Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

Kusur Oranı İtirazı Nasıl Yapılır? (Kesin Çözüm)

Kusur Oranı itirazı hakkında bildiklerinizi, okuduklarınızı unutun. Kusur oranına nasıl itiraz edilir, süreç nasıl işler gibi soruları ise kafanıza takmayın. Şimdi sakin bir şekilde bu yazımı okuyup ön bilgi edindikten sonra en son aşamada aklınızda kalan soru işaretlerini giderebilmem için yorum alanına yaşadığınız sorunu yazın.

Bütün adımların sonunda kusur oranına itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım. Böylece kusur oranı itiraz sürecini yönetmede tam donanımlı olacaksınız. Şimdi bütün süreci teknik anlatımlarla yazayım.

Ayrıca dostlar, bu yazımda araç sahiplerinin merak ettiği trafik kazalarında kusur oranı nedir? Kaza zaman aşımı süreleri nelerdir? Kusur oranı itirazı nereye yapılır? Sorularını da cevaplayacağım.

Kısaca kaza tespit tutanağı itiraz dilekçesi nasıl yazılır size yardımcı olacağım. Hatta kusur oranı itiraz dilekçesi ile başvuru yapılabilecek kurumları tek tek izah edeceğim.

Kusur oranı maddelerine ücretsiz itiraz hakkınız olduğunuz biliyor muydunuz? Hakkınızı savunabilmeniz için yapmanız gerekenler yazımın devamında.

Karayolları üzerinde araçlarda meydana gelen maddi hasar veya karayolunu kullanan yol kullanıcılarından birinde bedeni hasarla sonuçlanan olaylara trafik kazası denir.

Kusur Oranı Nedir?

Trafik kazasına karışan yolcuların, yayaların veya sürücülerin, trafik mevzuatlarına göre ihlallerine karşılık gelen maddelerin asli, tali veya yüzde oranı (%) üzerinden belirlenecek orana “kusur oranı” denir.

Daha detaylı açıklamak gerekirse, kazanın meydana gelmesinde kimin ne kadar hatalı olduğunu, SBM (Sigorta Birliği Merkezi) tramer komisyonu, trafik görevlileri veya trafik bilirkişilerince belirlenmesi kusur oranı olarak tanımlanmaktadır.

Kazada Kusur Oranı Maddeleri Nasıl Belirlenir?

Kısacası neden veya nasıl sorusunun cevabıdır. Kontrolsüz kavşak kazalarından bir örnek vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere kontrolsüz kavşakta ilk geçiş hakkı yolun sağından gelen araç sürücüsüne aittir. Kontrolsüz kavştakta yolun sağından gelen araç sürücüsü yolun solundan gelen araca çarpması sonucu trafik kazası meydana geldi.

Peki kusurlu araç hangisi? Hemen sorumuzu soralım bu olay neden veya nasıl meydana geldi?

 • İlk geçiş hakkı yolun sağından gelen araç sürücüsüne ait olduğu için, yolun solundan gelen araç sürücüsü ilk geçiş hakkına sahip olan araca yol vermesi gerekirdi
 • Yolun sağından gelen araç sürücüsü ise ilk geçiş hakkına sahip olsa da kavşağa yavaşlayarak girmesi gerekirdi

Eğer sürücüler bu kurallara uymuş olsaydı kaza olmayacaktı. Sürücü ihlallerini böylelikle belirlemiş olduk. Bulduğumuz ihlallerin mevzuatta karşılığını bakacağız.

 • Soldan gelen araç ktk 57/1a kavşaklarda ilk geçiş hakkına uymamak
 • Sağdan gelen araç ise ktk 52/1a kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak

Kurallarına uymadıkları anlaşılmıştır. 57/1a ve 52/1a kusur oranı maddeleri belirlenmiş oldu. Kusur oranlarını belirleme işlemine geçebiliriz.

Kusur Oranı Hesaplama Nasıl Yapılır?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve ilgili Yönetmelikte belirtilen asli ve tali maddelere istinaden hesaplama yapılmaktadır. Asli kusurlu sayılan haller yine aynı kanunun 84. maddesinde belirlenmiştir. Geri kalan haller ise tali kusur sayılmıştır.

Kusur oranı sorgulama nasıl yapılır?

Eğer ki anlaşmalı tutanak olarak bahsetmiş olduğumuz tutanağı tanzim etmiş iseniz raporu sunduğunuz yere yani. Tramer internet sayfasından kusur oranı sorgulama yapabilirsiniz. Ancak size daha kolay bir yöntem sunacağım.

TRAFIK KAZASINDAKI SUÇLULUK VEYA SORUMLULUK ORANI HESAPLAMA
TRAFIK KAZALARINDA KUSUR ORANI HESAPLAMA


Sigorta şirketlerine göre:

 • Asli kusurlu %75
 • Tali kusurlu %25

Sigorta tahkim bilirkişileri ve adli bilirkişiler tarafından belirlenen oranlar ise:

 • %15 – %85
 • %20 – %80
 • %30 – %70
 • %35 – %65

Gibi değerler alabilmektedir. Çünkü uzman görüşü olarak, kusur oranı mütalaası tanzim eden bilirkişiler kendi görüş ve kanaatlerini belirtmektedir.

Uzman görüşü ile bilirkişi raporu arasındaki fark nedir?

Uzman kişi resmi olarak bilirkişi olan kişi olsa da herhangi bir görevlendirme olmaksızın özel talep üzerine mütalaa hazırlayan kişilerdir.

Uzman görüşü kimden ve nasıl alınır: ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu bağlantı da detaylarını açıkladım.

Bilirkişi ise, mahkemece veya yetkili kurum/kuruluşlar tarafından resmen, kanaatini belirtmesi üzere atanmış kişilerdir. Genelde bilirkişilerin tanzim ettiği raporlara itiraz için mütalaa kullanılır.

Bilirkişi raporu ile ilgili detaylı bilgiye; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-bilirkisi-raporu-nedir/ buradan ulaşabilirsiniz.

Kusur Oranına Neden İtiraz Etmelisiniz?

Bildiğiniz üzere sigorta şirketleri üçüncü şahıslara verilen zararı karşılar. Yani kendi aracınızın sigortası sizin aracınızın masraflarını ve oluşan maddi kaybınızın ödemesini yapmaz.

Örneğin %50 kusur oranı sizde olduğu belirlendi. Yüzde 50 kusur oranı ne demek?

 • Aracınızdaki masrafın yarısını alabilirsiniz
 • Araç değer kaybınızın yarısını alabilirsiniz
 • Aracınız pert (ağır hasarlı) olduysa toplam ücretin yarısını alabilirsiniz
 • Eğer yaralanma ve ölümle sonuçlandıysa tazminatlarınızın yarısını alabilirsiniz
 • En önemlisi ise karşı tarafta oluşan bu zararlarında yarısından siz sorumlusunuz.

Başka bir örnek verecek olursam kusur oranı yüzde 75 sizdeyse ne olacak?

%75 kusurlu olmak, %25 haklı olmak demektedir. Haklarınızın %25’i kadar yani 4’de birini alabilirsiniz anlamına gelir. 10.000 TL aracınızda masraf varsa sigorta size 2.500 TL öder. Geri kalan masrafları siz ödemelisiniz.

 • Yetkililer tarafından yapılan hatadan dolayı cebinizden harcamak zorunda kaldığınız paralar için
 • Aracınızda oluşan değer kaybı zararınızı alabilmek için
 • Bir sonraki sigorta poliçesine yüksek bedeller ödememek için

İtiraz etmelisiniz! Değişen kusur oranı sayesinde mağduriyetinizi giderebilirsiniz.

Kusur Oranı İtiraz Süresi Ne Kadar?

Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 2 yıldır. Yaralamalı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 8 yıldır. Ölümlü trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 15 yıldır.

Trafik kazası kusur oranı itiraz süresi, meydana gelen olayın niteliğine göre değişiyor. Ne anlamız lazım bu cümleden diye düşünebilirsiniz adı üstünde kaza, nitelikte nereden çıktı? Kazalar niteliğine göre üç kategoriye ayrılıyor.

Maddi Hasarlı Trafik Kazası: Araçlarda maddi hasarla sonuçlanan olaylara maddi hasarlı trafik kazası denir. Herhangi bir can ve beden sağlığı zarar görmemiş olan olay olarak da tanımlanabilir.

Yaralamalı Trafik Kazası: Araçlarda meydana gelen maddi hasarın yanı sıra yolcu, sürücü veya yaya olarak en az bir kişinin yaralanması ile sonuçlanan olaylara yaralanmalı trafik kazası denir.

Ölümlü Trafik Kazası: Kaza yerinde veya kaldırıldığı hastanede bir ay içerisinde en az bir kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olaylara ise ölümlü trafik kazası denir.

 • Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 2 yıldır
 • Yaralamalı trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 8 yıldır
 • Ölümlü trafik kazası tespit tutanağına itiraz süresi 15 yıldır

Belirtilen sürelerin geçmesi durumunda trafik kazalarında zaman aşımı olmuş oluyor. Yani haklarınızın tazmini ve itiraz hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz.

Zaman aşımını kesen haller:

 • Sigorta tahkime başvuru yapılmış olması
 • Yasal süre içerisinde dava açılmamış olsa bile sigorta şirketine resmi başvuru yapılmış olması
 • Taraflardan birine resmi yazılı talep iletilmesi

Kaza kusur oranına itiraz etmek isterseniz yukarıdaki haller zamanaşımını kesmektedir.

Kusur Oranı İtiraz Nereye Yapılır?

1- Tramer merkezi
2- Asliye hukuk mahkemesi
3- Ticaret mahkemesi
4- Trafik mahkemesi
5- Sigorta Tahkim Komisyonu

Taraflarca imzalanarak oluşturulan veya kolluk görevlilerince tanzim edilen kaza tutanakları resmi bir evraktır. Adı üstünde “tutanak” artık buradaki verilen karar veya hükmü adli hükümler bozabilir. İlk yapmamız gereken şey trafik kazası tespit tutanağına itiraz dilekçesi hazırlamak. Peki bu başvurular nereye yapılır?

 • Tramer merkezi
 • Asliye hukuk mahkemesi
 • Ticaret mahkemesi
 • Trafik mahkemesi
 • Sigorta Tahkim Komisyonu

Trafik Mahkemesi: Artık işlem yapmamaktadır çünkü kapatılmıştır.

Tramer merkezi: Sadece maddi hasarlı kazaları değerlendirmeye almaktadır. Çünkü ölüm veya yaralanma olması durumda adli bir vaka olduğundan dolayı kolluk kuvvetleri rapor tanzim edip kusur oranı belirlemektedir.

Tramer itiraz iletişim numarası var. Ancak değerlendirme yaparken sadece asli kusur maddelerini dikkate almaktadır. Dolayısıyla kaza sonrasında mağduriyetiniz giderilmeye bilir.

Asliye hukuk ve Ticaret mahkemesi: Buralara da başvuru yapabilirsiniz. Talebinizi belirten dilekçe ile başvuru yapılır. Mahkemece bilirkişi görevlendirilir, keşif yapılır, yeni karar açıklanır.

Karar sizin aleyhinize ise tekrar yeni bilirkişi talep edersiniz, yeni keşif ve yeni karar çıkar bu sefer lehinize çıkan karara karşı taraf itiraz eder.

Nihaiyi karar çıkar bir üst merci bozar, uzar da uzar. Daha da önemlisi yapılan her yargılama gideri de başvurucu tarafından ödenir. İnanın keşke hiç bulaşmasaydım dersiniz!

Hatta usul yönünde başvurunuzda hata varsa yıllarca uğraşsanız da sonuç alamayacağınızda aşikar. Bu söylediğime örnek olarak emsal kararı buradan paylaşıyorum.

Sigorta Tahkim Komisyonu: Doğru bir başvuruyla 3-4 ay gibi kısa bir sürede sonuç alabileceğiniz bir yer. Sigorta birliği merkezi bünyesinde bulunan. Sigortalı ve sigorta şirketi arasındaki uyuşmazlık çözüm merkezidir.

 • Başvuru ücreti
 • Bilirkişi ücreti
 • Hakem ücreti
 • Yargılama giderleri

Burada da vardır. Tek atımlık kurşun gibi görebilirsiniz burayı, doğru başvuru yaptığınız sürece ıskalamazsınız.

Doğru başvuruyu nasıl yapacağım diyorsanız bu nokta da ben sizlere yardımcı olacağım. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ister whatsapp isterseniz de cep telefonu numaramdan iletişime geçebilirsiniz, fikir alışverişinde bulunabiliriz.

KUSUR ORANI İTIRAZI NASIL YAPILIR? (KESIN ÇÖZÜM) KUSUR ORANI 2021
KUSUR ORANI İTIRAZI NASIL YAPILIR? (KESIN ÇÖZÜM) KUSUR ORANI 2021

Kusur Oranı Raporuna İtiraz Dilekçesi Örneği

Dostlarım, hakkınızı aramız için illa avukat olmaya gerek yok. Sizlere itiraz dilekçesi örneği konusunda yardımcı olacağım. Ancak doğru başvuru için bu işin uzmanlarından yardım almanız sizlerin faydasına olacaktır.

Bir doktor düşünün bir ameliyat yapacak ve neşter kullanacak. Neşter çok keskin ve tehlikelidir. Nitekim doğru kişinin elinde, doğru bir kullanım amacıyla tehlikesinden daha çok faydası görülür.

Kusur oranı itiraz dilekçesi de neşter gibidir. Neden ve niye itiraz ettiğinizi bilmeden, kulaktan dolma gerçeği yansıtmayan, hukuki dayanağı olmayan gerekçelerle hazırlanan bir dilekçe faydadan çok zararı olur.

Buradan siz beceriksizsiniz yapamazsınız demiyorum, lütfen yanlış anlamayın. Elbette sizde yapabilirsiniz burada size anlatmak istediğim konu, itiraz edip davayı kaybedip boşu boşuna onlarca lira yargılama gideri ödemenizi engellemek.

İtiraz etmeden önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Kusur oranı değişiyor mu?
 • Zamanaşımı var mı?
 • Kusur oranı değişiminden dolayı kazanımınız var mı?

Aracınızda kasko varsa kusurlu olsanız dahi hasar bedeliniz kasko tarafından karşılanıyor. Kazanım yok gibi duruyor, kazanımınız yok ise neden itiraz ediyorsunuz? Ancak yaralanma var ise tazminat hakkınız için itiraz etmelisiniz.

Zamanaşımı varsa zaten usulden itiraz reddedilecektir. Suç oranı değişmiyor ise yine sonuç hüsran, masraf etmekten başka bir işe yaramamış olacak.

Tüm bu sorunların çözümünü yukarıda bahsettiğim gibi ücretsiz olarak size sunuyorum. Tek yapmanız gereken bana ulaşmanız olacak. Hukukçu dostlarım daha iyi bilir her dosya kendi içinde değerlendirilir.

Matbu olarak kusur oranı itiraz dilekçesi örneği ile tüm sorunları çözmek mümkün değil. Yapmanız gerekenleri teker teker size anlatacağım. Zaten kazanabileceğiniz bir şey yoksa öngörü oluşturmuş olacaksınız ve boşa harcama yapmayacaksınız.

Zira gerekli evrakları inceledikten sonra sigorta tahkim komisyonu kusur oranına itiraz dilekçenizi birlikte hazırlayacağız.

Burada özellikle belirtmek istediğim bir husus var. Her rapor hatalı, her sonuç hatalı demek doğru değil. Hata var ise bu işlemleri yapabiliriz.

Tramer Kusur Oranı İtiraz Dilekçesi Örneği

Burada ilk yapmanız gereken sigorta şirketinize tramer komisyonunun hatalı kusur oranı belirlediğini belirten mail atmanız olacaktır.

Tramer merkezi kusur oranı itirazlarını kısa sürede cevaplandırmaktadır. Tramer kusur oranı itiraz sorgulama nasıl yapılır bundan bahsetmek istiyorum.

Tramer itiraz sorgulama: sbm.org.tr sitesinde araç plakanız ve tc kimlik numaranızla itiraz sorgulama yapabilirsiniz. Ancak buradan çok fazla bir beklentiniz olmasın. Tramerin belirlediği durum başlıklı senaryo kalıplarının dışına çıkamazlar.

En etkili yöntem ise hukuki yollara başvurmaktır! Yukarıda bahsetmiş olduğum, boş kırtasiyecilik olarak tabir edilen iş yükünden kurtulup doğru sonuca ulaşmak mı istiyorsunuz?

Doğru yerdesiniz! İletişim sayfamda bulunan numaramdan bana ulaşabilir yapmanız gerekenler konusunda sizlere yardımcı olabilirim. Kısaca kusur oranı itirazına doğru başvuru nasıl yapılır derseniz, Ahmet MERKEPÇİ ile yapılır 😉

4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
187 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sena Aydoğdu
Sena Aydoğdu
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 2020 Ocak ayında yapmış olduğum trafik kazasından sonra 1 ay önce keşif yapıldı ardından bilirkişi raporu gönderildi fakat kusur oranına itiraz etmek istiyorum. İtiraz etmem bana bişey kazandırır mı ? Olay: 2918 TK 57/1a ve 57/B5 maddesini ihlal ettim kazayı yaptığım taraf da rapora göre 52/1a maddesini ihlal etti. Beni 1.dereceden kusurlu karşı tarafıda 2.dereceden kusurlu diye belirtmişler. Fakat trafik ışıkları elektrik kesintisi yüzünden kapalıydı ve ışıkların yanmadığını fark edip durdum fakat tali yoldan hafif uzaklaşmış ana yola yakın bir şekilde durdum. karşı tarafı görmedim yolun sağını ve solunu kontrol ettiğimde. ardından hareket ettim ve kaza gerçekleşti. Karşı tarafta… Devamını Oku »

Sena Aydoğdu
Sena Aydoğdu
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 2020 Ocak ayında yapmış olduğum trafik kazasından sonra 1 ay önce keşif yapıldı ardından bilirkişi raporu gönderildi fakat kusur oranına itiraz etmek istiyorum. İtiraz etmem bana bişey kazandırır mı ? Olay: 2918 TK 57/1a ve 57/B5 maddesini ihlal ettim kazayı yaptığım taraf da rapora göre 52/1a maddesini ihlal etti. Beni 1.dereceden kusurlu karşı tarafıda 2.dereceden kusurlu diye belirtmişler. Fakat trafik ışıkları elektrik kesintisi yüzünden kapalıydı ve ışıkların yanmadığını fark edip durdum fakat tali yoldan hafif uzaklaşmış ana yola yakın bir şekilde durdum. karşı tarafı görmedim yolun sağını ve solunu kontrol ettiğimde. ardından kalktım ve kaza gerçekleşti. Kazaya sebebiyet veren… Devamını Oku »

En son 1 ay önce tarafından Sena Aydoğdu düzenlendi
Yunus
Yunus
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kendi aracım ile cift şeritli yolda yokuş yukarı çok yavaş bir şekilde viraja yaklaşmak üzereydim yokuş aşagı inen diger araç hızlı bir şekilde geliyordu yavaşlamak için frene asıldı ve araç uzun bir mesafeden kayarak geli bizim araca sag şöför kapısından başlayarak kasaya kadar vurmuştur ve kabul etmiştir araç sahibi sonradan sigortacı tanıdıgı ve maddi gücü sayesinde fikir ve yardım alarak bizim aracın çizgi üstünde oldugunu sonradan zorla ekleme yapmıştır bizde kabul etmedik ama bu bizim beyanımız diyerek bizde insaniyet namına yazdırdık ama karar kurulunu kararsızlığa itmiştir ve detaylı inceleme olmadığı için 50/50 sonuç çıkmıştır kesinlikle hakım yenilmiştir böyle insanlar yüzünden… Devamını Oku »

Aziz Yılmaz
Aziz Yılmaz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi akşamlar e devletimde cezalarımı sorguladım.Sorgularken 1.339,00 TL tutarında 46/2-H maddeli ceza gördüm. Cezanın düzenlendiği yer 80011 olarak belirtiliyor ve ben burda bilinçli olarak bişey yapmadım. Bilmediğim veya görmediğim bir yere mi girdim? Girmediysem bile herhangi bir kazaya da sebep olmadığımdan neden bu kadar yüksek bi mevlada ceza yedim? Ne yapmam gerektiği konusunda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Fatih
Fatih
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Iyi günler 4 lu konturolsuz kavşakta motorsiklet ile ilerlerken sağımdan hizla gelen araç bana tam ortadan carparak beni yolun bitimine kadar surukledi yolun sağ şeridini kullanması gerekirken solundan gelip bana çarptı kaza tutanaginada carptiginida soyledi beni %100 kusurlu cikariyolar carpmanin etkisiyle soka girdim motorsikleti ve aracı kaza yerinden kaldırdılar ve bana masrafimi karsilayacagini soyledi sonrasında tutanak tutalım dedi fotoraflar çekildi fotolar gercegi yansitmamaktadir ne yapabilirim

Halil
Halil
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi akşamlar bir kazaya karıştım normal trafik kurallarına göre 4 lü ışıksız kontrolsüz kavşakta çıktığım yolda herhangi bir dur levhası olmamasına rağmen yolu yarılamış vaziyetteyken solumdan bir araç hızla gelip frene basmadan sol far ve sol çamurluğa hasar verdi kurallar gereği kontrolsüz kavşakta daima sağdan gelen araç önceliklidir kuralı gereği haklı olduğumu düşünüyorum ama exper yüzde yüz karşı tarafı haklı bulmuş itiraz hakkımız var mıdır aydınlatırsanız sevinirim

Ahmet
Ahmet
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Slm bir yıl once aracımla kaza yaptım 100×100 kusurlu sayıldı bugun sigortadan beni aradılar karışı taraf kusurlu dur dediler aradan biryıl gecti bana noterden kazayla ilgili onaylı kefalet istediler

Ramazan ceylan
Ramazan ceylan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

——————————————————————————–
Sigortam netten kosko yaptırdık ama kazaya kariştık koskodan
faydalanmadık
feragat ettik dosya acılıp kapandı dşye benim aracıma HDİ koskodan
dolayı
aracıma 8bin tl harcadım sahsen cebimden ama kosko şşrketi aracıma
19750tl
hasar kaydı işledi ne kadar ugraştıysam sonuç alamadım ve
mahkemeye vermeye
karar verdim sigorta ve koakodan giç bir sekilde para almadım ve
aracıma
1975 tl hasar işlendi neticesinde mahdur oldum dava açıcam

Fethiye kupık
Fethiye kupık
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar bende 20.01.2021 tarihinde arayışla bulunan kavşaktan sola dönerken Işık olmayan kavşak bu çekiçi araçla çarpıştım o beni geçerken arkasıyla sağ taraftan ön misafir koltuk tarafından çarptı siğorta şirketleri anlaşamayınca tahkim komisyonuna gidildi 100 de yüz suçlu bulundum ki çekiçi kasistli yolu 200 öt geçmeden çarptı panik oldum ablana çağırdım o arada tutanak resmî olay anındaki gibi değil itiraz hakkım var mı bu duruma 5.02.2021 de msj geldi kaç gün içindenitiraz hakkım var teşekkür ederim

Özgür
Özgür
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sağdan gelen araç 4 yolda aracıma çarptı. Yabancı plakalı araçtı. Polis çağırdık ve dediğiniz maddelere göre tutanak tutuldu. Asli kusurlu ben , tali kusurlu çarpan araç çıktı. Bunun çözümü var mıdır? (Sağdan gelen hızlı geliyordu.)

Hüseyin
Hüseyin
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Iyi akşamlar aracimi servise bıraktım kaskodan yapılacak ama sel hasarlı açmışlar plaka sorgulamaya girdiğimde sel hasarlı açılmış gözüküyor arabamı cikarcam dosyayı kapattircam sbmye itiraz edersek sel ile alakalı olmadığı için hasar kaydindan silinirmi arabaya daha başlamamış tutar felan gözükmüyor

Hakan kama
Hakan kama
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamlar geçenlerde bir araç satın aldım 2014 model hyundai Accent blue marka 2014 model , alırken tramer kaydına bakmadım tanıdık biri vasıtası ile aldım bana ağır hasar kaydı yok denildi yanlız bir süre sonra baktığımda 80 bin tl ağır hasar kaydı çıktı ve ilk merak ettiğim olay 2014 model araç 4 sene önce sıfırı 50 bin iken nasıl 80 bin tl sigorta ödeme yapabiliyor şahsa ve ikinci sorum bu konuda yasal haklarım var mı bana satan kişiye yaptırımım var mı teşekkür ederim

Sinan Ozbek
Sinan Ozbek
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, Bugun park halinde sinyali mi vermiş kalkisa hazirlanirken. Onumdeki park alanina girmek isteyen aracin sinyal vermeden dikkatsizce girmesi ile aracin sol ön tarafindan surterek durdu. Ancak mobil kaza tutanağinda aceleden fotograflardan farkli olarsk, ben serit degistirip carpmisim gibi cizildi. Diger sürücü carptigini ve dikkatsizce girdigini beyan etti. Fakat kusur oraninin ne olacagi ile ilgili fikriniz nedir ogrenmek isterim. Olasi itiraz sureci ile ilgili tavdiyeniz nedir. Saygilar.

Rümeysa Kılıç
Rümeysa Kılıç
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba, öncelikle bilgilendirme yazınız için teşekkür ederim. Tramer raporuna göre %100 kusurlu bulundum. Ancak kazadaki diğer araç bana arkadan vurduğu için onun da kusurlu olduğunu düşünüyorum. Sigorta tahkim komisyonuna kusur oranıyla alakalı başvurmak istiyorum. Zamanaşımı sürem kusur oranımın bana bildirildiği tarihten mi başlar? Bir de 2 yıl mıdır? Sigorta tahkim komisyonuna başvurmam doğru bir yol mudur?

Fırat Demiröz
Fırat Demiröz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 gün önce

Peki hocam bölünmüş yolda refujden karşı şeride geçtik araç tam döndü ve arkadan araç hızla çarptı peki 110 la gidiyordum beyanı araclarin aldığı hasar vb.seylerle hızının daha yüksek olduğu kanıtlanmazmı,Sonuçta %25 karşı taraf almazmı

Mehmet
Mehmet
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Boğaziçi Caddesinden Milas Sokağa sol manevra ile döndüm Milas Sokaktan karşı yönden gelen araç aracıma çarptı. Polisin tuttuğu Trafik Kazası Tespit Tutanağında şahsımı 2918 Sayılı kanunun 53/1-B maddesi kural ihlalinin yapıldığı kanaatinde bulunulmuştur. Fakat kaza meydana geldiği sırada ben Boğaziçi Caddesinden Milas Sokağa dönmüşümü tamamlamıştım ve karşı yönden gelen aracın geçmesini bekledim Öte yandan yine kaza tutanağında karşı yönden bana çarpan aracın sol tarafındaki park halindeki araçlar gösterildiği halde benim aracımın sağ tarafındaki park edilmiş araçlar gösterilmediği görülmektedir. Bu kazayı an ve an aracımda bulunan araç içi kamerasını Polis Memuruna göstermeme rağmen ona gerek olmadığını ilgisiz bir bakışla “bu kadın… Devamını Oku »

merve
merve
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba 3 gün önce trafik kazası geçirdim trafil polisi ben hastanedeyken tutanak tutmuş ve kusurun %75 bana verilmiş bu tutanağa itiraz etme şansım var mı ?

Mete
Mete
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Nedim beyin anlattigi gibi bir kaza yasadim.sagdan gelen arac ben yolu gecmis olmama ragmen hizli olmasindan dolayi duramadi ve aracima sag arka kapi teker dibinden vurdu ama hatali ben ciktim.bu duruma karsi nasil bi yol izlemeliyim

Mete
Mete
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Kaza dan sonra sanayiye cektim araci oradaki usta kaza aninda doldurdugumuz kaza tutanagi ile basvurmus esper bakmis. Ama olay resimlerine felan bakilmadi sadece gelip benim aracin haline bakip karar vermis

Azad atabay
Azad atabay
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

S.a ben seyir halindeyken yol dar olmasıyla sağda araçlar parkettiyi için karşıyöden gelen araçla kafaya grlidim yol hakkı karşı tarfının olduğu için geri yol vermek için geri manevra yapmak istedim ve o esnada arkamdaki araç bana sıfır yanaştığı için geri kalkışımla arkadaki arabaya çarptım yüzde kaç kurlu çıkarım ben kulandığım araç kamyonet olduğu için arkadaki arabada gözükmüyordu

yaşar özçelik
yaşar özçelik
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba E5 karayolu üzerinde kartal mevkinde gebze yönüne sağ şeritten gelirken, istanbul yönüne giden araç bariyerlere çarptı, ondan sıçrayan parça benim ön cama ve tavana çarparak kırdı o anda o psikoliji ile sağa çekerek dörtlüleri yakarak durdum. kaza alanına geçtim polis geldi .araç bariyerleri yamultmuştu,ölüm ve büyük bir yaralanma yoktu. ben tutanakları almak için beklerken benim park ettiğim araca başka bir araç arka yan taraftan kuvvetliçe çarptı.( tahminen 20 tl masraf var) aramızda tutanak tuttuk . Benim sorum size arka ve yandan çarpan araç tespitine %50 suç belirlenmiş ,%50 ye itiraz emek istiyorum sizden yardım bekliyorum.ne yapabilirim. çarpan araç kaskolu… Devamını Oku »

hatem çakıcı
hatem çakıcı
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar ayın 13 de otobandan gelırken aynı yonde oldugumuz bı otomobıl aracı kaydırarak benım aracımın sol arkadan baslayıp sol on camurluk ve tampona kadar yoldu ve arac perte cıkacakmıs o an anlasmalı tutatak tutmus polıs ve bunun sonucu bugun %50 / 50 rapor cıkmıs komısyon oybırlıgı denen yerden buna ıtırazda edemıyomusuz bana yardımcı olabılırmısınız

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu