Trafik Cezaları
Trend

48/9 Trafik Cezası Nedir? Alkolmetre Üflememe Cezası

48/9 trafik cezası alkolmetreye üflememek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkol testini reddetme cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 48/9 nedir, 48/9 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 48’e-9 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 48e 9 nasıl ödenir? Ücretsiz 48/9 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca alkolmetre üflememe cezası itiraz dilekçesi ve alkolmetreye itiraz işlemleri nasıl yapılır örnek paylaşacağım. Özellikle bir konuda çok fazla soru geliyor hemen cevaplamak istiyorum

Alkolmetreye üflemeyi reddetme hakkım var mı? Evet var ama cezasını ödemek ve 2 yıl ehliyetinizden vazgeçmek koşuluyla bu hakkınızı kullanabileceğinizi unutmayın!

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 48/9 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

48e 9 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 48/9 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 48’e 9 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

48/9 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, yasaktır.

48/9 TRAFİK CEZA MADDESİ

48/9 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 48. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani alkol testini reddetmektir.

  • Alkolmetre: nefesteki ve kandaki alkol oranını tahmini olarak ölçen cihaza denilmektedir.

Bir örnek vermek istiyorum. Alkol çevirmesi var ve sizi durdurdular. Alkol testi yapılacağını söylediler ve üflemenizi istediler. Siz eğer bu testi kabul etmezseniz yani üflemezseniz cezai işlem yapılır.

Burada özellikle dikkatiniz çekmek istiyorum. Bu ceza testi kabul etmediğiniz için yazılır. Alkollü araç kullandığınız için değil. Kısacası siz alkolsüz olarak araç kullanıyor olsanız dahi ölçümü reddettiyseniz bu yaptırımlarla karşı karşıya kalacaksınız demektir.

Peki 48/9 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
48/93836.00 TL2877 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

48’e 9 2019 yılında 2869 lira iken yapılan 647 liralık zamla birlikte 48/9 2020 yılında 3836.00 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Haklısınız arkadaşlar alkollü araç kullanan kişiye 1340.00 lira ceza yazılırken. Sadece üflemeyi reddetmeye Üçbinbeşyüzonaltı Lira ceza yazılıyor. Erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 48’e 9 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 48e 9 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Sadece para cezasıyla bitmiyor. İki yıl ehliyetinize el konulur. Eğer alkollü olsanız ve üflemiş olsanız ehliyetinize 6 ay el konulacakken üflemediğiniz için 2 yıl gidiyor ehliyetiniz. Alkollü araç kullanma cezası hakkında detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

48/9 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 48’e 9 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 48e 9 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

48'E-9 BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
48’e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 48’e 9 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 48’e 9 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 48e 9 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

48’e 9 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

48e 9 ceza maddesi ise 48/9 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 48’e 9 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

48'E-9 KUSUR ORANI
48’E-9 KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

48e 9 kusur oranı 48’e 9 sadece bir ihlal maddesidir. 48e 9 yüzde olarak “kusur sayılmaz”.

48/9 İtiraz Dilekçesi Örneği

48/9 itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım ama alkolmetreye üflememe cezası iptali düşündüğünüz kadar basit bir işlem değil.

Çünkü tamamiyle o an polisle aranızda geçen konuşma sonrasında bu maddeden işlem yapılıyor. Size lütfen üfler misiniz denildiğinde siz hayır üflemiyorum dediğiniz an cezayı yazar.

Hatta geçenlerde bir okurum beni aradı, alkollü olmadığı halde tartışma çıkmış ve “üflemiyorum kardeşim ne yaparsan yap” demiş. Görevli polis memuru da haklı olarak görevini yaparak cezayı yazmış.

Sonrasında bu arkadaş hastaneye gitmiş alkol testi yaptırmış ceza nasıl iptal olur yardımcı olur musunuz diyor.

  • Alkolsüz de olsanız üflemeyi reddediyorsanız bu ceza yazılır iptal olmaz.

Peki bu ceza hiç mi iptal olmaz. Elbette olur, tutanak sehven yanlış tanzim edilirse iptal olur. Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama polis sizi üflemezseniz sonucunun ne olduğunu uyarmadan, doğrudan bu cezayı yazıyorsa iptal.

Ancak görevlinin sizi uyarmadan, doğrudan bu işlemi yaptığını kanıtlamanız gereklidir.

48'E 9 TRAFIK CEZASI ITIRAZI
48e 9 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 48’e-9 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 48’e-9 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

48’e 9 Sıkça Sorulan Sorular

48/9 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

48e 9 trafik cezası sorgulama ve 48’e 9 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

48'e-9 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

48’e-9 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez. Ancak yanınızda aracı teslim alması için ehliyetli ve alkolsüz bir kişi yoksa aracınız otoparka çekilir.

48'e 9 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 48’e-9 maddesinden dolayı 2 (iki) yıl ehliyetinize el konulur. Bu durum yasal limitlerin üzerinden alkollü olduğunuz için değildir. Sadece görevlinin yapmak istediği kontrolü kabul etmediğiniz içindir.

48e 9 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 48’e-9 itirazınızı kabul etmez ise 3836.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 48-9 ceza yazılır mı?

48e 9 sürücülere yazılır. Araç sahibine aracında eksiklik yok ise işlem yapılmaz.

48'e-9 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

48/9 2020 yılında 3836.00 tl ödemediğiniz her ay 175,80 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 3.691,80 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 48’e-9 cezası 10548 tl yanlış okumadınız! Onbinbeşyüzkırksekiz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

48'e 9 itiraz dilekçesi indir

48’e-9 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 48’e-9 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


48e 9 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 86 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 86 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
277 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Sedat
Sedat
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb ahmet bey bir sorum olacak ben askeri personelim ve 12.19.2020 tarihinde ehliyetim alindı 2 yıllıgına alkol metreye uflememeden dolayı ama ilk defa alkolden ceza yiyorum 2 yıl sonunda südge egitimine girecekmiyim yoksa direk borcu yok kagidı ile ehliyetimi alabilecekmiyim tsk ederim simdiden

Cemal
Cemal
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

03.02.2021 gece saat 12 sıraları normal uygulama ekipleri aracımı durdurdu bana nerden geldiğimi sordu köyden geldiğimi söyledin bu saatte neden dışarı çıktığımı sordu sözlü münakaşaya girdik trafik polisi çağırdi gelen polisler alkonimetreye uflememi söyledi 2 defa üfledim ve kendimi daha fazla zorlayamiycagimi 2 derece koa hastası oldugumu beyan ettim ve üflemedim diye bana 49/8 ceza yazıldı ve ehliyetime 2 yıl el kondu bu konuda hakkında itiraz etsem bi sonuç elde edebilirmiyim

Sergen
Sergen
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Alkolmetre uflemedim 2 yil ehliyetime el konuldu suresi doldu cezasini odeyip alabiliyormuyum yoksa bi kurumami yonlediriliyoruz sudge gibi kagitta madde 48/9

Faruk demirer
Faruk demirer
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Alkol metreye uflememten yazılan cezaya itiraz etmek istiyorum ben ufleyemedim güzel ufledediler ama cezayı yazdılar KOAH rahatsızlığında var itiraz etmek istiyor memurun yaka kamerası vardır muhakkak itirazım kabul olmazsa ayrı bir ceza gelirmi itirazimicin birde dilekce atarsanız sevinirim

Sedat
Sedat
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 gün önce

Mrb ahmet bey bir sorum olacak ben askeri personelim ve 12.19.2020 tarihinde ehliyetim alindı 2 yıllıgına alkol metreye uflememeden dolayı ama ilk defa alkolden ceza yiyorum 2 yıl sonunda südge egitimine girecekmiyim yoksa direk borcu yok kagidı ile ehliyetimi alabilecekmiyim tsk ederim simdiden

kemal mavi
kemal mavi
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba ahmet bey ben 04.10.2020 tarihinde arkolden ehlıyetımı kaptırdım arkolmetreyi üflemedim ehliyetime iki sene el koymuşlar bilmiyordum iki sene oldunu yoksa üflerdim tabiki benim itiraz etme şansım varmı ben ceza kadına bıle ımza atmadım hastaneyede götürmediler benı ceza yazdı annemı cagırdı arabayı teslım ettı oldu yerde arabayı sonra polısler gitti bizdde eve gectık bi yardımcı olurmusunuuz

En son 18 gün önce tarafından kemal mavi düzenlendi
Gokhan
Gokhan
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey 06.02.2021 gece normal polis cevirdi durdum sonra trafik polisini aradılar geldi ben dert yanarken sorun yok diyip alkolmetre cihazını sunmadan göstermeden üflemeye itiraz diye ceza yazıldı 2 yıl ehliyete el konuldu 3500 tl civari para cezası yazıldı ama ben ne cihazı gördüm nede üfle falan denildi ufletseler üflerdim ayrica hastaneye falan da gidilmedi neye göre bunu yaptılar ne yapmam gerekir varmi bi hakkim sonucu ne olur cevabınızı bekliyorum çok teşekkür ederim

Gökhan
Gökhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
17 gün önce

Camera kaydım yok ama bana haklarım yada boyle işlem yapıcam die bilgi verildi apartopar yazıldı gıdıldı alkolluyum dedım ama ufleme falan red etmedim

Gökhan
Gökhan
Yanıtla  Gokhan
17 gün önce

Hiçbir şekilde bilgi verilmedi üflemezsen bunu bunu yapıcaz die bir akıl verilmedi sorgusuz sualsiz işlem yapıldı

Bılol
Bılol
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb lar.. Gece 23.00 saatlerinde kar yağdığından dolayı aracımın tirafıye ve belediyenin kar kürüme araclarına engel olacağını düşünerek yol kenaRından alıp benzınlığımızın parkına aracımı cektım.ve yolun karşısındaki lokantaya gırdım. Ekmek ve durum yaptırıp.. Yata olarak eve gidecektim… Aracın benzınlıgımıze par ettiğimi gören polis memurları lakanta ıcerısinden benı dışarıya cağırdılar. Bende hayırdır şefim dedım .. Ehliyet ve ruhsat sormadan direk en lakanta kapısında üfleme ı istediler. Bende böyle birşey olmaz diye üflemedım. Polis memuruna benim arabamın sıkorta si yok dedim cünkü okul kapalı oldugundan öğrencı serfısı ve iş olmadığından.. parada yoktu yaptırmadım dedim. Uflersem sen işlem yapmak zorunda kalacaksın..ve ben mağdur… Devamını Oku »

Ahmet
Ahmet
24 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Abi ben kaza yaptım duran arabaya vurdum polis geldi ben orda alkolmetreyi üfledim ama heralde bana uyuşturucı testide yapacakdı ben olay yerinden kaçtım bana 48/9dan ceza yaZmış şimdi birde karakola ifadeye çagırıyolar beni karakolda hastaneye test için götürürkermi olayın üstünden 5 gün geçti ben bide itiraz etsem %kaç hakkım olur ben ceza kafıda felan imzada atmadım birde karakolda beni test için götürürlermi abi nolur allah rızası için bi cevap verirmisin

Cem çetinkaya
Cem çetinkaya
24 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ahmet bey ben 09.01 2021 tarihde 1 adet bira icerek yakalandım üfletmek istediler ve ben reddedim beni hastaneye götürdüler ve kan almadılar orda üflettiler 1.06 promil alkol çıktı diyip 3850 lira ceza 1650 lira ehliyete alkolden yazıldı neden benden kan alınmadı buna itiraz edebilirmiyim saygılar…

ali kaygi
ali kaygi
24 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba.geçenlerde bir ticari taxinin içindeki sivil polis evimin onunde beni durdurup ehliyet sorguladi bende sen trafikci deilsin ve burasida uygulama noktası deil dedim ve 6-7 adet ekip arabasını topladı başıma bende üflemedim ceza yazildi ne yapmam gerekir

Burak kilicaslan
Burak kilicaslan
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. Alkollü araç kullanmaktan 48/5 madde 44/1-B sürücü belgemi yanımda bulundurma aktan ve 48/9 maddeden alkolmetreye üflemekten ceza yedim. Toplam ehliyetimi alma sürem 2 yıl 6 ay mı olacak. Teşekkür ederim

burak kaynamazoglu
burak kaynamazoglu
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

abi 2 hafta önce alkolu yakalandık park halindeydik memurlarla tartıstık osinile alkolmetreyi uflemedim hastaneye felanda gitmedik tutanakta pıromil felan yazılı degil ama 3800 kusur ceza yazdılar itiraz edebilirmiyim

En son 26 gün önce tarafından burak kaynamazoglu düzenlendi
Mehmet Gök
Mehmet Gök
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey Uygulamada polis durdurdu alkolmetreye üflemedim hem red işleminden hem sokağa çıkma yadağından cezai işlem yaptılar birde bunu kameraya aldılar polisin beni kamareya çekmesi yasalmı

Özlem
Özlem
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ben de alkolmetreye üflemedim 48.9 cezai işlem uygulandı itiraz dilekçe örneği banada gönderebilir misiniz

Mustafa ali Ceylan
Mustafa ali Ceylan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
22 gün önce

Ahmet bey ben uflememekten iki yil ehliyetimi verdim dört ay kaldı ehliyetimi nasıl alirim

Özgür panço
Özgür panço
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Öncelikle kolay gelsin Ahmet bey ben işyerimden çıktım ve 2duble rakı içtim ve beni kavşağa 5 metre kala dur cektiler tabiki o an durmak zordu 10metre ileride durdum ve benim yanıma geldiler niye durmuyorsun diye benle kaba konuşmalar yapınca bende indim alkol testi yapmak istediler ve bende osinir haliyle üflemek istemedim beni hastaneye getirdiler ve orada kan testinde 1.30 promil alkol çıktı ehliyeti 2yıl kaptırdık ayrı ayrı 3ceza işlem uyguladılar benim bulunduğum yerde kameralar var ben bunlardan şikayet ci olunca önüne necezası varsa yazdılar ben hiç bir kağıda imza atmadım sadece benim ifademe imza attım ben itiraz hakım varmı kolay… Devamını Oku »

Ahmet
Ahmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey 01.11.2020 tarihinde benim başıma gelen olay çok entarasan 4 . 5 köpek saldırısına uğradım ve köpeklerin biri hırlıyordu bende kendimi korumak için tokat attım 3 kişi geldi sivil polisler miş sonradan rozetini gösterdi kimlik istedi verdim sonra ekip çağırdılar karakola gittik motorum vardı fakat park halinde idi sonra karakolda trafik polisi geldi alkolmetre yi üflememi istedi bende araç kullanmıyorum üflemem normal değil dedim üflemedim sonradan öğrendiğimde ehliyetime 2 yıl süreyle iptal edildi 39/2 ,48/9 , 44/1 B maddelerinden toplam 5032 lira ceza yazıldı 2021 e girdiğimiz için 503 TL faiz gelmiş ben bu cezaların yapılan işlemlerin haksız… Devamını Oku »

Nahit aksu
Nahit aksu
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Iyi aksamlar Ahmet bey.Haftasonu basima bir olay geldi.ehliyetim 2 yil sureyle el konulmustu ve haftasonu sag koltukta oturuyordum.Polis cevirdi ve sofor degistirdigimi soyledi,terslestik ehliyetsiz arac kullanmaktan ceza yazdi ve alkolmetreyi uflemedim diye.Benimde savunmam araci ben kullanmadigim halde neden ufleyeyim oldu,sonucta kabul etmiyordum.Bunun itirazi nasil olabilir donerseniz sevinirim

Rıza
Rıza
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sevgili Ahmet bey.
Ben Agustos/2019 yılında alkollü araç kullandım. Polis çevirme yaptığında alkometreye üflemedim ve ehliyetime 2 yıl el konuldu. Ehliyetimi 2 yıl dolduğunda gidip alabiliyor muyum yoksa psikoteknik ve ya adabı muaşeret gibi kursları tamamlamak zorunda mıyım?

Kazım
Kazım
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey ben kendi aracımla alkollü yola çıktım keşke cikmasaydim ama malesef hayatımızda keskelerin hiçbir anlamı yok gerçekten son pişmanlık hiç bir fayda etmiyor . Yolda seyir halindeyken bir kaza geçirdim sollama yaparken önümdeki araca arkadan çarptım ve çarpmanın etkisiyle taklalar attım ben ne olduğunu anlamaya çalışırken bende çok ciddi bir şok etkisi başladı zaten hatırlamıyorum olanı biteni sonrasında beni araçtan çıkartıp ambulansa bindirmisler o esnada trafik polisleri ve normal asayiş ekipleri tarafından alkol metreyi üflemeye zorlanmişim fakat ben hiçbir şey hatırlamıyorum o ana dair bu sebeple trafik polisi ehliyetimi 2 yıl 6 ay iptal cezası kesmiş daha önce… Devamını Oku »

Kazım
Kazım
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Tabikide yapılan işlem doğru fakat ben uflemedigimi bile hatırlamıyorum hastanede alkol metreyi uflerken hatrliyorum sadece aracım pert oldu kaza esnasında ve sonrasında neler yaşandı hiç birşey hatırlayamıyorum zaten alkolluyum kaçmadim etmedim aracım kazalı yolda duruyor alkollü olduğumda ortada zaten yoksa ben alkol metreyi neden uflemeyim ki . Takla atmış bir aracım var tamam kimseye derdimizi anlatamayiz çünkü ortada alkol var . Hiç degerlendirilmiyormu benim durumum yaralandım ismimi bile söyleyemiyorum ben peki ısrarla alkol metreyi ufletmek çok doğru birseymi tamam madem hemen hastaneye götürsünler muaneye soksunlar bir müdahale yapsınlar sonra üfle dediğinde ufleyelim yazacaksa tekrar yazsınlar kazanın sokunda olan bir sürücüye… Devamını Oku »

Umit
Umit
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

48/9 işlem yapıldı 3700 yazıldı emniyete gittik üflemede 135 promil çıktı 48/5 den 1700 yazıldı
48/9 dan 2 yıl 48/5 den 2 yıl alındı ehliyet
bu şartlarda itiraz ettim kabul görmedi avukat tutup 4 yılı iki yıla indirme şansım varmıdır

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu