Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 144.00 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1340.00 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir.

Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1340.00 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1340.00 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de belirtmek istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-h trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-h ters yön cezası 2021

Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2H BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2H KUSUR ORANI
46-2H KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2H TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.8 302 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 302 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
1K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Harun
Harun
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 46/2-H maddesinden tarafıma idari para cezası kesilmiş. Fakat ters yöne girmemin sebebi yabancı olduğum bir şehirde o şehrin plakasını taşıyan aracı takip edip ters yöne girmemden kaynaklandı.Nasıl itiraz edebilirim ?

Adem KARADURAKOĞLU
Adem KARADURAKOĞLU
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Benim 16 yaşındaki çocuğum karantina ihlali yapmadığı halde polislerce idari ceza tutanağı tanzim edilmiş. Beni aradı ilk defa böyle birşeyle karşılaştığı için korkmuş, bende çocuğumun yanına giderken tek yön olan bir sokaktan diğer tek yön olan sokağa giderken ters yolu kullandım çünkü çocuğum çok korkmuştu bir an once yanina gitmek icin sadece 2 binalik bir mesafeyi ters yonde gittim itiraz etmem bişeyi degistirir mi.

abdurrahman demirtaş
abdurrahman demirtaş
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

s.aleyküm.
Örnek dilekçe gönderir misiniz.
teşekkürler.

LAMİNA
LAMİNA
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 46/2-h ye aykırılıktan tarafıma idari para cezası kesilmiş. Ancak mahalle bulvar doğru olmasına rağmen fahri müfettiş yanlış şehir seçip x şehri yerine y şehri olarak yazmış. Bu sebebe dayanarak itiraz etmek istiyorum. Örnek dilekçe gönderebilir misiniz? Çok teşekkürler.

Hasan Şengün
Hasan Şengün
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2hcezası yedim Bayrampaşa da ikiyönlü caddede spor komleski inşahatından dolayı bir yönü trafiye kapatılmış geçi olarak 170 MT ters yõde gitti diye ceza yazmış oysa dahi gõrme şansı yok acaba peşimden gelip mesafeyi ölcmúş trafiği yoğun olmadığı saatlerde kulaniíyor bunun için itiraz dilekçesi gönderir misiniz teşekkúr ederim HASAN ŞENGÜN

Osman Yener yılmaz
Osman Yener yılmaz
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bende itiraz etmek istiyorum ters yön cezasına nereye nasıl itiraz edebilirim

Mustafa
Mustafa
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler. Yol çalışması olduğu icin iki yönlü yapılan yol hiç bilgilendirme veyahut levha konulmadan iki yönlü trafiğe kapatılmış diye 46/2-H kapsamında ceza yedim. Herhangi bir levha falan da yoktu. İptal olma ihtimali var mi ? Örnek dilekçe gönderir misiniz

Mustafa
Mustafa
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Söyle ki şehir içindeki bölünmüş yolun bir tarafında çalışma olduğu icin diğer taraf iki yönlü trafiğe açılmıştı. Ancak bugün yol çalışması olan kısmın trafiğe açıldığını söylediler. Ben yolun açıldığını bilmediğim için ve herhangi bir uyarı da olmadığı icin ters yönden gittim. Polis de tam döneceğim kavşağa tuzak kurar gibi ekip aracını cekmis ve ceza yazdı. Uyarı levhası veyahut herhangi bir uyarı yapmak zorunda da olmadığını söyledi.

Mert can
Mert can
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey,
Trafik polisinin dur ihtarına uymadım arabada müzikte açıktı ama yüksek sese giriyormu emin değilim yüksek sesi neye göre belirliyebiliyolar ? yoksa durmadım diye ceza yazmak için mi bir cezaydı bilemiyorum bu ikisi tamam kabul edebilirim ama ayrıca ters yöne girmekten ceza yazılmış ama ben ters yöne girmedim cezanın yazıldığı yerde toplu şekilde meydanda mebese kameraları sanırım var bu görüntülere ulaşıp ters yön cezasına itiraz etme şansımız varmıdır ?
Dilekçe örneğinide gösterirseniz sevinirim.
Son olarak itiraz ettiğimizde haksız bulunursak mahkeme masrafları ortalam ne kadar olur ?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

Mert can
Mert can
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

aksini kanıtlıyacak tek belge olay yerini gören mobese kameraları var mobese görüntülerini kanıt olarak ulaşabilirmiyim veya incelenmesini isteyebilirmiyim asıl sormak istediğim

Mustafa
Mustafa
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bilgilendirme için teşekkürler, dilekçe rica edeceğim sizden.

Gürcan Özgür.
Gürcan Özgür.
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey.
46 /2 H cezası trafiğin çift yönlü olduğu sokakta yazılmış. İtiraz dilekçe örneği gönderirmisiniź? Sizce cezanın iptal edilme ihtimali varmıdır? Ceza iptal edilmez ise karar tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde indirimli ödeme imkanım varmı yada itirazdan önce ödemeyimi tavsiye edersiniz?
Değerli görüş ve yardımlarınız için teşekkürler.
İyi Günler.

Gürcan Özgür
Gürcan Özgür
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

İtiraz için dilekçe örneği gönderirmisiniź?

AliGarip Gürcan
AliGarip Gürcan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/ 2 H den ceza yedim girdiğim yerde Herhangi bir trafik levhası yoktu rica etsem itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

Mehmet
Mehmet
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2h itiraz dilekçesi gönderir misiniz

En son 3 ay önce tarafından Mehmet düzenlendi
Mesut
Mesut
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sulh hukuk Mahkemesine yapilacak itirazda. Itiraz red edilirse ve suçlu olduğun ortaya cikarsa ekstra bir mahkeme ücreti yansitiliyor mu ? Bir de itiraz dilekçesi mail adresime atabilir misin ? Ters yöne girmekten ceza yedim.

Mehmet
Mehmet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

46/2h itiraz dilekçesi gönderir misini

En son 3 ay önce tarafından Mehmet düzenlendi
Şiyar
Şiyar
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2h itiraz dilekçesi gönderir misiniz

Mesut
Mesut
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ters yöne girmekten ceza yedim. Lakin ters yöne girdiğim yerde herhangi bir uyari levhasi yoktu. Ayrica tuzak maksadıyla mobese kamerasını uzak ve uçuk bir noktaya koyduklarindan ötürü şöför kurulan bu tuzağa düşmektedir. Yapilan itirazda bu sebepler yeterli midir. Itiraz dilekçesini yollayabilir misiniz?

Güçlü Hakan Özbilek
Güçlü Hakan Özbilek
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam iyi akşamlar. Ftm mağduruyuz. 46/2h den ceza yazmış. Çocuğu okula bırakmak için yaklaşık 5m kadar ters şeride girdim. 5 m lik yer için 600 m ve döner kavşak kullanmak zaman ve yakıt açısından fazla mantıklı gelmemişti. Sizden ricam itiraz dilekçesi göndermeniz. Çok tşk ederim

Bülent ŞİMŞEK
Bülent ŞİMŞEK
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

21/01/2020 tarihinde motorsikletime ceza kesmişler nasıl iptal ettiririm yardımcı olurmusunuz lütfen

Hakan
Hakan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

10. Ayın 5 nde ters yönden trafik cezasi kesilmis plakadan nasıl olduğuna dair bi bilgim yok size zahmet itiraz dilekçesi yollarsaniz ben ona gore düzenleyip verebiliyim

Karahan Saltan
Karahan Saltan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Her gün işe gittiğim yolda ters yön cezası yazmışlar bunun için itiraz dilekçesi gönderirmisiniz ?

hakan kozan
hakan kozan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

benim ters yöne girdigim uzere 1228 tl yazılmış o tarih o saatte orda olmam imkansız dılekce ornegı gonderırsenız cok memnun olurum

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu