Trafik Cezaları
Trend

46/2-f Trafik Cezası Nedir? Emniyet Şeridi Cezası

46/2-f trafik cezası nedir emniyet şeridini kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca 46/2f ceza maddesi nedir özetleyecek olursam emniyet şeridi cezası olarak bilinmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2-f nedir, 46/2-f cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2f trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2f nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-f trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Emniyet şeridi cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-f trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2f itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-f maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2f dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

Emniyet Şeridi Nedir? Emniyet Şeridi ile Banket Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bölünmüş karayollarında ve otobanlarda; trafik kazaları, araçların arıza yapmaları, acil müdahale yardımı gerektiren durumlarda, kurtarma veya trafik kazası tespiti ve incelemesi amacıyla yolun sağ kısmında bulunan düz şerit çizgisiyle ayrılmış yol bölümüne emniyet şeridi denir.

Emniyet şeridi ile banket arasındaki fark nedir?

  • Kısaca emniyet şeridi nedir: Karayolları üzerinde gidişe ayrılmış şeridin en sağında bulunan zorunla hallerde kullanılması için ayrılmış olan şeritlere emniyet şeridi denir.
  • Kısaca banket nedir: Yayalar için ayrılmış alanların bulunmadığı karayollarında, taşıt yoluyla şev arasında kalan alanlara banket denir.

Aradaki en belirgin temel fark, emniyet şeridi araçlara için ayrılmış alanlar iken banket yaya ve hayvan sürülerinin kullanımı için yapılmıştır. Hayvan sürüleri ne alaka dediniz değil mi?

Trafiğin tanımında insan, araç ve hayvanların karayolundaki hareketlerinden bahseder. Sonuç olarak çoban sürüsüyle karayolunu kullanmak zorunda kalırsa trafik güvenliğini tehlikeye düşürmemek adına bu alandan sürüsünü götürmek zorundadır.

Elbetteki zorunlu haller halinde her iki alanda araç sürücüleri tarafından kullanılabilir. Zorunla haller deyince aklınıza işe geç kaldım mecbur emniyet şeridinden gitmek zorunda kaldım gibi bir sebep gelmesin arkadaşlar.

46/2-f Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik kazası, arıza halleri, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar dışında emniyet şeritlerini ve banketleri kullanmaları, yasaktır.

46/2-f TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-f nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani emniyet şeridi ihlali cezası diyebilirim.

Ancak ilgili kanun maddesinde banket kullanmanın yasak olduğunu belirtmiştir. Diğer bir ifadeyle banket cezası da denilmektedir.

Toparlayacak olursak karayolu üzerinde gerek emniyet şeridi gerekse de banket olarak tanımlanmış alanları kullanırsanız, 46/2-f ceza maddesi gereğince ceza yazılır.

Peki 46 2f cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-f1228.00 TL921 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.

46/2f 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-f 2020 yılında 1228.00 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır. Çok ilginçtir ki ehliyetten puan düşmemektedir bu maddede.

Haklısınız arkadaşlar çok yüksek bir rakam! Kırmızı ışıkda geçme cezasının bile tam dört katı. Binikiyüzyirmisekiz Lira ama erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2f ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2f cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-f İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2f trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2f beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2f beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2f maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2f cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2f ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2f Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2f ceza maddesi ise 46/2-f kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2f maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2f kusur oranı
46-2f kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2f kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-f-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2f kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-f İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2 f trafik cezası itiraz dilekçesi nasıl yazılır anlatmadan önce size önemli bir kaç detaydan bahsedeceğim.

Arkadaşlar itiraz hakkınız var ama öncelikle hangi sebeplerle bu ceza iptal ediliyor bilmeniz gerekli. Sadece ben emniyet şeridine girdim ama aciliyetim vardı derseniz bu ceza iptal olmayacaktır.

Ola ki aracınız arıza yapmıştır emniyet şeridine veya bankete aracınızı çekebilirsiniz ancak gerekli yol güvenlik tedbirlerini almanız gerekir. En az 150 metreden görülecek şekilde reflektör koymalısınız.

Tabi ki bu süre zarfında ceza yazılamaz demiyorum nitekim almış olduğunuz tedbirler mahkemece iptal gerekçesi taşımaktadır ama kanıtlamak zorundasınız.

Genelde araç plakasına yazılan bu ceza da yanlışlık da yapılmış olabilir. Bu durumda ise 46/2-f trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2f cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz ve iptal gerekçesi olarak kabul edilir.

46/2f trafik cezası itirazı
46 2f trafik cezası itiraz dilekçesi

Benim hiç bir somut dayanağım yok bu miktar çok yüsek yine de ben ücretsiz 46-2f itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2f ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2f Sıkça Sorulan Sorular

46/2-f ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2f trafik cezası sorgulama ve 46/2f tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2f ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2f ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2f cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2f maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2f cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2f itirazınızı kabul etmez ise 1228.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 51-2a ceza yazılır mı?

46 2f sürücülere yazılır. Ancak emniyet şeridi ihlal cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2f Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-f 2020 yılında 1228.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2f cezası 3684 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2f itiraz dilekçesi indir

46-2f itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2f itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2f trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 73 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 73 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
210 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
eren
eren
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin. Örnek dilekçe atabilir misiniz?
İyi çalışmalar

Gökhan Şenet
Gökhan Şenet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selam aleyküm abim, 46/-2f dilekçe örneğini yollarmısın. Teşekkür ederim.

Suat aktaş
Suat aktaş
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 46/2_f dilekçe örneğini bizede gönderirmisiniz e devlette iki gün aynı saatte 2 ayrı aynı ceza geldide

Fatma yıldırım
Fatma yıldırım
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar AHMET BEY eşim hastamız bulunan ambulansı takip ederken emniyet şeridi ihlali cezası kesilmiş buna itiraz etme şansımız varmı acaba teşekkür ederim

Emre
Emre
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey;eşimin ani doğumundan dolayı trafik yoğunluğundan emniyet şerit ihlali yaptım.Araç benim üzerime değil abimin üzerine itiraz hakkımız olur mu ? Olursa benimmi itiraz etmem gerekir yoksa abimin mi?

gültekin
gültekin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

banada atarmısın rica etsem kardeşim

hakan
hakan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

peki kamera kaydı istesek ayrıca olurmu

hakan
hakan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey kolay gelsin ekte itiraz dilekçesini gönderiyorum. bir bakıp yorum yaparmısınız. teşekkürler İZMİR NÖBETÇİ SULH CEZA HÂKİMLİĞİ’NE İTİRAZ EDEN : ÜNVAN; Famart Mobilya Dekorasyon San.ve Tic.ltd.Şti. Vergi no: 385 000 4683 Adres: Yeşillik Caddesi No: 233 Karabağlar İzmir Telefon Numarası:0 232 253 23 10 – 0 505 878 07 35   İTİRAZA KONU İDARİ PARA CEZASI : İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince MA seri numaralı 61049448 sıra numaralı trafik idari para cezası karar tutanağında belirtilen; Karayolları Trafik Kanunun 46/2-F maddesine muhalefetten düzenlenen 30.08.2020 tarihli 1.220.00 TL (Binikiyüzyirmisekiz)tutarındaki idari para cezası.   TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ :… Devamını Oku »

hakan
hakan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

AHMET BEY KOLAY GELSİN

46/2-F CEZASI KESİLEN ARAÇ ŞİRKET ARACIDIR.

BEN İSE PERSONELİYİM. CEZA BEN SÜRERKEN İZMİR GÜZELBAHÇE SAHİL ŞERİDİNDE YENİLMİŞTİR CEZAYI YAZAN DA FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİDİR.

ŞİRKETİN VEKALETİ BENİM ÜZERİME VAR İTİRAZ DİLEKÇESİNİ NASIL YAZMAM GEREKİR.

YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

hakan
hakan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

trafik yoğunluğundan emniyet şeridine girip çıktım bulunduğun yerde kamera yoktu ne yapabilirim 46/2-f cezası geldi itiraz edebilirmiyim

UĞUR KARPAT
UĞUR KARPAT
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İYİ GÜNLER,DÜN SABAH CENAZEM VARDI, 4 ‘LÜLERİMİ YAKARAK, EMNİYET ŞERİDİNE GİRDİM, 3 DAKİKA ARAYLA HEM 46/ 2-F ‘DEN 12287 TL CEZA KESİLMİŞ, HEMDE 54/1-A ‘DAN 288 TL CEZA KESİLMİŞ, NASIL VE NEREYE İTİRAZ EDEBİLİRİM

Yakup yildizdogan
Yakup yildizdogan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-f den ceza fotosuz delilsiz ceza kesilmis siz orda olmadiginizi kanitlamalisiniz diyorsunuz asagidaki linkte izmirde ayni suctan ceza yiyen biri goruntu kaydi fotograf gibi somut delil olmadigindan cezasi iptal edilmis. Sozcu gazetesi 27/06/2020. Bu haber asparagasmi. Bi incelermusiniz . https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/trafik-cezasi-delil-olmayinca-iptal-edildi-5897800/

Suat soysal
Suat soysal
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

Güler Hancı
Güler Hancı
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi alabılırmıyım. Evde hanım yemeği ocağın üzerinde bıraktı. Şaşırdım

Sibel
Sibel
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-f itiraz dilekçe örneği gönderebilirsiniz, acil hasta götürülüyordu hastane kayıtları var

Rabia
Rabia
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2f itiraz dilekçesi gönderir misiniz?

erkan
erkan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2f itiraz dilekçesi gönderirmisiniz.

ramazan
ramazan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

arabam su hortumu kopup hararet yaptığı için kısa süre emniyet şeritini girdi ceza yemişim nasıl itiraz edebilirim aynı zamanda motor conta yaktı

KADİR KARAGÖZ
KADİR KARAGÖZ
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 46/2-f ile ilgili itiraz dilekçesi örneğini gönderebilirseniz sevinirim.

Serkan
Serkan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2f itirazı için dilekçe alabilir miyim?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu