Trafik Cezaları
Trend

36/3-b Trafik Cezası Alkolden Ehliyeti Kaptırıp Araç Kullanmak

36/3-b trafik cezası ehliyetine el konulmuş kişilerin araç kullanması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkolden alınan ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3b nedir, 36/3-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3b nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak, yasaktır.

36/3-b TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca ehliyetsiz araç kullanmaktır.

Ancak ehliyeti olan kişilerin yetkili kurum ve kuruluşlarca geçici olarak el konulması durumunda 36/3-b maddesinden uygulanır. Hiç ehliyeti yoksa 36/3-a maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi için; ahmetmerkepci.com/36-3-a-trafik-cezasi-nedir/

Hemen bir örnek vereyim, alkol kontrolünden yasal limitin üzerinde promil tespit edilirse ehliyetinize geçici olarak el konulur. Bu durumda tekrar araç kullanırsanız bu maddeden cezai yaptırım uygulanır.

Ehliyetsiz araç kullanma hükümleriyle aynıdır. Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak diyebilirim. Genelde 36-3b 48/5 maddeleri birlikte uygulanır.

48/5 Alkol cezası hakkında yapılması gerekenler ile ilgili olarak size bir rehber hazırladım. ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ Mutlaka okumalısınız.

Peki 36 3b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3b 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-b 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-b3674.00 TL2755.50 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-b cezası ne kadar 2023

Unutmadan söylemeliyim! 36/3b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Özellikle bu madde ile ilgili bana en çok soru şu şekilde geliyor. “Alkolden ehliyetini kaptırıp tekrar yakalanırsam ehliyetin içeride kalma süresi uzar mı?”

Tekrar alkollü olarak yakalanmadığınız sürece ehliyetin içeride kalma süresi uzamaz ancak sürücü belgesiz araç kullanma cezasını ödemek zorundasız.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2023

Güncel 2023 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3b ceza maddesi ise 36/3-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3b kusur oranı
36-3b kusur oranı yüzde kaç

36/3b sadece bir ihlal maddesidir. 36 3b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur. Kazanın oluşumunun sebebi sayılmaz.

36/3-b İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerektiğini söylemeliyim. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

36/3a maddesi genelde alkolden dolayı ehliyetini kaptırmış kişilere uygulanıyor. Bu durumda da bir çok kişi ehliyetin süresi dolmasından dolayı “nasıl olsa sürem doldu” düşüncesiyle tekrar ehliyetini almadan araç kullanıyor.

Dostlarım, ne yazık ki bu konuda yanılıyorsunuz resmi olarak ehliyetsiz statüsündesiniz. Ancak bir kaç yıl önce EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir emir yazı yayınladı;

  • Ehliyetin geri alınma süresi dolmuş
  • Ceza borcu olmayan kişiler

İçin 44/1-b yani ehliyeti yanında bulundurmama cezası yazılması sağlanmıştır. İtiraz gerekçesi hatta iptal gerekçesi olmuştur. Ancak borcunuzu ödemediyseniz bu kural geçerli değildir.

36/3b trafik cezası itirazı
36 3b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3b Sıkça Sorulan Sorular

36/3-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3b trafik cezası sorgulama ve 36/3b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3b maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3b itirazınızı kabul etmez ise 3674.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3b ceza yazılır mı?

36 3b kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Araç sizin adınıza ise tek bir ceza yazılıyor. Ancak araç başka birinin adına ise o kişiye de kullandırtma adı altında aynı miktarda cezai işlem uygulanıyor.

36-3b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-b 2020 yılında 3674.00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3b cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

36/3b itiraz dilekçesi indir

36-3b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
666 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Fevzi
Fevzi
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örnegi alabilir miyim

Marcus
Marcus
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar iyi günler abicim. 2017’den beri ehliyetim var. Bir akşam eğlence kulübünden çıktık ve arkadaşım beni evine bıraktı, ikimiz alkollü idik. O durduruldu ve bende evimdeyken beni aradı ehliyetli birinin gelmesi gerekiyor dedi bende o anki heycan ve panikle gittim arkadaşımın yanına. Onun 1.70 promili çıktı. Benim ise 1.02 promilim çıktı motosikletimle gittiğimde ve ehliyetime 6 ay el konuldu. İfademiz alındı ikimizinde ayrı olarak. Mahkeme açılacağını söyledi polis abilerimiz, bu mahkeme durumu beni çok üzüyor hapis cezası mı alırım yoksa para cezası mı? ve para cezası tahminen kaç TL olacak, tahminen yani. İlk kez kaptırıyorum. Trafikden’de ayrıca 1339 TL kesildi… Devamını Oku »

Sinan
Sinan
Yazıya Puanım :
     

İlk ehliyeti 1promil üstünde aldırdım 6ay doldu ehliyeti geri aldım 2.ci yakalanmada 0.65 promil alkol vardı üzerinden 6 ay geçti bu kez ehliyetsiz 1.80 promil alkolle yakalandım süreç nasıl ilerleyecek acaba?

Zülfikar ali keskin
Zülfikar ali keskin
Yazıya Puanım :
     

İyi günler, ben 0.94 promilden 1339 tl ceza aldım ve ehliyete 6 ay el koydular. Cezayı yatırsam ehliyeti geri alma durumum var mı veya ehliyeti almak için ne yapmam gerekiyor bilgi verebilir misiniz?

Hacı Cuma YILDIRIM
Hacı Cuma YILDIRIM
Yazıya Puanım :
     

Benim ehliyetim alkollü araç kullanmaktan 6 aylık ceza aldım tekrar çevirmeye düştüm ama alkolsüzdüm 2689 TL ceza yazdılar Ruhsat sahibi babam ona da aynı cezai işlem uygulanır mi yoksa sadece bana mı yazıldı çünkü ceza e devletten bende ceze gözüküyor onda gözükmüyor tebligat ta gelmedi bir bilgi verebilirmisiniz?

Ramazan Aydın
Ramazan Aydın
Yazıya Puanım :
     

36 3 b itiraz dilekçesi alabilirmiyim

Samed
Samed
Yazıya Puanım :
     

sürem doldu ve ceza borçlarını yapılandırdım itiraz etsem hüküm ne olur

Can
Can
Yazıya Puanım :
     

İyi günler ben 71 promil alkolden 1339 lira yedim stajer ehliyetim vardi el koydular itirazda bulunsam ehliyetimi geri alabilirmiyim

Alirıza
Alirıza
Yazıya Puanım :
     

İyi günler. Ben 80 promil alkolden trafik cezası yedim 2019 da ve çalışmadığım için ödeyemedim ve halen ödemedim. Ve bugün taksicide işe başladım ve polis çevirmede bana 36 3b den cezai işlem uyguladı. 2600 tl ceza yedim. Ehliyetim ceza ödenmediği için alınmış görünüyor ve ehliyetsiz araç kullamaktan cezayı yedik. Ancak ehliyetim bende olduğu için böyle bir uygulamadan haberim yok olsa öder öyle çıkardım arabanın üstüne deli değilim yani boşuna neden ceza yiyim ki dimi. sistem üzerinden görünüyor dedi bana memur bey Benim böyle bir ceza dan haberim bile yok gerçekten yani ehliyetimin yokmuş gibi sayıldığından. Bunu ödeyeğecim mecbur ehliyetimi sistemden… Devamını Oku »

En son 2 yıl önce tarafından Alirıza düzenlendi
şengül
şengül
Yazıya Puanım :
     

araç ruhsatı birden fazla kişinin üstüne ise araç kullanananın yanı sıra diğer hak sahibine de ceza yazılabilir mi? (araç kullanan hak sahibi ruhsatta)

Hüseyin Korkmaz
Hüseyin Korkmaz
Yazıya Puanım :
     

Ehliyeti kaptırdık tan sonra tali yolda polis ehliyetsiz araç kullanmaktan 2698 TL ceza yazdı, yetkisi varmı, itiraz süresi ne kadar

Mert
Mert
Yazıya Puanım :
     

Merhaba benim 2 ay önce alkolden ehliyetim 6 ay gitti ve yeni araba kullanırken yakalandım alkol test cihazınada üflemedim 2 yıl alınacağını söylediler 48/9 ,36/3-b maddeleri yazıyo itiraz etsem bişey olurmu?

Akif
Akif
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, alkolden ehliyetimi aldılar. Ara sıra araç kullanmak zorunda kalıyorum. madde 36 dan ceza yiyeceğim kesin. Ancak yorumları okurken, bazı yorumlarda, ceza davalık işlem yapılabileceğini yazmışsınız. Bu nasıl bir senaryoda olabilir? Nasıl bir durumda hangi maddeye göre savcılığa sevk edebilirler? İkinci sorum ise kaza durumunda ne oluyor. Sonuçta ehliyeti alınan bir kişi için araç kullanmayı bilmiyor manasına gelmiyor? Bir yandan bunun hem para cezasını ödeyip, 2 ya da 5 yıl cezasını da çekiyoruz. Hukuki olarak nasıl ilerliyor? Kusur oranı nasıl tayin ediliyor?

Göksu balta
Göksu balta
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 24,08,21 tr trafik uygulaması oldugunu gördüğüm noktaya gelmeden once maskem eminet kemerin takılı, arac içi ışığını açarak polis noktasında durdum alkolmetre ufledim daha sonra cüzdanima ehliyetime uzandigimda tc no yeterli söylememi istediler tc kimlik numaramı soyledim yaklaşık bir dk sürdü herşey ve bana teşekkür deyip gidebilirsiniz denildi noktadan ayrildim eve vardıktan sonra 30 dk sonra polis beni aradi imza atmam gerekçesiyle mahalleme geldiler alkol metrede alkollü oldugummu idda ederek ehliyetimi istediler durumdan suphelenerek. Durumu kabul etmeden yanlarından ayrildim ertesin gun korokol ifademe bas vurdu ve otrendinmiki 44/1b,. 36/3b , ve 48/ 5 ceza kesilmiş ardimdan bu durumda sok oldum… Devamını Oku »

Onur Akcan
Onur Akcan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
Ehliyetimi alkolden 6 ay kaptırdım. Aracımın ruhsatı şirkete ait. Şirket limited şirket ve ben de Şirket ortağıyım. Tek başıma şirketi temsile imza yetkim var. 6 ay dolmadan araç kullanırken yakalanırsam tek ceza mı yoksa çift ceza mı yerim? Teşekkürler

Oğuzcan AKÇA
Oğuzcan AKÇA
Yazıya Puanım :
     

Öncelikle merhabalar Ahmet bey. Alkolden 2 kez ehliyetimi kaptırmış ve bu 2021 Şubat ayı itibariyle 2 yıllık süremi doldurmuş bulunmaktaydım. ehliyetimi almak üzere şubeye gittiğimde Südge’ye başvuru yapmam gerektiğini söylediler. devamında Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’ne gittiğimde bu yıl başka kurs açmayacaklarını ancak 2022 yılında başvuru alacaklarını ama yinede internetten takip etmemi söylediler. Bunun üzerine ben 30/07/2021 tarihinde 36/3-b den 2698 tl ceza yedim. Sormak istediğim ben bu kursu almak istememe rağmen devlet bana bu imkanı sağlayamıyor ve ben kendi aracımı kullanırken ceza yeme durumunu yaşıyorum. itiraz etmem ile sonuç değişir mi? Değişirse nasıl bir yol izleyebilirim?

İsmail Bilgehan 05373539160
İsmail Bilgehan 05373539160
Yazıya Puanım :
     

. 2015 yılında beton mikseri kullanırken 100 ceza puanından ötürü 2 aylığına el koyuldu merhaba fakat ben memura ehliyet üzerimde değil dedim ve ehliyetimi teslim etmedim. 2nci olarakta geçtiğimiz yılbaşı akşamı 15 temmuz köprüsünde merhaba para cezası yedim. 3 CÜsü ise geçtiğimiz Temmuz ayının 27 sinde 3 CÜ kez olarak yedim merhaba ve bu sefer sistemden ehliyet teslim eden edilmemiştir 2015 yılında ehliyetine el koyulsun denilmiş ve ehliyetimi aldılar. Ben daha önceki cezaları için kursa müracaat etmedim. Ama 6 gün önce gidip başvurdum. Şimdiye kadar alkol ve benzeri maddelerden hiç ceza almadım. Kısacası 3 cezanın parasını ödeyipdemi günüm dolunca ehliyetime… Devamını Oku »

mehmet
mehmet
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçe örneğini nereden bulabilirim acaba?

Namık Kemal Güngör
Namık Kemal Güngör
Yazıya Puanım :
     

36-3b itiraz dilekçesi örneğini mümkünse bana gönderebilir misiniz? 2014 yılı 3ncü ayda ehliyetimi alkolden kaptırdım. 2014 yılı 9ncu ayda yine alkollu araç kullanmaktan ehliyetim 2nci defa kaptırmış oldum ve 2,5 yıl ehliyetime el koydular. 2017 yılında ehliyetimi almam gerekirken yediğim trafik para cezaları çok fazla olduğu ne südgeye gittim nede cezaları ödeyemedim. Son yapılandırma ile tüm cezaları tek sefer ödeme yaparak ödedim. Ancak pandemiden dolayı Südge kursu açılamadı bir türlü. Dolayısı ile ehliyetimi hala alabilmiş değilim. Gecen gün eşimin aracını kullanırken çevirmede yakalandım. 36-3b den hem eşime hem bana idari para cezası yazdılar. 2698 TL eşime 2698 TL bana yazıldı.… Devamını Oku »

Özgür Dinler
Özgür Dinler
Yazıya Puanım :
     

Benim ehliyetime alkolden 6 ay el konuldu askere gittim geldim trafik borclarimin tümünü yapılandırma yaptım 3 taksidini ödedim e devletimde hicbir ceza gözükmüyor duzenli olarak odüyorum bir hafta önce bana 2698 lira ceza yazdılar neyapmalıyım ehliyet bulundurmamaktan yazılmayacakmıydı ceza trafik ekiplerine itiraza gittim bana cezanın gözüktüğünü söylediler yaptığım yapılandırma ödediğim taksitler sayılmıyormu madem öyle e devlette gözükse gider öderdim. Neyapmalıyım

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu