Trafik Cezaları
Trend

47/1-a Trafik Cezası Nedir? Dur İhtarına Uymama Cezası

47/1-a trafik cezası polisin dur ihtarına uymamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle görevli kişilerinde dur ihtarına uymama cezası diyebilirim. Kısacası çevirmeden kaçmanın cezası şeklinde de tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1a nedir, 47/1-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1a nasıl ödenir? Ücretsiz 47/1-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca dur ihtarına uymama cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47 1a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47/1a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak, yasaktır.

47/1-a TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani polisin dur ihtarına uymama maddesi olarak kanun da yerini almıştır.

Dostlar, genelde polislerin haricinde kimsenin dur ihtarına itimat etmeyiz ancak yukarıda kanun maddesinde de görüleceği üzere karayolları üzerinde görevli kişilerin tamamının sesli ve işaretli uyarılarına uymamız lazım.

Kimler karayolunda araç durdurabilir?

  • Trafik Polisleri
  • Jandarma Trafik Timleri
  • Karayolları Genel Müdürlüğü Çalışanları
  • Yolda denetim yapan Ulaştırma Bakanlığı Personelleri
  • Yolda denetim yapan Maliye Bakanlığı Personelleri
  • Yolda denetim yapan Çevre Şehircilik Bakanlığı Personelleri
  • Belediye Trafik Zabıtaları
  • Yol çalışması yapan özel kıyafetli kişiler

Karayolunda sizleri durdurabilir, uymak zorundayız. Ayrıca dur ihtarına uymadığınız için ceza yazdırma yetkisine sahipler.

Peki 47 1a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1a 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 47/1-a 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-a1.506,00 TL1.129,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-a cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 47/1a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir
47-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1a ceza maddesi ise 47/1-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1a maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1a kusur oranı
47-1a kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1a kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/47-1-a-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 47-1a kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

47/1-a İtiraz Dilekçesi Örneği

47 1 a itiraz dilekçesi paylaşmadan bir kaç detay bildirmek istiyorum size. Polisin veya farklı bir görevlinin dur ihtarına uymamanız tamamen sizin sorumluluğunuzda.

Bu sebeple itirazınız büyük ihtimalle kabul edilmeyecektir. Bana göre de kabul edilmemesi gerekir. Ancak zaruri bir durumunuz vardır. Bundan dolayı durmamış olabilirsiniz. Örneği aracınızda bir hasta olabilir.

Tabi ki de bu durumu hastahane giriş kayıtlarıyla belgelemeniz durumunda iptal olasılığı vardır. Kesinlikle iptal olur diyemem çünkü kanunda böyle bir ayrım yok tamamen hakimin inisiyatifindedir.

Özellikle araç plakasına yazılan bu cezada sehven hatalar olabilir. 47/1-a trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

47/1a trafik cezası itirazı
47 1a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 47-1a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1a Sıkça Sorulan Sorular

47/1-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1a trafik cezası sorgulama ve 47/1a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1a maddesinden dolayı el konulmaz.

47 1a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1a itirazınızı kabul etmez ise 1.506,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47 1 a ceza yazılır mı?

47 1a sürücülere yazılır. Ancak dur uyarısına uymayan sürücü uzaklaşıp gittiği için bu ceza araç plakasına yazılır genelde. Özetle sürücülere yazılan ceza ama araç sahibine gidiyor %99’u hep böyle oluyor.

47-1a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-a 2020 yılında 1.506,00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1a cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1a itiraz dilekçesi indir

47-1a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 35 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 35 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
141 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İshak YILDIZ
İshak YILDIZ
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. 26.04.2022 gecesi saat 23:38 BURDUR şehir girişindeki yolun dubalarla tek şerit haline getirildiği uygulama noktasından 30 km/sa hızla geçtim polisler yol üzerinde sohbet halinde idi her hangi bir dur işareti yapılmadı yada yapıldı ise ben görmedim. sabahleyin e devlet üzerinden gelen elektronik posta ile ceza yazıldığını öğrendim.kaçma ve dur ihtarına uymama gibi bir sonuç yokken ceza yazılabiliyor mu?
itiraz için dilekçe örneği gönderebilirmisiniz. Teşekkür ederim

oğu
oğu
Yazıya Puanım :
     

47/1-A 46/2-F 53/1-A maddelerinden ceza yazılmış nasıl bir yol izlememiz gerekir

En son 2 yıl önce tarafından oğu düzenlendi
Serhat Kaya
Serhat Kaya
Yazıya Puanım :
     

47 1 a 47 1 b nasıl itiraz ederim

Çağatay
Çağatay
Yazıya Puanım :
     

47/1 a 46/2 d 73/ A. Maddelerinden ceza yemişim usta ama oto yolda viraj dönünce dur çektiler son anda farkettim araç duramazdı

Zeki çelik
Zeki çelik
Yazıya Puanım :
     

Mêrhaba hocam ben dur ihtarina uymamısn nê kadar ceza gêlir hocam

M. Şakir Yılmaz
M. Şakir Yılmaz
Yazıya Puanım :
     

Aynı tutanakla 61/1-C, 47/1-A cezası kesilmiş. Özellikle 47/1-A’ya itiraz etmek istiyorum. Örnek dilekçe gönderebilir misiniz? Mümkünse her ikisi için de. Bu arada bilgilendirici yazılarınız için çok teşekkürler, bu konuda internette bulduğum en güvenilir kaynak oldu.

Harun Alkan
Harun Alkan
Yazıya Puanım :
     

Hocam bende Dur ihtarına uymama cezası almışım acaba banada dilekçe gonderebilirmisiniz

Sami Can DURAK
Sami Can DURAK
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba. Babamın üzerine olan ve eşimin kullandığı aracımız ile seyir halindeyken polisin kontrol noktasından geçtik. Halihazırda çevirmeye girmiş araçlar vardı. Polis bize ışık ile dur ihtarı yapmış ama o kargaşada ikimiz de fark etmedik. 5 dakika geçmeden motorlu bir trafik polisi arkamızdan gelip dur ihtarına uymadığımızı, aynı denetleme noktasına gitmezsek plakaya ceza yazılacağını söyledi. Ceza yememek için hiç vakit kaybetmeden aynı çevirme noktasına gidip bu defa kendi isteğimiz ile durarak çevirmeye girdik. Polise durumu anlattığımızda böyle bir olay olmadığını söyledi. Sizden başka çevirme yapan polis memuru varsa belki onların olabileceğini söyledik. Bir ekibin daha olduğunu ama onların da… Devamını Oku »

Eylem
Eylem
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar. Biz park halinde feribot sırası beklerken jandarma geldi bu cezayı yazdı. Aracı arkadaşım kullanırken plakaya yazdı ve araç sahibi olarak bana ceza kesilmiş oldu. Memur bey bizi aracımız yamuk duruyor diye sıradan almak istedi biz de durumu anlatmaya çalışmak için iletişim kurmaya çalıştık ama ceza yazarım diye tehdit etmekten öteye geçemedik. Bu şekilde ceza yazılması mümkün mü itiraz edeceğim zaten.

Ayhan Akpınar
Ayhan Akpınar
Yazıya Puanım :
     

47/1-a cezası plakaya yazılmış itiraz dilekçesini gönderebilir misiniz ? Teşekkürler.

Emrah çetin
Emrah çetin
Yazıya Puanım :
     

Öncelikle merhaba iyi çalışmalar. Sabah 5:30 da ters yöne girmek zorunda kaldım yol kapalı devriye gezen polis ters yönde olduğumu söyledi bende yolu kapatmışlar mecbur kaldım dedim arabanın içine baktı tuttuğum takımın atkısını gördü ve hemen dönüp bana girmiyceksin cezayı takip et diyip gitti yardımcı olursanız çok sevinirim ne yapabilirim 1339tl yazılan ceza

Ertekin Gökhan ÖZEL
Ertekin Gökhan ÖZEL
Yazıya Puanım :
     

merhabalar; 10 Haziran 2021 tarihinde İstanbul Bağdat Caddesi üzerinde motosikletim ile sehir halinde giderken(zaten haftasonu öğle trafiğinde 20km-40km hızına çıkılabiliyor) kulağımda da kulaklık vardı müzik dinliyordum ve polisin dur ihtarına uymamışım diye 15dk sonra plakama ceza geldi. bu yoğun gürültünün olduğu bi bölgede ve bu aşırı düşük hızda seyir halinde giderken kulağımda kulaklık varken kafasına göre ceza yazmışlar ayrıca güvenlik kameralarının bol olduğu yer 20km bilemediniz 40km ile gidiyordum yani duymadığıma dair her kameralardan kanıtlama imkanım yokmu?

En son 2 yıl önce tarafından Ertekin Gökhan ÖZEL düzenlendi
Ayveba
Ayveba
Yazıya Puanım :
     

Sokağa çıkma yasağında araçla bekçinin dur ihtarına uymadan yola devam ettik plakaya ceza yazabilir mi

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

47/1-a cezası plakaya yazılmış itiraz dilekçesini gönderebilir misiniz ? Teşekkürler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu