Trafik Cezaları
Trend

47/1-a Trafik Cezası Nedir? Dur İhtarına Uymama Cezası

47/1-a trafik cezası polisin dur ihtarına uymamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle görevli kişilerinde dur ihtarına uymama cezası diyebilirim. Kısacası çevirmeden kaçmanın cezası şeklinde de tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1a nedir, 47/1-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1a nasıl ödenir? Ücretsiz 47/1-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca dur ihtarına uymama cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47 1a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47/1a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak, yasaktır.

47/1-a TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani polisin dur ihtarına uymama maddesi olarak kanun da yerini almıştır.

Dostlar, genelde polislerin haricinde kimsenin dur ihtarına itimat etmeyiz ancak yukarıda kanun maddesinde de görüleceği üzere karayolları üzerinde görevli kişilerin tamamının sesli ve işaretli uyarılarına uymamız lazım.

Kimler karayolunda araç durdurabilir?

  • Trafik Polisleri
  • Jandarma Trafik Timleri
  • Karayolları Genel Müdürlüğü Çalışanları
  • Yolda denetim yapan Ulaştırma Bakanlığı Personelleri
  • Yolda denetim yapan Maliye Bakanlığı Personelleri
  • Yolda denetim yapan Çevre Şehircilik Bakanlığı Personelleri
  • Belediye Trafik Zabıtaları
  • Yol çalışması yapan özel kıyafetli kişiler

Karayolunda sizleri durdurabilir, uymak zorundayız. Ayrıca dur ihtarına uymadığınız için ceza yazdırma yetkisine sahipler.

Peki 47 1a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1a 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 47/1-a 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-a314.00 TL235,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-a cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 47/1a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1A BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
47-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1a ceza maddesi ise 47/1-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1a maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1A KUSUR ORANI
47-1A KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1a kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/47-1-a-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 47-1a kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

47/1-a İtiraz Dilekçesi Örneği

47 1 a itiraz dilekçesi paylaşmadan bir kaç detay bildirmek istiyorum size. Polisin veya farklı bir görevlinin dur ihtarına uymamanız tamamen sizin sorumluluğunuzda.

Bu sebeple itirazınız büyük ihtimalle kabul edilmeyecektir. Bana göre de kabul edilmemesi gerekir. Ancak zaruri bir durumunuz vardır. Bundan dolayı durmamış olabilirsiniz. Örneği aracınızda bir hasta olabilir.

Tabi ki de bu durumu hastahane giriş kayıtlarıyla belgelemeniz durumunda iptal olasılığı vardır. Kesinlikle iptal olur diyemem çünkü kanunda böyle bir ayrım yok tamamen hakimin inisiyatifindedir.

Özellikle araç plakasına yazılan bu cezada sehven hatalar olabilir. 47/1-a trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

47/1A TRAFIK CEZASI ITIRAZI
47 1a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 47-1a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1a Sıkça Sorulan Sorular

47/1-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1a trafik cezası sorgulama ve 47/1a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1a maddesinden dolayı el konulmaz.

47 1a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1a itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47 1 a ceza yazılır mı?

47 1a sürücülere yazılır. Ancak dur uyarısına uymayan sürücü uzaklaşıp gittiği için bu ceza araç plakasına yazılır genelde. Özetle sürücülere yazılan ceza ama araç sahibine gidiyor %99’u hep böyle oluyor.

47-1a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-a 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1a cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1a itiraz dilekçesi indir

47-1a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 12 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 12 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
40 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
yunus emre magunacı
yunus emre magunacı
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

sokağa cıkma yasagının oldugu gun trafıge cıkmısım bu cezayı yazmıslar ben beledıye personelıyım o gunu cok net hatırlıyorum benı durdular yanımda eşımde vardı görev beklerimizi gösterip işe gittiğimizi belirttik ve devam edin dediler ama arkamdan ceza göndermişler ne yapmalıyım ?

burak
burak
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

dur ihtarına durmayıp sola kırıp gittiğim için 7600tl ceza yazıldı drift atmadım el freni çekmedim kimseyi riske atmadım bunun için itiraz hakkım yokmu

burak
burak
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
17 gün önce

çok açıklayıcı olmuş sağolun ne yapmam lazım

Metin Erol
Metin Erol
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

47/1 a ya göre 288 tl ceza adrese geldi. Ancak durdurma olmadı, geç denmişti ben de geçtim, yanımda kızım ve arka koltuktaki kişiler de aynı şeyi söylüyorlar. İtiraz etmek istiyorum.

Okan
Okan
20 gün önce
Yazıya Puanım :
     

29.12.2020 tarihinde 15.35 civarında arkadaşımla motosikletimizle seyir halindeydik,aracı arkadaşım kullanıyordu,ben artçısıydım. Ehliyetim mevcut araca yetersiz diye ben binmiyorum arkadaşımı binevi şoför gibi kullanıyorum samimiyetimize istinaden. Arkadaşım trafikte dönülmeyecek yerden dönmeye tenezzül etti, ama dönemeden karşı akan trafikten gelen trafik polisi aracını görünce hemen yola devam etti. Polisler arkadan motosikletime makas atmak ve dur ihtarına uymamaktan ceza yazmış.Cezayı e devlette farkettim,daha adresime iletilmedi. Polis çevirme veya herhangi bir uygulama yapmıyordu olay sırasında karşı şeritten yolundaydı. Aracın içinden dur ihtarı yapmadı,anons vb. yani. Anladığım kadarıyla biraz arkadaşa yaptığı hareketten uyuz oldu ve plakama yazdı. Napabilirim?

Okan
Okan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
18 gün önce

Mobese kameraları vs. mevcut merkezi bi yer yani olan yer. Bir de itiraz için evime fotoğraf vb. bişey gelmesini beklemeliyim mi? Yoksa olay anında mevcut kameraların incelenmesi yönünde bir dilekçe ile mi itiraz edeyim,ceza beyan ile ödedikten sonra.

Okan
Okan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
16 gün önce

Bunun için bir dilekçe gönderebilir misiniz peki,olayın ekseriyeti ve gelişimi doğrultusunda yapabileceğim bir itiraz için,emekleriniz için teşekkür çook teşekkür ediyorum,varolun..

Talha
Talha
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey, dilekçenin örneğini gönderebilir misiniz?

Ahmet
Ahmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam 47/1b Kırmızı ışık ihlalinden ceza yazıldı bununla ilgili örnek dilekçe alabilir miyim? Şimdi itiraz ettik bi şekilde kanıtladık diyelim hatta polisin keyfi ceza yazdığını bile kanıtladığımızı varsayalım neden polise bi yaptırım yok? Haksız ceza yazan memura neden ceza verilmiyor? En azından kaç TL ceza yazıldıysa ona o kadar ceza verilmesi gerekmez mi? Uyarı kınama bari olamaz mı ? Şimdiden teşekkürler 🙋‍♂️

ahmet gümüş
ahmet gümüş
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba babam kaldırımdan doğru kavşağa çıkacağı esnada trafik polisi önünden geçip gitmiş ve 3 hafta sonra gelen cezada 47/1-A VE 47/1-C den dolayı para cezası gönderilmiş ve hiçbir şekilde uyarı yapılmadan gönderilen bu cezaya itiraz edebilirmiyiz.
47/1-A maddesi haksız yere yazılmış bir cezadır herhangi bir şekilde uyarıda bulunulmamış bir ihtar bir anons yapılmamış..

En son 1 ay önce tarafından ahmet gümüş düzenlendi
Mevlüt Demir
Mevlüt Demir
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey 11/10/2020 saat :21:51 de 47/1-A maddesinden oğluma ceza yazıldı. Olay şöyle gelişti;Karabük Ankara istikametine giderken Karabük’ün ilçesi Eskipazar Mermer kavşağına 100 metre kala trafik ekibi dubalarla işaretlenmiş ,el feneri ile yönlendirecek şekilde tedbir alınmış ,aracı kullanan oğlum 18 yaşında ve B sınıfı sürücü ehliyeti var yan tarafındaki koltukta beraber ailemle gece Ankara’ya gider’ken uygulama yapılan yerde görevlilerin nasıl talimatlarını kontrol ederek yavaş bir hızda geçtik.biz görevlilere yakınlaştığımızda 10 veya 20 metre kala aracı kullanan oğlumun yüzüne tanıma amaçlı düşündüğüm el feneri tuttu ve sağa çekmemiz veya durmamızı sağlayacak gerek el feneri gerekse el işareti ile anlaşılır herhangi… Devamını Oku »

Kenan
Kenan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 47/1a ve 47/1c olmak üzere ceza geldi öncelikle bunların ikisi de aynı anda yazılmış böyle yazılma oluyor mu ikisinde aynı anda, ceza yazılma sebebi herkezin normal olarak döndüğü yolda bende döndüm polis direk plakami aldı ve ceza yazmış bunlara itiraz nasıl edebilirim en azından 47/1a maddesine yüzlerce araca yolun sağına soluna park halinde trafik tıklım tıklım polis önüne gelene ,park edene herkeze yazıyor ne yapabilirim acaba

Ahmet TEMEL
Ahmet TEMEL
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47-1a dan bir ceza yedik. fakat aracımız park halinde. neyden kaçacaksak anlamadım. itiraz için dilekçe örneği alabilirmyiz. teşekkür ederiz.

Uğur
Uğur
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba İzmir’de evimdeyekn 12.08.2020 tarihinde , Manisa-Akhisar yolunda 47/1-a maddesinden ceza yemişim. Tebligat elime ulaştı. Bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim. Elimde evimde uyuduğuma, arabanın kapıda olduğuna dair belge fotoğraf yani kanıt yok. Dilekçeyi mail adresine göndermenizi rica ediceğim. Teşekkür ederim.

Uğur
Uğur
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

İlginiz için çok teşekkür ederim. Cezayı mahkememin sonucunu beklemeden, olumsuz bir sonuca karşı hemen ödedim. Dediğiniz üzere dilekçeye plaka tespitini talep ediceğim. Sonucu takip edip sizlerlede paylaşırım. Sağlıkla kalın.

Muhammet KİRAZ
Muhammet KİRAZ
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar. Gölcük Kocaeli’de ikamet ediyorum.Motosikletimin plakasına 16 Temmuz 2020 tarihinde 47/1-a dan düzenlenen tutanak 23 Temmuz 2020 tarihinde evime teslim edilmiş.Trafikte her zaman dikkat eder kurallara uyarım. Bahsedilen tarihlerde hiç bir görevli tarafından çevrilmedim. İlaveten tutanakta olay yeri yeni barajlar mevkii diye verilmiş, ama trafik denetleme şubede yeni garajlar olduğu, ayrıca bu suç için foto ve video kaydının alınmadığı söylendi. Bunun yanında ruhsatta beyaz mavi (Turkuaz ) geçen motorum tutanakta sadece beyaz olarak belirtilmiş. Tutanağı düzenleyen arkadaşın fiziksel ve ruhsal durumunu merak ediyorum. Basit bir kelimeyi yazamayan daha kimbilir başka ne hatalar yapmıştır? Bu hafta muayenem dolduğundan cezayı ödedim. Haksız… Devamını Oku »

En son 5 ay önce tarafından Muhammet KİRAZ düzenlendi
cancri
cancri
9 ay önce

Ahmet Bey Merhaba E-devletten kontrol ettiğimizde trafik cezası yazıldığını gördük.Babam annemi beklerken trafik polisi herhangi bir uyarı ve anons yapmadan direkt fotoğraf makinesiyle aracın fotoğrafını çekmiş.Bunun üzerine babamda aracı bulunduğu yerden çekmiş.Eve gelerek durumu bana anlattı.Öncelikle aracın durduğu yerde herhangi bir park edilmez uyarısı mevcut değil sadece pazar yerlerinin kapanması için bariyerle kapatılmış . İçeri araçla girme şansı zaten mevcut değil. Bariyerlerin ilerisinde araç içerisinde beklemektedir.Mevcut yer yoğun bir trafik noktası olmamakla birlikte bulunan yerde sadece 2 araç yer almakta ve diyelim ki araç park edilmesi yasak 41/1/a olarak cezayı işlem yapılması doğru mudur? Öncelikli olarak araç kamerası mevcut olmadığı… Devamını Oku »

Selin Lorenzo
Selin Lorenzo
9 ay önce

Dikimevi kavşağında iş çıkışı (1.5 yıldır kullandığım yol) bazen trafik polisi trafiğin akışını denetlemektedir. Biz de polisn ışıktan bağımsız dur veya geç kurallarına uyuyoruz. Şimdiye kadar polisin durmamızı isteyip de trafiği tehlikeye atarak geçtiğim hiç olmadı. O esnada olabileceğini düşündüğüm (Ceza 17:15’te yazılmış) bir ceza yazılmış. Ancak 1.5 yıldır polisin kurallarına uygun davrandığımı düşünüyorum, dur demesine rağmen geçtiğim veya trafiği tehlikeye attığım bir gün hiç olmadı. Bunu kanıtlayacak bir araç içi kameram yok malesef. İtiraz dilekçesi göndereceğim ancak gerekçeye ne yazmam gerekiyor. Kural ihlali yaptığımı düşünmüyorum yazmam yeterli mi ??
Saygılarımla

Selin Lorenzo
Selin Lorenzo
Yanıtla  Selin Lorenzo
9 ay önce

Ayrıca araç benim adıma kayıtlı olmadığı için itiraz dilekçesini kendi adıma mı araç sahibinin adına mı yapmam gerekiyor ?
Saygılarımla

murat gükl
murat gükl
Yanıtla  Selin Lorenzo
1 ay önce

merhaba teşşekkürler yazınız için bana bir dilekçe örneği yollarmısınız rica etsem

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu