Trafik Cezaları
Trend

36/3-b Trafik Cezası Alkolden Ehliyeti Kaptırıp Araç Kullanmak

36/3-b trafik cezası ehliyetine el konulmuş kişilerin araç kullanması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkolden alınan ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3b nedir, 36/3-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3b nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak, yasaktır.

36/3-b TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca ehliyetsiz araç kullanmaktır.

Ancak ehliyeti olan kişilerin yetkili kurum ve kuruluşlarca geçici olarak el konulması durumunda 36/3-b maddesinden uygulanır. Hiç ehliyeti yoksa 36/3-a maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi için; ahmetmerkepci.com/36-3-a-trafik-cezasi-nedir/

Hemen bir örnek vereyim, alkol kontrolünden yasal limitin üzerinde promil tespit edilirse ehliyetinize geçici olarak el konulur. Bu durumda tekrar araç kullanırsanız bu maddeden cezai yaptırım uygulanır.

Ehliyetsiz araç kullanma hükümleriyle aynıdır. Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak diyebilirim. Genelde 36-3b 48/5 maddeleri birlikte uygulanır.

48/5 Alkol cezası hakkında yapılması gerekenler ile ilgili olarak size bir rehber hazırladım. ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ Mutlaka okumalısınız.

Peki 36 3b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3b 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-b 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-b12.977,00 TL9.732,75 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-b cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 36/3b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Özellikle bu madde ile ilgili bana en çok soru şu şekilde geliyor. “Alkolden ehliyetini kaptırıp tekrar yakalanırsam ehliyetin içeride kalma süresi uzar mı?”

Tekrar alkollü olarak yakalanmadığınız sürece ehliyetin içeride kalma süresi uzamaz ancak sürücü belgesiz araç kullanma cezasını ödemek zorundasız.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3b ceza maddesi ise 36/3-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3b kusur oranı
36-3b kusur oranı yüzde kaç

36/3b sadece bir ihlal maddesidir. 36 3b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur. Kazanın oluşumunun sebebi sayılmaz.

36/3-b İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerektiğini söylemeliyim. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

36/3a maddesi genelde alkolden dolayı ehliyetini kaptırmış kişilere uygulanıyor. Bu durumda da bir çok kişi ehliyetin süresi dolmasından dolayı “nasıl olsa sürem doldu” düşüncesiyle tekrar ehliyetini almadan araç kullanıyor.

Dostlarım, ne yazık ki bu konuda yanılıyorsunuz resmi olarak ehliyetsiz statüsündesiniz. Ancak bir kaç yıl önce EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir emir yazı yayınladı;

  • Ehliyetin geri alınma süresi dolmuş
  • Ceza borcu olmayan kişiler

İçin 44/1-b yani ehliyeti yanında bulundurmama cezası yazılması sağlanmıştır. İtiraz gerekçesi hatta iptal gerekçesi olmuştur. Ancak borcunuzu ödemediyseniz bu kural geçerli değildir.

36/3b trafik cezası itirazı
36 3b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3b Sıkça Sorulan Sorular

36/3-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3b trafik cezası sorgulama ve 36/3b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3b maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3b itirazınızı kabul etmez ise 12.977,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3b ceza yazılır mı?

36 3b kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Araç sizin adınıza ise tek bir ceza yazılıyor. Ancak araç başka birinin adına ise o kişiye de kullandırtma adı altında aynı miktarda cezai işlem uygulanıyor.

36-3b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-b 2020 yılında 12.977,00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3b cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

36/3b itiraz dilekçesi indir

36-3b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
666 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mehmet emin bayisin
Mehmet emin bayisin
Yazıya Puanım :
     

36 3 b cezama itiraz edicem fakat emsal karar bulamiyirum yardimci olurmusunuz

D.Gürkan AKYOL
D.Gürkan AKYOL
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 36-3b itiraz dilekçesi tarafıma gönderebilirmisiniz ?

Seyfettin Erkek
Seyfettin Erkek
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey,aracım 6 ay süreyle ehliyetine el konulan biri tarafından kullanılırken trafik ekiplerince alkollü ve ehliyetsiz araç kullanmaktan ötürü hem kendisine hem de araç sahibi olarak bana 36/3-b maddesine göre 2473.00TL ceza ile tutanak tutulmuştur.
Tutanağın Tutulduğu Tarih:29.03.2020,Tebligat Tarihi:18.06.2020,Tebligatta belirtilen cezayı 26.06.2020 de %25 indirimli olarak ödemesini yaptım.Söz konusu cezaya itiraz için bana uygun bir dilekçe örneğini ivedilikle göndermenizi istiyorum.Şimdiden teşekkür eder,çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

sinan
sinan
Yazıya Puanım :
     

merhaba Ahmet bey,6 ay sureyle ehliyetme el konuldu.bu sure icerisinde alkolsuz ve ehliyetsiz olarak trafik ekiplerince cevirilirsem sadece para cezasi mi var? birkac yerde ehliyetin tamamen iptal olacagi yaziyor.dogruluk payi var midir? tesekkur ederim.

Esin
Esin
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey,bana bugün trafik cezası tebliğ edildi.İcine baktığımda gözüme çarpan 2475 tl idi,şok oldum ? 28.mayıs 2020 tarihinde antyada 36/3 b den ceza yediğim,ehliyetsiz kişiye araç kullanmasına izin verdiğim yazıyor… Oysa ki bu tarihte ben Burdurdaydım ikanetim orası,ayrıca pandemi nedeniyle Burdur Valiliğinin bildirdiği Burdur’da giriş çıkış yasağı vardı.Arabamı kesinlikle kimseye vermedim,ve antyada değildim.Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz,nasıl bir yol izlemeliyim? Çok teşekkür ediyorum şimdiden…

UFUK
UFUK
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba arkadaşımın aracını kullandım hem dirift yapmaktan hem 36/3-b den ceza yedim. Alkol yok. Görüntü olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Görüntü yoksa cezayı iptal ettirmem daha kolay olur değil mi? Bir 36/3b ile ilgili örnek dilekçe gönderebilir misiniz?

Orhun
Orhun
Yazıya Puanım :
     

Ahmet abi benim ehliyeti kaptırdım alkolden bide bu 36/3b cezasına tabi tutuldum şimdi ben ehliyeti almak istesem bu cezayı ödemek zorunda mıyım yoksa ilk alkolden yediğim cezayı ödesem ehliyetimi geri alabilir miyim bir bilgi verebilir misiniz müsait zamanınızda bana bu cezayı şahsi olarak yazdılar ödeme zorunlulugun yok gibisinden bilgi verildi. Şimdiden teşekkürler

şenol köksal
şenol köksal
Yazıya Puanım :
     

merhaba 36/3b maddesinden ceza yedim sürücü davranışları eğitim belgesini kazandım ehliyetimi geri almaya hak kazandım fakat ehliyetimi maddi sıkıntıdan dolayı alamadım ehliyetim içerde olduğu halde araç kullandım 2473tl bana 2473 tl araç sahibine ceza kesildi buna uygun dilekçe sunabilirseniz mutlu olurum.

İREM
İREM
Yazıya Puanım :
     

MERHABA AHMET BEY 7/06/2020 İLK DEFA ALKOLLÜ ALDILAR ONA TAMAM YOLLDAYDIM 2. 17/06/2020 TALİM YOLDA ARSALARIN OLDUĞU YOLDA JANDARMA ÇEVİRDİ ONLARA İHZAT ETMEME RAĞMEN CEZA UYGULADILAR 1. HAKSIZDIM AMA BU 2. YOL OLMAYAN BİR YERDE BENİ CEVİRMELERİNE ÇOK KIZDIM ALET TUTUKLUK YAPTI 2. KAĞIDI KAĞIT BİTTİ DEDİLER VERMEDİ ŞAHİT VAR BU KONUDA BUNUN İÇİN NE YAPMAM GEREK BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

kadir cevik
kadir cevik
Yazıya Puanım :
     

ehliyetimi 2ci kez 9 ay 2018 de alkolden verdim.dolmasina 9 ay 2020 de alıyordum.bugun 15 haziran 2020de alkol çevirmesine girdim konuşurken polislerle yaya olarak kaçtım.ruhsatima ve kimlik bilgilerime 48/ 9 dan cezai işlem uygulanmıştır.durumum nedir nasil bir yol izlemeliyim bilgi lutfen( hic uflemedim ve imza atmadım hic biseye)

Gökhan Erdoğan
Gökhan Erdoğan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 01.01.2020 gününde eşimin üstüne olan aracımız korsan taksi gerekçesi ile bağlandı fakat eşim araçta olmamasına rağmen aynı günde aynı pilakalı aracı başkası kullanıp bağlatmadına rağmen eşime 36/3b maddesinden ceza yazılmış bununla ilgili ne yapabiliriz bilgi verir misiniz

Engin GÜLEZ
Engin GÜLEZ
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar… Ben 2017 yılında alkolden ehliyetimi 6 aylığına trafiğe verdim ama ceza sürem bittikten sonra ehliyetimi almadigim için tekrar ehliyetimi yanımda bulundurmadigim için ceza yedim hemde 2 gün üst üste. Ceza sürem bitmişti ama ehliyetimi trafik cezasını odeyemedigim için alamadım ve tekrar ceza yedim ne yapmalıyım? Saygılar

TARİK FAZLİOGLU
TARİK FAZLİOGLU
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Kardeşim ceza yemiş .Araç benim üzerime bendede ceza gözüküyor itiraz için ne yapmam lazım ehliyetsiz olduğunu bilmiyordum kesin ödeme yapmammi lazim

Kadir
Kadir

Diyelim ki yapilandirma yaptım ilk taksidini ödedim ozaman borcu yoktur yazısı veriyorlar mı hocam

Kadir
Kadir

Hocam birde e devlete girdiğim de ehliyet iptal türü: ceza iptal diyor ne anlaama geliyor bu birde bitiş tarihi 12.05.2020 yazıyor .

Kadir
Kadir

Yada genel müdürlük sayfasına bakım mi belki bu konuyla alakalı böyle bir emir yazi gelmismi belki ana sayfalarında duyurulur yada böyle bir duruyu var mı bilginiz var mi

Kadir
Kadir

Bu tarz işlemler için görüş emir yazıları gönderiyor dediniz ya hocam benim anlamadığım nokta neden bazı maddeler de borcu yoktur yazısı istiyor neden 118. Ci maddede istemiyor benim cezalar çok ödeyemem oyuzden buna netlik kazandırmak istiyorum hocam sonuç olarak borcu yazısı isteseler 118. Maddede belirtirlerdi bunu kafam çok karışık tanıdığım polis yok da öyle geçerken bı polise sordum birde sizin bı kaç sayfa daha var görüşü mu ordada paylaştım mesela ordakiler 118. Maddeden 100 ceza dolduysa borcu yoktur yazısı istenmez dediler şimdi sizde böyle diyince kafam karıştı hocam

Sinan yılmaz
Sinan yılmaz

Ehliyetimde herhangi bir kısıt görünmüyor fakat 363_b ceza yedim

Kadir
Kadir

Ahmet bey merhaba ben 100 ceza puanım dolduğu için 3 ay önce ehliyeti mi kaptırdım 2 ayligina. 2 aylık süre doldu ve kurstan evraklarim hazir. Bana 47-1 a ve 47-1c maddesinden ceza kesilmiş olup 118.ci madden ehliyetime 2 ayligina el koydular. Hocam sorum şu; ben trafik polisine de sordum ben maddelerden alındıysa ehliyetin borcu yoktur yazısı almana gerek yok kursu bitirdikten sonra ehliyetini gidip alabilirsin dedi bana doğru mu hocam alabilirmiyim ? Birde dediki 47-1b den yeseydin cezayı yada olkolden uyuşturucu dan ve 51-2b . 51-2c 61-1d bu maddeler den ceza yemiş olsaydın borcu yoktur yazısı olmadan ehliyetini alamicaktin dedi… Devamını Oku »

Özkan
Özkan

36/3b maddesinden ceza yazıldı iptali için ne yapmam gerek

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu