Trafik Cezaları
Trend

36/3-b Trafik Cezası Alkolden Ehliyeti Kaptırıp Araç Kullanmak

36/3-b trafik cezası ehliyetine el konulmuş kişilerin araç kullanması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkolden alınan ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3b nedir, 36/3-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3b nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak, yasaktır.

36/3-b TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca ehliyetsiz araç kullanmaktır.

Ancak ehliyeti olan kişilerin yetkili kurum ve kuruluşlarca geçici olarak el konulması durumunda 36/3-b maddesinden uygulanır. Hiç ehliyeti yoksa 36/3-a maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi için; ahmetmerkepci.com/36-3-a-trafik-cezasi-nedir/

Hemen bir örnek vereyim, alkol kontrolünden yasal limitin üzerinde promil tespit edilirse ehliyetinize geçici olarak el konulur. Bu durumda tekrar araç kullanırsanız bu maddeden cezai yaptırım uygulanır.

Ehliyetsiz araç kullanma hükümleriyle aynıdır. Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak diyebilirim. Genelde 36-3b 48/5 maddeleri birlikte uygulanır.

48/5 Alkol cezası hakkında yapılması gerekenler ile ilgili olarak size bir rehber hazırladım. ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ Mutlaka okumalısınız.

Peki 36 3b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3b 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-b 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-b12.977,00 TL9.732,75 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-b cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 36/3b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Özellikle bu madde ile ilgili bana en çok soru şu şekilde geliyor. “Alkolden ehliyetini kaptırıp tekrar yakalanırsam ehliyetin içeride kalma süresi uzar mı?”

Tekrar alkollü olarak yakalanmadığınız sürece ehliyetin içeride kalma süresi uzamaz ancak sürücü belgesiz araç kullanma cezasını ödemek zorundasız.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3b ceza maddesi ise 36/3-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3b kusur oranı
36-3b kusur oranı yüzde kaç

36/3b sadece bir ihlal maddesidir. 36 3b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur. Kazanın oluşumunun sebebi sayılmaz.

36/3-b İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerektiğini söylemeliyim. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

36/3a maddesi genelde alkolden dolayı ehliyetini kaptırmış kişilere uygulanıyor. Bu durumda da bir çok kişi ehliyetin süresi dolmasından dolayı “nasıl olsa sürem doldu” düşüncesiyle tekrar ehliyetini almadan araç kullanıyor.

Dostlarım, ne yazık ki bu konuda yanılıyorsunuz resmi olarak ehliyetsiz statüsündesiniz. Ancak bir kaç yıl önce EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir emir yazı yayınladı;

  • Ehliyetin geri alınma süresi dolmuş
  • Ceza borcu olmayan kişiler

İçin 44/1-b yani ehliyeti yanında bulundurmama cezası yazılması sağlanmıştır. İtiraz gerekçesi hatta iptal gerekçesi olmuştur. Ancak borcunuzu ödemediyseniz bu kural geçerli değildir.

36/3b trafik cezası itirazı
36 3b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3b Sıkça Sorulan Sorular

36/3-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3b trafik cezası sorgulama ve 36/3b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3b maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3b itirazınızı kabul etmez ise 12.977,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3b ceza yazılır mı?

36 3b kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Araç sizin adınıza ise tek bir ceza yazılıyor. Ancak araç başka birinin adına ise o kişiye de kullandırtma adı altında aynı miktarda cezai işlem uygulanıyor.

36-3b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-b 2020 yılında 12.977,00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3b cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

36/3b itiraz dilekçesi indir

36-3b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
666 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Semih
Semih
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba,
1 ay önce ehliyetimi 178 promil ile kaptırdım. Geriye kalan 5 ay içinde alkolsüz ve ehliyetsiz olarak yakalanırsam sadece para cezası mı vardır? Ehliyetimi geri alma sürem uzamıyor değil mi? Bu sürede birden fazla alkolsüz ve ehliyetsiz yakalanırsam ceza değişiyor mu? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

gökhan
gökhan
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey slm nasılsınız Ehliyetimi 2 kere kaptırdım alkolden dolayı 3 kez yakalandığımda bana36/3-B, 48/9 cezası uygulandı fakat evrağa imza atmadım ve alkolmetreyi üflemedim üflemediğim içinde ayrıca ceza yedim.2 yıl daha ehliyetimi alma süreci uzadı elimde şu an geri alma sürem dolduğunda ehliyeti geri alma tutanağım yok

Bahadır Süme
Bahadır Süme
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Merhaba,
Ehliyetime 18.01.2015 tarihinde alkollü araç kullanmaktan 3.üncü kez el konuldu. Ceza sürem 18.01.2020 tarihinde sona erdi. Tüm trafik cezalarımı ödedim ve borcu yoktur yazısı ile birlikte SÜDGE eğitim harcını ödeyerek eğitime başvurdum. Pandemi nedeniyle SÜDGE kursu süresiz ertelendi. Bu durumda ceza süresi bitmiş ve para cezaları ödenmiş halde araç kullanırken yakalanırsam cezai yaptırım ne olur? Bunlara itiraz yolları nelerdir? Benim durumumda olan vatandaşlarla ile ilgili bir istisna var mıdır?
Teşekkürler.

cevdet şahingöz
cevdet şahingöz
Yazıya Puanım :
     

iyi günler ben aracımı tamire götürdüm aracın arızası giderdik yola teste çıktık tamirci arkadaş kullanıyordu tamirçi ehliyetini kaptırmış bende yanındaydın benim ehliyetimi gösterdim aracıma 2473tl ceza kesmişler bunu benmi ödemek yorundayım tamirci cezayı kabul etmiyor itiraz etsen birsey cıkarmı yine benmi öderim ceza elime gelmedi daha

barış karakus
barış karakus
Yazıya Puanım :
     

ben ehliyetimi 1,5 sene önce puandan 2 aylığına teslim ettim. daha sora hemen kursa yazılıp evragimi aldım. fakat gidip ehliyetimi almadım.
6 ay sonra yozgatta cevirmede izahettim polis geç dedi. akdağ madenine gelince ordaki çevirm e de bana ve ruhsata ikibuçuk ikibuçuk ceza yazdı ne dediysem izah edemedim.
ehliyetimi geçen hafta aldım . memur burdan yazılsaydı ben silerdim ama yozgat olduğu için karışmam dedi. bogazvkoprusundeki memur
ben şimdi hem araca hem bana yazılan cezaya nasıl itiraz ederim ne zaman sonuç alırım.
şimdiden teşekkür ederim

Ahmetturan aydın
Ahmetturan aydın
Yazıya Puanım :
     

Alkolden ehiyetimi altıayverdim almak için 20 günkadı yine alkolüyakalandım üçbinaltıyüz ödedim onğüiççinde maddem 36/3.b.ehliyetimialabilirmiyim

ferhat gündoğdu
ferhat gündoğdu
Yazıya Puanım :
     

36/3b cezası için itiraz dilekçesi göderebilirimisiniz birde bu dilekçenin sonucunda tarafımıza sonuçlanıyormu durum…bu benim için bu yoklukta çok önemli

ferhat gündoğdu
ferhat gündoğdu
Yazıya Puanım :
     

2017 yılımnda alkolden 6 ay ehliyetimi verdim cezasını ödedim artı 189tl ehliyetsizlik cezası da yedim borcunu ödedim ama ehliyetimin üstünden bu kaldırılmamış ve bugece 2473 tl ceza yedim ne yapmam gerekir

Erdem
Erdem
Yazıya Puanım :
     

S.a ehliyetimi 2 kere alkolden yakalatttm bı ay kalmıştı almama yine alkolllu yakalandım acaba ehliyetin süresi uzarmi

Sefa
Sefa
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, tahmini 1 yıl önce alkollü araç kullanmaktan ve ehliyetimi bulundurmamaktan dolayı ceza yedim. 6 aylık süre zarfında yukarı bahsedilen cezaları ödedim ve geçmiş döneme ait hiçbir cezam bulunmamaktadır. Fakat 6 aylık süre geçmiş olmasına ve ceza borcum olmamasına rağmen emniyet müdürlüğüne gelmememden dolayı 36/3-b gerekçeksiyle ceza yedim. Bana dedikleri ise 6 ay geçmiş ama sen gelmediğinden dolayı hala sistemde ehliyetiniz tedbirli olarak gözüküyor dediler fakat 6 ay geçmiş olmasına rağmen bana gel emniyete diye bir bildirim ve tebligat yapılmadı dolayısıyla ben de 6 aylık süre bitmiş olması sebebiyle araç kullanıyordum. Bu bağlamda bu gerekçeyle ceza verebilirler mi… Devamını Oku »

Murat akdemir
Murat akdemir
Yazıya Puanım :
     

AHMET BY EHLİYETİM EL KONULMUŞTU. SÜREM DOLDU ANCAK PARA YATIRIP GERİ ALMADI. 27.07.2020 TARİHİNDE TRAFİK EKİPLERİ ÇEVİRMESİNDE DURUDLAR BU MADDLERDEN DOLAYI CEZA YAZDILAR BURDA CEZA YA İTİRAZ ETME DURUMUM OLURMU İPTAL OLMA OLAYI OLURMU

Murat akdemir
Murat akdemir
Yazıya Puanım :
     

Bu konuda bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim

Mustafa G.
Mustafa G.
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ,
Adıma kayıtlı olan babamın araça ben yurtdışında iken 36 3b cezası kesilmiş ödemişler fakat şimdi araç sahibine de kesilmiş olan bir ceza benim adıma mevcut.bu konuda itiraz hakkım hakkında bilgi verebilirseniz memnun olurum.
Mustafa G.

ilkay A.
ilkay A.
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey tekrar merhaba, 1 sorum daha olacak ( Bu arada önceki cevaplar için tekrar teşekkür ederim. ) Ehliyetime konulan 6 ay kısıt bitti borcum var ehliyetimi alamıyorum. Uygulamaya girdim 36/3b’den cezayı kesti. Buna itiraz hakkım olduğunu ancak yerel mahkemede değiştiremeyeceğimi zaten söylemiştiniz. Ancak mevzuatı da inceledim, ehliyetini borcundan dolayı geri alamayanlara sanki cezası bitmemiş gibi işlem yapılacağı yazmıyor. Siz bir yerde gördünüz mü böyle bir şey ?

Bu arada bu emsal karar ile sulh cezaya gitsem cezanın iptali daha kolay olur mu sizce ?

http://kararlar.uyusmazlik.gov.tr/Karar/Content/db3b562e-00cf-44cf-bc36-1648221c9c63?higllightText=36%2F3b&excludeGerekce=False&wordsOnly=False

riza sen
riza sen
Yazıya Puanım :
     

36_3b itiraz dilekcesi

ilkay A.
ilkay A.
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey aklıma şu saklıyor ayrıca : Madde şunu diyor : 2918 sayılı Kanun’un  36/3b  (mahkemelerce veya cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanun’unda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak )
Peki burada ve-veya herhangi bir yerde ve borcu olmayan diye bir bölüm var mı ?
yani 6 ay cezanı çektin, araç kullandın 36/3b ye uymuyorsun ki. geçici süre alınanlar diyor ben o geçici süreyi doldurdum aslında. borç kısmı nerede yazar ki ?

ilkay A.
ilkay A.
Yazıya Puanım :
     

Benim kanundan haberim yoktu, e-devlet üzerinden bu yazıyı kontrol edip çıktım yola zaten tam da covid-19 zamanlarına denk geldiği için gidip almayı aklımdan bile geçirmedim. Ve 2473 TL cezayı yedim. Ceza sürem olan 6 ayı doldurmuştum ancak borcum olduğu için 36 3B’den ceza yazdılar. Bu bence anayasaya aykırı. Peki binlerce borcu olan sürücünün benden ne farkı var ? Tamamen adaletsizlik.

Sürücü belgenize ait bir kısıt bulunmamaktadır.

Sürücü Belgesine Ait İptal BilgisiEhliyet İptal TürüGeri Alan BirimBelge Geri Alınma Tarihi Belge Teslim Durumu Bitiş Tarihi Ceza İptal ARNAVUTKÖY 11/10/2019
Teslim Edilmedi 11/04/2020

ilkay A.
ilkay A.
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. Ben de 36 3b için itiraz dilekçesi rica edeceğim.

Bilal Akbıyık
Bilal Akbıyık
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey;Antalya-Bursa arası yolculuk yaparken uykum geldi.yanımda amcaoğlum vardı,ehliyetini aldırmış daha önce.ona bıraktım aracımı.petrol istasyonu çıkışında çevirme vardı.istasyona girdim,direksiyona ben geçtim.çıkışta durdurdular.ikimizede kamera görüntüsü var diyerek ceza yazdılar…siz vatandaşa tuzakmı kuruyorsunuz diye sordum,cevapta vermediler..böyle bir uygulama doğrumudur?itiraz edersem sonuç alırmıyım?şimdiden teşekkür ederim.saygılarımla

Nusret
Nusret
Yazıya Puanım :
     

Uygulamaya girmedim uygulamayı görünce aracı terk edip gittim 36-3B cezası uygulandı araç trafikten men edildi araştırmama göre bırakıp gidince bu maddeden ceza yazamaz nasıl itiraz edebilirim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu