Trafik Cezaları
Trend

46/2-f Trafik Cezası Nedir? Emniyet Şeridi Cezası

46/2-f trafik cezası nedir emniyet şeridini kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca 46/2f ceza maddesi nedir özetleyecek olursam emniyet şeridi cezası olarak bilinmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2-f nedir, 46/2-f cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2f trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2f nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-f trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Emniyet şeridi cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-f trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2f itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-f maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2f dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

Emniyet Şeridi Nedir? Emniyet Şeridi ile Banket Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bölünmüş karayollarında ve otobanlarda; trafik kazaları, araçların arıza yapmaları, acil müdahale yardımı gerektiren durumlarda, kurtarma veya trafik kazası tespiti ve incelemesi amacıyla yolun sağ kısmında bulunan düz şerit çizgisiyle ayrılmış yol bölümüne emniyet şeridi denir.

Emniyet şeridi ile banket arasındaki fark nedir?

  • Kısaca emniyet şeridi nedir: Karayolları üzerinde gidişe ayrılmış şeridin en sağında bulunan zorunla hallerde kullanılması için ayrılmış olan şeritlere emniyet şeridi denir.
  • Kısaca banket nedir: Yayalar için ayrılmış alanların bulunmadığı karayollarında, taşıt yoluyla şev arasında kalan alanlara banket denir.

Aradaki en belirgin temel fark, emniyet şeridi araçlara için ayrılmış alanlar iken banket yaya ve hayvan sürülerinin kullanımı için yapılmıştır. Hayvan sürüleri ne alaka dediniz değil mi?

Trafiğin tanımında insan, araç ve hayvanların karayolundaki hareketlerinden bahseder. Sonuç olarak çoban sürüsüyle karayolunu kullanmak zorunda kalırsa trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemek adına bu alandan sürüsünü götürmek zorundadır.

Elbetteki zorunlu haller halinde her iki alanda araç sürücüleri tarafından kullanılabilir. Zorunla haller deyince aklınıza işe geç kaldım mecbur emniyet şeridinden gitmek zorunda kaldım gibi bir sebep gelmesin arkadaşlar.

46/2-f Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

46/2-f TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-f nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani emniyet şeridi ihlali cezası diyebilirim.

Ancak ilgili kanun maddesinde banket kullanmanın yasak olduğunu belirtmiştir. Diğer bir ifadeyle banket cezası da denilmektedir.

Toparlayacak olursak karayolu üzerinde gerek emniyet şeridi gerekse de banket olarak tanımlanmış alanları kullanırsanız, 46/2-f ceza maddesi gereğince ceza yazılır.

Peki 46 2f cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2f 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-f 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur.

46/2-f trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-f1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-f cezası ne kadar 2021

Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır. Çok ilginçtir ki ehliyetten puan düşmemektedir bu maddede.

Kırmızı ışıkta geçme cezasının bile tam dört katı.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2f ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2f cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-f İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2f trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2f beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2F BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2f maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2f cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2f ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2f ceza maddesi ise 46/2-f kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2f maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2F KUSUR ORANI
46-2F KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2f kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-f-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2f kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-f İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2 f trafik cezası itiraz dilekçesi nasıl yazılır anlatmadan önce size önemli bir kaç detaydan bahsedeceğim.

Arkadaşlar itiraz hakkınız var ama öncelikle hangi sebeplerle bu ceza iptal ediliyor bilmeniz gerekli. Sadece ben emniyet şeridine girdim ama aciliyetim vardı derseniz bu ceza iptal olmayacaktır.

Ola ki aracınız arıza yapmıştır emniyet şeridine veya bankete aracınızı çekebilirsiniz ancak gerekli yol güvenlik tedbirlerini almanız gerekir. En az 150 metreden görülecek şekilde reflektör koymalısınız.

Tabi ki bu süre zarfında ceza yazılamaz demiyorum nitekim almış olduğunuz tedbirler mahkemece iptal gerekçesi taşımaktadır ama kanıtlamak zorundasınız.

Genelde araç plakasına yazılan bu ceza da yanlışlık da yapılmış olabilir. Bu durumda ise 46/2-f trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2f cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz ve iptal gerekçesi olarak kabul edilir.

46/2F TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2f trafik cezası itiraz dilekçesi

Benim hiç bir somut dayanağım yok bu miktar çok yüsek yine de ben ücretsiz 46-2f itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2f ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2f Sıkça Sorulan Sorular

46/2-f ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2f trafik cezası sorgulama ve 46/2f tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2f ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2f ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2f cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2f maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2f cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2f itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 51-2a ceza yazılır mı?

46 2f sürücülere yazılır. Ancak emniyet şeridi ihlal cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2f Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-f 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2f cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2f itiraz dilekçesi indir

46-2f itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2f itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2f trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 143 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 143 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
406 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
sabır
sabır
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2f için itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisin. tesekkürler.

mehmet
mehmet
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz tşk ederim

Osman sönmez
Osman sönmez
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

462-f itiraz dilkçesi gönderebilirmisiniz

ferhat
ferhat
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba. bugün e-devlete bakarken 8 ocak ta emniyet şeridi ihlali 46/2f cezası kesildiğini gördüm. ayrıntı verilmemiş nerede olduğu tam belli değil tebliğ edilmedi. nasıl itiraz edebilirim

Yusuf
Yusuf
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46 2f itiraz dilekcesi gönderebilirmisiniz

Rica etsem dilekçe atarmısınız
Rica etsem dilekçe atarmısınız
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2f

Bay
Bay
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Banada itiraz dilekçesi yollarmısınız 46/2-F

En son 2 ay önce tarafından Bay düzenlendi
merve
merve
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bana da 46-2f ceza itiraz dilekçesi örneği atabilir misiniz?

Şerif Güzel
Şerif Güzel
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey,
03/12/2020 tarihinde bağlantı yoldan çevreyoluna çıkarken fahri trafik polisince emniyet şeridinde gittiğime dair ceza kesilmiş. Ceza 05/01/2021 de tarfima tebliğ edilmiş adreste bulamadıkları için muhtarlığa evrağı bırakmışlar di bugün teslim aldım. İlgili cezada bahsi geçen yol da iki yolun birleşmesinden dolayı tek şerit ve emniyet şeridi araç girmeyecek derecede dar. Bu cezaya nasıl itiraz edebilirim.

Yardımlarınızı rica eder iyi çalışmalar dilerim

ömer sevinç
ömer sevinç
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

selamlar
basın çalışanıyım.Habere yetişmek için otobanda trafik sıkışıklığında emniyet şeridini kullandım.itirazım geçerli olur mu?
bir itiraz dilekçesi örneğini bana da göndermenizi rica ederim.

feray akıner
feray akıner
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin iyi çalışmalar .Ben Çanakkale de ikamet etmekteyim gitmediğim halde İstanbul da aracıma ceza kesilmiş
46/2 f itiraz dilekcesi gonderebilirmisiniz ?
İyi akşamlar

ONUR
ONUR
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

arkadaşımın yakıtı bitti yolda kalmıştı beni aradı petrolden yakıt aldım , emniyet şeridinde yakıtı koyduk vakit kaybetmeksizin yola devam ettik arkadaşım arabasından bile inmedi. bana da gönderebilir misiniz

muvaffak işmen
muvaffak işmen
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar asfalt yol kenarındaki toprak yol / bölge emniyet şeridi sayılırmı? birde dilekçe yollarsanız sevinirim kolay gelsin

Sevgi Yücelir
Sevgi Yücelir
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2 f itiraz dilekcesi gonderebilirmisiniz ?

murat korkmaz
murat korkmaz
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

mail atarsanız sevinirim telekkürler.

Emre
Emre
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, Belirli bir yol çalışması değil, beklenmedik bir trafik kazası nedeniyle trafik kilitlenmiş. Benzin uyarı ışığım birkaç km önce yanmıştı. Google navigasyon uygulamasından baktığımda, yolum üstünde yakın mesafede de bir akaryakıt istasyonu gözükmüyordu. Bir süre bu adım adım ilerleyen trafikte ilerledikten sonra, yakıtımın bitmesinden endişe ettim. Bu durumda zaten güvenlik şeridini işgal etmek durumunda kalacaktım. Bildiğim kadarı ile benzinlikler bidona yakıt vermiyorlar, mutlaka plakalı araç olması gerek yakıt alabilmek için. Böyle bir durumda yakıtımın bitmesinden endişe edip, benzinliğe ulaşabilmek amacıyla, güvenlik şeridine girdim. Memur bey durdurup ceza yazdı, durumu izah ettim ancak yapabileceği birşey olmadığını söyledi. Cezadan sonra az ileride… Devamını Oku »

Berkan
Berkan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 46/2F 47/1-A 46/2G ceza maddelerinden cezai işlem uygulanmış plakam üzerinden,bununla ilgili hiç bir tutanak ve imzam yok.Bu cezaların açıklamalarına baktığım zaman hiç birisine ait en ufak bi sürüş pozisyonunda bulunmadım.Bunların itirazı için gerekli belgeleri mail olarak iletir misiniz rica etsem.

Serdal AKIN
Serdal AKIN
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
Trafik sıkıştığı için bende sağa dönüş yapacağımdan dolayı emniyet şeridini kullandım.
Siz cezanın ücretine 1340 tl belitmişsiniz bana gelen ceza tutanağında 1228 tl yazıyor. Bu farklılık bir iptal seçeneği olur mu? İtiraz dilekçesi göndere bilir misiniz ? Teşekkürler.

Aslı Özcan
Aslı Özcan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Anayola bağlanırken sağdan girişte yol kalabalıktı ve mecburen sağda kalıp kısa süre kullanmış olduğum şerit icin ihlal tutanağı düzenlenmiş. İptal icin başvuru yapacağım, dilekçe örneğini bana da gönderebilir misiniz?

Hüseyin
Hüseyin
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bana da gönderir misiniz?

turgay yazıcı
turgay yazıcı
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

banada gönderin lütfen

1 4 5 6 7 8 10

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu