Trafik Cezaları
Trend

52/1-a Trafik Cezası Nedir? Kavşağa Hızlı Girme Cezası

52/1a: kavşakta yavaşlamama trafik cezası

52/1-a trafik cezası kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası kavşağa hızlı girme cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 52/1a nedir, 52/1-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 52-1a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 52 1a nasıl ödenir? Ücretsiz 52/1-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Son günlerde özellikle kavşağa hızlı girme ceza sayıları artmaktadır. İtiraz dilekçesi hazırlarken neler yapmanız gerekiyor bir kaç tüyo vereceğim 😉

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 52/1-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

52 1a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 52/1-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 52/1a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

52/1-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak, yasaktır.

52/1-a TRAFİK CEZA MADDESİ

52/1-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 52. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani kavşağa yaklaşırken yavaşlamama cezasıdır.

Her ne kadar kavşak boş da olsa ilk geçiş hakkı sizde de olsa araç sürücüleri kavşağa yaklaşırken hızını azaltmalıdır. Benim hızım zaten 50 hız ihlali yapmıyorum diyen sürücüler ceza geldiğinde anlayacaksınız ki kanunen yavaşlamak zorundasınız.

Kavşakta uyulması gereken kurallarla ilgili ahmetmerkepci.com/kavsak-nedir-kavsak-turleri-nelerdir/ yazımı mutlaka okumalısınız.

Kaldığımız yerden devam edecek olursak 52 1a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi? Bu soruların cevabıyla devam edelim.

52/1a 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 52/1-a 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 15 ehliyet ceza puanı vardır.

52/1-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
52/1-a690,00 TL517,50 TL15 ehliyet ceza puanı vardır.
52/1-a cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 52/1a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 52 1a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

52/1-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 52/1a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 52 1a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

52-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir
52-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 52/1a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 52/1a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 52 1a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

52/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

52 1a ceza maddesi ise 52/1-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 52/1a maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

52-1a kusur oranı
52-1a kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 52 1a kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 51-2a kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

52/1-a İtiraz Dilekçesi Örneği

52/1-a itiraz dilekçesi işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Öznel bir durumdur. Çünkü kanununda kavşağa kaç kilometrelik bir hızla girileceğine dair hüküm yoktur. Ancak cezanın yazıldığı kavşaktan sizin geçişinizi gösteren bir video kaydı bulursanız elinizi güçlendirirsiniz.

Çünkü siz geçişinizi yaparken frene bastığınız görülüyorsa “ben kavşaktan geçerken frene bastım hızımı azalttım” diyebilirsiniz ve cezanın iptal olması için en büyük hamleyi yapmış olursunuz.

Ancak 52/1-a trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 52/1a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

52/1a trafik cezası itirazı
52 1a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 52-1a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 52-1a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

52/1a Sıkça Sorulan Sorular

52/1-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

52 1a trafik cezası sorgulama ve 52/1a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

52-1a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

52-1a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

52/1a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 52-1a maddesinden dolayı el konulmaz.

52 1a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 52-1a itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 52-1a ceza yazılır mı?

52 1a sürücülere yazılır. Nitekim karayolları trafik kanunun 116. maddesi araç plakalarına ceza yazılmasının önünü açmıştır. Bu sebeple araç plakasına ceza yazılırsa tebliğ araç sahibine gider.

Dolaylı yolda cezayı araç sahibi ödemek zorunda kalır!

52-1a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

52/1-a 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 52-1a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 52-1a cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

Küçük miktarlar olarak görüp ödemezseniz cezalar birikip yekün yapıyor arkadaşlar.

52/1a itiraz dilekçesi indir

52-1a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 52-1a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


52 1a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 21 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 21 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
64 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Müjdat
Müjdat
Yazıya Puanım :
     

Banada atarmisiniz

serdar can
serdar can
Yazıya Puanım :
     

İyi akşamlar Ahmet Bey, 51/2-c trafik cezası itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz. Şimdiden emekleriniz için teşekkürler…

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

52-a 1 itiraz dilekçesi nasıl yazılır ve nereye verebilirim

emre
emre
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey

Seyir halinde iken sisler açık olduğu için şahsıma ait aracı polis durdurdu Arabayı ben kullanmadığım halde polis memuru benim araç kullandığımı söyleyerek alkolmetreye üflememi söyledi bende aracı benim kullanmadığımı söyleyerek üflemedim. Ehliyetimi istedi vermedim ve sürücü belgesi bulundurmamak ve teknik cihazı kabul etmemekten 44/1-48/9 maddelerinden 4150 tl ceza yazdı ve 2 Yıl süreyle ehliyetimi iptal etti

bu cezayı iptal ettirebilirmiyim ? ehliyetimi geri aktif hale getirebilirmiyim ?

MEHMET
MEHMET
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
Gecirdigim trafik kazasinda tutulan tutanakta tarafima 52/1a maddesinden kusur yazılmış. Kavsaga yaklasirken yavaşlamış olmamın yaninda kaza sonrası resimler ve araclarin pozisyonları incelendiğinde benim degil sola dönerken sağdan gelen araca yol verme kuralini ihlal eden aracin bana çarptığı acikca anlaşılıyor. Dolayısıyla itiraz icin dilekce pdf si rica ediyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu