Trafik Cezaları
Trend

48/9 Trafik Cezası Nedir? Alkolmetre Üflememe Cezası

48/9 trafik cezası alkolmetreye üflememek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkol testini reddetme cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 48/9 nedir, 48/9 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 48’e-9 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 48e 9 nasıl ödenir? Ücretsiz 48/9 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca alkolmetre üflememe cezası itiraz dilekçesi ve alkolmetreye itiraz işlemleri nasıl yapılır örnek paylaşacağım. Özellikle bir konuda çok fazla soru geliyor hemen cevaplamak istiyorum

Alkolmetreye üflemeyi reddetme hakkım var mı? Evet var ama cezasını ödemek ve 2 yıl ehliyetinizden vazgeçmek koşuluyla bu hakkınızı kullanabileceğinizi unutmayın!

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 48/9 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

48e 9 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 48/9 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 48’e 9 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

48/9 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, yasaktır.

48/9 TRAFİK CEZA MADDESİ

48/9 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 48. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani alkol testini reddetmektir.

  • Alkolmetre: nefesteki ve kandaki alkol oranını tahmini olarak ölçen cihaza denilmektedir.

Bir örnek vermek istiyorum. Alkol çevirmesi var ve sizi durdurdular. Alkol testi yapılacağını söylediler ve üflemenizi istediler. Siz eğer bu testi kabul etmezseniz yani üflemezseniz cezai işlem yapılır.

Burada özellikle dikkatiniz çekmek istiyorum. Bu ceza testi kabul etmediğiniz için yazılır. Alkollü araç kullandığınız için değil. Kısacası siz alkolsüz olarak araç kullanıyor olsanız dahi ölçümü reddettiyseniz bu yaptırımlarla karşı karşıya kalacaksınız demektir.

Peki 48/9 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
48/93836.00 TL2877 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

48’e 9 2019 yılında 2869 lira iken yapılan 647 liralık zamla birlikte 48/9 2020 yılında 3836.00 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Haklısınız arkadaşlar alkollü araç kullanan kişiye 1340.00 lira ceza yazılırken. Sadece üflemeyi reddetmeye Üçbinbeşyüzonaltı Lira ceza yazılıyor. Erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 48’e 9 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 48e 9 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Sadece para cezasıyla bitmiyor. İki yıl ehliyetinize el konulur. Eğer alkollü olsanız ve üflemiş olsanız ehliyetinize 6 ay el konulacakken üflemediğiniz için 2 yıl gidiyor ehliyetiniz. Alkollü araç kullanma cezası hakkında detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

48/9 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 48’e 9 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 48e 9 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

48'E-9 BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
48’e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 48’e 9 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 48’e 9 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 48e 9 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

48’e 9 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

48e 9 ceza maddesi ise 48/9 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 48’e 9 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

48'E-9 KUSUR ORANI
48’E-9 KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

48e 9 kusur oranı 48’e 9 sadece bir ihlal maddesidir. 48e 9 yüzde olarak “kusur sayılmaz”.

48/9 İtiraz Dilekçesi Örneği

48/9 itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım ama alkolmetreye üflememe cezası iptali düşündüğünüz kadar basit bir işlem değil.

Çünkü tamamiyle o an polisle aranızda geçen konuşma sonrasında bu maddeden işlem yapılıyor. Size lütfen üfler misiniz denildiğinde siz hayır üflemiyorum dediğiniz an cezayı yazar.

Hatta geçenlerde bir okurum beni aradı, alkollü olmadığı halde tartışma çıkmış ve “üflemiyorum kardeşim ne yaparsan yap” demiş. Görevli polis memuru da haklı olarak görevini yaparak cezayı yazmış.

Sonrasında bu arkadaş hastaneye gitmiş alkol testi yaptırmış ceza nasıl iptal olur yardımcı olur musunuz diyor.

  • Alkolsüz de olsanız üflemeyi reddediyorsanız bu ceza yazılır iptal olmaz.

Peki bu ceza hiç mi iptal olmaz. Elbette olur, tutanak sehven yanlış tanzim edilirse iptal olur. Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama polis sizi üflemezseniz sonucunun ne olduğunu uyarmadan, doğrudan bu cezayı yazıyorsa iptal.

Ancak görevlinin sizi uyarmadan, doğrudan bu işlemi yaptığını kanıtlamanız gereklidir.

48'E 9 TRAFIK CEZASI ITIRAZI
48e 9 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 48’e-9 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 48’e-9 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

48’e 9 Sıkça Sorulan Sorular

48/9 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

48e 9 trafik cezası sorgulama ve 48’e 9 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

48'e-9 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

48’e-9 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez. Ancak yanınızda aracı teslim alması için ehliyetli ve alkolsüz bir kişi yoksa aracınız otoparka çekilir.

48'e 9 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 48’e-9 maddesinden dolayı 2 (iki) yıl ehliyetinize el konulur. Bu durum yasal limitlerin üzerinden alkollü olduğunuz için değildir. Sadece görevlinin yapmak istediği kontrolü kabul etmediğiniz içindir.

48e 9 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 48’e-9 itirazınızı kabul etmez ise 3836.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 48-9 ceza yazılır mı?

48e 9 sürücülere yazılır. Araç sahibine aracında eksiklik yok ise işlem yapılmaz.

48'e-9 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

48/9 2020 yılında 3836.00 tl ödemediğiniz her ay 175,80 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 3.691,80 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 48’e-9 cezası 10548 tl yanlış okumadınız! Onbinbeşyüzkırksekiz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

48'e 9 itiraz dilekçesi indir

48’e-9 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 48’e-9 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


48e 9 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
227 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ömer
Ömer
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey 6 ay alkolden ehliyetimi kaptırdım ehliyetimi geri aldım ama aradan 5 yıl geçmedi ve çevirmeye girdim alkolmetreyi üflemedim şu an 1yılı geçti cezayı ödedim sağlık müdürlüğüne veya psikoteknige gitmeme gerek var mı veya herhangibir şey yapmam gerekiyor mu 1 yıl önce basvuru diye birşey duydum şuan da sadece süremin dolmasını beklemeliyim teşekürler birde ismakinalari fortif belgesi alıp kulanabilirmiyim iyi çalışmalar.

Yusuf
Yusuf
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar kolay gelsin. Ben ehliyetimi 1 kere alkolden yakalattım. 6 ay sonra tekrar geri aldım. 2019 Mart ayında polislerle tartışma sonucunda sürücü olmadığım halde sürücü gösterdiler ve üflememi istediler. Alkolmetreyi üflemedim. Bundan dolayı 2 sene ehliyetime el koydular ve bana üflememekten işlem yapıldı. Cezalar ona göre yazıldı. Ben şimdi tüm trafik borcumu ödedim. 2021 Mart ayında sürem doluyor. Nasıl bir adım izlemeliyim ? Eğitim vs. Görecek miyim ? Yoksa borcu yoktur kağıdı ile direk ehliyetimi günüm dolduğunda alabilir miyim? Ehliyetim üflememekten alındığı için bir daha yakalandığımda üflesem alkol çıksa 5 sene mi alacaklar yoksa 2 sene mi ? Son olarak… Devamını Oku »

Yusuf
Yusuf
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

Teşekkür ederim. O zaman Psikolojik sınav vs. Girmem gerekmiyor dediğinize göre. Alkollü araç kullanmak bir yere dursun şoför koltuğuna dahi oturmam park halindeyken. Sadece şansızlıktan dolayı merak ettim. Çünkü 2. Sefer yakalandığım olay çok farklı ve uzun bir olaydı. Bunun için sormuştum. Yardımınız ve ilgiliniz için tekrardan teşekkürler. Son olarak bunun belli bir süresi var mı. Ömür boyu geçerli mi ? 60 yaşında bu tür olayla karşılaşsam 2 sene mi alırlar

En son 11 gün önce tarafından Yusuf düzenlendi
ümit
ümit
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey Merhaba! ben aynı gün aynı saatlerde 48/9 dan ve 48/5 den işlem yPıldı saat 1 de 48/9 dan saat 2 de 48/5 den işlem yapıldı ve 4 yıl el konuldu ehliyete 48/9 üflememekten işlem yapıldı aracı diiğer bir kişiye teslim ettik sonra emniyette alkölmetreye üfledim bu seferde 48/5 den işlem yapıldı itiraz ettim sonuç normal karşılandı nasıl bir yol izlemeliyim hem iki kere ceza ödedeim ve iki değil dört yıl ehliyetime el konuldu

Ekrem
Ekrem
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Sayın Ahmet bey trafik şube ye gittim size anlatmıştım olayı sadece cezan 48/9 dedi 2 sene men dedi cezayı yatır borcu yoktur kağıdı ile 2 sene sonra al dedi ehliyetini görevli memur TC me bakarak. Ben karakolda üflemedim hastanede alkol çıktı kazada oldu hafif aynasında dokunmuştum. Mahkemede falan bana fazladan 6 ay daha verilir i. Çok teşekkür ediyorum Sayın Ahmet bey

Emre Özkan
Emre Özkan
24 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar ben ilk defa alkol metreyi üflememe cezasından 2 yıllık ehliyetimi kaptırdım başka bir alkolle yakalanma 6 aylık ehliyetimin alınması gibi bir olayla karşılaşmadım ehliyetimi aldıktan sonra alkollü yakalanırsam toplam ne kadar süre ehliyetime el koyarlar birde sadece borcu yoktur kağıdıyla ehliyetimi almak mümkünmüdür psiko tekniğe filan gitmeme gerek var mıdır iyi çalışmalar iyi seneler 😀

abdullah
abdullah
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba ahmet bey. 48 /9 banada uyguladılar. sorunum ceza ile ilgili değil. ama ehliyetimi 2,5 yıl aldılar. normalde 6 ay alınması gerekirdi. beni uyarsalardı. üflerdim. zaten 1 saat sonra karakolda bunu öğrendikten sonra üfledim. 108 promil çıktı. ehliyetimi 6 ay sonra alabilmek için itiraz etmem gerekiyor. lütfen dilkeçe örneğini bana mail.olarak gönderebilirmiisiniz. iyi günler

abdullah
abdullah
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
15 gün önce

elime ulaşan bir mail yok ahmet bey.

Alisimsek
Alisimsek
27 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ahmet bey 1.kez 48/5 den alkolden islem yapildi sadece 2. Kez yakalandigimda 48/9 alkolmetreye redden islem yapildi. Ve teslim almama 3 -4 ay kaldi bundan sonra herhangi alkollu arac kullaniminda ehliyete kac sene veya ay ne gibi islem yapilir tesekkurler. Allahu teala tekrar nasip etmesinde alkollu arac kullanmayi ceremesini en ağır sartlarda cektik.sadece merak ediyorum.

tugay
tugay
27 gün önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey iy akşamlar ben 48/9 maddesi gereği ceza yedim bu ceza bana kesilen trafik cezasına görede ev adresimde uygulandı sebepsiz yere evimin önünde alkol kontrolu yapılmak istendiği gibi bu durumun sonucunuda uflemediğim taktirde sonucunun ne olacağı söylenmdei polisler gidince 155 i cepten aradım ehliyetimin neden alındığını sordum çağrı merkezi dur ihtarına uymadığımı bu sebepten işlem yapılacağını söyledi ancak tarafıma dur ihtarına uymadığım gerekçesi ile yazılan bir trafik para cezası yoktur yazılan cezaya imza atmadım ben zaten sulh ceza itirazımı reddetti ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz tesekurler

tugay
tugay
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
18 gün önce

İtiraz kararında bir üst mahkeme şehiri olan sulh ceza hakimliğine başvurdum karar o şekildeydi ve bir üst mahkeme itirazmı retdetti kamera kayıtlarının incelenmesini istedim ancak polisin tuttuğu tutanak delil mahiyetinde olup kamera kaydının incelenmesinin gerek olmadığı kararını verdi birde tutanağın aksini ıspatlayana kadar tutanağın geçerli olduğuna karar verdi şimdi ahmet bey kanunda ehliyete el konulan tutanağın bir nüsası ehliyeti geri alınan sürücüye verilir ibaresi var ben bunun bana bir nüshasını verilmediğini ıspat edersem usul ve yasaya aykırı olarak düzenlendiği gerekçesiyle karar lehimde sonuçlanırmı teşekürler

tugay
tugay
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
16 gün önce

size kendi itiraz dilekçem de dahil olmak üzere evrakları ilettim nerede bir eksiklik yaptım bilmiyorum

tugay
tugay
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
11 gün önce

Anlıyorum peki bu durumun lehimize sonuçlanması ceza iptali söz konusu olabilirmi birde benim ehliyetim clası-b daha önce hiç motorbisiklet ehliyeti almadım şu an başvursam almam mümkünmü içinde bulunduğum durumda birde çevirmeye girersem aracım bağlanırmı çekilirmi yoksa ceza yazıldıktan sonra gidebilirmiyim direk çok teşekürler

Ekrem
Ekrem
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ilk defa alkollü araç kullandım alete üflemedim ama alkollüydüm hastanede çıktı halt ettim. 48/9 uyguladı 3516 TL ceza iki yıl men etti c0ezam bumu yoksa nasıl oluyor yardımcı olursanız sevinirim

Ekrem
Ekrem
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
27 gün önce

48/5 cezada yok

Ekrem
Ekrem
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Selam aleyküm bir halt işledim 10 senedir şöförüm ilk defa alkollü araç kullandım ve bir araçın aynasına hafiften dokundum trafik geldi karakolluk olduk üflemedim beni çok uyardılar cahillik ettim. 48/9 uyguladılar. Ben bu iki sene içinde sadece zamanın dolmasını bekliycem piskotekniğe gidecekmiyim. Cezamı ödedikten sonra tabi 10 senede ilk trafik cezası aldım çok pişmanım yardımcı olursan sevinirim.

hamza
hamza
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

aracımın arıza yapması nedenı ıle durdum cekıcı cagırdım beklerken dısarı cıktım karsıdaki petrol istasyonuna giderken asayıs ekiplerı arkamdan bagırarak geldıler biraz tartısma oldu beni ters kelepceli bır sekılde bekletdiler sonra gelen bı memurun soylemesıyle kelepceleri cıkardılar sonra trafik polisleri geldi ehliyetim olmadından ceza yazdılar vede alkolmetreye uflememi istediler uflemek ıstemedıgımı soyledım aracı kullanmadıgımı soyledım mobese varmıs olayın oldugu yerde ceza kagıdında tek memur ımzası var birde imtına ettı yazıyor ne yapmalıyım ıtıraz etsem iptal olma sansım var mı

En son 29 gün önce tarafından hamza düzenlendi
ihsan
ihsan
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

48/9 dan ehliyetimi kaptırdım arac kullanırsam denetim de yakalanırsam uygulanacak ceza nedir birde denetimden tekrar kacarsam yakalanmassam uygulanacak ceza nedir ehliyeti alacagim tarihi etkiler mi

şafak
şafak
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet Bey,yukarıda bahsettiğiniz 48/9 dan ceza aldı yakınım. İtiraz hakkımızı kullanmak istiyoruz ve dilekçeyi nasıl yazacağımızı bilmiyoruz.
Yardımlarınız ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim

Volkan
Volkan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
26 gün önce

Merhabalar bu konuda çok mağduruz 48-9 dan cezaveriyorlar, pandemi var sadece alkolmetrenin başlığını değiştirip test yapıyorlar, sırf üflememekten dolayı 2 yıl ehliyet gidiyor Yargıtay kararı da yok net ne yapabiliriz?

Tolga Afşar
Tolga Afşar
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

jandarma trafik çevirmesine dahil oldum. Çevirme esnasında görevli kolluk kuvvetleri saatinde birhayli geç olmasından dolayı yorulmuş ve gerginlerdi. Görevli memur alkolmetreyi üflememi istedi bende üflemek istemediğimi beyan ettim oda keyfin bilir diyerek geçti.Araçtan aşağıya indirildik ve test için hastaneye gönderildim.Hekim nezaretinde alkolmetreye üflediğimde 120 promil alkol tespit edildi.Tekrar olay yerine döndüğümüzde görevli memur bana ehliyetimin 2 yıl alındığı bilgisini verdi bende ceza tutamağını kontrol etmeden imzaladım. Çevirmeye girmeden önce 2016 yılında ehliyetime el konulmuş ve geri almama 3 – 4 ay gibi bir zaman vardı. Görevli memurun yazmış olduğu ceza alkolmetreye üflememek 2 yıl 2 kez alkollü araç kullanmak iki… Devamını Oku »

Cavit
Cavit
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Kronik hasta annem hamile eşim olması ve corona virüs salgınından korktuğumdan dolayı hastalık bulaşabileceğini düşündüğüm için üflemeyi reddettim. Hastahane ölçümünde 0.25 promil çıktı. Alkollü araç kullanmaktan ceza almadım fakat üflemediğim için 2 yıl ehliyetim alındı. İtirazda bulundum fakat uzun zamandır sanuç çıkmadı. Hakimde vürüs olduğu için görevini yapamıyor. Sizin düşüncenizi merak ediyorum sonuç için teşekkürler.

onurcan demir
onurcan demir
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

selamlar Ahmet Bey çevirmede alkolmetreyi üflemeyi reddettim 2 yıl ehliyetime el konuldu herhangibir şekilde bu cezayı 2 yıldan kısa bir süreye dönme imkanı var mıdır
(hastaneye gidildiğinde alkol testim yapılarak alkollü olduğum tespit edildi alcağım ceza 2 yıl mı 2 yıl 6 ay mı olur?)

onurcan demir
onurcan demir
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

selamlar ahmet bey

En son 1 ay önce tarafından onurcan demir düzenlendi
melahat
melahat
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

pandemi nedeni ile alkolmetreye üflemedim. 48’e-9 itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz?

Gazii
Gazii
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben alkol metre yi uflemeyi red ettim iki yıl ehliyet e el koydular o sırada ekip ile tartışma çıktı şikayetçi olduk hastanede tekrar alkolmetre uflettiler alkol çıkınca yine iki yıl el konuldu ehliyetime toplam 4 yıl oldu.iki yıl uflemeyi red den iki yıl da alkollü araç kullanmaktan sizce doğru bı yasa veya kararmi cevaplarsaniz sevinirim.

Yüksel
Yüksel
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

48/9 üflemeyi red ile tutanak tutuldu 2 sene doldu yarın almaya gidicem vergi dairesinden ehliyetin yemiz kagidini alıyormuyuz daha önce öyleydi değişti mi acaba

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu