Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

47/1a Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

47/1a kusur oranı, KTK 47. Maddesinde belirtilen polisin dur ihtarına uymamaya 47/1-a kusur oranı denir. Başka bir ifadeyle görevlilerin dur ihtarına uymama sonrasında meydana gelen trafik kazasında kullanılan ihlal 47 1a kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 47 1a kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 47/1-a kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 47 1a kusur oranı nedir? 47/1a itiraz işlemi nasıl yapılır? 47/1-a kusur oranı yüzde kaç? 47/1-a asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 47 1a etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 47/1a Kusur Oranı Ne Demek?

“Trafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 47. Maddesi 1. Fıkrası ‘a’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “polisin dur ihtarına uymamak” demektir.

Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak, zorundadırlar.

ktk 47/1a kusur oranı

Dur ihtarına uymamak madde olarak tanımı yukarıdaki gibidir. Elbette ki yolda görev yapan kişilerin ikazlarını dikkate almak zorundayız. Nitekim dikkate almazsak kaza da ceza da kaçınılmazdır.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

47/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47/1a kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 47 1a neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 47-1a her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 47/1-a trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 47/1a %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 47/1-a %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 47-1a %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 47 1a oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 47/1-a tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 47 1a asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

47/1-a Asli mi Tali mi?

47/1-a asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 47/1a birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 47-1a maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Ancak bu ihlal maddesi sonrasında genelde tutanağı kolluk kuvvetleri tanzim eder.

47/1-a Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 47 1a trafik cezası yazılır. 1.506,00 tl (Ikiyüzseksensekiz Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 47 1a kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 47/1a cezası yazmıyorlar.

47/1-a trafik cezası polisin dur ihtarına uymamak olarak bilinmektedir. 1. 506,00 lira ceza yazılmaktadır. 47/1a itiraz dilekçesi ve 47 1a nedir sizler için açıkladım
47/1-a nedir 47/1a trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 47-1a maddesince kusur verilip. Birde üzerine 47/1-a ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

47/1-a trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/47-1-a-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 47 1a ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 47 1a maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

İlgili madde açık ve net. Bazen ceza yememek için kaçmaya çalıştığımız polislerimizden sonucu vahim sonuçlar çıkıyor trafik kazaları gibi.

Bir kaç kez böyle kaza tutanağına denk geldim. Sürücü polisin kendisini durdurmadığını ve devam etmesi gerektiğini söyledi. Peki bu durumun böyle olduğunu kanıtlayacak elinde bir görüntü var mı dediğim de, yok dedi.

Dostlarım, özellikle meslek grubu şoförlük olanlar mutlaka ve mutlaka araç içi kamera kullanın. Böyle bir şeyi başka türlü kanıtlayamazsınız!

Muhakkak 47/1a uzman görüşü alın. Bireysel olarak 47/1a itiraz etmek için “47/1-a kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

47-1a kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 47-1a kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 47/1a kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 47/1a Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 47/1a maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 47/1-a trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

47-1a itiraz sbm iletişim
47/1a kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
47-1a itiraz sbm iletişim
47/1a kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 47/1a itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 47 1a ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 15 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 15 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
58 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mertcan
Mertcan
Yazıya Puanım :
     

Bende bir örnek dilekçe alabilir miyim ?

onur
onur
Yazıya Puanım :
     

13.05.2021 tarihinde işten dönerken rutin çevirme vardı yol tek şeride daralıyordu ve en başta duran polis memuru geç dedi yavaşça ilerliyordum orta kısımda başka bir polis bir işaret yaptı fakat beni durduracak gibi değildi ve başta geç dediği için arkadaki arabaya işaret etti diye düşündüm.İşaret yaptığında polis memuru arabanın arka kapısında hatta daha arkasındaydı ve tam emin olamadım arkadaki araca yaptı sandım hatta bir an durdum dikiz aynasından baktım hiç bakmadı bile (bir işaret veya dur uyarısı yapmadı) bende beni durdurmadı ben yanlış anladım diye devam ettim 314 tl ceza geldi fakat kaçmadım veya bir belge eksiğim yoktu. itiraz dilekçesi… Devamını Oku »

Sadık sefa kocatepe
Sadık sefa kocatepe
Yazıya Puanım :
     

Merhaba mail olarak atar mısınız ters yön cezasına itiraZ için

Ersin
Ersin
Yazıya Puanım :
     

Bugün Otoyol Kenarı kısa süreli duraklama yaptım. Çocuğum sıkıştığı ve mola yerine 56 km olduğu için acilen durdum. Eşim çocukla ilgilenirken 2 dk içerisinde arkadan polis aracı devam et anonsu ile hareket ettim. O arada eşim çocukla geldi. Ben yola devam ettim. Polis aracı arkamdan önüme geçti. Araçtan inmedi ve benden önce devam etti yoluna gitti. Bende 30 sn. sonra hemen oradan ayrıldım. İnip reflektör koyacak kadar bile vakit geçmeden toplamda 2 dk içerisinde bütün olay gerçekleşti. Aynı gün e-devletten 59,47/1-A 458 TL ceza işlemiş. 47/1-A mümkün değil. En fazla yazılacak ceza 59 olsa gerek ama insafsızca kasti olarak durumu… Devamını Oku »

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

Dur ihtari yapmadan bana ceza kesilmiş 1455 tl küsür itiraz dilekçesi nasıl yapabilirim

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

Selamin aleyküm AHMET BEY herzaman kullandigim yolda ters yol olmadigindan o guzergahi kullaniyrdum sonradan o yol ters yön olmuş ama yeni oldugundan dolayi bi bilgim yokdu lehvalar koymuslar girmis bulundugumdan dolayi ana yola baglandim bana ceza yazilmiş ana yola cikdikdan sonra makas atmadigim halde makas atdi diye ayni gecede 2tane ceza kesildi bunun icin nasil bi itiraz edebilir. Yardimci olursaniz sevinirim hayrli aksamlar petrole akaryakıt almaya girmisdim memur da girdi arabamin yanindan bakarak gecdi

Bora
Bora
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ahmet bey dün istanbul sakarya arasında körfez mevkii anadolu otoyolunda aracımla seyat ettiğim mevkide trafik ihlali yapmadigim halde araç arkadasimin üstüne olduğu için onun cep telefonuna 46/2-G madde li bir ceza tutanağı gelmiştir cezayı yazan müfettiş buna nasıl ihtiraz edeceğiz ve sonuç ne olur. ihlal yapmadigima çok eminim teşekkürler

Enes
Enes
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar bana 46-2g ve 47-1a itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz birde dilekçeleri nereye itirazda bulunucaz onuda soylermisiniz.

Kenan kuzu
Kenan kuzu
Yazıya Puanım :
     

Bugün trafik polisinin dur ihtarına uymadigim için bana arkamdan 3 madde ceza göndermiş ellerinde resim veya video yok sadeve söze dayalı olarak gonrildi buna nasıl itiraz edebilirim yardımcı olur musunuz 46/2-G…73/A….47/1.A. Yolladilar

Haşim Umut GÖK
Haşim Umut GÖK
Yazıya Puanım :
     

46/2g cezası için dilekçe talep etmiştim.

Cemal
Cemal
Yazıya Puanım :
     

47 mm 1a dilekçe örneği verebilir isiniz zahmet olmazsa

Oğuz
Oğuz
Yazıya Puanım :
     

46/2-g örnek dilekçe atabilir misiniz

Özge
Özge
Yazıya Puanım :
     

Dün caddede Bi dükkan kenarına dörtlüyü acıp eczaneye kadar gittim uyarma falan yok arabaya binince aynadan polisin fotoğraf cektıgıni gördüm kaza yok kazaya sebebiyet olacak sekılde park etmek yok uyarma yok 5dakıka için hemen ceza yazmislar 47 1a ceza maddesi itiraz nasıl ederim yardım edebilirmisiniz nasıl Bi yol izlemeliyim

Mehmet Uludağ
Mehmet Uludağ
Yazıya Puanım :
     

iyi günler. 47/1A itiraz dilekçe si gönderir misiniz

Ahmed
Ahmed
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 4/2 g itiraz dilekçesi atabilirmisiniz

Tolga ERİŞ
Tolga ERİŞ
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Selamlar,
46/2-H Örnek itiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz ? (Ters yöne girdiğime dair fahri trafik müfettişi tarafından 1228 TL ceza tebliğ edildi. Benim böyle bir durumum olmadı. Bir kanıt ta sunulmadı tebliğde. Mağdur durumda kaldım maalesef) Kolay gelsin, saygılarımla …

Hasan
Hasan
Yazıya Puanım :
     

İyi gunler Anamur belediyesinde pazar yerine yakın yerde ana caddeyı mesgul etmemek için sol tarafdakı sokagın basına durakladım ana cadde duran trafık polısı camların kapalı olduğu için anaos yaptı ama ekıp aracında onunde 06 plaka olunca bana yaptıgını anlamadım sonra benım arac plaka mı cektı ve gitti bende yanına gidip beyefendi ben park yapmadım nereye gideceğimi bilmedigim için ana caddeyı mesgul etmemek için musaıt yerde durdugumu soyleyınde sen benım işime karışamazsın cek git istediğin yere sikayet et dedi yanındaki memur ise elınde alıs veris poseti ile geldi memura da anlatmaya calıstım ama oradan uzaklaştı gittiler Ceza makbuzun falan vermedi. Bugun… Devamını Oku »

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

Selam aleyküm, öncelikle hayırlı güzel günler dilerim, ben de kendi aracımla Ş.urfa-Mersin Otoyolunun Adana Doğu tarafında dinlenme tesislerindeki kontrol noktasından geçerken herhangi bir dur ihtarı yapılmadı ve hiçbir aracı durdurduklarını da görmedim. Daha önce de sıklıkla kullanmış olduğum bu güzergahta ve kontrol noktasında açık bir şekilde dur işareti yapıldı ve durdum. Ama bu defa herhangi bir dur işareti yapılmadı, ama edevlet üzerinden yapmış olduğum kontrolde 288,00 ₺ ceza yazıldığını gördüm ve cezayı beyanlı ödedim. İtiraz etsem bir sonuç alır mıyım sizce?

Uğur
Uğur
Yazıya Puanım :
     

Merhaba; İzmir’de evimde olduğum saatlerde 47/1-a kusuru nedeniyle Manisa-Akhisar yolunda ceza yemişim Tebligat !5 gün osnra elime ulaşınca gördüm. Bunun ilgili neler yapılabilir.

Selin Lorenzo
Selin Lorenzo

Merhaba,
Ankara / Dikimevi kavşağında muhtemelen iş çıkışı olduğunu düşündüğüm bir saatte (17:19) kullandığım araca 47/1a kusuru nedeniyle ceza yazılmış. Genelde iş çıkışı yoğun bir kavşak olduğu için trafik polisleri ışıklardan bağımsız olarak trafiği yönetiyorlar. 1.5 yıldır kullandığım iş güzergahım olup şimdiye kadar 1 kez bile polis uyarılarına uymadığım olmadı ancak bugün mail geldiği için 1 ay önce yazılan cezanın olduğu gün neler yaşandı hatırlamıyorum da. Araç içi kameram yok ve araç benim adıma da değil. İtiraz için bu hatanın yapıldığını düşünmüyorum demem yeterli gelmeyebilir ancak itiraz için ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum. Yardımcı olursanız seviirim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu