Trafik Cezaları
Trend

48/9 Trafik Cezası Nedir? Alkolmetre Üflememe Cezası

48/9 trafik cezası alkolmetreye üflememek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkol testini reddetme cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 48/9 nedir, 48/9 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 48’e-9 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 48e 9 nasıl ödenir? Ücretsiz 48/9 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca alkolmetre üflememe cezası itiraz dilekçesi ve alkolmetreye itiraz işlemleri nasıl yapılır örnek paylaşacağım. Özellikle bir konuda çok fazla soru geliyor hemen cevaplamak istiyorum

Alkolmetreye üflemeyi reddetme hakkım var mı? Evet var ama cezasını ödemek ve 2 yıl ehliyetinizden vazgeçmek koşuluyla bu hakkınızı kullanabileceğinizi unutmayın!

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 48/9 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

48e 9 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 48/9 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 48’e 9 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

48/9 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, yasaktır.

48/9 TRAFİK CEZA MADDESİ

48/9 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 48. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani alkol testini reddetmektir.

  • Alkolmetre: nefesteki ve kandaki alkol oranını tahmini olarak ölçen cihaza denilmektedir.

Bir örnek vermek istiyorum. Alkol çevirmesi var ve sizi durdurdular. Alkol testi yapılacağını söylediler ve üflemenizi istediler. Siz eğer bu testi kabul etmezseniz yani üflemezseniz cezai işlem yapılır.

Burada özellikle dikkatiniz çekmek istiyorum. Bu ceza testi kabul etmediğiniz için yazılır. Alkollü araç kullandığınız için değil. Kısacası siz alkolsüz olarak araç kullanıyor olsanız dahi ölçümü reddettiyseniz bu yaptırımlarla karşı karşıya kalacaksınız demektir.

Peki 48/9 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
48/95224.00 TL3918.00 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

48’e 9 2019 yılında 2869 lira iken yapılan 647 liralık zamla birlikte 48/9 2020 yılında 5224.00 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Haklısınız arkadaşlar alkollü araç kullanan kişiye 1825.00 lira ceza yazılırken. Sadece üflemeyi reddetmeye Üçbinbeşyüzonaltı Lira ceza yazılıyor. Erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 48’e 9 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 48e 9 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Sadece para cezasıyla bitmiyor. İki yıl ehliyetinize el konulur. Eğer alkollü olsanız ve üflemiş olsanız ehliyetinize 6 ay el konulacakken üflemediğiniz için 2 yıl gidiyor ehliyetiniz. Alkollü araç kullanma cezası hakkında detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

48/9 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 48’e 9 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 48e 9 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

48'e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir
48’e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 48’e 9 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 48’e 9 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 48e 9 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

48’e 9 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

48e 9 ceza maddesi ise 48/9 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 48’e 9 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

48'e-9 kusur oranı
48’e-9 kusur oranı yüzde kaç

48e 9 kusur oranı 48’e 9 sadece bir ihlal maddesidir. 48e 9 yüzde olarak “kusur sayılmaz”.

48/9 İtiraz Dilekçesi Örneği

48/9 itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım ama alkolmetreye üflememe cezası iptali düşündüğünüz kadar basit bir işlem değil.

Çünkü tamamiyle o an polisle aranızda geçen konuşma sonrasında bu maddeden işlem yapılıyor. Size lütfen üfler misiniz denildiğinde siz hayır üflemiyorum dediğiniz an cezayı yazar.

Hatta geçenlerde bir okurum beni aradı, alkollü olmadığı halde tartışma çıkmış ve “üflemiyorum kardeşim ne yaparsan yap” demiş. Görevli polis memuru da haklı olarak görevini yaparak cezayı yazmış.

Sonrasında bu arkadaş hastaneye gitmiş alkol testi yaptırmış ceza nasıl iptal olur yardımcı olur musunuz diyor.

  • Alkolsüz de olsanız üflemeyi reddediyorsanız bu ceza yazılır iptal olmaz.

Peki bu ceza hiç mi iptal olmaz. Elbette olur, tutanak sehven yanlış tanzim edilirse iptal olur. Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama polis sizi üflemezseniz sonucunun ne olduğunu uyarmadan, doğrudan bu cezayı yazıyorsa iptal.

Ancak görevlinin sizi uyarmadan, doğrudan bu işlemi yaptığını kanıtlamanız gereklidir.

48'e 9 trafik cezası itirazı
48e 9 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 48’e-9 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 48’e-9 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

48’e 9 Sıkça Sorulan Sorular

48/9 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

48e 9 trafik cezası sorgulama ve 48’e 9 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

48'e-9 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

48’e-9 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez. Ancak yanınızda aracı teslim alması için ehliyetli ve alkolsüz bir kişi yoksa aracınız otoparka çekilir.

48'e 9 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 48’e-9 maddesinden dolayı 2 (iki) yıl ehliyetinize el konulur. Bu durum yasal limitlerin üzerinden alkollü olduğunuz için değildir. Sadece görevlinin yapmak istediği kontrolü kabul etmediğiniz içindir.

48e 9 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 48’e-9 itirazınızı kabul etmez ise 5224.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 48-9 ceza yazılır mı?

48e 9 sürücülere yazılır. Araç sahibine aracında eksiklik yok ise işlem yapılmaz.

48'e-9 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

48/9 2020 yılında 5224.00 tl ödemediğiniz her ay 175,80 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 3.691,80 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 48’e-9 cezası 10548 tl yanlış okumadınız! Onbinbeşyüzkırksekiz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

48'e 9 itiraz dilekçesi indir

48’e-9 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 48’e-9 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


48e 9 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 116 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 116 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
422 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Adem Büken
Adem Büken
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Meb ahmet bey bende alkol metreyi üflemedim virüsten dolayı alkollü olduğumu kabul ediyorum ıtiraz etmek mümkünmüdür ilk defa oldu 6 aya düşme şansımız varmı

ibrahim
ibrahim
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

yeni trafik uygulamasına girdim alkolmetreye üflemedim ehliyetime 2 yıl el konuldu südge dersi almam gerekiyormu

Neredeyse 20:30 yorum okudum ben sadece teşekkür e
Neredeyse 20:30 yorum okudum ben sadece teşekkür e
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba
Neredeyse 20:30 yorum okudum ben sadece teşekkür etmek için yazıyorum insanları bu şekliyle yardımcı olduğunuz için Allah sizden razı olsun işiniz gücünüz rast gitsin

Menderes
Menderes
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey 54 promil ile ilk cezamı yedim 6 ay bitmesine az bir süre kala tekrar uygulamaya girdim alkolmetreyi üflemedim 30 ay sonunda Sudge kursuna tabi olacakmyim cevaplarsaniz sevinirim teşekkürker iyi günler dilerim

Menderes
Menderes
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Teşekkür ederim

ibrahim
ibrahim
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

48/9,44/1-B,47/1-C üflemedim diye 2 yıl ehliyetime el konuldu bu sürede südge uygulaması varmı

Yücel
Yücel
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Çalıştığımız işyerinde şoför gece alkol almış sabah işe gelirken alkollu yakalanmış bu sebeple işyeri kendi bize her sabah alkolmetre üfletiyor. İşyerinin alkolmetre üfletmeye hakkı varmı

Tarık Çakır
Tarık Çakır
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey merhaba,
jandarma kontrol noktasında memur ile yaşamış olduğumuz dialogdan dolayı üflemeyi reddettim.Bu sebep ile eyliyetime 2 yıl el konuldu ve ilgili ceza yazıldı.Sonrasında jandarma aracı ile hastaneye kan tahili için gittik ve kan tahilimi aldılar.Sonrasında biraz incelediğimde bu maddenin alkol ile ilgili olmadığını ayrı bir madde olduğunu öğrendim.Savcılık kanalı ile Adli tıp tarafından incelenmiş olan kan tahlilimde herhangi bir alkol ve uyuşturucu bulgusuna rasltlanmadı.Nasıl bir yol izlemeliyim ehliyetimi geri alabiliyormuyum?

Hakan kaya
Hakan kaya
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1-d ceza gelmiş nedir bilmiyorum ama itrax dilekçesinde yardmcı olurmusunuz

Tuncay
Tuncay
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler 2019 Temmuz da üflemeyi redden ehliyetime el konuldu bu temmuzda süresi doluyor üflemeyi redden olan cezayı ödedikten sonra ehliyetini alabilirsin dediler şimdi bağzı arkadaşlarım da vergi borcu başka trafik cezan arac vergi borcun vs vs hiç bi borcunun olmaması gerekiyor diyorlar üflemeyi redden yazılan cezamı ödesem ehliyetimi alabilirmiyim şimdiden teşekkür ediyorum

Kdr
Kdr
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, Alkolmetreyi red çıktısı ile ehliyetime 2 yıl el konuldu. Sonrasında karakola götürülerek alkolmetre üfletildi ve 1 in üzerinde promil çıktı. Ancak tarafıma bir tebliğ olmadı. Ek olarak 6 ay süre ile ehliyete el konuldu mu? E devlette 2 yıl yazıyor. Ek olarak sulh ceza itirazı ile 2 yıldan 6 aya düşerse yani 48/9 da 48/5 e düşerse mahkeme kararı ile + 6 ay gelebilir mi ?

kdr
kdr
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Süre üzerinden 3 ay geçmesine rağmen herhangi bir tebligat gelmedi. Ekstra 6 ay kesin gelir mi? Uygulama nasıl işliyor ?

kdr
kdr
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Tutanak sadece 48/9 olarak gözüküyor. Ancak karakolda üfledim ve alkollü çıktım. Ek bir 48/5 tutanağını sordun ama yok. Bu tutanak sonradan tutulup tebliğ edilebilir mi ? Olması gereken alkollü olunduğu için 48/5 te kesin yazılır mı ?

kdr
kdr
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Trafik denetleme şube müdürlüğüne sorduğumda herhangi bir ek ceza olmadığı söyleniyor. Karakolda üfleyip alkollü bulunduğuma dair bir 6 ay yok. İkisi ayrı suç değil mi diğeri unutulmuş mu ki gelmedi ? Bu konu da arkadaşların yazdığı gibi neye göre 2 yıl + 6 ay geliyor , neye göre sadece 2 yıl oluyor ? Bu konuda bilgilendirmelerinizi rica ederim.

poyraz
poyraz
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey merhaba yaklaşık 3 ay önce ehliyetime 48/9 maddesinden el konuldu ancak ben açık cezaevinden izinli olarak çıkmıştım bu süre içinde hükümlülerin araç kullanmasının yasak olduğunu duydum 2. bir kısıtlama ve el loyma işlemi kanuna veya yasaya aykırı olabilirmi ?

Fatih Aras
Fatih Aras
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey iyi günler.Ben uygulama sırasında alkol metreyi dezenfektan ve koronadan dolayı üflemeyi reddettim.Hastanede kan testi yapılmasını istedim fakat polisler beni götürmedi.Olayın üzerinden 1 saat geçmeden hastaneye gidip test yaptırdım ve sonuç negatif çıktı.Verilen ceza iptal olur mu?

Ömür
Ömür
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Benim ehliyetime hem üflemeye redden 2 sene hem alkolden 5 sene el konuldu benim südge almam gerekiyormu

Ersin
Ersin
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Slm annem hasta olduğu için köyden bozuyukteki evime geldim bir tane arkadaşla aracı o kullanıyordu arkadaşı eve bıraktım ve direksiyona geçtim kendi evime gitmek için evimin önüne vardım aracımı park ettim indim o sırada resmî ekip polis arabası yanaştı yanıma nereden geliyorsun dedi köyden geliyorum dedim annem rahatsızlanmış ona geldim dedim telefonla aradılar dedim hani bakayım kim aradı hangi saatte aradı diye telefonuma baktılar sonra kimlik istediler verdim alkol varmı dediler var dedim hemen trafik ekibini anos geçti trafik ekibi geldi üfle dediler ben üflemem dedim ben insan gibi size derdimi anlatıyorum ve araç üstünde değilim siz bana sordunuz bende… Devamını Oku »

kdr
kdr
Yanıtla  Ersin
5 ay önce

Ekstra 6 ay geldi mi ? Yoksa sadece 2 yıl mı ?

Cem
Cem
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneği gönderirmisiniz Ahmet bey

Baha
Baha
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi akşamlar cihaz red dedim ehliyetim 2 yıl bağlandı ama kan testi ne götürdüler kanda alkol de çıktı daha oncede 2 yıl bağlanmıştı ehliyetim simdi hem 5 yıl alkolden 2 yılda cihaz Red den başlanacağını söylediler ama e devlette 2 yıl gözüküyor savcı 5 yıl bağlar gibi birsey söylediler ama doğruluk payı nedir sadece 2 yilmi olacak işlem sonradan bise cikarmi teşekkür ler.

Eray
Eray
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba,
Geçtiğimiz Cuma günü motorsiklet ile kaza gecirdim. Olayin sarsintisindayken olay yerinde ve hastahanede alkolmetreyi üflemedim. Hastahanedeki islemlerimizin bitmesinin ardindan karakola gectigimizde üflemeyi kabul ettim ve trafik ekipleri geldi kamera karsisinda cihazi üfleyerek alkollü olduğum tespit edildi. Daha önceden alkollü olarak 6 ay ehliyetime el konulmuştu bu 2. Sefer olduğu icin 2 yil ehliyetime el konuldu. Buna ek olarak alkolmetreyi üflemedigim icin de 2 yil ceza kesilerek 2+2 toplam 4 yil ehliyetim iptal edildi. Özetle ayni olayda hem uflemedigim icin 2 yil hemde ufleyerek 2 yil ceza kesilmis oldu.

Bu olaydaki alkolmetreyi uflememe cezasinin iptalini sağlayabilir miyim ?

İbrahim Alan
İbrahim Alan
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey.gecen hafta uygulama noktasında polis tarafından durduruldum.iki polisten biri ehliyetimi istedi verdim.diger polis elinde alkolmetreyle yanıma yanaştı.cihaza üflememi söyledi.fakat polis memuru hiç bir hijyen kurallarına uymayarak çıplak eliyle cihazın aparatını değiştirerek üflememi söyledi bende buna itiraz ederek hastane raporu istediğimi söyledim.kanun değişmiş uflemediginiz zaman direkt iki yıl artı üç bin sekiz yüz küsur ceza yazdılar.bunu bana polis memurları beyan etmedi.bende kendim tek başına hastane raporu aldım fakat bı geçerliliği yok dediler.yani kısacası cihaza uflemediginiz takdirde direkt ceza yaptırımı oluyormuş bunu daha sonra öğrendim.buna itiraz edip ehliyetimi nasıl geri alabilirim ve cezayı nasıl iptal ettirebilirim bilgi verirmisiniz.saygilarimla

Adil
Adil
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Ahmet Bey 1 Hafta önce uygulama noktasında alkolmetreye üflemem söylendi 2 kere üfledim adam gibi üfle dediler tartışma çıktı tekrar üflemedim herhangi bi sağlık kuruluşuna da götürülmedim ve ehliyetime üflememekte diye 2 yıl el koydular itirazda bulundum ehliyetimi almam söz konusu mu

Mehmet
Mehmet
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ahmet bey gece uygulamasında alkolmetreyi üflemedim tc mi verdikten sonra o anki psikolojiyle aracı orda bırakıp yayan olarak kaçtım 2 yıl el koldular ancak üflemediğim zaman 2 yıl alınacağını bilmiyordum yoksa üflerdim 15 günü geçmedi itiraz durumunda 6 aya düşme ihtimali varmıdır? Teşekkürler.

En son 9 ay önce tarafından Mehmet düzenlendi
Gökhan Aksoy
Gökhan Aksoy
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
8 ay önce

Ben hem alkolmetreyi üflememekten hemde alkol metreyi üflemekten 2 yıl artı 6 ay ehliyeti kaptırdım ve 10 gün kaldı borcum derdim yok devlete ehliyetimi direk alabilirmiyim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu