Trafik Cezaları
Trend

36/3-b Trafik Cezası Alkolden Ehliyeti Kaptırıp Araç Kullanmak

36/3-b trafik cezası ehliyetine el konulmuş kişilerin araç kullanması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkolden alınan ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3b nedir, 36/3-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3b nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak, yasaktır.

36/3-b TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca ehliyetsiz araç kullanmaktır.

Ancak ehliyeti olan kişilerin yetkili kurum ve kuruluşlarca geçici olarak el konulması durumunda 36/3-b maddesinden uygulanır. Hiç ehliyeti yoksa 36/3-a maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi için; ahmetmerkepci.com/36-3-a-trafik-cezasi-nedir/

Hemen bir örnek vereyim, alkol kontrolünden yasal limitin üzerinde promil tespit edilirse ehliyetinize geçici olarak el konulur. Bu durumda tekrar araç kullanırsanız bu maddeden cezai yaptırım uygulanır.

Ehliyetsiz araç kullanma hükümleriyle aynıdır. Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak diyebilirim. Genelde 36-3b 48/5 maddeleri birlikte uygulanır.

48/5 Alkol cezası hakkında yapılması gerekenler ile ilgili olarak size bir rehber hazırladım. ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ Mutlaka okumalısınız.

Peki 36 3b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3b 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-b 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-b12.977,00 TL9.732,75 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-b cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 36/3b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Özellikle bu madde ile ilgili bana en çok soru şu şekilde geliyor. “Alkolden ehliyetini kaptırıp tekrar yakalanırsam ehliyetin içeride kalma süresi uzar mı?”

Tekrar alkollü olarak yakalanmadığınız sürece ehliyetin içeride kalma süresi uzamaz ancak sürücü belgesiz araç kullanma cezasını ödemek zorundasız.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3b ceza maddesi ise 36/3-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3b kusur oranı
36-3b kusur oranı yüzde kaç

36/3b sadece bir ihlal maddesidir. 36 3b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur. Kazanın oluşumunun sebebi sayılmaz.

36/3-b İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerektiğini söylemeliyim. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

36/3a maddesi genelde alkolden dolayı ehliyetini kaptırmış kişilere uygulanıyor. Bu durumda da bir çok kişi ehliyetin süresi dolmasından dolayı “nasıl olsa sürem doldu” düşüncesiyle tekrar ehliyetini almadan araç kullanıyor.

Dostlarım, ne yazık ki bu konuda yanılıyorsunuz resmi olarak ehliyetsiz statüsündesiniz. Ancak bir kaç yıl önce EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir emir yazı yayınladı;

  • Ehliyetin geri alınma süresi dolmuş
  • Ceza borcu olmayan kişiler

İçin 44/1-b yani ehliyeti yanında bulundurmama cezası yazılması sağlanmıştır. İtiraz gerekçesi hatta iptal gerekçesi olmuştur. Ancak borcunuzu ödemediyseniz bu kural geçerli değildir.

36/3b trafik cezası itirazı
36 3b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3b Sıkça Sorulan Sorular

36/3-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3b trafik cezası sorgulama ve 36/3b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3b maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3b itirazınızı kabul etmez ise 12.977,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3b ceza yazılır mı?

36 3b kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Araç sizin adınıza ise tek bir ceza yazılıyor. Ancak araç başka birinin adına ise o kişiye de kullandırtma adı altında aynı miktarda cezai işlem uygulanıyor.

36-3b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-b 2020 yılında 12.977,00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3b cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

36/3b itiraz dilekçesi indir

36-3b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
666 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
ali cüzdancı
ali cüzdancı
Yazıya Puanım :
     

Alkolden kaynaklı ehliyetime 6 ay el konuldu daha sonrasında ehliyetsiz bir şekilde seyir halinde iken tesadüf motorlu trafik polisi çevirip ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yazdı cezayı ödedim 2 hafta sonra evime ehliyetsiz kişilere araç vermek diye aynı miktarda bi ceza daha geldi araç kendi aracım dogru bi kararmı .

Şerif çalışkan
Şerif çalışkan
Yazıya Puanım :
     

36/3-n ceza yedim itiraz dilekçesi istiyorum Ahmet be

Imran
Imran
Yazıya Puanım :
     

iyi günler Ahmet bey ehliyetime alkolden 5 yıl el konuldu cezamın süresi bitti fakat ehliyetimi geri almadım borcumda yok trafikte yakalanırsam hangi maddeden ceza alırım

Engin ersoy
Engin ersoy
Yazıya Puanım :
     

Nasıl itiraz edebiliri

Selim Tuğrul alkan
Selim Tuğrul alkan
Yazıya Puanım :
     

3.yıl önce alkollü ehliyetimi kaptırdım 3.yıl sonra tekrar alkollu yakalandım 2 yıllığına aldılar 2 ay sonra alkollü kaza yaptım dört gün önce. Benim şuan ki cezai işlemi ne olur ehliyete de etkilermi hapis cezası da uygulanırmı (kaza ufak çaplı) beni bilgilendirmeniz sevinirim. Teşekkürler.

Selçuk can
Selçuk can
Yazıya Puanım :
     

Merhaba hayırlı günler.. 2018 yılında 6 ay sürücü belgem geri alındı trafik cezasını ve mahkemenin verdiği para cezasını ödedim 2019 5 ayında sürem doldu fakat ehliyetim kayipti kâğıt üzerinde el konuldu araç kullanmadığım için sürem dolunca yeni ehliyet çıkartmaya gitmedim bir hafta önce babamın aracıyla alkollü yakalandım 48/5 ve 36/3-b maddelerince 4377 TL para cezası 2 yıl rurucu belgisine el koyma ve 4 ay hapis cezası aldım.
36/3-b Ehliyetime el konulduğu halde araç kullanmaktan yazıyor internette el konulma sürem 2019 Mayıs ayında doluyordu…
Bu ceza normalmi itiraz edebilir miyim bilgilendirirseniz sevinirim…

Orhan Tolga Erkanlı
Orhan Tolga Erkanlı
Yazıya Puanım :
     

36-3b itiraz dilekçesi

Orhan Tolga Erkanlı
Orhan Tolga Erkanlı
Yazıya Puanım :
     

36-3b itiraz dilekçesi.

Imran
Imran
Yazıya Puanım :
     

44/1-b maddesinin cezası ne kadar

Çilem Oğuzhan
Çilem Oğuzhan
Yazıya Puanım :
     

PDF gönderir misiniz

Serdar
Serdar
Yazıya Puanım :
     

Selamlar. Sizden talep etmiş olduğum evrak henüz elime ulaşmadı. Yardımcı olabilir misiniz?

Mertcan
Mertcan
Yazıya Puanım :
     

Alkollü araç kullanmaktan ehliyetime el konuldu.
Tekrar Ehliyetsiz araç kullandığım için 2689 lira para cezası yazıldı. Araç sahibi babam olduğu için aracı teslim almaya da o geldi. Aynı şekilde bana yazılan 36-3B maddesinden Araç plakasında da ceza gözüküyor ama bu ceza maddesinin Babamla bir alakası olmadığını düşünüyorum Çünkü kendisinin Ehliyeti mevcut. Bana yapılan bu işlem kanunen doğru bir adım mı ? Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, çünkü pek bir bilgim yok bu konularda.

Serdar
Serdar
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. İyi çalışmalar dilerim. Rica etsem 36 3b itiraz dilekçesi alabilir miyim?

Bekir Aydın
Bekir Aydın
Yazıya Puanım :
     

Selamın aleyküm ben tır şoförüyum Alkolden ehliyetimi kaptırdım 6 ay ve sonrasında tekrar araç kullanırken yakalandim 36/3-B maddesinde ceza yedim nasıl itiraz edebilirim

batarang
batarang
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,

Alkol ilk 6 aylık süre bitiminde trafik cezası yapılandırmada olması kaynaklı ehliyetimi almamda herhangi bir sorun yok diye düşünerek hareket ederek ehliyetimi teslim almadım. kardeşim adına kayıtlı aracı kullanırken girdiğim çevirmede 36/3-B maddesinden hem plaka ile araca hem de şahsıma aynı ceza kesildi bu normal mi?

Hamdi BIYIKOĞLU
Hamdi BIYIKOĞLU
Yazıya Puanım :
     

Bilemediğimiz detayların açıklanması hususundaki yardımlarınız için şükranlarımı sunarım; Çocuğum; şirket üzerine kayıtlı araç araç ile 36/3-b cezası tebliğ edilmiştir itiraz dilekçesi göndermenizi rica ediyorum.

Saygılarımla

Semih
Semih
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
36-3b itiraz dilekçesi gönderir misiniz?

Uğur
Uğur
Yazıya Puanım :
     

36/3-b itiraz dilekçesi alabilir miyim

Levent
Levent
Yazıya Puanım :
     

merhabalar Ahmet bey e devlette baktığımda, 36 3b cezası yemiş görünüyorum 2700 , ehliyetim var ve ceza vergi dairesinde çıkmıyor , sebebi ne olabilir?

Fevzi
Fevzi
Yazıya Puanım :
     

Bi 6 ay kaptırdım ehliyeti devamında kanuni promili geçtigi için savcılık çagırdı 5 ay hapis cezası verdi, savcı dedi 5 yıl içinde birşeye karışma bişi olmaz dedi yani hükmün geri açıklanmaaına karar verdi, dün yine alkolden kaptırdım ehliyeti çıkan promil 250 ama kendi köyümde jandarmalar tarafından işlem gerçekleşti şimdi ayrıca itiraz edecem tabi ama asıl sorum şu ilk adli cezamı yatarmıyım ve ikinci adli cezam para cezasına çevrilir mi toplam suçum adli para cezasına çevrilir mi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu