Trafik Cezaları
Trend

36/3-b Trafik Cezası Alkolden Ehliyeti Kaptırıp Araç Kullanmak

36/3-b trafik cezası ehliyetine el konulmuş kişilerin araç kullanması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkolden alınan ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3b nedir, 36/3-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3b nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak, yasaktır.

36/3-b TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca ehliyetsiz araç kullanmaktır.

Ancak ehliyeti olan kişilerin yetkili kurum ve kuruluşlarca geçici olarak el konulması durumunda 36/3-b maddesinden uygulanır. Hiç ehliyeti yoksa 36/3-a maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi için; ahmetmerkepci.com/36-3-a-trafik-cezasi-nedir/

Hemen bir örnek vereyim, alkol kontrolünden yasal limitin üzerinde promil tespit edilirse ehliyetinize geçici olarak el konulur. Bu durumda tekrar araç kullanırsanız bu maddeden cezai yaptırım uygulanır.

Ehliyetsiz araç kullanma hükümleriyle aynıdır. Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak diyebilirim. Genelde 36-3b 48/5 maddeleri birlikte uygulanır.

48/5 Alkol cezası hakkında yapılması gerekenler ile ilgili olarak size bir rehber hazırladım. ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ Mutlaka okumalısınız.

Peki 36 3b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3b 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-b 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-b12.977,00 TL9.732,75 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-b cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 36/3b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Özellikle bu madde ile ilgili bana en çok soru şu şekilde geliyor. “Alkolden ehliyetini kaptırıp tekrar yakalanırsam ehliyetin içeride kalma süresi uzar mı?”

Tekrar alkollü olarak yakalanmadığınız sürece ehliyetin içeride kalma süresi uzamaz ancak sürücü belgesiz araç kullanma cezasını ödemek zorundasız.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3b ceza maddesi ise 36/3-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3b kusur oranı
36-3b kusur oranı yüzde kaç

36/3b sadece bir ihlal maddesidir. 36 3b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur. Kazanın oluşumunun sebebi sayılmaz.

36/3-b İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerektiğini söylemeliyim. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

36/3a maddesi genelde alkolden dolayı ehliyetini kaptırmış kişilere uygulanıyor. Bu durumda da bir çok kişi ehliyetin süresi dolmasından dolayı “nasıl olsa sürem doldu” düşüncesiyle tekrar ehliyetini almadan araç kullanıyor.

Dostlarım, ne yazık ki bu konuda yanılıyorsunuz resmi olarak ehliyetsiz statüsündesiniz. Ancak bir kaç yıl önce EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir emir yazı yayınladı;

  • Ehliyetin geri alınma süresi dolmuş
  • Ceza borcu olmayan kişiler

İçin 44/1-b yani ehliyeti yanında bulundurmama cezası yazılması sağlanmıştır. İtiraz gerekçesi hatta iptal gerekçesi olmuştur. Ancak borcunuzu ödemediyseniz bu kural geçerli değildir.

36/3b trafik cezası itirazı
36 3b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3b Sıkça Sorulan Sorular

36/3-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3b trafik cezası sorgulama ve 36/3b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3b maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3b itirazınızı kabul etmez ise 12.977,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3b ceza yazılır mı?

36 3b kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Araç sizin adınıza ise tek bir ceza yazılıyor. Ancak araç başka birinin adına ise o kişiye de kullandırtma adı altında aynı miktarda cezai işlem uygulanıyor.

36-3b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-b 2020 yılında 12.977,00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3b cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

36/3b itiraz dilekçesi indir

36-3b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
666 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Özgün tüzün
Özgün tüzün

Rent a car da olan aracim yine rent a car sahibi tarafindan kullanilirken ehliyetsiz arac kullanmadan 36-3b den ceza yiyor bana da aynı ceza yaziliyor bundan kurtlulmak ivin nasil bir yok izleyebilirim.

Cihan
Cihan

6 ay ehliyetimi kaptırmıştım süresi dolali 2 hafta oldu ehliyetimi çıkartmaya giderken ehliyetsizlikten 2473 TL ceza yazıldı itiraz dilekçesi yazican yardımcı olur musunuz

Fatih
Fatih

Birde bu 36/3b cezası sadece sürücüye mi yoksa aracada yazılır mı

Fatih
Fatih

Merhaba ben 04.12.2019 tarihinde 100 puandan dolayı ehliyetimi iptal ettiler lakin o an ehliyet yanımda olmadığından ehliyeti teslim edemedim. 04.02.2020 tarihinde surem doldu kursa gidip eğitimde aldım ama iptal düşümünü yaptirmadim 20.04.2020 tarihinde Bursa otoyol gişelerinde yapılan uygulamada 36/3b den tekrar ceza yazıp 4 ay süre ile ehliyetime el koydular ve ertesi gün Bursa denetleme müdürlüğünden arayıp ehliyetimi beyan ettigim tuzla emniyet müdürlüğüne yolladiklarini ve kurs belgemle gidip alabilecegimi söylediler pazartesi almaya gittim henüz gelmediğini Perşembe günü tekrar gelmemi söylediler yazılan bu cezayı iptal ettirme şansım var mı yada nerelere müracaat etmeliyim hangi yolu izleyebilirim yardımcı olursanız sevinirim

Nihat Aktaş
Nihat Aktaş

Yanımda çalışan elemanıma ehliyetsiz motor kullanmadan dolayı trafik cezası hem aracı kullandirana, hemde kullanana yazıldı. Elamanın azerbaycanlı ve oturma izni olmadığından azerbaycana export edildi. Gönderildi yani. Onun cezasını bize bize, yani araç kullanana aktarmışlar. Böyle bir şey söz konusu olabilir mi ?
Madem aktarıldı. Bu aktarmakla tarafıma bilgi verilmiş olsaydı indirim hakkımı kullanarak ödeyebilirdim. Nasıl bir yol izlemem gerekir ?

Sefa
Sefa

Benim bundan 2 yıl önce infzim vardı alkoldenn ötürü 5 yıl 2.yine alkoĺlu yakalandım mahkemeye çıktım 1500 paraa cezası yedim suan üstüme kayıtlı bir araçla başkası alkolllii ve ehliyetsiz yakalaniyo ve bana mahkeme hagb kurallarına uymamaktan dava açılmış

Serkan
Serkan

Merhaba, uygulamaya girdim alkol almadığım halde alkollü çıktım, Aynı gece polis nezaretinde hastanede kan verdim birlikte adli tıpa teslim ettik, aynı gece ben gibi itiraz edip benzer yolu takip eden başka sürücüde olduğunu karakolda gördüm, sulh cezaya başvurduk fakat 5 ay geçti emniyet cevap vermiş olmasına rağmen dosya açık halen ve iki gün önce 3b den tekrar işlem gördüm. Araç kullanarak hayatını kazanıp 2 çocuk bakan ?? Aşığı bir bireyim, bu kadar uzun sürmesini anlamıyorum, kendimimi yakayım, öleyimmi sesim duyulması için ?

mehmet seyitoğlu
mehmet seyitoğlu

merhaba ben rent a car işletiyorum bir müşterim devamlı benden araç kiralıyordu. sistemde kayıtlı olduğu için aracı ehliyet sormadan verdim meğersem ceza yemiş önceden benim araçlada yakalanmış. Biz Kabis diye bi sisteme giriyoruz benim ne suçum var Kabis bildiri verseydi bu kişinin ehliyeti alınmış diye şimdi durduk yerde ben ceza yedim bu sistem ne işe yarar nasıl bi yol izlemem gerekiyor. ha bide şu an sadece 36/3b cezası gelmiş polislerin demesine göre alkolluymus onun cezası da ayrımı gelicek

Can Yıldız
Can Yıldız

merhaba.alkollü araç kullanmaktan ehliyetimi 6 aylığına kaptırdım.1002 lira para cezam var.yaklaşık bir ay önce sürem doldu ancak maddi durumlardan dolayı ehliyetimi geri alamıyorum.şu anda işsizim ve uzun bir süre daha alamayacağım.ehliyeti geri alamazsam iptal olma durumu var mıdır?en fazla ne kadar sürem var.yardımcı olursanız sevinirim.

İbrahim lezgi
İbrahim lezgi

Merhabalar
Ben 1 ay önce alkolden ehliyetimi kaptirdim 20 gün sonra ehliyetsiz araç kullanmaktan 2400 küsür bi ceza yedim ne gibi bir itiraz yapma hakkımız var

Ferhat
Ferhat

Hocam merhaba ben ehliyetimi alkolden kaptırdım.bu ilk seferdi.ve 6ayligina ehliyetim gitti.sorum şu eyer musaitseniz.Ben kırmızı ışıkta beklerken ticari taksi bana arkadan vurdu.onda 5milyarlik bende4milyarlik hasar var.biz kendi aranızda anlascaz diye polisi gönderdik.ama anlaşamadık.bana diyorlarki kendi arabanida bizim arabayida sen yaptiracaksin diyorlar.bende trafik polisiyle konuştum.onlarin masrafını karşılamak zorunda değilsin dedi.simdi bizde tutanak tutmaya karar verdik.simdi tutanak tutsam benim ehliyetim yok ama onlar arkadan bana çarptığı için onların sigorta benim hasarımı karşılarım ve benim cezam.ne olur.birde arabam baglanirmi

Emre Öcal
Emre Öcal

Merhabalar. Ehliyetimi alkollü yakalandigimdan 6 ay kaptirdim 5 ayın 3 de geri alacağım inşallah ama şöyle ki gün önce jandarma trafiğe yakalandım bana 36/3b den 2.473 lira ceza yazdılar işin kötü tarafı şu ki araç eşimin üstüne kayıtlı aynı ceza ona da gelicek dendi şimdi bir evin içindeyiz ona ceza gelmesi saçma değil mi dava hakkımız var mı bana olana raziyim ama eşime gelecek cezayi iptal etme gibi bir durumumuz var mı?

Recep eski
Recep eski

Merhaba 2.5 yıl önce alkolden 6 ay süreliğine ehliyetime el konulmuştu bu 6 ay boyunca hiç ceza yemedim ama maddi sıkıntımdan dolayı cezasını ödeyemedimnhaliyke ehliyetimi alamadim e devletten sorguladigimda ehliyetinizde hiç bir kısıtlama yoktur diyor ve ceza türü iptal yaziyor bunu anlatmama rağmen anlamayıp ehliyetim.uokmus gibi ceza kesiyorlar 3 kez ceza yedim her birisi 2 bin küsur normalde 1300 tl kadar bir borcum vardı ödeyemeyip ehliyetimi olamadığım şimdi 10 bine yaklaştı alkollü araçda kullanmıyorum bu cezalar ise giderken yafa işten dönerken yazılan ceza bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz 1300 tl yi ödeyemeyen ben şimdi 10 bine yakın cezayı nasıl ödeyebilirim… Devamını Oku »

Fahri yetik
Fahri yetik

Yüzüme yazılmayan bir ceza nasıl itiraz ederim

ilker göz
ilker göz

09/08/2014 tarihinde alkollü araç kullanmaktan ehliyetim 2 yıllığına geri alındı. 09/08.2016 tarihinde bu süre doldu fakat emniyetten belgemi teslim almadım. 17/03/2020 tarihinde bir kazaya karıştım ve 36/3-B den ceza yazdılar. bu cezaya itiraz etmek istiyorum. dilekçe örneği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Emre
Emre

Ehliyetime el konulduğu halde ehliyetsiz araç kullandım. ceza tutanağında 36-3b yazıyor. itiraz etsem ne gibi sonuçlar ortaya çıkabilir ve nasıl itiraz etmeliyim.

Yasin
Yasin

Mrb ahmet bey ben alkolden kaptirdim ve surem dolduktan sonra cevirmeye takilip sure bitmesine rağmen 4bin tl ceza yedim sanirim buna itiraz edilcek bi durumda yok ama bu ilk alkol cezasi ve son cezayi yatirmadan ehliyetimi alabilirmiyim ?

Tolga Tavelli
Tolga Tavelli

Merhaba Bende İtiraz Etmek istiyorum..

SELİM AKYÜZ
SELİM AKYÜZ

itiraz etmek istiyorum

SELİM AKYÜZ
SELİM AKYÜZ

TRAFİK CEZA İTİRAZI

1 2 3 14

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu