Trafik Cezaları
Trend

52/1-a Trafik Cezası Nedir? Kavşağa Hızlı Girme Cezası

52/1a: kavşakta yavaşlamama trafik cezası

52/1-a trafik cezası kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası kavşağa hızlı girme cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 52/1a nedir, 52/1-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 52-1a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 52 1a nasıl ödenir? Ücretsiz 52/1-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Son günlerde özellikle kavşağa hızlı girme ceza sayıları artmaktadır. İtiraz dilekçesi hazırlarken neler yapmanız gerekiyor bir kaç tüyo vereceğim 😉

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 52/1-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

52 1a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 52/1-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 52/1a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

52/1-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aracın hızını, kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmamak, yasaktır.

52/1-a TRAFİK CEZA MADDESİ

52/1-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 52. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani kavşağa yaklaşırken yavaşlamama cezasıdır.

Her ne kadar kavşak boş da olsa ilk geçiş hakkı sizde de olsa araç sürücüleri kavşağa yaklaşırken hızını azaltmalıdır. Benim hızım zaten 50 hız ihlali yapmıyorum diyen sürücüler ceza geldiğinde anlayacaksınız ki kanunen yavaşlamak zorundasınız.

Kavşakta uyulması gereken kurallarla ilgili ahmetmerkepci.com/kavsak-nedir-kavsak-turleri-nelerdir/ yazımı mutlaka okumalısınız.

Kaldığımız yerden devam edecek olursak 52 1a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi? Bu soruların cevabıyla devam edelim.

52/1a 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 52/1-a 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 15 ehliyet ceza puanı vardır.

52/1-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
52/1-a196.00 TL147.00 TL15 ehliyet ceza puanı vardır.
52/1-a cezası ne kadar 2023

Unutmadan söylemeliyim! 52/1a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 52 1a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2023

Güncel 2023 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

52/1-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 52/1a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 52 1a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

52-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir
52-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 52/1a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 52/1a cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 52 1a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

52/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

52 1a ceza maddesi ise 52/1-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 52/1a maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

52-1a kusur oranı
52-1a kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 52 1a kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 51-2a kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

52/1-a İtiraz Dilekçesi Örneği

52/1-a itiraz dilekçesi işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Öznel bir durumdur. Çünkü kanununda kavşağa kaç kilometrelik bir hızla girileceğine dair hüküm yoktur. Ancak cezanın yazıldığı kavşaktan sizin geçişinizi gösteren bir video kaydı bulursanız elinizi güçlendirirsiniz.

Çünkü siz geçişinizi yaparken frene bastığınız görülüyorsa “ben kavşaktan geçerken frene bastım hızımı azalttım” diyebilirsiniz ve cezanın iptal olması için en büyük hamleyi yapmış olursunuz.

Ancak 52/1-a trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 52/1a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

52/1a trafik cezası itirazı
52 1a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 52-1a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 52-1a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

52/1a Sıkça Sorulan Sorular

52/1-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

52 1a trafik cezası sorgulama ve 52/1a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

52-1a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

52-1a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

52/1a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 52-1a maddesinden dolayı el konulmaz.

52 1a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 52-1a itirazınızı kabul etmez ise 196.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 52-1a ceza yazılır mı?

52 1a sürücülere yazılır. Nitekim karayolları trafik kanunun 116. maddesi araç plakalarına ceza yazılmasının önünü açmıştır. Bu sebeple araç plakasına ceza yazılırsa tebliğ araç sahibine gider.

Dolaylı yolda cezayı araç sahibi ödemek zorunda kalır!

52-1a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

52/1-a 2020 yılında 196.00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 52-1a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 52-1a cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

Küçük miktarlar olarak görüp ödemezseniz cezalar birikip yekün yapıyor arkadaşlar.

52/1a itiraz dilekçesi indir

52-1a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 52-1a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


52 1a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 21 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 21 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
64 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
ataberk ayrım
ataberk ayrım
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar geçirdiğim kazada raporunda bana 52/1-a kural ihlali karşı tarafa ise 57/1-a kural ihlali vermişler yüzde kaç kusurlu oluyorum ve de 52/1-a itiraz dileçesi göndermenizi rica edebilir miyim ?

Emre incekoca
Emre incekoca
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 51/2-c maddesinden ceza geldi dilekçe örneği yollarmisiniz ?iptal olma olasılığı nedir. Saat 10 da listede sınavı vardı oraya yetişmeye çalışıyorduk 9.40 da ceza yazılmış sunmam gereken başka bir evrak varmidir ?

Volkan
Volkan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

İyide beni ambulans hastaneye götürdü polisler 51 a bana haksız yere vermişler ben çok yavastim .yaralanmalı kaza nereye

Volkan
Volkan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Yani polisler bana hızlı demişler ama ben 20 km hızla gidiyodum soldan bana craptilar geçiş üstünlüğü benimken niye suçu 25 ni bana veriyorlar ben hastanedeydim ifademde de yavaş gitigimi söyledim ve karşı taraf telefonla konusuyodu sahitlerimde var herkes gördü bu nasıl bir adalet kafalarina göre ceza vermisler resmen bana .burda polisler neye dayanarak bana ceza veriyorlar karsi taraf en az 80 km hızla bana çarptı ara sokakta .

Volkan
Volkan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Kime gitmem gerekiyor karakola mi savciyami

İbrahim Halil almak
İbrahim Halil almak
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

51/2-c cezasina itiraz edeceğim PDF dosyası olarak yardımcı olursanız sevinirim

Hakan
Hakan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Bende 52/1a itiraz dilekçesi alabilirmiyiz. İtiraz nereye yapılmakta ve süresi nedir acaba

Serap
Serap
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Bende örnek dilekçe alabilir miyim 52/1-a dan ceza yedim itiraz etmek istiyorum

Serdar
Serdar
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

52/1-a maddeden 314 tl ceza yazılmış bana itiraz hakkım varmı. teşekkürler

Ferhat altın
Ferhat altın
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bende itiraz dilekçesi alabilirmiyim teşekkürler

Sefa
Sefa
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bende 52/1a dilekçe alabilir miyim teşekkürler simdiden

tuğçe
tuğçe
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

527/1-a dilekçe örneğini alabilir miyim?

Eyüp
Eyüp
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Bende örnek dilekçe alabilir miyim 52/1-a dan Trafik kazası itiraz etmek istiyorum

Teki BAYRAKTAR
Teki BAYRAKTAR
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

52/1-a maddesinden ceza yazıldı. Ancak yazılan yer bölünmüş yol ve güzergahın sol tarafına geçiş yapmak için 15-20 saniye yanan ve 2-3 aracın geçiş yapabileceği bir ışık var. Belirtilen yerden park alanına geçiş yapıldığı esnada bu ceza yazılmış. Bu cezaya itiraz bir sonuç verir mi.

Teki BAYRAKTAR
Teki BAYRAKTAR
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

52/1-a dan ceza yedim itiraz dilekçesi alabilir miyim

Fahrettin
Fahrettin
2 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

52/1-a cezası için itiraz dilekçesi örneği rica edebilir miyim

Mehmet
Mehmet
Yanıtla  Fahrettin
1 yıl önce

Bende itiraz dilekçesi alabilirmiyim

tugce
tugce
2 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

dilekçe

Mert
Mert
2 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ben de itiraz dilekçesini alabilir miyim? Teşekkür ederim

Vehpi
Vehpi
2 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey selamlar aracımla seyir halindeyken direksiyon hakimiyetini kaybedip orta refuje carptım aracta kasko var trafik kaza raporunda 52/1-a yazıldı kasko ne kadarını karşılar.araç kiralık araç bu arada bana ödetirler mi bunu

Cihad
Cihad
2 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey
İyi akşamlar ölümlü yaralanmalo trafik kazası tespit tutanağımız var
Karşı tarafa 52/1-B.4 madde yazılı- araba
Bizde 52/1-a yazılı -motorsiklet
Kusur hata kimdedir bizim motor pert çünkü
Cok şükür sağlığımızda yerinde

Yaşar çamaltı
Yaşar çamaltı
2 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Slm. Bende ceza yedim itiraz etmek ve hakkimi aramak istiyorum yardimlariniz için teşekkürler. 51/2a
Corum – Kırıkkale yolu bölünmüş yolda
Dilekçe örneği gonderebilirmisin

Özcan
Özcan
2 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey olay günü ehliyetsiz ehliyetim hiç yok araç kullandım fakat o gün hastaneye gidiyordum sürekli hastaneye gidiyorum miğde rahatsızlığımdan dolayı acile sonuç olarak o gün ortasında ada olan bir yoldan geçtim araç hızım belirtilmemiş fakat raporda 50 olarak geçiyor çarpma sonucu her iki taraf yaralanmış görünüyor fakat bir sağlık sorunu yok ortada tırafik karşı tarafa 57/1a maddesini uygulamış banada 52/1a öğrenmek istediğim aracımın masraflarını sigortamı benmi karşılıcam teşekkür ederim

Nurten
Nurten
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

Bir hafta önce en de birbkazaya karıştım . Tali yoldan kavşağa girmeden önce yolda bekledim diğer araçların geçmesini araçlar bitince yolun burini geçtim diğer yola geçecekler yani donececekken gözümün yani ile yolu tanıdım yol serbestti lakin durmadım uzakta beyaz bir taksi vardı ben dönüp altı yedi metre gittikten sonra arkamdan çarptı araç ben ve kızlarım motorda idi benim belimde üç parça kırık oluştu kızlarım iyi şükür . Benim sormak istediğim ben yüzde kaç kusurluyum bu arada diğer arkadaş hız sınırını aşmış polisler ispatladı olduğumuz yerde yaya geçidi vardı okul vardı ve kavşak vardı . Diğer sürücünün kusuru yüzde kaç oluyor… Devamını Oku »

Erkan
Erkan
2 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Aynı gün ve saat içinde Kavşağa hızlı girme ve dur ihtarına uyumadığım gerekçesiyle jandarma tarafından ceza yazılmış. Toplamda 420 TL. Oysaki beni durduran olmadı. Yardımınızı bekliyorum tşkler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu