Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 144.00 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1340.00 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir.

Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1340.00 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1340.00 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de belirtmek istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-h trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-h ters yön cezası 2021

Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2H BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2H KUSUR ORANI
46-2H KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2H TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.8 239 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 239 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
907 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Aykut
Aykut
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahnet bey merhba ters yönde ilerleme cezasının belli bir menzil maddesi varmı . Bugün 5 metre kadar ters yöne manevra yapmak için girdim sonrası döndüm sıkıntı olmaz dimi

Mehmet Gemici
Mehmet Gemici
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba , bana da 46/2-H ceza gelmiş. İtiraz dilekçesi gönderebilir misiniz ?

Vahit gazeloğlu
Vahit gazeloğlu
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-H CEZASINI Haksız yere yediğimi düşünmekteyim. İtiraz dilekçesi nasıl temin edebilirim.

ilhan
ilhan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey merhaba ,eşim sağlık personeli pandemi döneminde işe gidiş gelişlerini ben sağlıyorum mesaiden almaya giderken sağlık kuruluşunun yakınında kurulan pazar yerinden dolayı hatırlamamakla beraber ogün yağmurunda olmasından dolayı sıkışık trafikte yol vermek amaçlı tersyön girişi yapmış olabilirim fakat dediğim gibi emin değilim ,bu cezanın durum gözetilmeksizin keyfi yazıldığı kanaatindeyim ,daha öncede evimin önünde park edilmiş araca fahri müfettiş tarafından 2 kez ceza yazıldı haksız olmasına rağmen ödediim fakat anladığım şu bu işin bir standardının olmadığı ,bu nedenle itiraz etmek istiyorum ,konuyla ilgili bilgilendirirseniz memnun olurum .

Oguzhan
Oguzhan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2h cezasınin ör olarak itiraz dilekçesinin örneğini alabilirmiyim size zahmet artı o tarihte başka yerde olduğumu da açıklarım

Sukru
Sukru
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Guzergahta ters yon tabelasi olmamasina ragmen, ters yonde gittigime dair uyari geldi vatandastan. Ben sokaga donusumde ters yon tabelasinin olmagina dair resim cektim. Ceza gelirse faydasi olur mu? Bir de itirazi en etkili nereya yapabiliriz? Tesekkurler

Ali çetin
Ali çetin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam bir sorum olacak izninizle batman merkezden yazıyorum geçen sene 2019 yılında aracım la tek yön sokağa yanlışlıkla girdim devam etmek zorunda kaldım mobeseden kamera tespitli ceza geldi ben bu ceza bilgisini geç öğrendim e devlet en sonrasında 1002 lira vergidairesinde ceza ödedim sonrasında bugün bir arkadaşımız trafikçiden şehir içi ters yön cezasının 200 ile 300 lira arası bir ceza olduğunu öğrenmiş akabinde banada söyledi şimdi hocam ceza oranı rakamı gerçek olarak ne kadardır! Ve ben fazla ödediğim paramı alabilecekmiyim teşekürler. 😊

Ali çetin
Ali çetin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
30 gün önce

Peki hocam ödediğim ceza doğrumu değilse geri alabilirmiyim

Resul
Resul
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İl dışından geldim bilmediğim Bi il olduğu için bilmeden ters yöne girdim itiraz etsem iptal olurmu

Oğuzhan
Oğuzhan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamlar Ahmet Bey,
İlk defa gittiğim bir yerde herhangi bir trafik levhası yahut uyarı olmadığı için çıkış yaptığım yolun soluna girdim ki o sırada trafikte olmadığı için fark etmemiştim geçen gün mobeseden 46/2-h’den ceza yediğimi gördüm. Burada idarenin kusurlu sorumluluğu bulunmamakta mıdır? Herhangi bir levha olmadan nasıl bileceğim hangi yönün ters olduğunu? Teşekkürler…

berat bircan
berat bircan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey 46/2-H CEZASINI Haksız yere yediğimi düşünmekteyim.önümdeki araba trafikte bi anda durduğu ve yolun akışını bozduğu için sollama yapmak durumunda kaldım sollama yaparken karşı şeriti kullandığım için ceza yazmışlar ama ben sollama yaparken ters şeritte araba yoktu

Mahmut Tok
Mahmut Tok
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar, 46-2/h itiraz dilekçesi örneği alabilir miyim?

Bekir YILDIZ
Bekir YILDIZ
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Meraba kolay gelsin . 07.12.2020 tarihinde 4 yönlü bir gökte yesil isikta gecerken 2 onumdeki araclar kaza yaptilar ve trafik tikandi onumdeki arac ve kendim trafigi kilitlememek adina ters serite gecerk kendi seritimize donerken trafik polisi gelip telefonile kayit alip yazdim ikinize diyerek ahkam kesti derdimizi anlattik fakat nafile . Sorum buna itiraz edebilirmiyim ve ne kadar para cezasi gelir tahmini ? Simdiden tesekkur ederim

Serdar
Serdar
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba dilekce ornegini mail adresine atarmsnz

Rıdvan
Rıdvan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

01.12.2020 tarihinde ters yönden trafik cezası yedim. Benim istikametim de o sokağa girdiğim kısımda ters yön girilmez tabelası bulunmuyor. Aşağıdan yukarı doğru gelen polis arabası fotoğrafımı çekip ceza yazdı. Bende aynı akşam o sokağın başında bulunan, tabela olmadığına dair fotoğraf çektim. Bununla ilgili itiraz yazsam sonuç ne olur. Birde itiraz örneği alamabilir miyim sizden.
Şimdiden teşekkürler

raşit
raşit
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba itiraz dilekçesini mail atabilir misiniz ?

raşit
raşit
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba itiraz dilekçesini mail atabir misiniz?

İsmail
İsmail
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey 27-11-2020 tarihinde ticari aracıma 46/2-H maddesinden Fahri Müfettişince 1228 TL ceza yazılmış ve ceza saati 17:08 anılan saaten iki saat öncesine ve ertesi güne kadar aracım işyerindedir güvenlik kameraları görmektedir cezaya itiraz edebilirmiyim

Emirhan
Emirhan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ben polisin dur ihtarına uymayıp yola devam ettim ters yön olmamasına rağmen hem ters yönden hem makastan ve 3 farklı ceza yazıldı banada bir dilekçe örneği yazabilirmisiniz teşekkürler

Murat
Murat
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bişey sorcaktimm 46 2h cezası hakkında

Ali
Ali
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bende dün ters yöne girdim de ters yön tabelası yoktu yol çok sakin bir yerde oldu için bende ters kullandım ayrıca 4 km uzaklıktaki gelebilecek aracı net bir şekilde görürsünüz benim ters gittim 20 m bile gelmez polisler plakayı almış itiraz etsem kazanırmıyım

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu