Trafik Cezaları
Trend

36/3-a Trafik Cezası Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

36/3-a trafik cezası ehliyetsiz araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ehliyetsiz araç kullanma cezası denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3a nedir, 36/3-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3a nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Sürücü belgesiz olarak araç kullanmak, yasaktır.

36/3-a TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısacası ehliyetsiz araç kullanma cezasıdır.

Genelde bu maddeden cezai işlem görenlerin bana ilk söylediği şeyler;

  • Bir kere kullandım ceza yazıldı
  • Şoförlüğüm çok iyi
  • Sürücü kursunda kayıtlıyım
  • Sertifikam var ehliyeti çıkartacaktım
  • Sınavı geçtim

Arkadaşlar, kanun maddesi çok net bir şekilde durumu özetliyor. “Ehliyetiniz var mı?” eğer cevabınız yok ise cezai yaptırımdan kurtulamazsınız.

“Yok ama” şeklinde başlayan cümleler sonucu değiştirmiyor. Burada önemli olan ehliyetinizin olmasıdır. Şoförlüğünüz çok iyi olabilir. Ehliyeti olan bir kişiden daha iyi araba kullanıyor olabilirsiniz. Ancak hiç bir hükmü yoktur. Sürücü belgeniz yoksa cezai işlem yapılacaktır.

Peki 36 3a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3a 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-a 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-a2698.00 TL2023,50 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-a cezası ne kadar 2021

Dostlar sizlere kötü bir haber daha vermek istiyorum.;

  • 36/3a ehliyetsiz araç kullanan 2698.00 Lira
  • 36/3a ehliyetsiz araç kullandıran 2698.00 Lira

Ayrı ayrı ceza yazılıyor. Haklısınız arkadaşlar miktar çok yüksek ama ehliyetiniz yok ise kullanmayın. Ayrıca erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 36/3a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3a beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3a ceza maddesi ise 36/3-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3a kusur oranı
36-3a kusur oranı yüzde kaç

36 3a kusur oranı 36/3a sadece bir ihlal maddesidir. 36 3a yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

Şöyle bir örnek vermek istiyorum. Tavsiye etmiyorum hatta karşı çıkıyorum ancak ehliyetsiz bir şekilde aracınızı kullandığınız esnada kırmızı da durdunuz. Ehliyetli bir kişi aracınıza arkadan çarptı.

Kazanın oluşumunda her ne kadar ehliyetiniz olmasa da size çarpan araç %100 kusurludur. Ancak size 36/3a trafik cezası uygulanır.

36/3-a İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-a itiraz dilekçesi hakkında bilgi vermeden önce şunu söylemek istiyorum. Eğer ehliyetiniz yok ise niye itiraz ediyorsunuz? 36/3a ceza miktarı çok yüksek ben bundan dolayı itiraz ediyorum diyorsanız, boşuna itiraz etmeyin arkadaşlar.

Geçenlerde bir takipçim mesaj atmış, ehliyetim vardı ama yanımda değildi polis bana ehliyetsizlikten ceza yazdı diye. Madem öyle ehliyetinle birlikte başvuru yapalım dedim. 36 3a dilekçesi hazırladım. Ceza tutanağını göndermesini istedim ve ne görsem iyi?

Uygulanan işlem 44/1-b maddesinden! Yani ehliyeti yanında olmadan araç kullanma maddesi. Burada kavramları karıştırmamak lazım.

  • 36/3a: Ehliyetsiz araç kullanma cezası
  • 44/1-b: Ehliyeti yanında taşımama cezası
36/3a trafik cezası itirazı
36 3a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3a Sıkça Sorulan Sorular

36/3-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3a trafik cezası sorgulama ve 36/3a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3a maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3a itirazınızı kabul etmez ise 2698.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3a ceza yazılır mı?

36 3a kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Kullandıran olarak araç sahibine işlem yapılıyor.

36-3a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-a 2020 yılında 2698.00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3a cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız. Tabi araç sahibi cezayı ödemezse 7419 x 2 = 14.838 lira yapıyor.

36/3a itiraz dilekçesi indir

36-3a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
0 0 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
135 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
M.Ertan Karaca
M.Ertan Karaca
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba;
2002 yılında aldığım ehliyetim elimde mevcut ama e-devlette ve trafikte gözükmüyor.bu yüzden bana ve arkadaşımın aracını kullandığımdan dolayı ona da ceza kesildi.ehliyetimi almadılar bende duruyor.öncelikle ne yapmalıyım ? e-devlete nasıl işlenecek acaba ? Ayrıca cezaya itiraz ile alakalı benim ve arkadaşımın ayrı ayrı mı başvuru yapması gerekiyor ? Eğer ayrıysa ikimiz içinde dilekçe örneği gönderebilir misiniz ? Teşekkürler

M.Ertan Karaca
M.Ertan Karaca
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 gün önce

ehliyetime el konulmadı,ehliyetim hala bende.ben arkadaşımın aracını kullanıyordum ve kendiside yanımdaydı.trafik çevirmesinde kontrolde ehliyetin e-devlette ve trafikte gözükmediğini söylediler , ehliyetsiz araç kullanma ve kullandırma cezaları kesildi.bir şekilde yeni sisteme girmemiş sanırım ehliyet.nüfus müdürlüğünün yardımcı olabileceği gibi bir bilgi okudum ama siz daha iyi bilirsiniz.

Sinan gürler
Sinan gürler
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ahmet bey moturumu biraktigim servis calisanlari tarafindan bilgim ve haberim olmadan ehliyetsiz motor kullandiklari icin tarafima bir ceza geldi buna nazaran itiraz dilekce gonderirseniz cok mutlu olurum

ERGİN KILINÇ
ERGİN KILINÇ
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

24.01.2021 tarihinde Afyonkarahisar Emirdağ’ istikametinde ehliyetsizlikten işleme tabi tutuldum.2018 yılında 6ay ehliyetime el konulmuştur fakat trafik cezalarımı ödeyemediğim için ehliyetimi alamadım bu son dönemdeki vergi borcu taksitlendirmesinden faydalanıp borçsuz duruma düşüyormuşum maalesef bundan haberdar olmayıp Afyonkarahisar da ehliyetsizlikten cezai işlem uygulandı bunun yüzünden ehliyetimi alamadım bunun için yapılabilecek bir işlem varmıdır

Levent Önler
Levent Önler
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi gunler ben arkadasima arabayi verdim kiraladim yani ve arkadasim ehliyetsiz yakalanmis surucuye ceza kesilmis ve ustune arac sahibi ben oldugum icin banada ceza kesilmis bu konuda ne yapabilirim yardim edermisimiz

Hüseyin türkday
Hüseyin türkday
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçeyi gönderirmisiniz ?

muhammed
muhammed
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

dilekçe örneği gönderebilir misiniz ?

Firuze
Firuze
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bana da gönderir misiniz

Dogan
Dogan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi gunler ben gecen hafta ehliyetsiz ceza yedim
Ve makbuzu kaybetim e devleten odeyebilirmiuim veya kolayca nasil odeyebilirim

Mehmet
Mehmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey
oğlum ben işte çalışırken okul sınavına yetişmek için evdeki motosikletimi benden habersiz almış bana ve oğluma 36/A motorlu aracı sürücü belgesi olmayan kişi tarafından südürülmesine izin vermek sucundan 2698,00 TL. ceza kesilmiş.
haberim yok iken aracı almış buna itiraz dilekcesi verebilirmiyim.

Furkan
Furkan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Merhaba bana da gönderebilir misiniz

Yavuz özgen
Yavuz özgen
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Merhaba rica etsem bana da gönderebilir misiniz

Furkan
Furkan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Merhaba, mail kontrolü gerçekleştirdim ama hiç bir klasörde bulamadım. Tekrar gönderebilir misiniz

Salih
Salih
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi günler,
2.5-3 aydır direksiyon sınavını bekliyorum ve iptal edildiğinden dolayı ehliyetimi alamadım. Astımım olduğundan dolayı toplu taşıma araçlarını kullanıp işe gidemiyorum benim için hayati bir tehlike oluşturuyor. Motosikletine işe gidip geliyordum. Dün ise kaza yaptım ve ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza kesildi. İtiraz etsem herhangi bir sonuç alabilir miyim?

Merveee
Merveee
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, Türkmenistan vatandaşı ancak oturma izni olan birinin türkmenistanda geçerli A2 (motor) ehliyeti var. Motor kullanırken yakalandığında jandarma bu ehliyeti geçerli saymayıp, üstüne üstlük ırkçı söylemlerde bulunup 36/3A dan ceza kesmiş. Bunun hakkında nasıl bir itirazda bulunulabilir? Örnek bir dilekçe vs varsa çok sevinirim. Ayrıca memur muamelesini şikayette bulunulacak. Başka etkili bir çözüm yolu var mı acaba? Taşekkür ederim.

Yonis atay
Yonis atay
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Slm ahmet bey ben rentekar isi yap.akdayim araci kiraya verdigim kisi birbaskasina vermis onunda ehliyetini daha once tirafik almis kontrol yapan polislere takilmislar ceza yazilmis ve sonradan arac sahibinede yazmislar bunu nasil itiraz ede bilirim

Şahin
Şahin
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam mrb kardeşim benden habersiz aracı almış köyden başka bı köye gidip gelirkn jandarma tarafından yakalamış ehliyeti yok hem ona hemde bana(araç sahibine) 36/3-a 2473 lira ceza yazmışlar bn itiraz edebilir miyim etiraz etdebiliyorsam nasl yapmam pazm dilekçesi atabilirmisnz mailine saygılarımla.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu