Trafik Cezaları
Trend

36/3-b Trafik Cezası Nedir? Alkolden Ehliyeti Kaptırıp Araç Kullanmak

36/3-b trafik cezası ehliyetine el konulmuş kişilerin araç kullanması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle alkolden alınan ehliyetsiz araç kullanma cezası olarak tanımlayabiliriz.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 36/3b nedir, 36/3-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 36-3b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 36 3b nasıl ödenir? Ücretsiz 36/3-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 36/3-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

36 3b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 36/3-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 36/3b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

36/3-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Mahkemelerce veya Cumhuriyet savcılıklarınca ya da Karayolları Trafik Kanununda belirtilen yetkililerce sürücü belgesi geçici olarak ya da tedbiren geri alındığı halde araç kullanmak, yasaktır.

36/3-b TRAFİK CEZA MADDESİ

36/3-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 36. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Kısaca ehliyetsiz araç kullanmaktır.

Ancak ehliyeti olan kişilerin yetkili kurum ve kuruluşlarca geçici olarak el konulması durumunda 36/3-b maddesinden uygulanır. Hiç ehliyeti yoksa 36/3-a maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi için; ahmetmerkepci.com/36-3-a-trafik-cezasi-nedir/

Hemen bir örnek vereyim, alkol kontrolünden yasal limitin üzerinde promil tespit edilirse ehliyetinize geçici olarak el konulur. Bu durumda tekrar araç kullanırsanız bu maddeden cezai yaptırım uygulanır.

Ehliyetsiz araç kullanma hükümleriyle aynıdır. Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak diyebilirim. Genelde 36-3b 48/5 maddeleri birlikte uygulanır.

48/5 Alkol cezası hakkında yapılması gerekenler ile ilgili olarak size bir rehber hazırladım. ahmetmerkepci.com/48-5-trafik-cezasi-nedir/ Mutlaka okumalısınız.

Peki 36 3b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

36/3b 2019 yılında 2018 lira iken yapılan 455 liralık zamla birlikte 36/3-b 2020 yılında 2473 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

36/3-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 2698 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
36/3-b2698.00 TL2023,50 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
36/3-b cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 36/3b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 36 3b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Özellikle bu madde ile ilgili bana en çok soru şu şekilde geliyor. “Alkolden ehliyetini kaptırıp tekrar yakalanırsam ehliyetin içeride kalma süresi uzar mı?”

Tekrar alkollü olarak yakalanmadığınız sürece ehliyetin içeride kalma süresi uzamaz ancak sürücü belgesiz araç kullanma cezasını ödemek zorundasız.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

36/3-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 36/3b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 36 3b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir
36-3b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 36/3b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 36/3b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 36 3b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

36/3b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

36 3b ceza maddesi ise 36/3-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

36-3b kusur oranı
36-3b kusur oranı yüzde kaç

36/3b sadece bir ihlal maddesidir. 36 3b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Çünkü ehliyetsiz araç kullanmak idari bir suçtur. Kazanın oluşumunun sebebi sayılmaz.

36/3-b İtiraz Dilekçesi Örneği

36/3-b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce detaylı bir çalışma gerektiğini söylemeliyim. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

36/3a maddesi genelde alkolden dolayı ehliyetini kaptırmış kişilere uygulanıyor. Bu durumda da bir çok kişi ehliyetin süresi dolmasından dolayı “nasıl olsa sürem doldu” düşüncesiyle tekrar ehliyetini almadan araç kullanıyor.

Dostlarım, ne yazık ki bu konuda yanılıyorsunuz resmi olarak ehliyetsiz statüsündesiniz. Ancak bir kaç yıl önce EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bir emir yazı yayınladı;

  • Ehliyetin geri alınma süresi dolmuş
  • Ceza borcu olmayan kişiler

İçin 44/1-b yani ehliyeti yanında bulundurmama cezası yazılması sağlanmıştır. İtiraz gerekçesi hatta iptal gerekçesi olmuştur. Ancak borcunuzu ödemediyseniz bu kural geçerli değildir.

36/3b trafik cezası itirazı
36 3b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 36-3b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 36-3b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

36/3b Sıkça Sorulan Sorular

36/3-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

36 3b trafik cezası sorgulama ve 36/3b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

36-3b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

36-3b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

36/3b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 36-3b maddesinden dolayı el konulmaz.

36 3b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 36-3b itirazınızı kabul etmez ise 2698.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 36-3b ceza yazılır mı?

36 3b kullananlara ve kullandıranlara yazılır. Araç sizin adınıza ise tek bir ceza yazılıyor. Ancak araç başka birinin adına ise o kişiye de kullandırtma adı altında aynı miktarda cezai işlem uygulanıyor.

36-3b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

36/3-b 2020 yılında 2698.00 tl ödemediğiniz her ay 123,65 tl faiz işler. Örneğin 36-3b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 2.596,65 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 36-3b cezası 7419 tl yanlış okumadınız! Yedibindörtyüzondokuz Lira ödemek zorunda kalırsınız.

36/3b itiraz dilekçesi indir

36-3b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 36-3b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


36 3b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 105 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 105 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
410 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
umut citak
umut citak
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

selam ahmet bey sitajer ehliyetim kaptirdim bastan butun evraklari hazirladim hak.kazandim ama nufus mudurlugunde ehliyetimi cikarticam trafik cezan var diyor bu odemek zoru damiyiz odenmeden cikartamazmiyiz ehliyeti

Hasan
Hasan
23 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey itiraz dilekcesi gönderebilirmisiniz

Arife
Arife
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi gunler ahmet bey ehliyetimi daha once kaptirdim bugunde ehliyetim yokken 36/3b den ceza yedim bu ceza mahkemelik bi islem gorur mu yoksa sadece para cezasimi ehliyetin suresi uzarmi

Talat EKER
Talat EKER
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey benim ehliyetime alkol kullanmadığım halde 24.03.2021 korona dolayısıyla elime yüzüme kolonya sıktığımdan 0.74 promil alkol çıktı. Ehliyetime el konuldu ancak ben devlet hatanesinden kan sonucum sıfır promil raporunu aldım. Mahkemeye verdim. 15 gündür hakim dosyaya bakmadı. Alkol almadığım halde ehliyetim gitti. Ancak 2 saat içinde verdiğim kan sonucuna göre ehliyetimi avukat 10 güne geri alırım dedi. Ancak hakim daha dosyaya bakamadı bile. sonuç olarak benim mağduriyetim sözkonusu. İzmir denizli arası işim gereği seyahat etmem gerekiyor. Ben aracım ile gidemiyorum. Taksi ile yapacağım yolculukları faturalandırsam bunu devletten geri alma durumu var mıdır. Sonuçta benim alkolsüz olduğum kan sonucuna göre… Devamını Oku »

Emre
Emre
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Öncelikle selamlar. Ben ehliyetimi 7 ay önce iatanbulda kaptırmıştım. Cezamı ödedim süresi de doldu. Ehliyetimi almaya gittigimde bana ehliyetimin insatnbul şubede oldugu 1.5 ay içerisinde gelecegi söylendi. Araç kullanırsamda 89 lira bulundurmamaktan yersin diye söylendi. Bende 89 lirayı umursamadım aracımı kullandım. Araç da annemin üzerineydi. Sonra çevirmede 2690 bana 2690 lira araç sahibine anneme yazdılar. Bana yazdıklarına dahi anlam veremezken anneme yazmalarına hiç anlam veremedim. Bu uygulama dogrumu dogru yada yanlış ise itiraz hakkım varmı ve nasıl bir yol izlemeliyim.?

Yakup
Yakup
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb ahmet abe ehliyetim 48/5 ‘ten dolayı
Alıkonulmuştu fakat 5.3.2021de 6 aylık cezam doldu fakat para yatırıp geri alamadım ehliyetimi bugünde trafikte ehliyetim olmadığından 36/3b den ceza kestiler itiraz edebilirmiyim sonuçta ehliyetim şubede ve 6 aylık süre geçmiş üstünden param olmadığı için alamadım ehliyetimi.şimdiden ilgi alakanız ıçın teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

Uğur
Uğur
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey. Ehliyetimi 6 ay kaptırmıştım. Gece seyir halinde ilerlerken. Normal polis çevirdi. Direksiyonda ben değildim. Kullanan arkadaşda alkolluydü. Trafik polislerini çağırdı. Bütün işlemleri bana yaptılar. Bunun için ne yapabilirim. Ehliyetim suan 2 sene gitmiş gözüküyor. Üflemediğim için.

Kerim
Kerim
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

36/3-b den ehliyet elimde olmasına rağmen ceza yedim ödenmemiş borç olmasından dolayı. Cezai işlem tarafıma tebliğ edilmeden itiraz dilekçesi sunmam mümkün mü?Konu hakkında Örnek dilekçe rica edebilir miyim?

Kerim
Kerim
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Ahmet Bey mail adresime gelen herhangi bir mail yok bir hata oldu galiba.Tekrar rica edebilir miyim size zahmet

Emir
Emir
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamlar Ahmet bey çok faydalı bilgiler var sitenizde bir çok konuda emniyetin aydınlatmadığı şekilde bu yüzden teşekkürler 2016 yılı Mayıs ve Haziran ayında üst üste ehliyetimi kaptırdım ..2 yıllık sürem 2018 de doldu ama çeşitli nedenlerle ehliyetimi alamadım .. pandemi dolayısıyla südge eğitimini bekliyordum .. fakat geçen hafta tekrar alkollü yakalandım ve hakkımda 48/5 ve 36/3-b hakkında ceza geldi ödenmemiş borcum yok .. sitenizi yaradığımda ehliyetimi almamış olsam bile hakkım 2018 de dolduğu icin itiraz hakkım var galiba itiraz nasıl sonuçlar fikir alabilirmiyim ayrıca dilekçeyi mail olarak yollarsanız sevinirim kolay gelsin son olarak araç sahibi ben değil babam onada ceza… Devamını Oku »

Yunus EKİN
Yunus EKİN
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet abi kolay gelsin dun aksam bana 36 3c ceza yazıldı sonra yanlış olduğunu soyledi polis memuru bu kez de 36 3b den yazdı 3cnin cezasi iptal söyledi ama e devlette ikiside görünüyor bu konuda ne yapabiliriz

muhammed
muhammed
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

36/3b den ceza kesildi ödemeyi yaptım ehliyetime de el konuldu. 15 günlük süreyi de kaçırdım itiraz için ne yapabilirim şu an

Sule
Sule
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Arkadaşımın ehliyetine el konulmuştu benim aracımı kullanıyordu trafik durudunca hem arkadaşıma hem bana aracımı verdim diye 36 3b cezası yazdılar kendi adıma nasıl iptal itirazında bulunabilirim?

Mehmet
Mehmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar.ben 2011 yılında alkolden 2.kez ehliyetimi kaptırdım.fakat ehliyetimi hâlâ geri almadım .3 ay önce çevirmede hız sınırından ceza yedim ehliyetim üzerine yazdılar .benim anlamadığım ehliyet sormadı TC sordu ve cezayı yazdı .bu nasıl olabilir ?

Fatih
Fatih
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 2015 yılı içersinde alkollü araç kullanmaktan ehliyetime 2 yıl el koyuldu maddi durumlardan dolayı cezalarımı ödeyemedim akabinde. 2021 yılı 28 mart akşamı 36/3-B 48/5 maddelerinden tekrar cezaya tabi tutuldum.nasıl bir sonuçla karşılaşırım?? Ayrıca nasıl bir yol izlesem iptal için itirazda bulunsam ?? Lütfen acillll cevap bekliyorum

engin can
engin can
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar. 26 eylül 2020 de 6 aylık ehliyetimi kaptırdım .26 mart 2021 de süresi doldu . Ödemem gereken cezayı da ilk 15 günlük süre içinde indirimli şekilde ödemiştim. 27 mart 2021 de yani bugün çevirmeye girdim . Ve 36 /3b den tekrar ceza yazdılar . Sebep te önceden kalmış ödenmemiş bi radar cezamın olması. buna itiraz etmeli miyim

Mert demir
Mert demir
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Alkolden ehliyetimi 2 sene kaptırmıştım sonra tekrar alkolden yakandim suresi uzarmi ehliyetin

Utku
Utku
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey, öncelikle iyi günler dilerim. Ehliyetimi 2.5 sene öncesinde alkolden kaptırmıştım. 2020 kasımda süresi dolmuştu fakat südge eğitimi dolayısıyla ehliyetimi alamamıştım, südge eğitimine başvurdum halen ehliyet elimde değil. Bugün alkollü ve ehliyetsiz araç kullanmaktan ceza yedim. Trafik polisi 2 yıl sonra alıcaksın ehliyetini dedi ama pek emin olamadım.E-devletten baktığımda halen eski ceza gözüküyor ehliyet alınmadk olarak ifade var. Ehliyetimi 5 yıl daha mı uzatmış oldum yoksa verdikleri bilgi doğru mu ? Yardımcı olursanız çok sevinirim, iyi günler, iyi çalışmalar.

Fatih
Fatih
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneğini gönderir misiniz..

ozgur akca
ozgur akca
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,36 3 b itiraz dilekce ornegini e postama gonderirseniz cok memnun olurum.tskr

harun
harun
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     
  1. merhaba ben 2 yıl önce alkollü araç kullanmaktan ehliyetime 6 ay el konuldu fakat yakın bi zamanda ehliyetsizlikten 2698 tl bana 2698 tl araç sahibine ceza kesildi alkolden olan cezamı ödedim ehliyetimi almak için karakola gittiğimde ise diğer ehliyetsiz araç kullanmaktan olan cezamı ödemeden ehliyetimi teslim edemeyeceklerini söylediler bu konuda ne yapmam gerekir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu