Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

52/1a Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

52/1a: Kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak kusur oranı

52/1a kusur oranı, KTK 52. Maddesinde belirtilen kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak 52/1-a kusur oranı denir. Kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak kusur oranı olarak tanımlanmaktadır.

Kavşağa seyir hızıyla yani yavaşlamadan ve frene basmadan girerek trafik kazasına sebebiyet vermek 52 1a kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 52 1a kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 52/1-a kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 52 1a kusur oranı nedir? 52/1a itiraz işlemi nasıl yapılır? 52/1-a kusur oranı yüzde kaç? 52/1-a asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 52 1a etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 52/1a Kusur Oranı Ne Demek?

“Hızın gerekli şartlara uygunluğunu sağlamak” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 52. Maddesi 1. Fıkrası ‘a’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak” demektir.

Aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitkere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak, zorundadırlar.

ktk 52/1a kusur oranı

Değerli dostlar, kavşağa yaklaşırken hızım 50 – 40 veya 30 demenin bir önemi yok. Hatta hızınız 20 km/h bile olsa çarpıyorsanız 51/2-a kanun maddesinden size kusur verirler. Yanlış anlaşılmasın size çarpılmasından değil sizin çarpmanızdan bahsediyorum.

Türkiye de meydana gelen her iki trafik kazasının birinde kusur maddesi olarak 52 1 a kusur maddesinden ihlal kararı verildiğini biliyor muydunuz?

Özellikle bu durum tamamen görecelidir haklısınız arkadaşlar ama bu konuda çok ince bir çizgi ve detay var. Bana gelen maillerde “kavşağa yaklaşırken hız kaç olmalı?” sorusu bir hayli fazla hemen açıklamak istiyorum.

Danıştayın emsal kararında yine herhangi nicel bir hız ölçümü vermeksizin sürücüler: kavşağa yaklaşırken durabileceği bir hızla girmek zorundadırlar demiştir. Yani hızınızın bir önemi yok durabilecek bir hızla kavşağa girmelisiniz.

Kavşak nedir ve kavşak kuralları nelerdir sorularınızın cevabı için ahmetmerkepci.com/kavsak-nedir-kavsak-turleri-nelerdir/ kapsamlı bir içerik hazırladım mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ buradan ulaşabilirsiniz.

52/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

52/1a kusur oranı yüzde yirmi beş (%25) olarak kabul edilir. Peki 52 1a neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 52-1a her zaman için %25 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 52/1-a trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 52/1a %25 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 52/1-a %50 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 52-1a%100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 52 1a oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 52/1-a tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 52 1a asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

52/1-a Asli mi Tali mi?

52/1-a tali kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 52/1a ikinci derecede sorumlu anlamına gelir. tali kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı tali kusur rehberi hazırladım.

Tali kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/tali-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer komisyonu 52/1a maddesini değerlendirmeye almamaktadır. Çünkü 52-1a tali maddelerden biridir. Bu sebeple itiraz yoluna gitmekten başka çare yok!

52/1-a Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 52 1a trafik cezası yazılır. 690,00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 15 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 52 1a kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 52/1a cezası yazmıyorlar.

52/1-a trafik cezası kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak olarak bilinmektedir. 690,00 lira ceza yazılmaktadır. 52/1a itiraz dilekçesi ve 52 1a nedir sizler için açıkladım
52/1-a nedir 52/1a trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 52-1a maddesince kusur verilip. Birde üzerine 52/1-a ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

52/1-a trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/52-1-a-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 52 1a ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 52 1a maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 52/1a uzman görüşü alın. Bireysel olarak 52/1a itiraz etmek için “52/1-a kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

52-1a kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 52-1a kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 52/1a kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 52/1a Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 52/1a maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 52/1-a trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

52-1a itiraz sbm iletişim
52/1a kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
52-1a itiraz sbm iletişim
52/1a kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 52/1a itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 52 1a ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 10 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 10 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
30 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hakan
Hakan
Yazıya Puanım :
     

Eskişehir-Ankara yolunda Siverek’te 52/1-a’dan 1506 TL ceza yedim. Hiçbir kaza yok bişey yok. Neye göre kesiliyor. İtiraz hakkım var mı? Nasıl?

Ekrem ARSLAN
Ekrem ARSLAN
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin. Ben yesilde gectigim halde yani hızımı yavaslatmistim uzaktan yeşil yanınca gene saldım arabayı. Hava yagmurluydu soll taraftan çok hızlı gelen bir Passata ortadan çarptım. Kendiside kabul etti turuncu yanarken hatta tam geçerken kırmızı yandığını. Fakat benim 52/1-A maddesinden kusurlu olduğum yaziliyor. Nasıl oluyor bu?

Mesut
Mesut
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey kavşaktan uçmuşum 3 ay önce beyin kanaması ameliyatı ve akciğer kanaması geçirmişim şimdi ayaktayım şükürler olsun elhamdülillah benden bir kaç gün sonra başka kişide kaza yapmış aynı yerde ve olayın arkasından bölgeye ışıklandırma ve levhalar dikilmiş olayyeri otoban önceden 1 tane levha varmış,olay yeri inceleme kağıdında 70m fren izi yazıyor ve 52/-1 yazıyor yol üzerinde aydınlatma var bozuk yazıyor Yol üzerinde trafik lambası yok yazıyor ve yol devlet yolu ayriyeten bende askeri personelim işe giderken bu kaza oluyor şahsi aracımla bu kunoda ne gibi yol izlemem gerekiyor teşekkürler

Karaca Kubilay Çalışkan
Karaca Kubilay Çalışkan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey kavşakta kaza yaptım.yan yol da düz istikamet üzere hareket halindeyken ken, ana yoldan sağına doğru dönüş yapan araç benim aracın arka sol camurluktan çarptı ve benim araç savrulmak kaldırıma ve başka bir araca çarptı.bana vuran araca k.t.y 137/3-A maddesi.bana iş 52/1-A maddesi olarak kusur verildi.tutanakta herhangi bir kusur oranı yazmıyor.ilginiz için teşekkürler

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

İlgi ve alakanız İçin teşekkür ederim iyi çalışmalt

Gönül Özkan
Gönül Özkan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba dun ara sokaktan bir çocuk koşarak gelip yan aynaya çarptı bana 52/1.a çocuğa 68/1c maddesi verildi bana dava açarlarsa ne olur ıyi gunler

Muhammet can
Muhammet can
Yazıya Puanım :
     

Iyi akşam lar bi kaza geçirdim bana 52/1a hata demiş karşı tarafa ise 2918 47/1c demiş suç kimde oluyor

Şeref
Şeref
Yazıya Puanım :
     

merhabalar trafik kazası geçirdi babam 52/1a verildi. karşı tarafa 84 h verildi asli kururlu sonuç ne olur

Yaşar
Yaşar
Yazıya Puanım :
     

Trafik kazası geçirdim bana 57/1 c karşı tarafa 52/1 a dan kural ihlali yazılmış bizim kusur oranlarimiz nedir sigorta masrafları karşılar mı teşekkürler

Murat göktepe
Murat göktepe
Yazıya Puanım :
     

İyi akşamlar dün karışmış olduğum yatalabmalı kazada karşı tarafa 57\1c kusur banada 52\1a rapor verilmiş kusur oranı nedir.

Emre
Emre
Yazıya Puanım :
     

İyi günler kamu aracı ile yolda giderken arabada teknik hata oldu ve kaza yaptım. Yavaştım ama raporumda 52/1a kusur bulunmuş v e 04.08 2020 tarihinde yaptım kazayı şimdi maaş alamadığım için şikayette bulundum. Ve bana dava açacaklar ve arabanın masrafını ben mi ödeyeceğim.

Abdulbaki kırık
Abdulbaki kırık
Yazıya Puanım :
     

Hocam merhaba bir kaza sonucu oğlum motorla seyir halindeyken hatalı dönüş yapan araca çarpıştı vede yaralanma sebebiyeti dogmustur karşı tarafa 53/1b yazılmıştır benim oğlumun motor ehliyeti yoktur normal ehliyeti var ve ona 52/1a yazmıştır karşı tarafta anlaşalım diyor sigorta şirketleri rucu yapip masrafları bize yukleyebilirmis bu konuda ne yapmamız lazım bilgi ve yardımınız lazım teşekkürler saygılar sunarım

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

Hocam kolay gelsin 47/1b bizim suç kodu.52/1a karşı tarafa verilmiş. Kaza hata Oran ne çıkar acaba. Bu arada tescilsiz elektrikli motorla ehliyetsiz olarak(bizim), evrakları tam olan ehliyetli şoförlü araca ön yandan biz çarptık

Muhammet aktürk
Muhammet aktürk
Yazıya Puanım :
     

Karşı tarafa 29/8 ve 84/H. Bana da 52/1A suç oranlarında trafik rapor düzenlemiş bu konuda ben nasıl bir yol izlemem gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu