Trafik Cezaları

57/1-a Trafik Cezası Nedir? Kavşakta Geçiş Hakkına Uymama Cezası

57/1-a trafik cezası kavşaklarda ilk geçiş hakkını vermemek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle kavşakta geçiş hakkına uymama cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 57/1a nedir, 57/1-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 57-1a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 57 1a nasıl ödenir? Ücretsiz 57/1-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 57/1-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

57 1a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 57/1-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 57/1a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

57/1-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Kavşaklara yaklaşırken kavşaktaki şartlara uyacak şekilde yavaşlamamak, geçiş hakkı olan araçlara ilk geçiş hakkını vermemek, yasaktır.

57/1-a TRAFİK CEZA MADDESİ

57/1-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 57. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani kavşak kurallarına uymama ceza maddesidir.

Kavşak çeşitlerine göre sürücülerin uyması gereken bir takım kurallar vardır. Kavşak türlerine göre ve trafik işaretlerine göre belirlenmiş ilk geçiş hakkı ve geçiş üstünlüğü kurallarına uymazsanız bu ceza yazılır.

Trafikte kavşak tipleri ve kavşak özellikleri
Kavşak nedir


Kaldı ki sadece ilk geçiş hakkına riayet etmemek değil ilk geçiş hakkı sizde olsa dahi kavşağa yaklaşırken yavaşlama zorunluluğu getirilmiştir bu maddeyle. KTK 52/1a maddesinden bir kaç farkla ayrılıyor.

Karayolları trafik kanunun 52/1-a maddesindeki kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmama kuralına ek olarak sadece kavşaklar değil yaya geçitleri, tepe üstleri ve dönemeçleri de kapsamaktadır.

Peki 57 1a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

57/1a 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 57/1-a 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

57/1-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
57/1-a690,00 TL517,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
57/1-a trafik cezası ne kadar 2024

Ülkemizde trafik kazalarının yaşanmasında en önemli üç sebepten biridir kavşakta geçiş hakkı kuralına uymamak.

Unutmadan söylemeliyim! 57/1a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 57 1a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

57/1-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 57/1a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 57 1a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

57-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir
57-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 57/1a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 57/1a cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 57 1a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

57/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

57 1a ceza maddesi ise 57/1-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 57/1a maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

Trafik kazası 57/1-a kusur maddesi asli kusur olarak sayılmaktadır. Genel olarak 57/1a %75 (yetmiş beş) olarak kabul edilir. 57/1a birinci derecede sorumlu anlamına gelir.
57/1-a kusur oranı nedir? Trafik 57/1a kusur maddesine itiraz nasıl yapılır

Birden fazla kusurlu taraf var ise 57 1a kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/57-1-a-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 57 1 a kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

57/1-a İtiraz Dilekçesi Örneği

57/1-a itiraz dilekçesi hazırlamak tabi ki de haklı çıkıp cezanızın iptal olacağı anlamı taşımaz.

İtiraz haklı bir neden ve delil sunulmadıkça amacına ulaşılmaz. Son günlerde gelen taleplerden anladığım kadarıyla itiraz dilekçesi hazırlayıp bir de emsal karar sunularak tüm cezaların iptal edileceği düşüncesi var.

Dostlarım eğer böyle düşünüyorsanız sonuç hüsranla sonuçlanacaktır bilginiz olsun.

Ancak 57/1-a trafik cezası araç plakasına yazıldıysa ve sizde cezanın tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 57/1a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

57/1a trafik cezası itirazı
57 1a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 57-1a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 57-1a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

57/1a Sıkça Sorulan Sorular

57/1-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

57 1a trafik cezası sorgulama ve 57/1a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

57-1a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

57-1a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

57/1a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 57-1a maddesinden dolayı el konulmaz.

57 1a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 57-1a itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 57 1 a ceza yazılır mı?

57 1a maddesi sürücülere uygulanan ceza türleri arasında yer almaktadır.

57-1a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

57/1-a 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 57 1 a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 57-1a cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

57/1a itiraz dilekçesi indir

57-1a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 57-1a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


57 1a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 9 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 9 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
20 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
kadir ÇAKAL
kadir ÇAKAL
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 4 yol ağzı olan bir adadan karşı tarafa kontrollü olarak direk geçtiğim esnada yan caddeden gelen araç sağ arka kapıma çarptı ve o anki panikle fren yerine gaza basarak 30 km olan hızımla kaldırım dubalarına çarptım polis 57/1 a dan işlem yapmış karşı tarafa da 52/1 a dan işlem yapmış ana cadde olarak karşı tarafın caddesini belirlemiş bu konu ile alakalı bir dilekçe ulaştırabilir misiniz bana gereken düzenlemeleri ben yaparım teşekkür ederim.

Nihat Barış Soylu
Nihat Barış Soylu
Yazıya Puanım :
     

Hocam Bi dilekçe rica edebilir miyim?

Oğuz
Oğuz
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi alabilir miyim lütfen?

Recep
Recep
Yazıya Puanım :
     

Hocam bir örnekte ben alabilirmiyim

Sadullah
Sadullah
Yazıya Puanım :
     

Merhaba adresime itiraz dilekçesini gönderebilir misiniz

Beril
Beril
Yazıya Puanım :
     

Merhaba trafik cezasına itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz? Ayrıca haksız bulunmamız durumunda bana ne kadar ekstra (mahkeme masrafı vb) çıkar? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Cansu İstim
Cansu İstim
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, trafik cezası itirazı için 57/1-a dilekçesini mailime gönderebilir misiniz?

Zeynep
Zeynep
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, trafik cezası itirazı için 57/1-a dilekçesini mailime gönderebilir misiniz?

Semih
Semih
Yazıya Puanım :
     

Ben trafik kazasi yaptım 505 sokakta ve düz bir şekilde gidiyorum sağ tarafta da gelen 348 sokaktan 301 sokağa girecek olan bı araç ters yönden gelerek bana carpiyor çarpışma noktası benim şeritte oluyor buradan kusur kimde olur sizce

Dilara
Dilara
Yazıya Puanım :
     

Rica etsem 57/1-a maddesi ile ilgili dilekçe örneği gönderir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu