelik ile ödeme yapmak gereklimidir.

Umut
Umut
Yazıya Puanım :
     

Bi sorum olacak 24.10 2020 tarihinde mecburi emniyet şerinde duraklama zorunda kaldım 04.11.2020 tarihinde ceza tebliği geldi resimler olan belgenin altında 46/2-f yazıyo ama tutanakta 46/2-g yazıyo ben bu cezayı ödedim zaruri ihtiyaçtan dolayı durmak zorunda kalmıştım bu yüzden sulh ceza mahkemesine itirazda bulundum bunun ardından 11.12.2020 tarihinde bir ceza tebliği daha geldi diğer cezayla tarih zaman resimler aynı ceza resmindeki evrağın altında 46/2-f tutanaktada 46/2-f yazıyo diğer ilk gelen ceza tebliğinde tutanakdaki kod ile benim yapmış olduğum ihlal tutmuyo bu durumda ne yapmalıyım bu konuda beni yönlendiriseniz çok sevinirim.

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bana emniyet şeridi cezası geldi ama herhangi Bir fotoğraf Yok itraz edersem iptal ihtimali var mı vereceğiz cevap için teşekkürler

Bahtiyar
Bahtiyar
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ;
Emniyet şeridi olmayan caddede 46/2F cezası göndermişler.
Bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim.

elif
elif
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey babamı acile götürürken emniyet şeridi ihlali diye Fahri trafik polisi 46 2f cezası yazmış emniyet şeridine girmediğimide düşünüyorum çünkü çok dikkat ediyorum yazılan bu cezaya itiraz etsek iptal olur mu acaba. Eğer olma ihtimali varsa dilekçe arz ederim.
Şimdiden teşekkürler.
Kolay gelsin.

Serkan Yıldırım
Serkan Yıldırım
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 46/2 F den 1 ay sonra ceza geldi ama ne fotoğraf nede baska bisy cezayi yedigime kanaat getiremiyorum itiraz dilekçesi verme gibi sansim varmi yardimci olursaniz mutlu olurum maddi durumum zaten iyi degil iyi gunler

ibrahim çakır
ibrahim çakır
Yazıya Puanım :
     

6/2f den itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?Sağlık Personeliyim aciliyetim vardı flaşör yakmıştım?İtiraz etmem konusundaki fikriniz?

Haydar
Haydar
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, bilgilendirme için teşekkürler. 46/2f den itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

Serhat gündüz
Serhat gündüz
Yazıya Puanım :
     

Emniyet şeridi kullanım cezası geldi ben kullandığımı düşünmüyorum nasıl davranmalıyım? Cezayı ödiceksem de nasıl ödenmesini tavsiye edersiniz

Hasan sarıkaya
Hasan sarıkaya
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey ankara istanbul yolunda (5) şeritli bir yol sabah 8 30 da emniyet şeridini ihlalden tarafıma ceza yazıldığı tebliğ edildi emniyet herhangi bir fotoğraf olmadan nasıl ceza yazabilir

Özgür ÜNVER
Özgür ÜNVER
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey mahalle içinde ki sokak tan ana yola çıkarken polis aracı vardı bende sorun olmaz diyerek tali yoldan polis aracının önüne şeridime girdim fakat biraz ilerledik ten sonra polis aracı beni durdurarak emniyet şeridi kullandınız diye ceza kesti ben itiraz ettim mahalle içinden çıkıyorum tali yol kullandım diye fakat bana 200 metre emniyet şeridi kullandın şikayetini sulh ceza hakimi mahkemesne vermemi söyledi ne yapmam lazım borç kağıdı elimde hala eve tebligat gelmedi yardımcı olursanız sevinirim

Bora
Bora
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey, bu gün sağa dönmek için emniyet şeridine girdim. Yol üzerinde bir çok sağa dönmek için yol var. Yanlış yol olduğunu anlayınca bir sonraki yoldan döndüm. Yol dolu olduğu için bu esnada yola çıkamadım. Aracımda Fiat yetkili servis tarafından takılan gsp var haritada gösteriyor. 600 metre emniyet şeridini kullanmışım. Plakaya ceza yazmışlar. Sizce bu cezayı iptal ettirme şansım var mı?
Nereden nereye emniyet şeridini kullandığım ve nereden döndüğüm belli.
Dilekçe de yollarsanız sevinirim

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. Emniyet şeridi ihlalim var diye beni polis orta şeritte trafiği durdurup fotoğraf çekti. Oysa 200 metre ileride sağdan katılım sağladım. Uzaktan yanlış görmüşte olabilir. Bir delilleri yok. E devletten baktım ceza yazılmış 46/2-f. Şimdi emniyet şeridini ihlal ettiğime dair delil yok. İtiraz edersem şansım nedir. Teşekkürler.

Mustafa Gün
Mustafa Gün
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, dilekçe örneğini bana da gönderebilir misiniz?
Arka koltukta oturan bebeğimin istifra etmesi sebebiyle emniyet şeridinde duraklama yaptım ve bebeğimi kontrol ettim. Sonra derhal şeritten çıktım fakat cezaa kesilmiş. Sizce bu ifadem itiraz olarak kabul olur mu? EDS fotoğrafından da arkamı dönerek müdahale ettiğim anlaşılıyor.

Selçuk SÖNMEZ
Selçuk SÖNMEZ
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2f itiraz dilekçesi varsa bende alabilir miyim durumun aciliyeti ni bildireyim

Melih
Melih
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 46/2f cezası plakama yazılmış fakat o gün ben emniyet şeridini kullanmadım sadece yan yoldan ana trafiğe çıkarken yol kenarından bana çıkmak için yol verilmediği için mecbur emniyet şeridenden giriş yapıp yol isteyim sağ şeride geçiş yaptım aklıma gelen sadece bu durum var itiraz etmeyi düşünüyorum ama yorumlarınızı okuduğumda hep bizim kanıt sunmamız gerektiğini belirtmişsiniz yani bizim söylemimiz değil yazılan cezadaki söylem dikkate alınıp memurlardan kanıt beklenmiyor kısacası itiraz etsem sonuç ne olucaktır ve olurda kazanamama durumunda mahkeme masrafı vs tarafımıza yansıtılıyor mu
Son olarak 46/2F örnek dilekcesi gönderebilirsenizde sevinirim
Cevabınız için şimdiden teşekkürler

1 3 4 5 6 7 16

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu