Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 144.00 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1340.00 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir.

Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1340.00 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1340.00 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de belirtmek istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-h trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-h ters yön cezası 2021

Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2H BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2H KUSUR ORANI
46-2H KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2H TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.8 239 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 239 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
907 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Tuygan
Tuygan
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bende 46/2h trafik cezası aldım.itiraz dilekçesi örneği gönderebilirsiniz?

Musa
Musa
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Örnek itiraz dilekcesi gonderirmisiniz

Abdullah caner
Abdullah caner
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

2020 Aralık’ta ters yön yemişim bu kadar yüksek ceza olamaz gerçekten çok fazla bu devlet soyuyor resmen alkolden yesem hiç zoruma gitmez bu saatten sonra plakayı kapatıp süreceğim polisi gördüm mü kaldıracam tamam suçluyuz ama bu kadar yüksek olmamalı devlete para lazım

hüseyin
hüseyin
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

örnek itiraz dilekçesi gonderebilir misiniz iyi günler

Erdal
Erdal
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz. Teşekkürler

Atıf ATASEVER
Atıf ATASEVER
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Nerede ters yönde park ettiğimi inanın kesinlikle hatırlamıyorum. Toplumumuzda maalesef kafası ters çalışan bir kişi böyle bir bildirimde bulunmuş olabilir diye düşünüyorum, onun için itiraz etmek istiyorum. İtiraz dilekçesi örneği talep ediyorum.

rafet
rafet
21 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ftm İle Malatya’da mahalle arasında bir Sokak’ta aracıma tersyon cezası yazılmıştır yani 46/2-h 1228 TL bu ilgili kanun maddesinde aksine bir işaret olmadıkça karayollarında diyor burası bir mahalle arası ,karayolu deyince Çevre yolları ana yollar ana arterler gibi aklıma geliyorYani bir mahalle arası için yüksek bir ceza radar cezası bile bu kadar değil burada belki yanlış maddeden ceza verilmiş olabilir mi yani trafik işaretlerine uymama gibi daha küçük bir cezası olamaz mıydı 47/1-C gibi itiraz etmek sonuç getirir mi

Volkan
Volkan
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey ben ter yone girme sebebiyle ceza yedim. Ftm tarafindan yazilmis. Kotulesen bir hastaya bakmak icin acil olarak cikip 4 lu yakarak 10 metre ters istikamette gittim. Dondugum yerde de sola donulmez tabelasi yoktu. Itiraz etsem olumlu cevap alirmiyim. Itiraz dilekcesi gonderirseniz sevinirim

Volkan
Volkan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
29 gün önce

Yoktu yarin tekrardan ordaki tum trafik isaretlerini kontrol edecem

Volkan
Volkan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
28 gün önce

Kontrol ettim donulmez tabelasi varmis. Basvurum anlamsiz olur galiba bu isten vazmi gecmeliyim. Sizce kurtulma sansi varmi

Fatih özdemir
Fatih özdemir
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bölünmüş yol olmadığı halde girilmez olan sokağa hafif giris yaparak geri dönüş yaptığımız yerde bölünmüş yola girmiş gibi ceza yazılmış buna itiraz etmek istiyoruz nasıl bir dilekçe yazabiliriz acaba

Salih Köseoğlu
Salih Köseoğlu
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

10/12/2020 tarihinde ters yön cezası yemişim. Şimdi e devlette gördüm. Bana da itiraz dilekçesi gönderir misiniz

Suleyman
Suleyman
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Iyi günler Ahmet bey. 46_2H maddesi uyarınca fahri trafik müfettişi tarafından ceza yazıldığını e devlet sistemi üzerinden öğrendim ancak bana tebligat henüz gelmedi itiraz etmeyi düşünüyorum bana bu hususta itiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz,?

ibrahim
ibrahim
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,
Öncelikle vatandaşlara sunduğunuz bu yardım için teşekkür etmek istiyorum.
16.12.2020 tarihinde ara sokaklardan birine ters yönde girdiğim için 1228 Tl ceza geldi. Cezayı kesen kişi Fahri Trafik Müfettişi olarak geçiyor. Zaten o sokakta polis aracı ya da kamera yok. Bu durumda bunu kesen kişi hangi belgelerle bunu kanıtlıyor ? Fotoğraf çekmiş midir ? Bize gelen cezada hiç bir fotoğraf yok. O yüzden benim bu duruma göre en uygun itirazım oran için mi olur yoksa iptali için mi ? Ayrıca bu itiraz formunu nasıl gönderebiliyoruz, online olarak iletme imkanımız var mı yoksa bir şube yada kuruma mı gitmemiz gerekiyor ?

En son 1 ay önce tarafından ibrahim düzenlendi
tayfun yılmaz
tayfun yılmaz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler dilerim 22.11.2020 tarihinde ters yöne girdiğimden dolayı ceza yazılmış mobese kaydı ile 22.12.2020 tarihinde ceza evime ulastı ceza yediğim tarihte zorunlu olarak ters yöne girdim o tarihte kpss sınavı olduğu için ve sınava 10 dk kaldığı için sınava yetişmek için 40 mt mesafeli bir ara yoldan 4’lü yakarak gectim konu ile ilgili gerekli belge var cezaya itiraz etsem sonuç alabilir miyim genel olarak bir cevap yazarsanız sevinirim ve dilekçe örneği rica ediyorum ve genelde ters yön trafik cezaları iptali oluyormu mahkeme tarafından astırdığım kadar başvuru ücretsiz olumsuz bir cevap aldığımızda her hangi bir ücret ödeniyor mu mahkemeye ve… Devamını Oku »

Volkan
Volkan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

17/11/2020 tarihinde arkamdan emniyet şeridi cezası gelmiş durakta yolcuyu bırakıp şeride geçerken emniyet şeridi çizgisi üzerinden şeride girdim emniyete girdigim söylenemez 200 metre ilerde motoruna yaslanmış bi polis aracın fotografını çekti yanda plaka yazısı mevcut ticari araç şimdi buna itiraz edemiyomuyuz sonuç alabilceksem bir dilekçe örnegi rica etsem?

Mehmet Ali
Mehmet Ali
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Itiraz dilekçesi pdf atarmısınız teşekkür ederim

Enes yildirim
Enes yildirim
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Slm Ahmet bey 06.11.2020 tekrar aynı şekilde ters yön cezası geldi nedir bu anlayamadım habire ceza geliyor ben zengin iş adamı değilim ki az parada değil 1.228rele 2 sefer geldi 24.11.2020
Maşallah baba bank sandılar beni yhu

Enes yildirim
Enes yildirim
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Slm Ahmet bey ben 24.112020 de ters yön cezası yedim ve ben buna itiraz edebilirmiyim ve ters yöndür diye işaret bile yok ve ben ben park ettiğim yerde araç yanındaydım ve en fazla 20 dakika duymuşumdur ben buna eririz edeceğim nasıl olacak

Hidayet UÇAR
Hidayet UÇAR
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Örnek itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz ? Selamlar
..

Abdullah
Abdullah
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Slm ahmet bey geçtiğimiz gün ara caddeden ana yola çıkmaya hazırlanırken bekleme halindeyken, sağda park etmiş bir araç geri geri gelip ters istikamette aracıma vurdu. Tutanak tuttuk aramızda ve hasar dosyası açtırdım. Şimdi hata oranı sonucunu bekliyorum. Hata % yüz karşi tarafta fakat tutanakta eksik birşey varmıdır sonuç ne olabilir. Bu mağduriyetim olumlu sonuçlanır mı?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu