Trafik Cezaları
Trend

36/3-b Trafik Cezası Alkolden Ehliyeti Kaptırıp Araç Kullanmak

36/3-b trafik cezası ehliyetine el konulmuş kişilerin araç kullanması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkolden alınan ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3b nedir, 36/3-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3b nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak, yasaktır.

36/3-b TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca ehliyetsiz araç kullanmaktır.

Ancak ehliyeti olan kişilerin yetkili kurum ve kuruluşlarca geçici olarak el konulması durumunda 36/3-b maddesinden uygulanır. Hiç ehliyeti yoksa 36/3-a maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi için; ahmetmerkepci.com/36-3-a-trafik-cezasi-nedir/

Hemen bir örnek vereyim, alkol kontrolünden yasal limitin üzerinde promil tespit edilirse ehliyetinize geçici olarak el konulur. Bu durumda tekrar araç kullanırsanız bu maddeden cezai yaptırım uygulanır.

Ehliyetsiz araç kullanma hükümleriyle aynıdır. Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak diyebilirim. Genelde 36-3b 48/5 maddeleri birlikte uygulanır.

48/5 Alkol cezası hakkında yapılması gerekenler ile ilgili olarak size bir rehber hazırladım. ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ Mutlaka okumalısınız.

Peki 36 3b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3b 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-b 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-b12.977,00 TL9.732,75 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-b cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 36/3b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Özellikle bu madde ile ilgili bana en çok soru şu şekilde geliyor. “Alkolden ehliyetini kaptırıp tekrar yakalanırsam ehliyetin içeride kalma süresi uzar mı?”

Tekrar alkollü olarak yakalanmadığınız sürece ehliyetin içeride kalma süresi uzamaz ancak sürücü belgesiz araç kullanma cezasını ödemek zorundasız.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3b ceza maddesi ise 36/3-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3b kusur oranı
36-3b kusur oranı yüzde kaç

36/3b sadece bir ihlal maddesidir. 36 3b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur. Kazanın oluşumunun sebebi sayılmaz.

36/3-b İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerektiğini söylemeliyim. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

36/3a maddesi genelde alkolden dolayı ehliyetini kaptırmış kişilere uygulanıyor. Bu durumda da bir çok kişi ehliyetin süresi dolmasından dolayı “nasıl olsa sürem doldu” düşüncesiyle tekrar ehliyetini almadan araç kullanıyor.

Dostlarım, ne yazık ki bu konuda yanılıyorsunuz resmi olarak ehliyetsiz statüsündesiniz. Ancak bir kaç yıl önce EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir emir yazı yayınladı;

  • Ehliyetin geri alınma süresi dolmuş
  • Ceza borcu olmayan kişiler

İçin 44/1-b yani ehliyeti yanında bulundurmama cezası yazılması sağlanmıştır. İtiraz gerekçesi hatta iptal gerekçesi olmuştur. Ancak borcunuzu ödemediyseniz bu kural geçerli değildir.

36/3b trafik cezası itirazı
36 3b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3b Sıkça Sorulan Sorular

36/3-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3b trafik cezası sorgulama ve 36/3b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3b maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3b itirazınızı kabul etmez ise 12.977,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3b ceza yazılır mı?

36 3b kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Araç sizin adınıza ise tek bir ceza yazılıyor. Ancak araç başka birinin adına ise o kişiye de kullandırtma adı altında aynı miktarda cezai işlem uygulanıyor.

36-3b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-b 2020 yılında 12.977,00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3b cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

36/3b itiraz dilekçesi indir

36-3b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
666 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Şenol akman
Şenol akman
Yazıya Puanım :
     

İyi günler 36/3b ucrecsiz itiraz örneği gonderirmisiniz teşekkür ederim

Sedat ÖNER
Sedat ÖNER
Yazıya Puanım :
     

merhaba ahmet bey 36/3-b maddesinden arabayı ben kullanmadığım halde(eşim kullanıyordu) polisler bizi uzaktan yer değiştirdiğimizi gördüklerini iddaa ederek ceza yazdılar.Aslında ben kucağımdaki eşyaları bagaja koymak,hanım da montunu bagaja koymak için araçtan indik.Kesinlilikle bir yer değişimi olmadı.İtiraz dilekçe örneği gönderir misiniz?

uğur
uğur
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey, Cezayı yatırdıktan sonra itiraz ediyoruz demi.36-3b itiraz dilekçe örneği banada gönderir misiniz.

Kenan
Kenan
Yazıya Puanım :
     

Ehliyetimi alkolden kaptırdım
Ehliyetsiz araç kullanırken yakalandım
Alkol yok ehliyetsiz ceza yedim
Ama süre 1 yıl daha uzadı
Bu nasıl itiraz olur

Ferit
Ferit
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey. Benim ehliyet sürem doldu. En son 2 yıl kaptirdim .ama borcu ödemeden alamıyorum, bunu almamın bir yolu varmı acaba ?

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey36/3-b dilekçe örneğini gönderir misiniz? Şimdiden teşekkürler

Hüseyin
Hüseyin
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey abim aracımın evde anahtarını bulmuş alkolmetreye üflememekten ve ehliyetsizlikten ceza yedi banada 3071 lira yazmışlar itiraz etsem şansım olurmu

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Ben bi sefer alkolden ehliyetimi kapatırdım ikinci kez çevirmeye girdim ancak araç sürücusu ben olmadigim halde araçtan ruhsatımı almak için direksiyona geçtiğimde araç sürücü sizsiniz diyip ceza yazdılar alkol var bende anca ben aracı surmuyodum itiraz edince doktora gittim kontrole anca gittiğimde hicbir kan veya başka bi test yapmadi sizde ricam yeni çocuğum oldu onun rızkını bunlara vermek istemiyorum banada bi itiraz dilekçesi yollarmsiniz

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey alkolü araç kullanmaktan ehliyet el konuldu tekrar trafik uygulamasında ablama ait araç ile ceza yazıldı ehliyet siz olduğumdan ablamın bilgisi yoktu ablama yazılan cezaya itiraz hakkımız var mı varsa nasıl bir dilekçe yazmalıyım tşkler

Serhat
Serhat
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey. Ehliyetim alkolden 6 ay alındı. Ehliyetsiz yakalandım 2473 tl ve 36 3 B den ceza yazıldı. Arac kullanmaktan men yaziyor. Bunun aciklamasi nedir. Ben simdi bu cezayı da ödeyip 6 ay bitince direk ehliyetimi alacağım değil mi. Baska bir islem eğitim vs uygulanmayacak yani

İbrahim
İbrahim
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet Bey, kullandıranın (araç sahibinin) şirket olması ve sürücünün o şirketin sahibi olması halinde iki ceza yazılması yerinde midir?

Erkan
Erkan
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Mart 2020 de alkolmetreye üflememekten 2 yıl ehliyetime el konuldu. Tekrar ehliyetsiz araç kullanırken yakalanırsam süre uzar mı? Yoksa sadece trafik cezasını mı öderiz teşekkürler

muharrem
muharrem
Yazıya Puanım :
     

Üstadım 36/3-b dilekçe örneğini gönderir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Kadriye
Kadriye
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba kardeşim 36 3b maddesinden ceza yemiş. Araç bnm adıma kayıtlı ve aynı ceza bana da gelmiş. Bunun için nereye itiraz etmrm gerekir.aracı habersiz alıp gittiği için bende ceza yemişim. Dilekçe örneği ve nereye gitmrm konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Erol Oktay
Erol Oktay
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bûgûn 2sene alkôlden aldılar 28.5.2019 geri almam 31.5.2021 bugûn trafik cezası yedim maddesi 36/3-B ehliyet cezalı uzarmı

OKTAY DÖNMEZ
OKTAY DÖNMEZ
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 2. Kez alkolden ehliyetimi kaptirmistim. Mayis 2020 ayinda 2 yilim doldu. Pandemi nedeniyle sudge egitimini de alamadim. Ehliyeti kaptirdigimda Trafik cezami odemistim. Bugun polis cevirdi. 36 3b den islem yapti. Hem bana hem ruhsat sahibine toplam 4900 tl ceza islemi uygulandi. Durumu anlattim cezam bitti dedim kisitlama gozukmuyor e devlette dedim ama anlatamadim. Itiraz edilebilir mi.

Hüseyin
Hüseyin
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba kardeşim 36 3b maddesinden ceza yemiş. Araç bnm adıma kayıtlı ve aynı ceza bana da gelmiş. Buna itiraz edebilir miyim.

gökhan
gökhan
Yazıya Puanım :
     

36/3-B itiraz dilekçesi alabilir miyim

Caner
Caner
Yazıya Puanım :
     

Bende alkolden ehliyeti kaptırdığı da ehliyet üzerimde yoktu ve bende kaldı.süre doldu borcu ödememiştim.araç kullanmaya başladım ve ceza yedim hem ruhsat sahibine hemde ehliyetime yazıldı 4900 TL civarı bilmiyordum itiraz etsem birşey çıkarmı.teşekkür ederim.

Doğan
Doğan
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba, 36-3b itiraz dilekçesi örneğini rica edeceğim.Teşekkürler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu