Trafik Cezaları
Trend

36/3-a Trafik Cezası Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

36/3-a trafik cezası ehliyetsiz araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ehliyetsiz araç kullanma cezası denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3a nedir, 36/3-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3a nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Sürücü belgesiz olarak araç kullanmak, yasaktır.

36/3-a TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısacası ehliyetsiz araç kullanma cezasıdır.

Genelde bu maddeden cezai işlem görenlerin bana ilk söylediği şeyler;

  • Bir kere kullandım ceza yazıldı
  • Şoförlüğüm çok iyi
  • Sürücü kursunda kayıtlıyım
  • Sertifikam var ehliyeti çıkartacaktım
  • Sınavı geçtim

Arkadaşlar, kanun maddesi çok net bir şekilde durumu özetliyor. “Ehliyetiniz var mı?” eğer cevabınız yok ise cezai yaptırımdan kurtulamazsınız.

“Yok ama” şeklinde başlayan cümleler sonucu değiştirmiyor. Burada önemli olan ehliyetinizin olmasıdır. Şoförlüğünüz çok iyi olabilir. Ehliyeti olan bir kişiden daha iyi araba kullanıyor olabilirsiniz. Ancak hiç bir hükmü yoktur. Sürücü belgeniz yoksa cezai işlem yapılacaktır.

Peki 36 3a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3a 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-a 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-a3674.00 TL2755.50 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-a cezası ne kadar 2023

Dostlar sizlere kötü bir haber daha vermek istiyorum.;

  • 36/3a ehliyetsiz araç kullanan 3674.00 Lira
  • 36/3a ehliyetsiz araç kullandıran 3674.00 Lira

Ayrı ayrı ceza yazılıyor. Haklısınız arkadaşlar miktar çok yüksek ama ehliyetiniz yok ise kullanmayın. Ayrıca erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 36/3a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2023

Güncel 2023 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3a beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3a ceza maddesi ise 36/3-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3a kusur oranı
36-3a kusur oranı yüzde kaç

36 3a kusur oranı 36/3a sadece bir ihlal maddesidir. 36 3a yüzde olarak kusurlu sayılmaz.

Şöyle bir örnek vermek istiyorum. Tavsiye etmiyorum hatta karşı çıkıyorum ancak ehliyetsiz bir şekilde aracınızı kullandığınız esnada kırmızı da durdunuz. Ehliyetli bir kişi aracınıza arkadan çarptı.

Kazanın oluşumunda her ne kadar ehliyetiniz olmasa da size çarpan araç %100 kusurludur. Ancak size 36/3a trafik cezası uygulanır.

36/3-a İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-a itiraz dilekçesi hakkında bilgi vermeden önce şunu söylemek istiyorum. Eğer ehliyetiniz yok ise niye itiraz ediyorsunuz? 36/3a ceza miktarı çok yüksek ben bundan dolayı itiraz ediyorum diyorsanız, boşuna itiraz etmeyin arkadaşlar.

Geçenlerde bir takipçim mesaj atmış, ehliyetim vardı ama yanımda değildi polis bana ehliyetsizlikten ceza yazdı diye. Madem öyle ehliyetinle birlikte başvuru yapalım dedim. 36 3a dilekçesi hazırladım. Ceza tutanağını göndermesini istedim ve ne görsem iyi?

Uygulanan işlem 44/1-b maddesinden! Yani ehliyeti yanında olmadan araç kullanma maddesi. Burada kavramları karıştırmamak lazım.

  • 36/3a: Ehliyetsiz araç kullanma cezası
  • 44/1-b: Ehliyeti yanında taşımama cezası
36/3a trafik cezası itirazı
36 3a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3a Sıkça Sorulan Sorular

36/3-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3a trafik cezası sorgulama ve 36/3a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3a maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3a itirazınızı kabul etmez ise 3674.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3a ceza yazılır mı?

36 3a kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Kullandıran olarak araç sahibine işlem yapılıyor.

36-3a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-a 2020 yılında 3674.00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3a cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız. Tabi araç sahibi cezayı ödemezse 7419 x 2 = 14.838 lira yapıyor.

36/3a itiraz dilekçesi indir

36-3a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 45 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 45 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
201 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
cüneyt
cüneyt
Yazıya Puanım :
     

merhabalar 5 yıl ehliyeti el konulmuş biri başkasının aracında alkollu bir şekilde yakalınırsa 5 yılın sonunda ehliyetine nolu ya da ehlitei men edilir mi acil cevap verirseniz memmun olurum

Cem
Cem
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhabalar, İki gün önce evimin yakınındaki hastaneye gitmek için ruhsatı üzerime kayıtlı 49cc motorsikletimle beraber hemen evden çıkarken polis çevirmesinde “ehliyetsiz araç kullanma” cezası aldım. Bildiğiniz üzere 49cc motorlu araçlar b sınıfı ehliyetle kullanılabiliyor. Haziran 2019 tarihinde “B sınıfı” ehliyet alabilmek için kursa kayıt oldum ve yazılı trafik sınavını Ağustos ayında geçtim. Ancak o tarihten bugüne devlet pandemi koşullarını gerekçe göstererek, direksiyon sınavlarını icra etmiyor. Burada şahsım adına bir hak mahrumiyeti yaşamış olduğumu düşünüyorum. Çünkü ben ehliyet edinmek istiyorum ama bunu uygulamaya alacak karar mekanizması işlevsel değil. Yine keza, İstanbul’da pandemi koşulları kapsamında yaşayan bir vatandaş olarak, toplu… Devamını Oku »

Hacı mehmet uçan
Hacı mehmet uçan
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba
Eşim yurtdışı vatandaşı Almanya ehliyeti var
Çevirmeye girdiğinde pasaportu yanında olmadığından eşime 36/ 3a maddesinden ehliyetsiz araba kullanmaktan ceza yazıldı bunu nasıl iptal ettirebiliriz.eşim sürekli yurda giriş çıkış yapıyor.6 aydan daha kısa sürede.yardımcı olursanız sevinirim.

Anıl Harun KILIÇ
Anıl Harun KILIÇ
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey; Olay şu şekilde gelişti hafif maddi hasarlı bir kazaya karıştım karşı taraf geri geri gelirken bana çarptı aracımın önünde kaporta hasarı meydana geldi ve kendi ustasına aracımı yaptırmak istedi aracımı onun istediği ustaya götürdüm. Kaportacı aracımı bir kaç gün içinde teslim edeceğini söyledi fakat bu süreç içersinde kaportacı ehliyetsiz araç kullanmak suçundan aracımla yakalanmış. Benim haberim yoktu aracımı kullandığından fakat trafik polisleri banada ceza yazmışlar 2473 lira. Bu olaylar sonrasında ben hem aracıma çarpandan hemde kaportacıdan karakol vasıtası ile şikayetçi oldum şikayet kopyaları var elimde. (Dosya numaraları için lazım olursa) Fakat birde cezayı ödedikten sonra mahkemeye itirazda… Devamını Oku »

bünyamin ince
bünyamin ince
Yazıya Puanım :
     

oğlum benden habersiz evdeki yedek anahtarı alarak adıma kayıtlı motorla ehliyetsiz olarak yakalanınca hem ona hem bana ceza düzenlendi.Yazan memur sana yazılana itiraz edebilirsin dedi,itiraz dilekçem nasıl olmalı? teşekkürederim

Türker
Türker
Yazıya Puanım :
     

2 kez ehliyetim Olmadan ceza yedim 18 yaş altıyım 3. Kes yedikten sonra ehliyetimi 6 ay geç mi alıyorum ve ehliyetsiz ceza yemenin ehliyeti alma süresini etkiliyor mu

Sedat Onat
Sedat Onat
Yazıya Puanım :
     

Merhaba hiçbir şekilde ehliyetsiz araç kullanmadığım halde ve hiçbir şekilde aracımı Baska birine vermediğim halde çbir çevirmeye girmediğim halde ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza gelmiş ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

Osman
Osman
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bende 36 3 a cezası yedim itiraz dilekçesi istiyorum

Ekrem
Ekrem
Yazıya Puanım :
     

Merhaba hocam geçen hafta max 30 km hız yapan elektirkli motorumla ceza yedim 3 yıldır bendeydi ve herhangi bir belgesi yoktu 288 tecilsiz olduğundan yazdılar ama ehliyetin yok diye 2473 tl ceza yazdılar yani motoruma deymez bile benzinli bile değil ve hızlı bike gitmiyor cezayı ödedim ama nasıl bir dilekçe sunabilirim cezayi iptal etmek için.
Çok teşekkür ediyorum böyle bir yazı oluşturduğunuz için

Barış bulut
Barış bulut
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar babamın aracıyla ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yedim tutanacakta 36-3a yazıyor Ama tutanakta sadece benim cezam yazıyor araç sahibi babam olsa bile yine de araca ceza gelir mi

Sefer Hamarat
Sefer Hamarat
Yazıya Puanım :
     

İyi günler benim motorum var tamirciye verdim motoru o tarihte teste cıkmış ceza yemiş bana haber vermedi 26.07 tarihi 29.09 tarihinde muatne için randevu alacağım zaman cezayı gördüm tebligat ta yok ben buna itiraz edebilir miyim

Adnan
Adnan
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Ahmet bey
3 Temmuz tarihinde aracımıza arkadan 36-3a cezası kesilmiş buna itiraz etmek istiyorum. bana yardımcı olabilir misiniz.
Kolay gelsin , iyi çalışmalar

Mahmut
Mahmut
Yazıya Puanım :
     

Merhaba öncelikle benim motorum vardı satıcaktım bir arkadaşa arkadaş test sürüşüne çıktıktan sonra kaza yaptı ve ehliyeti olmadığını bilmiyordum bu sebeple 36-3a ceza maddesine itiraz etsem ne olur?

Gamze
Gamze
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
Eşim ay başında ehliyetsiz yakalandı, araç benim üzerime olduğu için ikimizde cezayı yedik ve ödedik. Benim merak ettiğim bu durum istisnasız kamu davasına dönüyor mu? Yani bir de hapis cezasını paraya çevirip bizden yine tahsil edecekler mi, yoksa para cezasıyla kurtulmuş olabilir miyiz. Teşekkürler

Sema
Sema
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 36/3-a maddesinden ceza uygulandı hem araç kullanana hem araç sahibine, araç sahibinin haberi yoktu o yüzden itiraz etmeyi düşünüyoruz kullanan kişi açısından da itiraz etsek uygulamada kabul edilme oranı kaç? Birde itiraz dilekçesini mail olarak atabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler

Orhan Gazi DÜNDAR
Orhan Gazi DÜNDAR
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey öncelikle böyle bir çalışma içinde olduğunuz için teşekkürler… Benim sorunum şöyle 06.05.2018 de ehliyetime alkolden 2 yıl süreyle el konuldu. Cezamın bitmesine 3 ay kala Südge eğitimine basvurdum. Eğitimin yarisinda pandemiden dolayı ara verildi. Haziran ayı gibi tekrar eğitime başlandı. Ama bu arada benim ceza sürem 06.05.2020 de dolmuş oldu. Sonuç olarak bu gün yani 30.07.2020 de belgemi verip ehliyetimi alacaktım. Belgemi almaya giderken malesef belediye otobüsüne arkadan çarptım. Otobüste çok ciddi bir durum yok sadece boya izleri var. Ama ekip geldi ve bana ehliyetsiz araç kullanmaktan 2473 lira ceza yazdı. Ehliyet kısıtlamamın olmadığını (Kı e devlette… Devamını Oku »

En son 3 yıl önce tarafından Orhan Gazi DÜNDAR düzenlendi
Ümit Bey
Ümit Bey
Yazıya Puanım :
     

Bilgile icin tesekkurler 36/3a icin dilekce örneği rica edebilir miyim? Cok tsekkur ederim

Talha
Talha
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, Ahmet Bey iyi günler Araç sahibine yazılan 36-3a trafik cezasına itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz, şimdiden teşekkür ederim.

uğur
uğur
Yazıya Puanım :
     

36/3 A DAN CEZA YEDİM BABAM BANA AİT TRAKTÖRLE UFAK BİR MADDİ HASARLI KAZAYA KARIŞMIŞ JANDARMA TRAFİK EHLİYETSİZLİKTEN CEZA KESMİŞ TABİ AYNI ORANDA BANADA KESMİŞ BEN BABAMA SÖZ GEÇİREMİYORUM YAPMA DİYOM YİNE SÜRÜYOR TRAKTÖRÜ NASIL BU İŞTEN KURTULABİLİRİM .çok sağolun

hüseyin
hüseyin
Yazıya Puanım :
     

polis durduğunda direksiyonda ben ehliyetli varken polis noktasına gelmeden şöför depiştiniz diye 2473 ben 2473 oğluma ceza yazıldı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu