Trafik Cezaları
Trend

48/9 Trafik Cezası Nedir? Alkolmetre Üflememe Cezası

48/9 trafik cezası alkolmetreye üflememek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkol testini reddetme cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 48/9 nedir, 48/9 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 48’e-9 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 48e 9 nasıl ödenir? Ücretsiz 48/9 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca alkolmetre üflememe cezası itiraz dilekçesi ve alkolmetreye itiraz işlemleri nasıl yapılır örnek paylaşacağım. Özellikle bir konuda çok fazla soru geliyor hemen cevaplamak istiyorum

Alkolmetreye üflemeyi reddetme hakkım var mı? Evet var ama cezasını ödemek ve 2 yıl ehliyetinizden vazgeçmek koşuluyla bu hakkınızı kullanabileceğinizi unutmayın!

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 48/9 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

48e 9 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 48/9 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 48’e 9 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

48/9 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, yasaktır.

48/9 TRAFİK CEZA MADDESİ

48/9 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 48. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani alkol testini reddetmektir.

  • Alkolmetre: nefesteki ve kandaki alkol oranını tahmini olarak ölçen cihaza denilmektedir.

Bir örnek vermek istiyorum. Alkol çevirmesi var ve sizi durdurdular. Alkol testi yapılacağını söylediler ve üflemenizi istediler. Siz eğer bu testi kabul etmezseniz yani üflemezseniz cezai işlem yapılır.

Burada özellikle dikkatiniz çekmek istiyorum. Bu ceza testi kabul etmediğiniz için yazılır. Alkollü araç kullandığınız için değil. Kısacası siz alkolsüz olarak araç kullanıyor olsanız dahi ölçümü reddettiyseniz bu yaptırımlarla karşı karşıya kalacaksınız demektir.

Peki 48/9 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
48/95224.00 TL3918.00 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

48’e 9 2019 yılında 2869 lira iken yapılan 647 liralık zamla birlikte 48/9 2020 yılında 5224.00 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Haklısınız arkadaşlar alkollü araç kullanan kişiye 1825.00 lira ceza yazılırken. Sadece üflemeyi reddetmeye Üçbinbeşyüzonaltı Lira ceza yazılıyor. Erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 48’e 9 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 48e 9 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Sadece para cezasıyla bitmiyor. İki yıl ehliyetinize el konulur. Eğer alkollü olsanız ve üflemiş olsanız ehliyetinize 6 ay el konulacakken üflemediğiniz için 2 yıl gidiyor ehliyetiniz. Alkollü araç kullanma cezası hakkında detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

48/9 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 48’e 9 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 48e 9 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

48'e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir
48’e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 48’e 9 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 48’e 9 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 48e 9 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

48’e 9 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

48e 9 ceza maddesi ise 48/9 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 48’e 9 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

48'e-9 kusur oranı
48’e-9 kusur oranı yüzde kaç

48e 9 kusur oranı 48’e 9 sadece bir ihlal maddesidir. 48e 9 yüzde olarak “kusur sayılmaz”.

48/9 İtiraz Dilekçesi Örneği

48/9 itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım ama alkolmetreye üflememe cezası iptali düşündüğünüz kadar basit bir işlem değil.

Çünkü tamamiyle o an polisle aranızda geçen konuşma sonrasında bu maddeden işlem yapılıyor. Size lütfen üfler misiniz denildiğinde siz hayır üflemiyorum dediğiniz an cezayı yazar.

Hatta geçenlerde bir okurum beni aradı, alkollü olmadığı halde tartışma çıkmış ve “üflemiyorum kardeşim ne yaparsan yap” demiş. Görevli polis memuru da haklı olarak görevini yaparak cezayı yazmış.

Sonrasında bu arkadaş hastaneye gitmiş alkol testi yaptırmış ceza nasıl iptal olur yardımcı olur musunuz diyor.

  • Alkolsüz de olsanız üflemeyi reddediyorsanız bu ceza yazılır iptal olmaz.

Peki bu ceza hiç mi iptal olmaz. Elbette olur, tutanak sehven yanlış tanzim edilirse iptal olur. Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama polis sizi üflemezseniz sonucunun ne olduğunu uyarmadan, doğrudan bu cezayı yazıyorsa iptal.

Ancak görevlinin sizi uyarmadan, doğrudan bu işlemi yaptığını kanıtlamanız gereklidir.

48'e 9 trafik cezası itirazı
48e 9 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 48’e-9 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 48’e-9 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

48’e 9 Sıkça Sorulan Sorular

48/9 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

48e 9 trafik cezası sorgulama ve 48’e 9 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

48'e-9 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

48’e-9 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez. Ancak yanınızda aracı teslim alması için ehliyetli ve alkolsüz bir kişi yoksa aracınız otoparka çekilir.

48'e 9 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 48’e-9 maddesinden dolayı 2 (iki) yıl ehliyetinize el konulur. Bu durum yasal limitlerin üzerinden alkollü olduğunuz için değildir. Sadece görevlinin yapmak istediği kontrolü kabul etmediğiniz içindir.

48e 9 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 48’e-9 itirazınızı kabul etmez ise 5224.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 48-9 ceza yazılır mı?

48e 9 sürücülere yazılır. Araç sahibine aracında eksiklik yok ise işlem yapılmaz.

48'e-9 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

48/9 2020 yılında 5224.00 tl ödemediğiniz her ay 175,80 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 3.691,80 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 48’e-9 cezası 10548 tl yanlış okumadınız! Onbinbeşyüzkırksekiz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

48'e 9 itiraz dilekçesi indir

48’e-9 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 48’e-9 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


48e 9 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 116 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 116 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
422 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Emre
Emre
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey
Seyir halinde trafik ekipleri dudurup araçtan indirdi aracı ben kullanmadığım halde alkolmetre ye üflememi istediler alkollü olduğum için ve şöför olduğum için üflememek istedim bunun üzerine 48/9 44/1 sen işlem yaptılar bunun için itiraz etsem ehliyetimi geri alabilirmiyim

Ahmet
Ahmet
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ben 2017 yılında alkolden 6 ay ehliyetimi verdim ve süre bitiminde teslim aldım 2019 yılında üflemeyi redden 2 yıl ehliyetime el konuldu süresi dolmak üzere sudgeye tabimiyim dönüş yapar iseniz sevinirim

Sinan
Sinan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ben alkollü araç kulandim korona virüs sebebiyle uflemedim hijyen yoktu tartıştık polis beni dinlemedi ve karakola gittik oradan 112 ambulans talep ettim ve kendi istegimle kan tahlili yaptırdım 200 promil çıktı ve aracımı almak için emniyet e gittim 48/9 ceza kesmiş iptali olurmu

Sinan
Sinan
Yanıtla  Sinan
3 ay önce

Ahmet bey alkolden kesti ceza.ben alkolü olduğumu kabul ettim zaten itiraz etmedim. Neden tekrar üflememe ve ehliyeti. Sözde vermedim diye ceza.kesilsin orda esnaf arkadaşlarım şahit hakaret edip vurdu bana 4 maddeden. kesme hakkı varmı bana zaten üflemmeme cezası sözlü.söyleseydi.2 yıl ehliyete elkonur. deseydi koronada olsam üflerdim çünkü ben sürekli araç kullanmak zorundayım iş sebebiyle ayriyaten karakolda şikayetciyim dedim tutanak tutmadilar bende kendi isteğimle 112 arayıp alkol testi ben yaptırdım.zaten doktora dedim alkollüyüm kameralar mevcut. Ve tekrar karakola geldim trafik polisi geldi tekrar tartıştık ve çekip gitti görürsün dedi . Benim mahkemede delil şahit. Yaka kamerası varsa cadde kamerası varsa nasıl… Devamını Oku »

Demir
Demir
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, olayın özeti: kullandığım arkadaşın arabası ile sehir merkezine yaklaşınca yer değiştirdik,biraz ilerleyince çevirme ve polis memuru araç sahibi arkadaşıma alkol kontrolü yaptı ve cezai işlem yaptılar. Bana da alkolsüz isem arabayı teslim almamı, alkollü isem alkolsüz birsini aramamı ve aracı teslim almasını söylediler. Ben de aracın kamyonet olduğunu 0.20 promili geçebilirim diyerek arkadaşımı aradım. Aracı alacak arkadaşı beklerken, diğer arkadaşımın promili yüksek olduğu için ekip aracı ile karakola götürdüler. Bu sırada polis arkadaş benim kimliğimi varsa ehliyetimi istedi, sebebini sorduğumda tutanak vs. için dedi; sonrasında benimde üflememi istedi. Ben de aracı kullanmadığımı , yan koltukta olduğumu söyledim,… Devamını Oku »

Ayşe
Ayşe
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, örnek dilekçeyi gönderir misiniz?

Özgür özkaya
Özgür özkaya
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Alkolmetreyi arac içindeyken ama arac park halindeyken üflemedim. Ceza iptal olurmu?

Özgür özkaya
Özgür özkaya
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

48/9 maddesine itiraz dilekçesi gonderebilirmisiniz, teşekkürler şimdiden

ARDA
ARDA
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba örnek dilekçeyi mail adresime gönderebilir misiniz?

ARDA
ARDA
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Ahmet bey merhaba mail adresimde dilekçe örneğini göremedim.Whatsapp yoluyla yollamanız mümkün mü ?

ruzgun
ruzgun
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba bu arada ornek dilekceyi mail olarak alabilir miyim tesekkurler simdiden

ruzgun
ruzgun
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba ben cevirmeyi gorumce oncesinde aracimi kenara cektim sivil polis geldi ehliyet ve ruhsat istedi verdim sonra kontrol noktasina gecin dedi bende giderken beni hicbir polis durdurmadi bende zaten arkadasimi hastaneye goturuyordum alkollu de degildim hastaneye gittim sonra cevirme noktasina dondum polisler gitmisti ertesi gun baktim 48/9 ceza yazmislar. bana hicbir memur alkolmetre uzatmadi hatta dedigim gibi cevirmede durdurmadilar bile nasip bir yol izlemeliyim duydugum kadariyla uniformali polislerde yaka kamerasi varmis benim kayitim olmayacagina gore davayi kazanmam gerekiyor diye dusunuyorum

lawyer
lawyer
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba, bir müvekkilim alkolmetreye üflemeyi reddetmiyor ancak polis ekiplerinden 5 dakika ağzını suyla çalkalamak için müsade istiyor. Çünkü daha önce böyle bir durumda ağız alkolü nedeniyle 1.17 promil alkollü çıkıyor ancak kan testinde kanında alkol oranı bulunmuyor biz sürece itiraz ettik ancak tekrar ehliyeti almamız aylar sürdü ve müvekkilim bu süreçte mağduriyet yaşadı yine aynı durumu yaşamamk adına bu 5 dakikalık süre talebinde bulunuyor ancak polis memurları müvekkilimi üflememe durumunda ne gibi yaptırımları olacağına dair bilgilendirmeden direk olarak imtina tutanağı tutup 2 yıl süre ile ehliyetini alıyorlar. Bu durumda nasıl bir itiraz dilekçesi yazabiliriz örneğini gönderebilir misiniz ayrıca… Devamını Oku »

Seher Nur
Seher Nur
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba örnek dilekçeyi mail adresime gönderebilir misiniz

Oktay
Oktay
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 48 5 itiraz dilekçesi örneğini ginderbikirmisiniz. Teşekkür ederim.

Eray
Eray
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, üflememe den dolayı 2 yıl ceza + 6 ay ceza aldım.Ancak bazı kişilere sadece sadece 2 yıl yazılıyormuş.Hangi durumlarda +6 ay daha ceza yazılıyor.Bu durum polisin insiyatifindemidir?En azından 6 ay için itiraz edebilir miyim?

Samet
Samet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Alkol metre üflemedim kan sonuçlarında 175 kanda alkol çıktı 2 yıl + 6 ay mı

Samet
Samet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Ahmet Bey peki benim ehliyetime üflemedim diye 2 yıl kan sonuçuna göre 6 ay el konulması gerekirken 2 yıl 9 ay el konulmuş 16.01.2020 günü ehliyetimi verdim 16.09.2022 dealacağım geri bu 3 ay neden alınıyor

İsmail metin Yeşilyurt
İsmail metin Yeşilyurt
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey ben ehliyeimi 2 yıl verdim. Kurs döneminde arabanın yanindan yürürken asayiş ekibi beni karakola koturdu ve sürmedim arabanin anahtarı cebimdediye trafik ekibini çağırıp ehliyetsizlikden ve alkometreye uflemedigim için 2 yıl uzattılar itiraz etme hakkım varmi yardımcı olursanız sevinirim

Tayfun
Tayfun
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ben ehliyetimi
6 ay alındı diye biliyodum itirazım sadece şöförlük yapıyorum almayın diye oldu sonrasında üfledim 4500 lira ceza ödedim 12 ay savcılık ceza verdi işimden oldum ehliyeti almaya gittiğimde 2 yıl sonra olduğunu öğrendim buna itiraz etmemin bir faydası olurmu hastaneye gitmeden ahnı saattte nasıl iki kere ehliyet alınıyor

Ömer Dinçer
Ömer Dinçer
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Gözlerime biber gazı sıkmışlardı üfle dediler bende gözlerimi açın üfleyim dedim sonra üflemedi diye ceza yazıp 2 sene daha ehliyetime el koydular toplamda 17 bin 300 küsür felan ceza yazmışlar nasıl bi itiraz dilekçesi vermem lazım

Nurcan güder
Nurcan güder
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 48/9 fan ceza alan herkes sudgeye katılmak zorunda mıdır

Ahmet
Ahmet
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler polisler uflemedim.diye. Ceza kestiler sonra karokolda üfledim alkol çıktı toplam 4 yıl almışlar buna itiraz hakkım varmi peki ilk uflemedim.diye sonra üfledim diye ceza yedim

Ergun
Ergun
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

15.05.2021 de ehliyetimi üflememekten 2 yıl verdim. Daha önce 2007 yılında bir sefer alkolden kaptırmıştım. Südgeye tabi olacakmıyım

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu