Trafik Cezaları
Trend

48/9 Trafik Cezası Nedir? Alkolmetre Üflememe Cezası

48/9 trafik cezası alkolmetreye üflememek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkol testini reddetme cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 48/9 nedir, 48/9 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 48’e-9 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 48e 9 nasıl ödenir? Ücretsiz 48/9 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca alkolmetre üflememe cezası itiraz dilekçesi ve alkolmetreye itiraz işlemleri nasıl yapılır örnek paylaşacağım. Özellikle bir konuda çok fazla soru geliyor hemen cevaplamak istiyorum

Alkolmetreye üflemeyi reddetme hakkım var mı? Evet var ama cezasını ödemek ve 2 yıl ehliyetinizden vazgeçmek koşuluyla bu hakkınızı kullanabileceğinizi unutmayın!

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 48/9 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

48e 9 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 48/9 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 48’e 9 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

48/9 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, yasaktır.

48/9 TRAFİK CEZA MADDESİ

48/9 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 48. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani alkol testini reddetmektir.

  • Alkolmetre: nefesteki ve kandaki alkol oranını tahmini olarak ölçen cihaza denilmektedir.

Bir örnek vermek istiyorum. Alkol çevirmesi var ve sizi durdurdular. Alkol testi yapılacağını söylediler ve üflemenizi istediler. Siz eğer bu testi kabul etmezseniz yani üflemezseniz cezai işlem yapılır.

Burada özellikle dikkatiniz çekmek istiyorum. Bu ceza testi kabul etmediğiniz için yazılır. Alkollü araç kullandığınız için değil. Kısacası siz alkolsüz olarak araç kullanıyor olsanız dahi ölçümü reddettiyseniz bu yaptırımlarla karşı karşıya kalacaksınız demektir.

Peki 48/9 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
48/95224.00 TL3918.00 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

48’e 9 2019 yılında 2869 lira iken yapılan 647 liralık zamla birlikte 48/9 2020 yılında 5224.00 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Haklısınız arkadaşlar alkollü araç kullanan kişiye 1825.00 lira ceza yazılırken. Sadece üflemeyi reddetmeye Üçbinbeşyüzonaltı Lira ceza yazılıyor. Erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 48’e 9 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 48e 9 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Sadece para cezasıyla bitmiyor. İki yıl ehliyetinize el konulur. Eğer alkollü olsanız ve üflemiş olsanız ehliyetinize 6 ay el konulacakken üflemediğiniz için 2 yıl gidiyor ehliyetiniz. Alkollü araç kullanma cezası hakkında detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

48/9 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 48’e 9 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 48e 9 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

48'e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir
48’e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 48’e 9 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 48’e 9 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 48e 9 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

48’e 9 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

48e 9 ceza maddesi ise 48/9 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 48’e 9 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

48'e-9 kusur oranı
48’e-9 kusur oranı yüzde kaç

48e 9 kusur oranı 48’e 9 sadece bir ihlal maddesidir. 48e 9 yüzde olarak “kusur sayılmaz”.

48/9 İtiraz Dilekçesi Örneği

48/9 itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım ama alkolmetreye üflememe cezası iptali düşündüğünüz kadar basit bir işlem değil.

Çünkü tamamiyle o an polisle aranızda geçen konuşma sonrasında bu maddeden işlem yapılıyor. Size lütfen üfler misiniz denildiğinde siz hayır üflemiyorum dediğiniz an cezayı yazar.

Hatta geçenlerde bir okurum beni aradı, alkollü olmadığı halde tartışma çıkmış ve “üflemiyorum kardeşim ne yaparsan yap” demiş. Görevli polis memuru da haklı olarak görevini yaparak cezayı yazmış.

Sonrasında bu arkadaş hastaneye gitmiş alkol testi yaptırmış ceza nasıl iptal olur yardımcı olur musunuz diyor.

  • Alkolsüz de olsanız üflemeyi reddediyorsanız bu ceza yazılır iptal olmaz.

Peki bu ceza hiç mi iptal olmaz. Elbette olur, tutanak sehven yanlış tanzim edilirse iptal olur. Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama polis sizi üflemezseniz sonucunun ne olduğunu uyarmadan, doğrudan bu cezayı yazıyorsa iptal.

Ancak görevlinin sizi uyarmadan, doğrudan bu işlemi yaptığını kanıtlamanız gereklidir.

48'e 9 trafik cezası itirazı
48e 9 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 48’e-9 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 48’e-9 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

48’e 9 Sıkça Sorulan Sorular

48/9 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

48e 9 trafik cezası sorgulama ve 48’e 9 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

48'e-9 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

48’e-9 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez. Ancak yanınızda aracı teslim alması için ehliyetli ve alkolsüz bir kişi yoksa aracınız otoparka çekilir.

48'e 9 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 48’e-9 maddesinden dolayı 2 (iki) yıl ehliyetinize el konulur. Bu durum yasal limitlerin üzerinden alkollü olduğunuz için değildir. Sadece görevlinin yapmak istediği kontrolü kabul etmediğiniz içindir.

48e 9 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 48’e-9 itirazınızı kabul etmez ise 5224.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 48-9 ceza yazılır mı?

48e 9 sürücülere yazılır. Araç sahibine aracında eksiklik yok ise işlem yapılmaz.

48'e-9 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

48/9 2020 yılında 5224.00 tl ödemediğiniz her ay 175,80 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 3.691,80 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 48’e-9 cezası 10548 tl yanlış okumadınız! Onbinbeşyüzkırksekiz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

48'e 9 itiraz dilekçesi indir

48’e-9 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 48’e-9 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


48e 9 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 117 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 117 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
424 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ufuk
Ufuk
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

48/9 itiraz dilekcesi örneği alabilirmiyim

Nebahat
Nebahat
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin iyi calişmalar ahmet bey 04.06 tarihinde trafik cevirmesinde durdum polis ufelememi söyledi bende karantinadan yeni çıktığımı covid 19 nedeniyle sosyal mesafe olmadığını söyledim rica ettimüflemesem olurmu dedim o da bana evraklarını getir dedi bende arada gittim geldigimde red yazmışlar bende imzaladımceza makbuzunu verdiler gittiler kana falanda goturmediler itiraz etmek istiyorum itiraz dilekçesi gonderebilirmisiniz

Nebahat
Nebahat
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Ahmet bey msj cvp verdiğiniz için teşekkür ederim. İtiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

Serdar
Serdar
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bundan 3 gün önce alkollü araç kullanmaktan ceza yedim alkollü olduğumu kabullendim alkol metreye yeterli ufliyemedigim için 48/9 dan 2 yıl ehliyetim alındı ve hastaneye götürülüp kantesti de yaptirmadilar bunla ilgili şikayette bulun sam cezayı düşürür lermi?

Serdar
Serdar
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Alkollü olduğum bariz bisekilde belliydi zaten ikisefer ufliyemedim ondan sonrada tartışma çıktı olay farklı boyutlara gidiyordu sonra onu aramizda hallettik olaydan sonra bi memur dedi arkadaşı hastaneye götürüp test yapindiye ama trafik memuru gerekyok zaten kabul ediyor dedi dediğim gibi ikisindede yeterli ufliyemedim

En son 1 yıl önce tarafından Serdar düzenlendi
Cevdet
Cevdet
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz sonunda cezanın artırılması diye bişey sozkonusumu.birde dilekçe örneği, teşekkürler…

Cevdet
Cevdet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

İki yılı daha fazla artırır mı hâkim bey demek istemiştim

Cevdet
Cevdet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Tekrar teşekkürler

Cevdet
Cevdet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Çok teşekkürler

Sinan ateş
Sinan ateş
1 yıl önce

Ahmet bey ayrica bana bir itiraz dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim birde ben kamu kurumunda özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum bildiğiniz üzere güvenlik belgesi ile çalışıyoruz 48/9 maddesinin ayrıca bir dava açılır mı üflemeyi red etmek polise mukavemet sayılır mı güvenlik belgem iptal edilir mi bu durum psikolojimi bozdu bilgi verirseniz çok mennun olurum teşekkürler

Sinan ates
Sinan ates
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Ahmet bey verdigjniz bilgiler icin tesekkur ederim cok saolun 5188 sayili ozel guvenlik kanununa eklenen bazı maddeler var 680 lik ile yayınlandı genel kolluk güçlerinin görevini yapmasını engellemek cebir tehdit gibi durumlarda belge iptal edilir diyor alkolmetreye uflememe kollugun görevini yapmasına engel teşkil eder mı saygılar

Sinan ateş
Sinan ateş
1 yıl önce

Ahmet bey ayrica bana bir itiraz dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim iyi günler dilerim

Sinan ateş
Sinan ateş
1 yıl önce

Meraba Ahmet bey ben 31 05 2020 tarihinde saat 23 sıralarında araç kullanirken polis tarafından cevrildim bana alkolmetre ile test yapılmak istendi bende 2 bira ictigimi üfleyip boşuna ceza yiyeceğimi ayrıca psikiyatri ilacı kullandığımı onun etkisiyle durumumun kötü olduğunu söyledim üflemeyi red ettim bana bişey demediler tamm seni eve bırakalım aracı otoparka çektiler yarın alirsin dediler ceza kağıdına imza etmedi yazmışlar halbuki ben ceza kağıdını dahi görmedim otopark tutanağı içine koyup verdiler sabah uyandığımda ceza tutanağını fark ettim kandaki alkol miktarını ölçmegi reddetmektem 3516 para cezası ve 2 yıl men vermişler bu bana olay anında hiç belirtilmedi itiraz etsem nasip… Devamını Oku »

Doğukan Dalgıç
Doğukan Dalgıç
1 yıl önce

Merhabalar 13.03.2020 tarihinde 48/9 maddesinden ceza yedim alkollüydüm fakat yeni akciğer ameliyatı olduğum için istenen sertlikte üfleyemedim alkol metreyi ameliyat raporlarım var akciğerimden parça alındı iptali için başvursam bir sonuç çıkar mı ? Ameliyat tarihi 07.02.2020

Boğaç
Boğaç
1 yıl önce

Ahmet Bey Merhaba Bayram sonrası eşim ile birlikde ev ziyaretine gittik, bir arkadasimiz daha vardi saat 11:50 civarında yol çevirmesinde durdurulsun ehliyet iştendi verdim bekler iken üfleme cihazı ile diğer polis yan camda belirdi ve üflememi istediğinde parmaklarının pipetin zerinde olduğunu gördüm ve covit 19 dan ötürü tekrar değiştirmesini rica ettim. Fakat diğer polis üflemeyi reddediyor fikrine kapılarak alkol metreye üflemeyi reddediyor diye 48/9maddesinden makbuzu yazdırdı. Oysa ben üflemeyi reddetmedim. Bu sebep ile bu evraka imza atmakta istemedim sonrası çekici cagirdilar oldukça da baskı yaptılar, araç çekmesin dusincesi ile imzalamak zorunda birakildim. Neden üflemeyi kabul etmeyeyim ki alkol yoktu ki… Devamını Oku »

Durmuş
Durmuş
1 yıl önce

48/9 itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz. Ayrıca ben üflememe cezası sonrasında kan vererek bunu bölge trafiğe teslim ettim. 2 yıl ehliyetime alkolden dolayı el konuldu. Ayrıca bi 2 yıl da üflemememden dolayı da ceza alıp 4 yıla çıkar mı ehliyete el koyma

Burak
Burak
1 yıl önce

07.17.2018 de Muğla Ortaca’da Cihaz Red’etmediğim halde cihaz red olarak 2 yıl el koyuldu ehliyetime. Şuan geri almama 2 ay kaldı. Olay da şu şekilde oldu, çevirmeye girdim alkollüydüm,alkollü olduğumuda söyledim, üfletmeseniz va diyerek epey üsteledim daha sonra hafif bir şekilde nefesimin sonuna kadqr üfledim dalga geçme dediker yine üfledim ama yetersiz nefes olarak üfledim tabi 2. Üflemeden sonra kamera açtılar ve üçüncüyü de aynı şekil üfledim ve polislere kameralarının açık olduğu esnada nefes darlığım var nefesim bu kadar çıkıyor, alkollü olduğumu söylüyorum zaten size ister hastaneye götürün ister 6 ay alın yani ehliyeti. Ama bir baktım ki cihaz red… Devamını Oku »

Burak
Burak
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Ahmet bey verdiğiniz cevap ve iyi dileğiniz için müteşekkirim,size bilmediğim bir kaç soru daha soracağım. 1.si 2009 senesinde 6 aylığına yine çok enteresan bir şekilde aracı ven kullanmadığım halde kuzenimin ketenperesiyle benim ehliyetime el konulmuştu. 5 yıl içinde tekrarlanmaması halinde ceza sıfırlanıyor sanırım(yeniden alkolle yakalanma durumunda yine 6 ay olarak işlem görülüyor) benim ilk sorum bu, ben ilk alkol yaptırımından 9 sene sonra CİHAZ RED olarak işlem görmüş bir bireyim. 2 ay sonra ehliyetimi geri aldığımda, olmaz da hani olurda alkollü tekrar uygulamaya girdim diyelim…bunun yaptırımı ne olacaktır bunu çok merak ediyorum. Bir diğer 2. Sorum ise borcu yoktur kağıdı… Devamını Oku »

Yakup
Yakup
1 yıl önce

Selam

Alkol denetlemesi yapan polislerle farklı ssbeplerden dolayı tartıştık, ateş edip yüzüme gaz sıkıp darp ettiler mahkemelik olduk, mahkemede suçumun olmadığına hakim bey karar verdi, ayrıca alkolmetreye üflemedim diye 48/9 cezası yazmışlar ben tutanak imzalamadım

Dava açsam sizce ehliyetimi geri alabilirmiyim, bilginiz ricadır

Necmi kara
Necmi kara
1 yıl önce

Merhaba 48/9 madesinden ceza aldım . Hijyen kurallarına uygun olmadığı için üflemek istemedim ayrıca psikatrinin roporlu vermiş olduğu antideprasan kullanıyorum uzun üfleme yaptığımda panik atağım tutuyor hastaneye götürün beni dedim yok dediler imzalamadım tutanağı sulh cezaya itiraz ettim red kararı verdi hiç okumadan savunmamı kanun yararına bozmaya gitsek bir sonuc alabilirmiyiz

ahmet
ahmet
1 yıl önce

48/9 trafik cezası itiraz dilekçesi istiyorum

emir aydın
emir aydın
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

48/9 örnek itiraz dilekçesi atarsanız çok memnun olurum

Ali simşek
Ali simşek
1 yıl önce

Merhabalar 1.kez 48/5 maddesi alkolden islem yapildi. Surem doldunda Surucu belgesini Teslim aldikdan 1 sene sonra tekrar uygulamada durduruldugumda 48/9 cihaz red olarak islem yapildi 2 sene el koyuldu. ehliyetin suresi doldugunda teslim almam icin herhangi kurs vb islem gereklimidir yoksa borcu yoktur kagidi ile gidip teslim alabilimirmiyim? Tesekkurler.

Mehmet
Mehmet
1 yıl önce

Merhaba ahmet bey jandarma trafik yolda giderken cevirdi alkometreye üflememi istedi sert bi şekilde bende üflemek istemedim direk red olarak girmiş sisteme ehliyetimi aldilar 2 sene para cezasini odedim faiz olmasin diye geri nasi alabilir e devletten dosya gelmedi bekliyorum elimede bi ceza kağıdı vermediler nasi itiraz edebilirim yardimci olabilirmisiniz

Osman şensal
Osman şensal
1 yıl önce

Merhaba iyi çalışmalar 48/9 trafik cezası itiraz dilekçesi örneği alabilirmiyim?

ahmet
ahmet
1 yıl önce

birde vatsap numarasınedir yollarmısınız

ahmet
ahmet
1 yıl önce

abi merhaba bu ceza sürücü belgesine yazıldığı için e devlette çıkıyo

ahmet
ahmet
1 yıl önce

48/9 trafik cezası itiraz dilekçesi

ahmet
ahmet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

merhaba ahmet bey dün gece asayiş polisi evimizin önünde araba içinde kimlik sordu ve alkollü olduğumu anlayıp trafik polisini çağırdı trafik polisi geldi alkolmetreyi üflememi istedi bende kendisinde maske olmadığından dolayı yaklasmaması gerektiğini kendimin koah hastası olduğumu bu nedenle alkol hastalık geçer diye alkol metreyi üflüyemiğcemi ama eğer isterse hastaneden rapor alabilicemi söğledim sonra kendisi polis aracının içinde ceza yazdı ve gitti şimdi e devlete baktığımda 34/A 48/9 44/1-b işlem yapmış 34 madde mıayne diye geçiyo arabamın muynesi var 44/1-b ise evrak olarak geçiyo arabanın ruhsatını polise verdim bu cezaları nasıl yazdı toplam 4092 tl coranavirüs nedeniyle polisin maske takması… Devamını Oku »

1 2 3 8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu