Trafik Cezaları
Trend

36/3-b Trafik Cezası Alkolden Ehliyeti Kaptırıp Araç Kullanmak

36/3-b trafik cezası ehliyetine el konulmuş kişilerin araç kullanması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkolden alınan ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3b nedir, 36/3-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3b nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak, yasaktır.

36/3-b TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca ehliyetsiz araç kullanmaktır.

Ancak ehliyeti olan kişilerin yetkili kurum ve kuruluşlarca geçici olarak el konulması durumunda 36/3-b maddesinden uygulanır. Hiç ehliyeti yoksa 36/3-a maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi için; ahmetmerkepci.com/36-3-a-trafik-cezasi-nedir/

Hemen bir örnek vereyim, alkol kontrolünden yasal limitin üzerinde promil tespit edilirse ehliyetinize geçici olarak el konulur. Bu durumda tekrar araç kullanırsanız bu maddeden cezai yaptırım uygulanır.

Ehliyetsiz araç kullanma hükümleriyle aynıdır. Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak diyebilirim. Genelde 36-3b 48/5 maddeleri birlikte uygulanır.

48/5 Alkol cezası hakkında yapılması gerekenler ile ilgili olarak size bir rehber hazırladım. ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ Mutlaka okumalısınız.

Peki 36 3b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3b 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-b 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-b12.977,00 TL9.732,75 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-b cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 36/3b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Özellikle bu madde ile ilgili bana en çok soru şu şekilde geliyor. “Alkolden ehliyetini kaptırıp tekrar yakalanırsam ehliyetin içeride kalma süresi uzar mı?”

Tekrar alkollü olarak yakalanmadığınız sürece ehliyetin içeride kalma süresi uzamaz ancak sürücü belgesiz araç kullanma cezasını ödemek zorundasız.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3b ceza maddesi ise 36/3-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3b kusur oranı
36-3b kusur oranı yüzde kaç

36/3b sadece bir ihlal maddesidir. 36 3b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur. Kazanın oluşumunun sebebi sayılmaz.

36/3-b İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerektiğini söylemeliyim. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

36/3a maddesi genelde alkolden dolayı ehliyetini kaptırmış kişilere uygulanıyor. Bu durumda da bir çok kişi ehliyetin süresi dolmasından dolayı “nasıl olsa sürem doldu” düşüncesiyle tekrar ehliyetini almadan araç kullanıyor.

Dostlarım, ne yazık ki bu konuda yanılıyorsunuz resmi olarak ehliyetsiz statüsündesiniz. Ancak bir kaç yıl önce EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir emir yazı yayınladı;

  • Ehliyetin geri alınma süresi dolmuş
  • Ceza borcu olmayan kişiler

İçin 44/1-b yani ehliyeti yanında bulundurmama cezası yazılması sağlanmıştır. İtiraz gerekçesi hatta iptal gerekçesi olmuştur. Ancak borcunuzu ödemediyseniz bu kural geçerli değildir.

36/3b trafik cezası itirazı
36 3b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3b Sıkça Sorulan Sorular

36/3-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3b trafik cezası sorgulama ve 36/3b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3b maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3b itirazınızı kabul etmez ise 12.977,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3b ceza yazılır mı?

36 3b kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Araç sizin adınıza ise tek bir ceza yazılıyor. Ancak araç başka birinin adına ise o kişiye de kullandırtma adı altında aynı miktarda cezai işlem uygulanıyor.

36-3b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-b 2020 yılında 12.977,00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3b cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

36/3b itiraz dilekçesi indir

36-3b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 195 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
666 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ahmet doğan
Ahmet doğan
Yazıya Puanım :
     

Güzel bi yazı ellerine sağlık

Memet
Memet
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ehliyetimi alkol den kaptırdım süremin doldugu gün trafik kazası yaptım çarptığın araçtaki kişiler hafif yaralandı ama şikayetçi olmadılar bana 36/b den ceza yazıldı denetimligim vardı bi kamu davası yada bi başka bi ceza alırmımıyım

Erkan
Erkan
Yazıya Puanım :
     

Ehliyetime 5 yıl elkonulmustu süresi doldu hatta 1 senede geçti yazınız sonunda EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir emir yazı yayınladı;
Ehliyetin geri alınma süresi dolmuş
Ceza borcu olmayan kişiler
İçin 44/1-b yani ehliyeti yanında bulundurmama cezası yazılması sağlanmıştır trafik cezam olmamasına rağmen 36 3 b den ceza yazıldı buna itiraz edebilir miyim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Erkan
Erkan
Yazıya Puanım :
     

5 yıl süreyi doldurdum bugün ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yedim 36 3 b den bu cezayı iptal ettirebilirmiyim

Erkan
Erkan
Yazıya Puanım :
     

Mükemmel bir aydınlatma

Cevat Özcan
Cevat Özcan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba .
19-03-2022 .Bugün 36/3 b den ceza yedim . V.d ne düşer düşmez cezayı ödeyeceğim fakat bu arada Südge eğitimimde başladı. 2.görüşmeye gideceğim . Geri alma zamanım geçti 2,5 yıl oldu .
Südge devam ederken ceza yediğimi görürlermi ? Görürlerse südge iptal olurmu?
İtiraz dilekçesinide bana gönderirmisiniz. Teşekkürler .

Bedrettin Turan
Bedrettin Turan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar. Hakkımda park halinde ki aracta alkollü olduğum gerekçesi ile işlem yapılıp ehliyetime el koyuldu. GPS kayıtları ile aracın park halinde olduğunu ispat edip davayı kazandım. Fakat bu süre içerisinde sürücü Belgem geri alındığı halde araç kullanmaktanda işlem yapıldı. Şimdi önce ki cezam iptal olduğu için bu ceza da iptal olur mu? Sonuçta ilk cezanın sonucu olarak yapılmış bir işlem.. Ve hangi kanun maddesine göre itiraz edebilirim. Teşekkür ederim

Tyfn
Tyfn
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ehliyetimi alkolden 1 hafta önce ikincikez kaptırdım 2 yıl alındı ama ben 5 saat önce alkol aldım kendimi iyi hissettiğim için direksiyona geçtim alkolmetreye ufledim ancak komutan bana cihazı gistermeden hızlıca aracın başından uzaklaştı bende ne oluyor dedim araçtan hızlıca inip yanina kostum ne çıktı diye hiç konuşmadı 1.00 alkol yazıyor bana ufledigim anda3 alkolmetreyi göstermesi gerekmiyor mu eliyle degistirebilirmi suphlendim ben bu durumdan yardımcı olur musunuz

barış
barış
Yazıya Puanım :
     

36-3b itiraz dilekçesi örneğini benimle paylaşır mısınız

aydan
aydan
Yazıya Puanım :
     

36-3b  itiraz dilekçesi örneğini benimle paylaşır mısınız

Serap
Serap
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey babamin 2011 yilinda 2 yil alkolden ehliyetinine el konuldu sonrada egitime gitmedi kaldi öyle dun aksam polis cevirmesine takildik ben rahatsiz oldugum icin babam kullaniyordu hem 36 3B hemde 44 1B den ceza kesilmiş bu dogru bir işlemmi ehliyet kisiti yok sure doldu sadece egitime gitmedigi icin kaldi ehliyeti iki cezayida ödememizmi gerekir yoksa itiraz edebilirmiyiz.

mehmet akdoğan
mehmet akdoğan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz

Cihan
Cihan
Yazıya Puanım :
     

Hocam merhaba, ehliyeti 54 promil ile kaptırtım, itiraz etsem kazanma şansım var mıdır? bir de alkollu olmadan tekrar kendi aracımı kullanırken tekrar yakalanırsam ne olur?

faruk gören
faruk gören
Yazıya Puanım :
     

36-3-b itiraz dilekçesi

Şeref
Şeref
Yazıya Puanım :
     

Mrb hocam benim ehliyeti 2 defa kaptırdım ve alkollüyken 1 sahısa cartım hastahanede kanımda alkol cıktı 2.52 promil ehliyeti alma sürem olurmu bana yoksa süre uzarmı bana 36/3 b cezası kesildi 7300 TL uzarmı ehliyeti alma süreci

Ege
Ege
Yazıya Puanım :
     

2 yıl ehliyeti kaptırdım 10 ay kaldı almama fakat südge eğitimi alırken araç kullanırken yakalandım ceza kesildi ödedim fakat südge eğitim iptal olur mu

Slh
Slh
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey 36/3b cezasının gerekli şartlar olduğunda 44/1 b döndürülmesi mevzuatta bulamadım.biliyor iseniz link paylaşır mısınız? lakin ehliyetim farklı bir ilde hala gelmemiş cezayı ödedim. Sürem doldu.gittiğimde 36/3b cezasını uygulayacaklarını söylediler.

En son 2 yıl önce tarafından Slh düzenlendi
Fikret
Fikret
Yazıya Puanım :
     

İyi günler

Arkadaşıma ait aracı kullanırken 120 promil alkollü olarak 36/3-B, 48/5 Maddelerinden 13/12/2021 tarihinde ceza kestiler

Daha öncesinde ehliyetim 2 yıllığına alkolden alınmıştı 2021 kasım ayında ceza süresi bitti vd borcu yoktur yazısını almıştım ehliyetimi alacak zaman olmamıştı ehliyetsiz mi sayılırım 36b için itiraz hakkım var mı

Uygulama noktasını 100 mt kala fark ettim aracımı parka çektim ancak farke ettiler yanıma geerek alkol kontrolu yapıldı yani uygulama noktası öncesi için itiraz edecek bir durum varmı

Cvp larınız için şimdiden tşk

En son 2 yıl önce tarafından Fikret düzenlendi
Muhammet karaca
Muhammet karaca
Yazıya Puanım :
     

Sürem doldu fakat cezayı ödemedim 36b den işlem yapıldı ehliyetsizmiyim

Emir
Emir
Yazıya Puanım :
     

Hocam mrb lar.. Trafikte durduruldum ve alkol testi yani alkol üfleme cihazı uzatıldı ufleyin dedi memur bey.. Arkadaşımda stresten ağzıma deodorant sprey sıktı telaştan ve biraz bekledikten sonra 1.44 promil cıktı halbuki çok yüksek bir değer.. deodorantin etkisi var mıdır nasıl itiraz edebilirim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu