Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 132 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1228 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir. Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1228 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1228 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de anlatmak istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1228 TL921 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-h ters yön cezası 2020

Binikiyüzyirmisekiz Lira ama ehliyet ceza puanı bulunmuyor.Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2h kusur oranı
46-2h kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2h trafik cezası itirazı
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1228 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1228 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3684 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.8 138 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 138 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
667 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Tolga
Tolga
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Dün gece bir çevirmeye takildim ehliyet yetersizzliginden motorum baglandi fakat benimle birlikte cevirilen ve hiç ehliyeti olmayan şahıs polis memurları tarafından çekici arabasına bindirilip motoru bağlanmış süsü verilerek 2 km ilerde çekici arabasından motoruyla birlikte indirildi ve halkında hiç bir işlem yapılmadı. Ben hem mağdur hemde haksız bir davranışla karşı karşıya kaldım ve herşeyi videoya çektim memurun adaletsizliği ve mağduriyetimin giderilmesi için nereye başvuru yapmam gerekiyor.Elimde kanıtlarım var

Ahmet
Ahmet
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, aracım farklı bir şehirde olduğu halde 46/2-h cezası yazılmış. İtiraz dilekçesi gönderir misiniz? Teşekkür ederim.

Ramazan
Ramazan
5 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar itiraz dilekçesi göndelirmisiniz

Mehmet
Mehmet
6 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Yazınız için teşekkürler. İtiraz dilekçesini paylaşır mısınız? Teşekkürler.

ahmet
ahmet
7 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 46/2-h itiraz dilekçesi gönderir misiniz? Tesekkurler

Özge Kanaçlar
Özge Kanaçlar
7 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, plakaya 46-2h ters yön cezası kesilmiş ama gelen tebligatta resim yok. İtiraz etmek istiyoruz dilekçe gönderebilir misiniz?

iyi günler..

Sefa Aşabay
Sefa Aşabay
8 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Örnek dilekçe rica ederim

Cengiz gokce
Cengiz gokce
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 46/2-h itiraz dilekçesi gönderir misiniz? Tesekkurler

Enes
Enes
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Sayın Ahmet MERKEPÇİ,
46-2h itiraz dilekçesi yollayabilirseniz sevinirim.

Selahattin
Selahattin
10 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey kolay gelsin bana 27/6/2020 tarihli ters yön cezası kesilmiş ben bunu bugün e-devlet üzerinden öğrendim hiçbir şekilde tebligat veya ceza makbuzu gelmedi işin ilginç tarafı cezanın kesildiği ilçeye ben o tarihte hiç gitmedim bu konuyla ilgili itirz dilekçesi gönderir misiniz.

NEŞE YALÇIN
NEŞE YALÇIN
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

   
Sayın Ahmet MERKEPÇİ,
46-2h itiraz dilekçesi yollayabilirseniz sevinirim,

Cengiz
Cengiz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 gün önce

Ters yön itiraz dilekcesi yolluyabilirmisiniz

İbrahim ÇETİNKAYA
İbrahim ÇETİNKAYA
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Sayın Ahmet MERKEPÇİ,
46-2h itiraz dilekçesi yollayabilirseniz sevinirim,
Şimdiden Allah Razı Olsun,
Başarılarınız Her Zaman Daim Olsun İnşallah
Saygılarımla

Ahmet Demir
Ahmet Demir
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ben im girdiğim yolda herhangi bir uyarı ‘le hası falan yok sürekli inip çıkılan bir yol 1228tl fahri müfettiş yazmış ne yapmalıyım

İskender gökçe
İskender gökçe
Yanıtla  Ahmet Demir
10 gün önce

Dilekçe örneği banada gönderebilirsiniz acaba tesekkr ederm

Metin
Metin
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bana 46/H den 25 adet ceza geldi bunların bir kısmını itirazla iptal oldu burda her iki tarafta giriş yasağı tabelasi bulunması ve mahkeme sürecinde karşı tarafın tabelaları kaldirildi burda ibb tuzak kurduğu için dava acmak maddi manevi hakimdir sizce.

YAHYA YALCIN
YAHYA YALCIN
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

SELAMUN ALEYKÜM HOCAM SOĞUKSU MAHALLESİ HAMİDİYE CADDESİ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ÇAPRAZI KAZIM KARABEKİR CAD. İSTİKAMETİ MU BU ISDIKAMETDE TERS YON YOK AMA NE HİKMETSE CEZA KESİLMİŞ 1228 TL 25/08/2020 DE BUNADA İTİRAZ EDEBİLİRMİYİZ HOCAM Bİ CEVAP ALABİLİRMİYİM

Çagrı ünal
Çagrı ünal
20 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h itiraz dilekçesi örnegi gönderebilirmisiniz

Yasin Çakmak
Yasin Çakmak
21 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ters yön levhasi yoksa gidiş yönünüze göre yoka fahri trafik müfettişin kestiği cezaya itiraz edemeyiz mi bir da itiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz teşekkür ederim

Murat Karagöz
Murat Karagöz
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneğini lütfen paylaşır mısınız?Teşekkürler

Hüseyin Okan
Hüseyin Okan
23 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h cezası ile ilgili itiraz dilekçesi gönderir misiniz? Teşekkür ederim.

Yasin eren
Yasin eren
Yanıtla  Hüseyin Okan
9 gün önce

Merhaba örnek dilekçe gönderebilirmisiniz teşekkür ederim

Saffet
Saffet
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h trafik cezası dilekçe örneğini atabilir misiniz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu