Trafik Cezaları
Trend

36/3-b Trafik Cezası Alkolden Ehliyeti Kaptırıp Araç Kullanmak

36/3-b trafik cezası ehliyetine el konulmuş kişilerin araç kullanması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkolden alınan ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3b nedir, 36/3-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3b nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak, yasaktır.

36/3-b TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca ehliyetsiz araç kullanmaktır.

Ancak ehliyeti olan kişilerin yetkili kurum ve kuruluşlarca geçici olarak el konulması durumunda 36/3-b maddesinden uygulanır. Hiç ehliyeti yoksa 36/3-a maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi için; ahmetmerkepci.com/36-3-a-trafik-cezasi-nedir/

Hemen bir örnek vereyim, alkol kontrolünden yasal limitin üzerinde promil tespit edilirse ehliyetinize geçici olarak el konulur. Bu durumda tekrar araç kullanırsanız bu maddeden cezai yaptırım uygulanır.

Ehliyetsiz araç kullanma hükümleriyle aynıdır. Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak diyebilirim. Genelde 36-3b 48/5 maddeleri birlikte uygulanır.

48/5 Alkol cezası hakkında yapılması gerekenler ile ilgili olarak size bir rehber hazırladım. ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ Mutlaka okumalısınız.

Peki 36 3b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3b 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-b 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-b2698.00 TL2023,50 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-b cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 36/3b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Özellikle bu madde ile ilgili bana en çok soru şu şekilde geliyor. “Alkolden ehliyetini kaptırıp tekrar yakalanırsam ehliyetin içeride kalma süresi uzar mı?”

Tekrar alkollü olarak yakalanmadığınız sürece ehliyetin içeride kalma süresi uzamaz ancak sürücü belgesiz araç kullanma cezasını ödemek zorundasız.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3b ceza maddesi ise 36/3-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3b kusur oranı
36-3b kusur oranı yüzde kaç

36/3b sadece bir ihlal maddesidir. 36 3b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur. Kazanın oluşumunun sebebi sayılmaz.

36/3-b İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerektiğini söylemeliyim. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

36/3a maddesi genelde alkolden dolayı ehliyetini kaptırmış kişilere uygulanıyor. Bu durumda da bir çok kişi ehliyetin süresi dolmasından dolayı “nasıl olsa sürem doldu” düşüncesiyle tekrar ehliyetini almadan araç kullanıyor.

Dostlarım, ne yazık ki bu konuda yanılıyorsunuz resmi olarak ehliyetsiz statüsündesiniz. Ancak bir kaç yıl önce EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir emir yazı yayınladı;

  • Ehliyetin geri alınma süresi dolmuş
  • Ceza borcu olmayan kişiler

İçin 44/1-b yani ehliyeti yanında bulundurmama cezası yazılması sağlanmıştır. İtiraz gerekçesi hatta iptal gerekçesi olmuştur. Ancak borcunuzu ödemediyseniz bu kural geçerli değildir.

36/3b trafik cezası itirazı
36 3b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3b Sıkça Sorulan Sorular

36/3-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3b trafik cezası sorgulama ve 36/3b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3b maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3b itirazınızı kabul etmez ise 2698.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3b ceza yazılır mı?

36 3b kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Araç sizin adınıza ise tek bir ceza yazılıyor. Ancak araç başka birinin adına ise o kişiye de kullandırtma adı altında aynı miktarda cezai işlem uygulanıyor.

36-3b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-b 2020 yılında 2698.00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3b cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

36/3b itiraz dilekçesi indir

36-3b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 142 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 142 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
536 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hüseyin
Hüseyin
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selam kolay gelsin ben kaza geçirdim ehliyetime ceza puanı dan dolayı 2 ay elkonulmuştu kazada şöförüm aracı kullanıyordu ama tutanakta beni şöför yazmışlar bu tutanağ nasıl değiştirilir saygılar

Levent KIRÖMEROĞLU
Levent KIRÖMEROĞLU
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

72 promil alkol ile ehliyetime el konuldu ve para cezası kesildi.Cezayı ödedim bu durumda mahkeme yoluyla itiraz ettiğim takdirde mahkemeyi kazanma şansım varmı.Teşekkür ederim..

Taner
Taner
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bolu’da hayatında ilk defa bir bira içtim o anda jandarma denk geldi trafikte değildim kuytu bir yol ve kaldığım yere sadece 400 uzaktı ve trafikle alakası yoktu ehliyetim alında cezayı öderim ama ehliyetim le para kazanıyorum ehliyetimi alma şansım var mı

Yüksel ALTINOK
Yüksel ALTINOK
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ben aracımla ömrüm boyunca Samsun’a görmediğim halde bana 3 b,den ceza geldi bu durumda ne yapabilirim.Balıkesir ,Edremit,te yaşıyorum

Ali oklu
Ali oklu
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben alkol den ehliyetime el konuldu ama ehliyet yanımda olmadığı için teslim etmedim daha sonra yapılandırarak ödemeye başladım altı ay sürem dolduğu için araç kullanmaya başladım bugün 36 /3 bden işlem yapıldı nasıl itiraz edebilirim

Alper k
Alper k
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba. Gecenlerde alkollu aracımı sürerken yolda cevirme oldugunu gördüm aracımı yolun kenarında bulununan cep kısmına cekip aracımdan indim.. o arada asayiş polisleri geldiler bana neden durdun diye sordular bende durdum arkadasım gelecek dedim burdan alacak dedim.. onlarda trafige haber verdiler trafik gelip cezai işlem yapıp ehliyetimi 6 ay el koydular.. öncelikle bu işlem gecerlimi.. ayrıca bana verdikleri ceza tutanagında aracımın plakasını yalnıs yazmıslar birde ehliyetimi aldıkları için verdikleri tutanaktada baska bir aracın plakasını yazmıslar.. bu durumdan dolayı itiraz etsem kabahatlar kanununa göre yalnıs yazıldı diye iptal gelir mi yada ne olur birsey cıkar mı ?

Berat
Berat
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler. Aracımı ben emanet birisine vermiştim ehliyeti yokmuş sanırsam bana 36/3-b den ceza gözüküyor e devlette aracın satışını Mayıs ayında yaptım halbuki ceza gözükmüyordu Mart ayında ceza yemiş o arkadaş bana şimdi düştü. Ödemek zorunda mıyım itiraz edebilir miyim ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

ali
ali
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

örnek dilekçe

Gülşah Güldalı
Gülşah Güldalı
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,
50 promil alkol ile ehliyetimi kaptırdım ve motor kullanmaya devam etmem gerekiyor. Alkolsüz bir şekilde birden fazla ehliyetsiz yakalanırsam sadece para cezası mı kesilir? Mesela 2. Veya 3. Kere ehliyetsiz yakalandığımda hapis cezası vs gibi ek bir ceza uygulanır mı? Şimdiden çok teşekkür ediyorum..

Tolga
Tolga
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey .erhaba ben üzü yol.soforuyum yurt dışına çalışıyorum. 3 gün önce almanya dan bursa ya hiç durmadan sadece redbull tüketerek geldim eve uğrayıp eşyalarımı bıraktıktan sonra aksaraya yuk boşaltmak için yola çıktım. Yine yola.cikarken 2 adet redbull içtim aynı zamanda içtiğim kahveleri say.iyorum..İnegöl de kontrol noktasında alkol testi yaptılar 0.60 profil alkol.cikti ..ben itiraz ettim bana kan testi yaptırın dedim bana seni suan burayı bırakıp göturemeyiz dediler. Aracı almaya bir arkadaşımı çağırdım. 2 saat sonra gelip aracı teslim aldı hastaneye gittiğimizde 1 saat içinde kan vermeniz gerekiyordu suan geç kaldınız dedikleri için yola devam ettik ve aksaraya yükumüzü boşalttım.… Devamını Oku »

En son 3 ay önce tarafından Tolga düzenlendi
Tamer Alkan
Tamer Alkan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. 36/3-b itiraz dilekçesi rica ediyorum. Ehliyetim yanımda olduğu halde bu cezayı kestiler. Yıllar önce ehliyetimi almıştım trafikten ama dosya düşürmemişler şubeden. Bizim ne suçumuz var mı bunda.

Nazım arslan
Nazım arslan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet hocam selamlar
Ehliyetime alkolden dolayı el konuldu. Trafik idari para cezasını ödeyemediğim için geri alamadım. Son yapılandırma ile yapılandırma başvurusu yaptım ancak henüz bir ödeme yapmadım eylülde ödemeler başlayacak. Fakat dün 36/3b den yine ceza kitlediler. İtiraz şansım var mıdır?

Alperen
Alperen
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ben alkolden dolayı ehliyetimi kaptırmıştım ve promil 1.00 in üstü de olduğu için mahkemede hagb kararı verildi . Şimdide 36-3b den ceza yedim acaba bu ceza mahkemeyi etkiler mi kafamda soru işareti oluştu cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

İsmet emeksiz
İsmet emeksiz
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Alkolden geçici olarak ehliyetim alındı işim geregi aracı ehliyetsiz ve alkolsüz enfazla kaç kere cezadını ödiyerek kullanabilirim.saygılar

Sümeyye
Sümeyye
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, alkollü araç kullanmaktan ehliyetime el konuldu. 0.79 promil olarak ölçüldü. Ama alkolü 3 saat önce 1 tane kokteyl olarak tüketmiştim. Hala 0.79 çıkmasına inanamıyorum. İtiraz etmem bir işe yarar mı? Nasıl itiraz edebilirim?

Mevlüt
Mevlüt
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey a2 ehliyetimi 8 ay önce Alkolden ilk defa verdim. Cezalarım taksitlendirmedeydi gidip iptali bozma şansım varken almamıştım. Dün araba kullanırken b ehliyetim olmadığı için 36-3 b den ceza yazıldı. Bana yazılması gereken ceza 44-1b yanında bulundurmama ve sürücü belgesine uygun olmayan araç kullanmaktan yazılması gerekmiyor muydu

Mevlüt
Mevlüt
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

A2 ehliyetime alkolden elkoyuldu 85 ceza puanıyla , bugün 36-3b den araba kullanmaktan ceza yedim bu cezanın bana sürücü belgesine uygun olmayan araç kullanmaktan yazması gerekmiyordu . Cezalarım taksitlendirmedeydi

Mevlüt
Mevlüt
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Sürem dolmuştu evet

Mevlüt
Mevlüt
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Borcu yoktur yazısı isteniyormuş sanırım vadesi geçmiş borcu yoktur yazısı alabiliyorum şu anda .Ama hiç geri almaya yönelik zamanım olmadı çalışma saatlerimden dolayı .

bayramcan
bayramcan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ehliyetimi 3.kez alkolden dolayı kaptırdım 5 yıl süreyle geri alındı ruhsat sahibine ve bana da ceza yazıldı buna nasıl itiraz edebilirim bana itiraz dilekçesini atabilirmisiniz. ?

Hakan Dombayci
Hakan Dombayci
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ehliyetimi alkolden kaptırdım.motorsikletimlede plakaya başka arkadas kaçınca 36/3b cezası geldi.ayni zamanda memur beni tanımayan birisine şahit olarak imza artırmış.nasil ihtirazederim

Hakan Dombayci
Hakan Dombayci
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Kaçan kişinin ehliyeti var.ona değil ceza plaka sahibine geldi.yunuslarda kamara kaydı bulunuyormu.

Gülşen
Gülşen
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hayırlı akşamlar ahmet bey kuzenim daha önce alkolden ehliyetini vermiş süresi dolmuş ve gidip almamış ben bu durumu bilmiyordum acil bir durumdan dolayi aracı o kullanmak zorunda kaldı araç benim hem kuzenime hem araca hem bana ceza yazıldı ben bu duruma itiraz etmek istiyorum ben onun ehliyetsiz olduğunu bilmiyordum bide acil bir durum söz konusuydu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu