Trafik Cezaları
Trend

36/3-b Trafik Cezası Nedir? Alkolden Ehliyeti Kaptırıp Araç Kullanmak

36/3-b trafik cezası ehliyetine el konulmuş kişilerin araç kullanması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkolden alınan ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3b nedir, 36/3-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3b nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak, yasaktır.

36/3-b TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca ehliyetsiz araç kullanmaktır.

Ancak ehliyeti olan kişilerin yetkili kurum ve kuruluşlarca geçici olarak el konulması durumunda 36/3-b maddesinden uygulanır. Hiç ehliyeti yoksa 36/3-a maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi için; ahmetmerkepci.com/36-3-a-trafik-cezasi-nedir/

Hemen bir örnek vereyim, alkol kontrolünden yasal limitin üzerinde promil tespit edilirse ehliyetinize geçici olarak el konulur. Bu durumda tekrar araç kullanırsanız bu maddeden cezai yaptırım uygulanır.

Ehliyetsiz araç kullanma hükümleriyle aynıdır. Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak diyebilirim. Genelde 36-3b 48/5 maddeleri birlikte uygulanır.

48/5 Alkol cezası hakkında yapılması gerekenler ile ilgili olarak size bir rehber hazırladım. ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ Mutlaka okumalısınız.

Peki 36 3b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3b 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-b 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-b2698.00 TL2023,50 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-b cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 36/3b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Özellikle bu madde ile ilgili bana en çok soru şu şekilde geliyor. “Alkolden ehliyetini kaptırıp tekrar yakalanırsam ehliyetin içeride kalma süresi uzar mı?”

Tekrar alkollü olarak yakalanmadığınız sürece ehliyetin içeride kalma süresi uzamaz ancak sürücü belgesiz araç kullanma cezasını ödemek zorundasız.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3B BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3b ceza maddesi ise 36/3-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3B KUSUR ORANI
36-3B KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

36/3b sadece bir ihlal maddesidir. 36 3b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur. Kazanın oluşumunun sebebi sayılmaz.

36/3-b İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerektiğini söylemeliyim. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

36/3a maddesi genelde alkolden dolayı ehliyetini kaptırmış kişilere uygulanıyor. Bu durumda da bir çok kişi ehliyetin süresi dolmasından dolayı “nasıl olsa sürem doldu” düşüncesiyle tekrar ehliyetini almadan araç kullanıyor.

Dostlarım, ne yazık ki bu konuda yanılıyorsunuz resmi olarak ehliyetsiz statüsündesiniz. Ancak bir kaç yıl önce EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir emir yazı yayınladı;

  • Ehliyetin geri alınma süresi dolmuş
  • Ceza borcu olmayan kişiler

İçin 44/1-b yani ehliyeti yanında bulundurmama cezası yazılması sağlanmıştır. İtiraz gerekçesi hatta iptal gerekçesi olmuştur. Ancak borcunuzu ödemediyseniz bu kural geçerli değildir.

36/3B TRAFIK CEZASI ITIRAZI
36 3b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3b Sıkça Sorulan Sorular

36/3-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3b trafik cezası sorgulama ve 36/3b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3b maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3b itirazınızı kabul etmez ise 2698.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3b ceza yazılır mı?

36 3b kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Araç sizin adınıza ise tek bir ceza yazılıyor. Ancak araç başka birinin adına ise o kişiye de kullandırtma adı altında aynı miktarda cezai işlem uygulanıyor.

36-3b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-b 2020 yılında 2698.00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3b cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

36/3b itiraz dilekçesi indir

36-3b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 82 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 82 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
290 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Tibet
Tibet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, daha önce alkolden dolayı ehliyetime el konuldu süresi doldu (e devlette de kısıt görünmüyordu) ancak borcunu bitirmediğim için (yapılandırmaya almıştım) çevirmede tarafıma 36/3B ile ceza uygulandı önceden kalan borcu tamemen ödeyip son yediğim cezayı ödemesem de ehliyetimi alabilir miyim ?

Emre
Emre
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

36-3b itiraz dilekçesi gönderir misiniz.
teşekkürler

Deniz
Deniz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ben 11.09.2020 23:00 saatlerinde alköl den işlem gördüm 105 promil ehliyetim alındı ve ayrıca karakola gidip ifade verdim aracını bir arkadaşım teslim aldı ben aracı karakola yakın bırakmasını istedim karakolda işlemim iki bucuk saat sürdü bitince çıkıp aracı alıp evime gitmek istedim tekrar aynı ekip yakalayıp işlem yaptı bir itiraz hakkım varmı yokmu ayrıca e devletten kontrol sağladığımda ehliyetime yapılan bir kısıtlama yoktur diyor bilgi verebilirmisiniz
Teşekkürler

Nerman
Nerman
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba alkolden ehliyetim alınmıştı süresi dolmuş ve borçlarını internetten ödemiştim ama fiziksel olarak trafiğe gidip almamıştım ehliyetimi çevirmede ceza yazdılar ehliyetsizlikten buna itiraz edebilirmiyim

Ahmet
Ahmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet merhaba ben ehliyetimi ikinci kez kaptırdım sürenin dolmasına bir sene ver bugün 36/3-b den ceza yedim yalnız alkol yoktu alkol metre ile ölçüm yapılmadı ehliyetimin günü uzarmi bilgi verirseniz sevinirim

Salih
Salih
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey Salih ben 1, 5 sene önce 70 promilli ehliyetimi 6 ay süreyle el konuldu süresi doldu borçtan dolayı alamadım,sonra tekrar yakalandım ceza yedim ödeyenedim ehliyeti haliyle alamadım şimdi yine ceza yedim itiraz hakkım varmı? Varsa itiraz için dilekçe gönderirmisiniz.

Yusuf
Yusuf
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba öncelikle böyle güzel platformda yardımcı olduğunuz için teşekkürler, ben Cumartesi aksamı 0,59 ile ehliyetimi verdim üç günü sonra ise çok kısa mesafede jandarma hareket halindeyken yanımdan geçerken sireni çaldı durdurdu, ehliyetimin olmadığını belirttim üfletmek istedıler; kalibre ayarı yapılıp yapılmadığını cihaz görmek istedıhımı belirttim o esnada cıplak el ile cihazı dokunduklarını gördüm pandemi sebebiyle annemin kronık rahatsızlığı olduğunu riske giremeyeceğimi ve alkol olmadığını hastanede daha hijyenik ortamda gönül rahatlığıyla test yaptırabileceğimi bildirdim gece geçen seninle mi uğraşcaz lan diye kaba şekilde cvp aldım kanıt için video cekıyordum engeli oldular yasak bundan da mı ceza keselim dedi jandarma bu aşamada itiraz… Devamını Oku »

Yalçın Ayaz
Yalçın Ayaz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ehliyeti 2 yıllığına aldırdım.
Bu süre zarfında birincisi yine alkollü olmak üzere iki defa ehliyetsiz yakalandım.
Alkollü olanın cezasını ödedim.
En son 10 gün önce alkolsüz yakalandım. İtiraz düşünüyorum ve dilekçe rica ediyorum.
Diğer soru , ehliyetim alınmışken tekrar alkollü yakalandığım için ehliyete alıkoyma süresi uzarmı.
Teşekkürler

Kenan
Kenan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

EHLİYETİMİ 2 yıl alkolden aldılar
Ben ise başkasının üzerinden fotoğrafımla
Sahte ehliyet düzenledim
Bunun trafik polisleri farketti
Farketildikten sonra ehliyetsizlikten ceza yedim
Kendi şahsi ehliyetimi de 1 yıl daha süre uzattılar bu nasıl itiraz olur

Yusuf
Yusuf
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar; 3 gün önce 0,59 dan 6 ay ehliyetimi verdim, bugün yine yakalandım cihazı üflemedim, 2 seneye çıktı cezam bunu itiraz etsem faydası olur mu acaba teşekkür ederim

Erdal
Erdal
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ben alkollü araç kullanmaktan 2010 yılında iki kez ceza yedim birinde 6 ay diğerinde 2 yıl ehliyetime el konuldu en son 2015 yılında tekrar 2 yıl verdim ancak 2015 yılında yediğim ceza da cihaz red yazıyor sormak istediğim soru piskoteknik eğitimi almadan cezalarımı ödeyerek ehliyetimi alabilirmiyim

İbrahim
İbrahim
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

6 ay önce ehliyetime alkollü araç kullanmaktan el konuldu. Cezayı ödedim. Araca hız sınırı aştığından radar cezası yazılmış. Haberim yoktu. 6 ay süre bitti ve ehliyetimi zaten vermediğim için almamıştım. Buna 36/3b den ceza kesildi. Önceki radar borcunu ödemediğim için. Bu yapılan işlem doğru mudur?

İbrahim
İbrahim
Yanıtla  İbrahim
2 ay önce

Radar cezası tarafıma tebliğ edilmemişti. Haberim yoktu yani. Bildirilmediği için itiraz bu yazılan cezaya itiraz edersem haklı olur muyum acaba? Teşekkür ederim.

Muhammet bayram
Muhammet bayram
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey Google dan okudum yazınızı çok bilgi veriyorsunuz 21/11/2020 tarihinde ehliyetsiz araç kullanmaktan idari para cezası aldım 2473 tl 15 gün içerisinde ödeme yaparsam alkolden 2 kez ehliyet verdim 100 prm üstünde yakalandım mahkemeye çıktım adli para cezası aldım benim merak ettiğim Ahmet bey bu ehliyetsiz idari para cezası aldığım için mahkemeye çıkar mıyım?

onur
onur
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

36/3-b ile ilgili olarak örnek dilekçe paylaşır mısınız? Fakat ekstra olarak olayımızda 0.51 ile ehliyet kaptırılmış olup itirazımız yapılmıştır. Bunun sonucu büyük ihtimal ehliyetimizin geri alınması durumu mevcuttur. Bu süreci beklerken tekrar ehliyetsiz olarak yakalanma durumu oldu.

Serkan
Serkan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Tekrar selam Ahmet bey alkollü araç kullanmaktan yediğim ceza 1 yıl sonunda alkolsüz olduğumu ispatladım ve silindi fakat 36/3-b cezam var itiraz için dilekçe giderebilirseniz sevinirim ceza iptaline hızlı ulaşmanın bir yolu varsa yonlendirmelerinizi bekliyorum Saygılar

Mehmet turan
Mehmet turan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Yardımların için şimdiden tşk ederim

Mehmet turan
Mehmet turan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Slm Ahmet bey bana yardımcı olurmusun dün gece alkollü araç kullanmaktan arabam bağlandı 36/3.b ve 48/5 birde 91 Naci maddeden adıma mahkeme acılırmı artı hapis cezası alırmıyım

Serhan Çepni
Serhan Çepni
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey dün akşam trafik polislerince durduruldum ehliyet ruhsat istediler verdim herhangi bir alkol veya olumsuz bir durumum yoktu.ehliyetimi 02.03.2013 tarihinde 6 ay el konuldu alkolden dolayı (57 promil😊) sonra 31.01.2019 tarihinde birdaha alkolden ehliyetime el konuldu bunada 6 aylik bir ceza uyguladılar süresini bitti ama ben ehliyetimi gidip karakoldan almadim(aslında 2019 tarihinde alınan ehliyetimi kaybetmiştim dışarıda bir yerde)e devletimde ehliyetinde herhangi bir kısıtlama yoktur diyor ama dünkü polis memurlar ehliyetim yokmuş gibi işlem uyguladılar 2.500tl araç sahibine 2.500tl kendi şahsıma(36/3-B cezasıymış)buna itiraz etmek istiyorum ne gibi bir sonuç alabilirim mümkünse cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim saygılar.

Serhan
Serhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Yok ödememiştim ahmet bey

Şenol akman
Şenol akman
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler 36/3b ucrecsiz itiraz örneği gonderirmisiniz teşekkür ederim

Kadir
Kadir
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Teşekürler insanları bilgilendiriniz icin

Sedat ÖNER
Sedat ÖNER
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba ahmet bey 36/3-b maddesinden arabayı ben kullanmadığım halde(eşim kullanıyordu) polisler bizi uzaktan yer değiştirdiğimizi gördüklerini iddaa ederek ceza yazdılar.Aslında ben kucağımdaki eşyaları bagaja koymak,hanım da montunu bagaja koymak için araçtan indik.Kesinlilikle bir yer değişimi olmadı.İtiraz dilekçe örneği gönderir misiniz?

sedat öner
sedat öner
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Ahmet Bey kolay gelsin ! Dilekçeyi açamadık bir daha gönderir misiniz lütfen? Tesekkürler ,iyi çalışmalar dilerim!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu