Trafik Cezaları
Trend

47/1-a Trafik Cezası Nedir? Dur İhtarına Uymama Cezası

47/1-a trafik cezası polisin dur ihtarına uymamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle görevli kişilerinde dur ihtarına uymama cezası diyebilirim. Kısacası çevirmeden kaçmanın cezası şeklinde de tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1a nedir, 47/1-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1a nasıl ödenir? Ücretsiz 47/1-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca dur ihtarına uymama cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47 1a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47/1a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak, yasaktır.

47/1-a TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani polisin dur ihtarına uymama maddesi olarak kanun da yerini almıştır.

Dostlar, genelde polislerin haricinde kimsenin dur ihtarına itimat etmeyiz ancak yukarıda kanun maddesinde de görüleceği üzere karayolları üzerinde görevli kişilerin tamamının sesli ve işaretli uyarılarına uymamız lazım.

Kimler karayolunda araç durdurabilir?

  • Trafik Polisleri
  • Jandarma Trafik Timleri
  • Karayolları Genel Müdürlüğü Çalışanları
  • Yolda denetim yapan Ulaştırma Bakanlığı Personelleri
  • Yolda denetim yapan Maliye Bakanlığı Personelleri
  • Yolda denetim yapan Çevre Şehircilik Bakanlığı Personelleri
  • Belediye Trafik Zabıtaları
  • Yol çalışması yapan özel kıyafetli kişiler

Karayolunda sizleri durdurabilir, uymak zorundayız. Ayrıca dur ihtarına uymadığınız için ceza yazdırma yetkisine sahipler.

Peki 47 1a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1a 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 47/1-a 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-a314.00 TL235,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-a cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 47/1a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir
47-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1a ceza maddesi ise 47/1-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1a maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1a kusur oranı
47-1a kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1a kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/47-1-a-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 47-1a kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

47/1-a İtiraz Dilekçesi Örneği

47 1 a itiraz dilekçesi paylaşmadan bir kaç detay bildirmek istiyorum size. Polisin veya farklı bir görevlinin dur ihtarına uymamanız tamamen sizin sorumluluğunuzda.

Bu sebeple itirazınız büyük ihtimalle kabul edilmeyecektir. Bana göre de kabul edilmemesi gerekir. Ancak zaruri bir durumunuz vardır. Bundan dolayı durmamış olabilirsiniz. Örneği aracınızda bir hasta olabilir.

Tabi ki de bu durumu hastahane giriş kayıtlarıyla belgelemeniz durumunda iptal olasılığı vardır. Kesinlikle iptal olur diyemem çünkü kanunda böyle bir ayrım yok tamamen hakimin inisiyatifindedir.

Özellikle araç plakasına yazılan bu cezada sehven hatalar olabilir. 47/1-a trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

47/1a trafik cezası itirazı
47 1a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 47-1a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1a Sıkça Sorulan Sorular

47/1-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1a trafik cezası sorgulama ve 47/1a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1a maddesinden dolayı el konulmaz.

47 1a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1a itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47 1 a ceza yazılır mı?

47 1a sürücülere yazılır. Ancak dur uyarısına uymayan sürücü uzaklaşıp gittiği için bu ceza araç plakasına yazılır genelde. Özetle sürücülere yazılan ceza ama araç sahibine gidiyor %99’u hep böyle oluyor.

47-1a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-a 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1a cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1a itiraz dilekçesi indir

47-1a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 22 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 22 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
99 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ali
Ali
6 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Banada gönderir misin

Diyar akkoyun
Diyar akkoyun
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba dilekçe yollayabilrmisiniz tşkk

Yasin
Yasin
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekce örneği gönderir misiniz.

Halil
Halil
23 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi bana da gösterebilirmişiz

Serkan ünver
Serkan ünver
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneğini gönderirmisiniz teşekkür ederim

MAHMUT
MAHMUT
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

    Dilekce örneğini gönderirseniz sevinirim. Teşekkürler

Mehmet Ali
Mehmet Ali
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Motorsiklet ile giderken jandarma trafik dur ihdari vermeden arkamdan gelip sonra kovalarken dahi dur demeden 46/2-g,47/1-a,78/1-b cezalarini yazabilir mi

Mehmet Şenol
Mehmet Şenol
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekce örneğini gönderirseniz sevinirim. Teşekkürler

Ömer
Ömer
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba dilekçeyi banada gönderebilirmisiniz

Fırat
Fırat
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Banada gönderebilir misiniz dilekçe örneğini?

Gökçe
Gökçe
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet Bey ,
Dilekçeyi bende rica edebilirmiyim

ÇAĞATAY
ÇAĞATAY
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-G itiraz dilekçesi alabilirmiyim ?

Ümit Korkmaz
Ümit Korkmaz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler 47/1 trafik cezasına itiraz dilekçesi örneği gönderir misiniz

Sinan Demircioğlu
Sinan Demircioğlu
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Ahmet bey, Benim aracıma Ankara Kızılay’da bulvar üzerinde hem 60/1 A hemde 47/1 A dan ceza kesmişler.Park yapılmayacak yere park ettiğim için birincisi tama am ikinci,ye itiraz etmek istiyorum.458 TL tutan cezanın %25 indirimi ile 343,50TL yatırdım.İtirazım kabul olursa para iadesi alabilirmiyim. 47/1-A için itiraz dilekçesi göndere bilirmisiniz.

Ethem
Ethem
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1-A cezası makbuz olarak bana verildi, ödemesini yaptım ancak araç içi kameram yok. Düşük ihtimal olsa da itiraz etmek istiyorum. Dilekçe örneği rica edebilir miyim?

Hakan Gencer
Hakan Gencer
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Slm Ahmet bey cenaze dönüşü olduğmdan dolayı esenboğa yolu üzerinde polis önüme sinyal verip geçeçek sannettim bende yol verdim baktım geçmiyor ben devam ettim sonrada yanımdan geçip sağa çek dedi bende çektim oda basıp giti ben durdum cezayı yazmış ben şimdi itarazda bulunmak istiyorum dilekçe gönderirseniz sevinirim.

Murat Barut
Murat Barut
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, 22.02.2021 tarihinde aracıma 47-1a cezası uygulanmış. Oysa aracım park halindeyken bu ceza yazılmış durumda. Ben aracımın içinde olduğum halde, yanımdan ekip otosu geçerken polis memurunun cep telefonu ile aracımı fotoğrafladığını fark ettim. Kesinlikle park yasağı olmayan bir noktada bu hadise meydana geldi. Daha sonra dönüşünde polis memuruna da gidip neden aracımın fotoğrafını çektiğini sorduğumda hatalı park ettiğimi söyledi. Ben de burada park yapılmaz levhası yok dedim. Kavşağı tıkadığımı söyledi ve gitti. Aracımın park halinde fotoğrafları bende mevcut. Size de mail olarak gönderebilirim. Netice de yazılan cezayı bugün e devlet üzerinden görüntüledim ve 47-1a maddesi olarak işlenmiş. Bu… Devamını Oku »

Emre
Emre
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1-A dab dolayı trafik cezası kesilmiş. İtiraz dilekçesini gönderebilir misiniz ?

Recep
Recep
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

72,47/1-A ve 47/1-D maddelerinden ceza yedim ama yüksek sesten ceza yemişim arabada teyp yok neyin sesi itiraz etmek istiyorum dilekçe atar mısınız

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu