Trafik Cezaları
Trend

48/9 Trafik Cezası Nedir? Alkolmetre Üflememe Cezası

48/9 trafik cezası alkolmetreye üflememek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkol testini reddetme cezası olarak tanımlanmaktadır.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 48/9 nedir, 48/9 cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 48’e-9 trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 48e 9 nasıl ödenir? Ücretsiz 48/9 trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca alkolmetre üflememe cezası itiraz dilekçesi ve alkolmetreye itiraz işlemleri nasıl yapılır örnek paylaşacağım. Özellikle bir konuda çok fazla soru geliyor hemen cevaplamak istiyorum

Alkolmetreye üflemeyi reddetme hakkım var mı? Evet var ama cezasını ödemek ve 2 yıl ehliyetinizden vazgeçmek koşuluyla bu hakkınızı kullanabileceğinizi unutmayın!

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 48/9 trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

48e 9 itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 48/9 maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 48’e 9 dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

48/9 Nedir? Cezası Ne Kadar?

Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, yasaktır.

48/9 TRAFİK CEZA MADDESİ

48/9 nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 48. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani alkol testini reddetmektir.

  • Alkolmetre: nefesteki ve kandaki alkol oranını tahmini olarak ölçen cihaza denilmektedir.

Bir örnek vermek istiyorum. Alkol çevirmesi var ve sizi durdurdular. Alkol testi yapılacağını söylediler ve üflemenizi istediler. Siz eğer bu testi kabul etmezseniz yani üflemezseniz cezai işlem yapılır.

Burada özellikle dikkatiniz çekmek istiyorum. Bu ceza testi kabul etmediğiniz için yazılır. Alkollü araç kullandığınız için değil. Kısacası siz alkolsüz olarak araç kullanıyor olsanız dahi ölçümü reddettiyseniz bu yaptırımlarla karşı karşıya kalacaksınız demektir.

Peki 48/9 cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
48/93836.00 TL2877 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

48’e 9 2019 yılında 2869 lira iken yapılan 647 liralık zamla birlikte 48/9 2020 yılında 3836.00 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Haklısınız arkadaşlar alkollü araç kullanan kişiye 1340.00 lira ceza yazılırken. Sadece üflemeyi reddetmeye Üçbinbeşyüzonaltı Lira ceza yazılıyor. Erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 48’e 9 ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 48e 9 cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Sadece para cezasıyla bitmiyor. İki yıl ehliyetinize el konulur. Eğer alkollü olsanız ve üflemiş olsanız ehliyetinize 6 ay el konulacakken üflemediğiniz için 2 yıl gidiyor ehliyetiniz. Alkollü araç kullanma cezası hakkında detaylı bilgiye ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

48/9 İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 48’e 9 trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 48e 9 beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

48'E-9 BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
48’e-9 beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 48’e 9 maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 48’e 9 cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 48e 9 ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

48’e 9 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

48e 9 ceza maddesi ise 48/9 kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 48’e 9 maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

48'E-9 KUSUR ORANI
48’E-9 KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

48e 9 kusur oranı 48’e 9 sadece bir ihlal maddesidir. 48e 9 yüzde olarak “kusur sayılmaz”.

48/9 İtiraz Dilekçesi Örneği

48/9 itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım ama alkolmetreye üflememe cezası iptali düşündüğünüz kadar basit bir işlem değil.

Çünkü tamamiyle o an polisle aranızda geçen konuşma sonrasında bu maddeden işlem yapılıyor. Size lütfen üfler misiniz denildiğinde siz hayır üflemiyorum dediğiniz an cezayı yazar.

Hatta geçenlerde bir okurum beni aradı, alkollü olmadığı halde tartışma çıkmış ve “üflemiyorum kardeşim ne yaparsan yap” demiş. Görevli polis memuru da haklı olarak görevini yaparak cezayı yazmış.

Sonrasında bu arkadaş hastaneye gitmiş alkol testi yaptırmış ceza nasıl iptal olur yardımcı olur musunuz diyor.

  • Alkolsüz de olsanız üflemeyi reddediyorsanız bu ceza yazılır iptal olmaz.

Peki bu ceza hiç mi iptal olmaz. Elbette olur, tutanak sehven yanlış tanzim edilirse iptal olur. Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama polis sizi üflemezseniz sonucunun ne olduğunu uyarmadan, doğrudan bu cezayı yazıyorsa iptal.

Ancak görevlinin sizi uyarmadan, doğrudan bu işlemi yaptığını kanıtlamanız gereklidir.

48'E 9 TRAFIK CEZASI ITIRAZI
48e 9 trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 48’e-9 itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 48’e-9 ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

48’e 9 Sıkça Sorulan Sorular

48/9 ceza maddesi nasıl sorgulanır?

48e 9 trafik cezası sorgulama ve 48’e 9 tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

48'e-9 ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

48’e-9 ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez. Ancak yanınızda aracı teslim alması için ehliyetli ve alkolsüz bir kişi yoksa aracınız otoparka çekilir.

48'e 9 cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 48’e-9 maddesinden dolayı 2 (iki) yıl ehliyetinize el konulur. Bu durum yasal limitlerin üzerinden alkollü olduğunuz için değildir. Sadece görevlinin yapmak istediği kontrolü kabul etmediğiniz içindir.

48e 9 cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 48’e-9 itirazınızı kabul etmez ise 3836.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 48-9 ceza yazılır mı?

48e 9 sürücülere yazılır. Araç sahibine aracında eksiklik yok ise işlem yapılmaz.

48'e-9 Makbuzunu ödemezsem ne olur?

48/9 2020 yılında 3836.00 tl ödemediğiniz her ay 175,80 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 3.691,80 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 48’e-9 cezası 10548 tl yanlış okumadınız! Onbinbeşyüzkırksekiz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

48'e 9 itiraz dilekçesi indir

48’e-9 itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 48’e-9 itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


48e 9 trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
227 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ufuk
Ufuk
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

1 haziranda scooterla giderken kaldırıma carpıp düştüm hastaneye kaldırıldım özel hastanede alkol tahlili yapamadılar ve hastaneye trafik polisi cagırdılar ben hasta yatagında sargılıyken üflememi istediler bende kabul etmedim polisler videomu cekti ve bende saglık sorunum nedeniyle üflemek istemiyorum tahlil yapabilecek bir hastaneye sevkedebilirsiniz dedim sadece kimliğimle cihaza redden ve belge eksikliğinden hastanede ceza yazdılar. Ve ceza yazıyoruz bile demediler.elime yeni olayla ilgili suc unsuru oluşturmadığım için mahkeme kararı geçti bununla bana yazılan cezaya itiraz edebilir miyim.buarada cezayı 15. Gün ögrenip ödedim her türlü bu parayı alacaklarını bildiğim için ama itiraz edip ehliyetime 2 yıl el konmasına karşı olumlu bir sonuç… Devamını Oku »

ismail
ismail
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey selamlar, üflemeyi kabul etmeme cezam gelecek ay bitiyor. psitoteknik yok demişssiniz peki Sürücü Davranışlarını Geliştirmeeğitimine girecekmiyim?

Yunus
Yunus
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba.. daha önce iki kez ehliyet kaptırdım trafiği tehlikeye sokmak cezasıyla 3 ay hapis cezası verildi paraya çevrilmişti. Aradan beş sene geçti tekrar alkollü yakalandım üflemek istemedim başta sonra kabul ettim cezayı yazdık iptal olmaz dediler hastanede üfledim 142 promil çıktı yalnız yine trafiği tehlikeye sokmaktan üflememekten ve alkollü sürmeden işlem yaptılar ehliyet alma süresine 30 ay yazmışlar … mahkemeye sevk edilirmiyim yine hapis cezası verilirmi herhangi bir kaza yok

Murtaza
Murtaza
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Polis çevirmesine girmeden 500 metre geride durdum ve rahatsızlığından dolayı eşim ile yer değiştirdik yalnız olduğumuz yer viraj olduğundan dolayı çevirme gözükmüyordu sonra çevirmeye girdik arkadaki polis arkadaşlar yer değiştirme olduğunu söyledi dediler evet dedim rahatsız olduğundan dolayı dedim alkol metre üfletmek istediler bende kabul etmedim çünkü temaslı hasta idim ve karantina o saat bitmiş ti sonrasında ehliyeime el koyup ceza yazdılar 48-9 maddeden sonra hastaneye felan goturmediler ne yapmam gerekiyor çok teşekkürler

En son 1 ay önce tarafından Murtaza düzenlendi
Aytaç
Aytaç
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam selamin aleykum 2.kez alkollu yakalandim 2 ay once hizli mahkeme ye ciktim 4.5 ay hapislik kabul ettim ve denetimli serbestlikten yararlaniyorum AMA e de devletten kontrol ettigimde 4 ayri ceza uygulanmis alkollu arac kullanma uflememe makas atma ve ehliyeti uzerinde bulundurmama olarak surucuye ait iptal bilgisine girdigimdede 2 tane şık var birinci şıkta ehliyetin geri alinma tarihi 18.9.2020 bitis tarihi 18.9.2022 gorunuyo 2.şıkta ise ehliyetin geri alinma tarihi 18.9.2022 bitis tarihi 2024 yaziyo yanlislik yokmu burda

Cevdet
Cevdet
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,

Alkol metreye 7 8 defa üflemeye çalıştım fakat bir türlü ölçüm yapmadı. Trafik polisine beni hastaneye götürmesini, cihazı yeterli şekilde üfleyemediğimi belirtmeme rağmen hastaneye götürmedi ve alkol metreyi üflememekten ceza yazdı. Mahkemeye başvuru yapmam bir şey değiştirir mi?

sedat
sedat
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     
  • alköl metreye üflemedim diye ehliyetime el koydular süresi bitti cezamı ödersem her hangi bir teste tabi tutulacakmıyım direk ehliyetimi verecekler mi
Ahmet
Ahmet
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamlar Ahmet bey 2. Defa alkolden işlem yapılacağı için üflemedim. Cezai sonucları ne olur. Mahkemeye falan çıkmak söz konusu mu. Tesekurler

Ahmet
Ahmet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Hagb kararı verilmişti daha öncekinde

Ahmet
Ahmet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Adli bir sonucu olabilirmi yani. Teşekürler

Ahmet
Ahmet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Selamün aleyküm alkometreye uflemeeim yanlız beni hastaneye sevk edildim ordafa koranadan dolayı bı işlem yapılmadı bende mahkeme ye verdim bi sonuç olurmu olummu teşekkür ederim simdiden

Serkan tonbas
Serkan tonbas
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey eşim evde rahatsizlanmisti eve biraz 20 kmtre uzakta alkollü idim çevirmeye girdim 48/9 dan işlem yaptılar ve karakolo götürdüler hastaneye de devamında gittik eşimde hastanede idi hastane de cihaz arızalı olduğu için üfleme ve kan tahlili yapamadı tekrar karakolo getirdiler bende cihazı ufleyecegimi söyledim 1.65 çıktı ve 48/5 sende ceza işlemi yaptilar birinde 2 yıl birinde 6 ay yazıyor iki ceza da uygulanirmi hastane kayıtlarında eşimin rahatsizlandigida var ne yapa bilirim

Aty
Aty
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba.alkolmetreyi üflemeyi reddettim 2 yıl ehliyetime el konuldu tarih(11.03.2020).sormak istediğim şey ehliyetimi alıp çevirmeye girdiğimde üfleyip alkollü çıkarsam ne kadar süre alınır.2 sorum ise 5 yıl sonra sıfırlanıyomuş dosyalar ceza yediğimiz tarihmi baz alınıyo yoksa cezanın bitiş tarihimi.

Bülend Öz
Bülend Öz
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bende 48/9dan işlem yaptılar üflemedim bana söylemediler 2 yıl diye sadece ehliyet el konulur dediler hastane istryoruum dedim arabamıda men edildi trafik cagırıp arabamı otopark 200tl +70aldılar bide 3516 TL ceza kestiler itaraz edebilir iyim bide psikoterapi alıncakmı tşk

Murar
Murar
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey cevirmeye girmeden arkadasım 300 metre geride durdu memur Bey kosarak yanımıza geldi ve sofor ben olmadığım halde ıslemı bana yaptılar arkadasım sofor benim dedıgı halde

Engin
Engin
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba ,48/9 aldım dün akşam ehliyetime 2 yıl el konuldu arabam bağlandı ,pandemi sürecinden kaynaklı ve karşılaştığım tutumdan dolayı uflemeyi reddettim o kadar tepkiliydim ki ama daha sonra kendim gidip yetkili devlet hastanesinde kan tahlilimi yaptırdım alkol almadigim ortaya çıktı.bu yönde itirazimi nasıl olusturacagim ,kabul olur mu ? bana yardımcı olursanız sevinirim.benimlede dilekçe örneği paylaşırsanız sevinirim ii calismalar diliyorum 🙏

Savaş Gidenayak
Savaş Gidenayak
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey belediyeye ait ücretli otoparkın icinde aracim çalışmazken bekçi arkadaşlar geldi kimlik istedi ve gnt yaptı sonrasında ehliyetimi istediler vermedim trafik polisini çağırdılar arac çalışmıyordu bile ve arac içinde değildim polisler alkolmetreye üflememi istedi bende arac kullanmadığımı şehir halinde olmadığımı ve uflemeyecegimi belirtti 48.9 dan işlem yaptılar ve ehliyetimi aldilar yanimda arkadaşımda vardi ve şahit buna itiraz edebilirmiyim

Atakan
Atakan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 2017 de 0,58 ile 6 ay kaptırdım. 2018 de 384 promil ile kaza yaptım 10 ay hagb aldım ehliyetim 2 yıl gitti. 2020 haziranda ehliyeti almama 2 ay varken yeniden yakalandım. Üflemedim red aldılar 2 yıl gitti ancak kan tahlili verdim. İlçede makina olmadığı için il merkezine kan yollanmış 5 ay sonra ekim 15 de kan tahlili gelmiş savcılık seri muhakemeye çağırdı. Bugün seri muhakemeye gidip 4 ay karşılığı para cezası aldım. 1,58 promil cıkmıs. buraya kadar sıkıntı yok. Mahkeme kağıdında Karar kesinleştikten sonra bu dosyanın bir örneği soruşturmasında ve kovuşturmasında bulunan kolluk kuvvetlerine gönderileceği yazılı. Normalde 3. Yakalanmam… Devamını Oku »

Atakan
Atakan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

5320 kanunun 16. Maddesinde mahkeme kararı kesinleştikten sonra kolluk kuvvetlerine bir örneği yollanır kolluk gereğini yapar diyor. Benim kararımda da bu yazılı. Ancak 2 sayfa mahkeme kararı var. 1 kere bile promil vs geçmiyor. Sadece 4 ay dan 2400 tl paraya çevrildi yazıyor. Karar 1 haftada kesinleşiyor. Bakalım ne olacak? 7 yıl olursa zaten ülkeden göçme vaktim gelmiş demektir 🙂 başınıza geldi mi hiç böyle bir olay? 5 ay sonra kan tahlili mi gelirmiş ya..

Atakan
Atakan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Kan tahlili direk savcılığa gitmiş hastaneden. Polislerle konuşmuştum aylar önce o iş bizden cıktı demişlerdi. Bu pazartesi seri muhakemeyi kabul etmiştim. Ne zaman düşer sizin tahmininiz e devlete bu 5 yıl daha gitmesi. Hala 2022 olarak gözüküyor. Şöyle bir yazı okudum alıntı: (Sürücü belgelerinin herhangi bir nedenle geçici olarak geri alınmış olması hâlinde belirtilen süreler, geçici alma süresinin bitiminde başlar.” denilerek aslında alkollü kişinin üflemesi üçüncü veya dördüncü sefer değilse lehine olacaktır. Ancak önemle belirmek gerekirki kanunda yazan para cezaları her yıl belirli oranlarda artmaktadır) 3 veya 4. Üfleme ise üflememek sürücünün lehine olacak diyor. Başka bir hukuk bürosunun sitesinde… Devamını Oku »

Umut
Umut
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

48/9 itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiz bide dosyanın içine video kaydı nasıl koyabilirim

Şaban Şahin
Şaban Şahin
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Üflemedim iki yıl el koydular , ehliyeti alırken pisgo tekniğe gidiyormuyum ben

Umut
Umut
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 2. Defa alkolden işlem yiyeceğim için üflemeyi reddettim ama sonralara doğru üflemeyi kabul ettim üflettirmediler sonra tansiyon biraz yükseldi ama üflemek için çok direndim ne yapmam gerekiyor ne kadar süre ceza yedim cezaya itiraz etme şansım varmı

Umut
Umut
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Efendim sonrasında üflemek istediğimi beyan ederken abim video kaydı alıyor yinede kabul etmiyor lar bizi hastaneye gönderiyorlar oyalandık hastane bizi karakola gönderdi oylandık karakol tekrardan bizi hastaneye gönderdi oyalandık hastane ve karakol kamera kayıtlarında gözükür sizce kurtarma payım yüzde kaçtır

Yakup taştan
Yakup taştan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bu cezaların delillendirilmiş olması lazım

Eyüp ensar sever
Eyüp ensar sever
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey polis cevirmesinde 49/8 den işlem yaptılar cihaz red ama üflediğime dair. Kanıtlar elimde mevcut

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu