Trafik Cezaları
Trend

48/9 Trafik Cezası Nedir? Alkolmetre Üflememe Cezası

48/9 trafik cezası alkolmetreye üflememek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkol testini reddetme cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 48/9 nedir, 48/9 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 48’e-9 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 48e 9 nasıl ödenir? Ücretsiz 48/9 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca alkolmetre üflememe cezası itiraz dilekçesi ve alkolmetreye itiraz işlemleri nasıl yapılır örnek paylaşacağım. Özellikle bir konuda çok fazla soru geliyor hemen cevaplamak istiyorum

Alkolmetreye üflemeyi reddetme hakkım var mı? Evet var ama cezasını ödemek ve 2 yıl ehliyetinizden vazgeçmek koşuluyla bu hakkınızı kullanabileceğinizi unutmayın!

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 48/9 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

48e 9 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 48/9 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 48’e 9 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

48/9 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, yasaktır.

48/9 TRAFİK CEZA MADDESİ

48/9 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 48. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani alkol testini reddetmektir.

  • Alkolmetre: nefesteki ve kandaki alkol oranını tahmini olarak ölçen cihaza denilmektedir.

Bir örnek vermek istiyorum. Alkol çevirmesi var ve sizi durdurdular. Alkol testi yapılacağını söylediler ve üflemenizi istediler. Siz eğer bu testi kabul etmezseniz yani üflemezseniz cezai işlem yapılır.

Burada özellikle dikkatiniz çekmek istiyorum. Bu ceza testi kabul etmediğiniz için yazılır. Alkollü araç kullandığınız için değil. Kısacası siz alkolsüz olarak araç kullanıyor olsanız dahi ölçümü reddettiyseniz bu yaptırımlarla karşı karşıya kalacaksınız demektir.

Peki 48/9 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
48/93836.00 TL2877 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

48’e 9 2019 yılında 2869 lira iken yapılan 647 liralık zamla birlikte 48/9 2020 yılında 3836.00 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Haklısınız arkadaşlar alkollü araç kullanan kişiye 1340.00 lira ceza yazılırken. Sadece üflemeyi reddetmeye Üçbinbeşyüzonaltı Lira ceza yazılıyor. Erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 48’e 9 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 48e 9 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Sadece para cezasıyla bitmiyor. İki yıl ehliyetinize el konulur. Eğer alkollü olsanız ve üflemiş olsanız ehliyetinize 6 ay el konulacakken üflemediğiniz için 2 yıl gidiyor ehliyetiniz. Alkollü araç kullanma cezası hakkında detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

48/9 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 48’e 9 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 48e 9 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

48'E-9 BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
48’e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 48’e 9 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 48’e 9 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 48e 9 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

48’e 9 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

48e 9 ceza maddesi ise 48/9 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 48’e 9 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

48'E-9 KUSUR ORANI
48’E-9 KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

48e 9 kusur oranı 48’e 9 sadece bir ihlal maddesidir. 48e 9 yüzde olarak “kusur sayılmaz”.

48/9 İtiraz Dilekçesi Örneği

48/9 itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım ama alkolmetreye üflememe cezası iptali düşündüğünüz kadar basit bir işlem değil.

Çünkü tamamiyle o an polisle aranızda geçen konuşma sonrasında bu maddeden işlem yapılıyor. Size lütfen üfler misiniz denildiğinde siz hayır üflemiyorum dediğiniz an cezayı yazar.

Hatta geçenlerde bir okurum beni aradı, alkollü olmadığı halde tartışma çıkmış ve “üflemiyorum kardeşim ne yaparsan yap” demiş. Görevli polis memuru da haklı olarak görevini yaparak cezayı yazmış.

Sonrasında bu arkadaş hastaneye gitmiş alkol testi yaptırmış ceza nasıl iptal olur yardımcı olur musunuz diyor.

  • Alkolsüz de olsanız üflemeyi reddediyorsanız bu ceza yazılır iptal olmaz.

Peki bu ceza hiç mi iptal olmaz. Elbette olur, tutanak sehven yanlış tanzim edilirse iptal olur. Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama polis sizi üflemezseniz sonucunun ne olduğunu uyarmadan, doğrudan bu cezayı yazıyorsa iptal.

Ancak görevlinin sizi uyarmadan, doğrudan bu işlemi yaptığını kanıtlamanız gereklidir.

48'E 9 TRAFIK CEZASI ITIRAZI
48e 9 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 48’e-9 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 48’e-9 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

48’e 9 Sıkça Sorulan Sorular

48/9 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

48e 9 trafik cezası sorgulama ve 48’e 9 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

48'e-9 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

48’e-9 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez. Ancak yanınızda aracı teslim alması için ehliyetli ve alkolsüz bir kişi yoksa aracınız otoparka çekilir.

48'e 9 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 48’e-9 maddesinden dolayı 2 (iki) yıl ehliyetinize el konulur. Bu durum yasal limitlerin üzerinden alkollü olduğunuz için değildir. Sadece görevlinin yapmak istediği kontrolü kabul etmediğiniz içindir.

48e 9 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 48’e-9 itirazınızı kabul etmez ise 3836.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 48-9 ceza yazılır mı?

48e 9 sürücülere yazılır. Araç sahibine aracında eksiklik yok ise işlem yapılmaz.

48'e-9 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

48/9 2020 yılında 3836.00 tl ödemediğiniz her ay 175,80 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 3.691,80 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 48’e-9 cezası 10548 tl yanlış okumadınız! Onbinbeşyüzkırksekiz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

48'e 9 itiraz dilekçesi indir

48’e-9 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 48’e-9 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


48e 9 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 86 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 86 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
277 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hasan
Hasan
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

2gun önce alkol kontrolünde 53 promil alkol cikti 6 saat önce içtiğim 1 duble nin 6 saat sonra 53 promil çıkması imkansiz gibi çünkü kendimi gayet iyi hissediyordum.kan tahlili istedim siz gidin olun dediler..tam 1 saat 30 dakika sonra verdiğim numune. 0.23 promil cikti..acaba saatlik alkol azalimi 0.15 promilmidir.. öyleyse. 0.15 x1.5=22.5 eder 0.23de hastane sonucu 0.45 promil eder toplami.ehliyetimi geri alma ihtimalim varmidir sizce.. inanın gün boyu dezenfektan ve kolonya kullanıyorum bunlar bile artırmış olabilirim alkol oranimi..cevaplarsanız sevinirim..

Hasan
Hasan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Rica etsem örnek bir basvuru gonderebilirmisiniz…

Doğan
Doğan
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey merhaba..24.09.2020 tarihinde denizli ili merkezefendi ilçesinde aracımla polis uygulamasına denk geldim..yanıma gelen görevli polis alkolmetreyi üflemem gerektiğini belirtti..bende dişimde apse olduğunu,bunun için bugün eczaneden maximus gargara ve dişinol ilaç aldığımı ve 10 dakika önce bunları kullandığımı ve ayrıca durdurulan araçlardaki insanlara hiç dezenfektan uygulanmadığını,ateş ölçümü ve hes kodu yapılmadığını,ve alkolmetreyi üfleyenin arkasından beklemeden yeni alkolmetre ağızlığı takılarak yeni uygulama yapıldığı ve bunun bu pandemi sürecinde yanlış olduğu ve bu ortamda risk alamayacağımı ve üflemeye itiraz ettiğimi,en azından bu pandemi sürecinde ve riskli olunan dönemde kan tahlili istediğimi belirttim..ama görevli polis bana açıklama yapmadan ekip aracına gitti ve bana… Devamını Oku »

Doğan
Doğan
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bilgileriniz için teşekürler, mümkünse alkolmetreye üflememe itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

Hüseyin Taş
Hüseyin Taş
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Üstadım merhabalar, mümkünse alkolmetre üflememe itiraz dilekçesini gönderebilir misiniz

Ahmet
Ahmet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Ahmet bey aracımla ışıkta beklerken yunus polis sağa çek dedi ehliyetimi aldı alkol varmı dedi yok dedim sonra emniyetten alkolmetre istedi bende o sırada polisten izin alarak tuvalete gittim lavobo da başım döndü 30 dk falan dinlenip geriye döndüm aracımı çekmişler ehliyetimi iptal etmişler alkolmetreye üflememe cezası yazmışlar hemen karakola gittim alkol muhanesi yapılsın dedim cezayı yazdık bikere dediler itiraz etsem kararda değişiklik olurmu acaba

hüseyin
hüseyin
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

üstadım faydalı bilgiler için teşekkürler. dilekçeyi mail olarak gönderebilir misiniz acaba

Hakan
Hakan
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Çok yardımcı olunan bir yazı , dilekçe örneğini mail olarak atarmısınız?

Hakan
Hakan
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe istiyorum

ilker inan
ilker inan
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

yazınız için teşekkür ederim itiraz dilkeçesi örneği alabilirmiyim

Mustafa Nizamoğlu
Mustafa Nizamoğlu
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler
Jandarma bölgesinde seyrederken tehlikeli araç kullandığımı iddia ederek çevirdiler alkollü müsün diye sordular ben de hayır dedim polis çağırdılar alkolmetreyi üflememi söylediler ben de covid-19 sebebiyle üfleyemeyeceğimi beni hastaneye götürüp kan tahlili yapmalarını defalarca kez söylememe rağmen beni götürmemekte ısrar ettiler kendilerine sağlık meslek mensubu olduğumu söyledim hastaneye beni götürmediler ehliyetime 2 yıl el koydular trafik cezamı 15 gün içinde yatırdım ehliyetimi geri alabilmek için olayın olduğu ilçede sulh ceza mahkemesine dava açtım ehliyetimi geri alabilme şansım nedir tez vakitte cevabınızı bekliyorum
Saygılarla

En son 5 ay önce tarafından Mustafa Nizamoğlu düzenlendi
Mustafa Nizamoğlu
Mustafa Nizamoğlu
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Çok teşekkür ederim Allah sizi var etsin

Sefa
Sefa
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,

Yazınız çok aydınlatıcı öncelikle teşekkür ederim.

Aracım park halinde ve ben yanında iken bekçiler beni alkol alırken gördü bunun üzerine ehliyetimi talep ettiler. araç kullanmadığımı belirtince beni kelepçeleyerek 200 metre aşağıdaki polis çevirme noktasına taşıdılar. bulunduğun noktadan çevirme noktasını görmem mümkün değildi ve beni oraya zorla götürdüler. arkadan bekçi aracımı çevirme noktasına getirdi. alkol kontrolü istendiğinde araç kullanmadığımı belirttim.bunun üzerine 48/9 dan çevirme yapan polis memurları işlem yaptı. görüntü ve ses kaydım yok kelepçeli olduğum için çekemedim. Ancak yanımda bulunan kişi şahidim. itirazdan sonuç alabilir miyim?

itiraz dilekçesi de iletirseniz sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

Sefa
Sefa
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Var Ahmet bey ama kayıtları nasıl alırım bilmiyorum.

Sefa
Sefa
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Ahmet bey, Görüntüleri dilekçe ile talep ettik. tam o noktayı gören mobese kamaraları mevcutmuş. 🙂 Sulh ceza hakimliğine de itiraz başvurusunda bulunacağım. sizce idari cezanın kaldırma talebimi kazanma oranım nedir? yorumunuz benim için önemli teşekkür ederim.

Şilan
Şilan
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler emeğinize sağlık öncelikle
Ben de 48/9 itiraz dilekçesi rica edebilir miyim

Erdem
Erdem
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

48/9 itiraz dilekçe örneği gönderir misiniz. Gelmedi?

ibrahim aygun
ibrahim aygun
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey merhabalar; Geçen hafta içerisinde aracım mahalle arasında çevrildi,neden çevrildiğini sordugumda ise maske takmadıgım için çevirdiklerini söylediler.Sonrasında polisler ehliyet ve ruhsatımı istedi,bende ehliyetimin yanımda olmadıgını belirterek kimliği verdim kendileri.Sonrasında araçtan inmemi istediler ve konuşmaya başladık ve ortam biraz gerginleşince mahalleden insanlar araya girdi ve arabama binip evimin garajına girdim.Ertesi gün kimliği karakoldan gidip aldım ve bir problem yasamadım. Olayın ardından 20 gun sonra e devletten ceza borclarıma bakarken .ehlıyete uflememek ehliyetı yanında bulundurmamak ve gorevlılerın ıkazına uymamaktan ceza kesılmıs fakat bu ceza bana teblıg edılmedı ,karakola gıdıp sorguladıgımda gıyaben oldugunu belırttıler Trafık ceza karar tutanagını aldıgımda gorevlı memurun ımzası… Devamını Oku »

ibrahim aygun
ibrahim aygun
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

ayrıca trafık ceza tutanagı elektronık ortamda duzenlenmıs
48/9 maddesı elektronık ortamda duzenlenebılır mı

Erdem
Erdem
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

48/9 dilekçe örneği olarak yollayabilir misiniz?

Alperen
Alperen
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba hocam ben alkolmetre üflemediğim için 2yıl ehliyetime el konuldu ve para cezasını 15 gün içinde yatırdım ve 2 yıl cezamı bitirdim fakat eski trafik cezalarımı yatırıp borcu yoktur evrakını bölge trafik veya ehliyetime el konulan ilçenin trafik müdürlüğüne mi başvurmam gerekiyor birde internette südge eğitimi almak gerekiyor yazıyor beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

Aaaa
Aaaa
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Güzel açıklama olmuş emeğinize sağlık👏🏼
Birde itiraz dilekçesi örneğini alabilir miyim🙏🏼

Azer
Azer
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 15 temmuzda izmir bölge trafik cevitmesine denk geldim alkolmetreyi uzatark üflemem gerektiğini ve aracın ticari oldugunu 20 promilden fazla olmaması gerektıgını soyledı bende olaydan yaklasık 1 bucuk saat once bir adet bira içmiştim ve riske atmak istemedim birazdan üfliyeyim diyerek 10-15dk gecırdım ama her seferınde uflıyecegımı beyan ettım polıs memuru uflemessem 2 yıl ehlıyetımın gıdecegını soyledı ve cezayı yazdı bende gıdıp alkol testı aldım bunun sonucunda dava acıcam nasıl bir sürec bizi bekliyor şimdiden teşekkürler

Azer
Azer
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 ay önce

Ahmet bey polis memuru ticari oldugunu 20 promil cıkması gerektiğini söyleyince panik oldum ben hiçbir zamanda üflemek istemiyorum demedim birazdan birazdan diyerek oyaladıgım aracımda ruhsatta hususı gecıyor. üflemek istediğimi kac kere soyledım ve videoya cektim karakola gidip alkolmetre kalibrasyonuna guvenmedıgım ıvın uflemedım dıyede ıfade verdim bu konuyu cimerede yazdım hiç bir yolu yokmudur yardımınızı bekliyorum galericiyim ve surekli aracı aktif kullanmam gerekiyor.

En son 7 ay önce tarafından Azer düzenlendi
Azer
Azer
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 ay önce

Numaranızı veya mail adresini alabilirmiyim

Azer
Azer
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 ay önce

Ahmet bey hastane alkol test sonucunu kendı maılımden polısle olan dıyelogumuda esımın maıl adresınden gonderdım

Hüseyin ünsal Nehir
Hüseyin ünsal Nehir
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Slm 48/9 a itiraz dilekçesi yollarmısınız.yaZınız çok mantıklı

Murat
Murat
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar dün evime giderken aracım evine yakın yerde ar sokakta arıza Yaptı çekici arkadaşımı aradım 1 saate geleceğini söyledi bende arabadan indim temelden 1 tane bira aldım oturdum kaldırımda içiyorum o ara polis geçti neden araba yolun ortasında dedi arıza yaptı çekici bekliyorum dedim bira içiyorsun dedi ama arabada içmiyorum çekici 2 saate gelecek zaman geçsin diye içiyorum dedim üfle dedi üflemedim direk 2 yıl ehliyetime el koydu 3516 TL ceza yazdı araç kullanmıyorum araç içinde değilim sizce yarın mahkemeye gidip itiraz etsem olumlu sonuç alırmıyım? Olumlu sonuç alma ihtimalim sizce nedir çünkü araç kullanmıyorum kaldırımda oturup çekici bekliyorum araç… Devamını Oku »

Samet
Samet
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba benim sorum biraz daha farklı Uflemedigim için 2 sene ehliyetim gitti ve ilk suçumdu bu almama da 2 ay kaldi bu südge egitimini gorecekmiyim göreceksem de pandemiden dolayı eğitimler iptalmis eğitimlerin açılmasını mi beklicem yoksa eğitim gormeyecekmiyim bilgilendirirseniz çok sevinirim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu