Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 132.00 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1228.00 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir. Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1228.00 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1228.00 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de anlatmak istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228.00 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1228.00 TL921 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-h ters yön cezası 2020

Binikiyüzyirmisekiz Lira ama ehliyet ceza puanı bulunmuyor.Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2h kusur oranı
46-2h kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2h trafik cezası itirazı
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1228.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1228.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3684 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.9 188 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 188 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
789 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
hakan kozan
hakan kozan
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

dilekçe

İskender
İskender
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Fahri trafik ihbarı sonucu ters yönden ihbar sonucu 1.228 TL ceza yazılmış e devlette gördüm bu cezaya nasıl itiraz edebilirim

Mustafa
Mustafa
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Araba yönü ters olarak park halinde 46/2h dan seyir halinde gibi ceza yazılmış nasıl itiraz edilebilir

Mustafa
Mustafa
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
28 gün önce

Doğru fakat ceza yazıldığı saatte araba park halinde seyir halinde değil 2 kez 1228 tl den 2500 tl aynı yerde farklı günlerde ceza yazılmış biraz art niyetli bir durum nasıl itiraz edebilirim şablon dilekçe konusunda yardımcı olabilirmisiniz odeyecekte gücüm yok

Arif
Arif
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Abi bugün ters yönden caddeye çıktım cadde de hizlandim polis fotoğrafımı cekti bide ben oraları pek bilmiyorum tarif üzerine döndüm trafik çok sıkışık durumdaydı levhalarada dikkat etmedim ceza gelirmi şayet gelirse itirazda bulunup cezayı sildire bilirmiyim yada nasıl bir yol izlemem gerekir bide örnek dilekçe gonderebilirmisiniz kolay gelsin.vereceginiz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim

En son 29 gün önce tarafından Arif düzenlendi
Mustafa
Mustafa
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
28 gün önce

Tesekkurler

Murat yildirim
Murat yildirim
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2h itiraz dilekçesi örneği gonderirmisiniz

Şafak Vural
Şafak Vural
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba. Ticari taksi sürücüsüyüm. Kullanıdığım aracın sahibine 46/2F maddesinden ceza yazdılar. Aracı benim kullandığım tarihte. 1)Önceki yorumlarınızı okudum. Ceza’ya ben sürücü olarak vekalet olmadan itiraz edemiyorum. Ama araç sahibinin de itiraz etmeyeceğini biliyorum. Bu durumda ne yapacağız? Diğer sürücü arkadaşlar gidip itiraz etmemi söylüyorlar.fakat araç sahibiyle hiç tanışmadım bile. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz? Vekalet örneği gönderebilir misiniz? Ticari Taksi için. 2) Kesilen cezada olay mahalli yanlış yazılmış. Önceki yazdıklarınıza istinaden usulen hata var. Esentepe Metro istasyonu önü demiş. Fakat olay Esenkent Metro istasyonuna gelmeden cevizli kavşağı çıkışında olmuştur. Fotoğraf yok. Esenkent metro istasyonunu gören 1 adet… Devamını Oku »

murat sipsak
murat sipsak
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

selam ters yon cezasi yedim.1228 tl. itiraz dilekce ornegi gonderebilirmisiniz

Kerim
Kerim
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
26 gün önce

Slm Ahmet bey ben sehll istasyonunda çalışıyorum benim motorum var yigenim motoru istedi verdim surdan dönüp gelicem dedi önümüzde göbek var istayonun göbeğin ilerisinde çevirme varmış
yigenim göbekten dönüp geldi oradan hiç bişey bilmedigimiz halde
1500 TL cezaa geldi bunu nasıl itiraz edebiliriz

En son 26 gün önce tarafından Kerim düzenlendi
Kadir
Kadir
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben terstöne girdim fakat tabela daha önceden gözukmuyourdu sokagın basina gelince yani tam dönülünce fark ediliyo bununla ilgili nasil itiraz dilekcesi hazirlarim acaba

LEVENT DEMİRHAN
LEVENT DEMİRHAN
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ,Sivil Fahri müfettiş tarafından plakama yazılmış ters şerit kullanma diye,
46-2h dilekçe örneği gönderilebilir misiniz teşekkürler

En son 30 gün önce tarafından LEVENT DEMİRHAN düzenlendi
Kaan
Kaan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bende dilekçe örneği alabilir miyim? Polis tek gidişli yolda, ve doğru tarafa gittiğim için ceza yazmış. Bu itirazımı kamera görüntüleri ile desteklersem nasıl bir sonuç alırım acaba? Teşekkürler

Nezir çevik
Nezir çevik
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 46/2-h itiraz dilekçesi gönderir misiniz?

B5er
B5er
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 46/2 H cezası için itiraz dilekçesi örneği gönderir misiniz?

ilhan kaya
ilhan kaya
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h 1228 tl ceza geldi itiraz dilekçesi gönderirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

Erdal Yıldız
Erdal Yıldız
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,
02.10.2020 saat 10.30 da noter de aracın satışını aldım. Ancak aynı gün saat 08.16 da aracı aldığım kişi ters yön ihlali yapmış. Bu ceza bana kesilmiş. 1228 tl. Şu an benim üzerimde görünüyor. Halbuki o saatte araç o kişinin üstünde. Kaldı ki o saatte noter bile açık değil. Böyle bir talihsiz durum. Lütfen dilekçeyi bana da gönderir misiniz.. Bir de önereceğiniz bir şey var mıdır?

Erdal YILDIZ
Erdal YILDIZ
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
Bana da 46/2H cezası gelmiş. Aracı devir aldığım gün gelmiş. Ama sabah 08.16 da yazılmış ceza. Yani benden önceki sahibine yazılması gerekiyordu bana yazılmış. Rica etsem dilekçeden bana da gönderebilir misiniz?
Çok teşekkürler

Yakup haluk başaran
Yakup haluk başaran
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2 h itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz

Abdurrahman
Abdurrahman
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 46-2h dilekçe örneği gönderilebilir misiniz teşekkürler

Bülent
Bülent
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 46/2-h itiraz dilekçesi gönderir misiniz?

Bülent
Bülent
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Evet

Tınaz
Tınaz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
Sola dönmek yasak ile ters yöne girmez cezası arasında nasıl bir ayrım yapılır

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu