Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 132 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1228 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir. Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1228 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1228 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de anlatmak istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1228 TL921 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-h ters yön cezası 2020

Binikiyüzyirmisekiz Lira ama ehliyet ceza puanı bulunmuyor.Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2h kusur oranı
46-2h kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2h trafik cezası itirazı
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1228 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1228 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3684 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.8 138 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 138 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
667 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mert kocaoğlu
Mert kocaoğlu
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçe örneği rica ediyorum

Halil
Halil
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bende dilekçe örneği istiyorum size zahmet maile ulaştırabilir misiniz teşekkürler. Birde bu dilekçeyi nereye teslim edeceğiz internetten başvuru oluyor mu nasıl yol izleyebiliriz teşekkürler.

Cenk
Cenk
27 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçe örneği rica ediyorum.

Bayram özsoy
Bayram özsoy
27 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçe gönderenilirmisiniz

Bayram özsoy
Bayram özsoy
27 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey Fahri trafik müfettişi aracıma ters yön cezası kesmiş tesadüfen edevlette arcımq ceza varmı diye bakarken fark ettim şöyle bi durum var ceza yazdıgını iddia ettiği yerde kamera yok kendi ellerinde de görüntü yok cezanın geçtiği adres CAD sok uyuşmuyor gibi

Ferhat
Ferhat
27 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Mahalle arasi ters yone girdim zabita arkadan foto cekti emniyete gonderdi napabilirim itiraz olarak?

BulentB
BulentB
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,

Çocuğumu acil hastaneye yetiştirmek için güvenlik şeridine girmiştim. Sanırım ceza 46/2-F tipi oluyor. (Sizce itiraz etsem kabul edilir mi) Şansımı denemek için 46/2-F itiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

BulentB
BulentB
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
27 gün önce

Teşekkürler

İsmail
İsmail
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneğini atabilir misiniz?

İsmailcan Kaya
İsmailcan Kaya
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba yazı için teşekkürler, 46/2 h dilekçe örneğini atabilir misiniz?

Seyfullah YETKİN
Seyfullah YETKİN
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ümraniye de navigasyona bakarken ters yola girdik ve yola girince polis olduğunu farkettik ve sokağın içinden başka bir sokağa girip ordan çıktık ve arkamızdan 3 ceza yazılmış ( 46/2H – 47/1-A / 46/2-G )sizce nasıl bir yol izleyebiliriz neye itiraz edebiliriz yardımcı olursanız çok seviniriz.

Seyfullah yetkin
Seyfullah yetkin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
28 gün önce

Hayir malesef

Seyfullah yetkin
Seyfullah yetkin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
28 gün önce

Dar bi sokak herhangi bir görüntü kaydi yok polis kafasina göre ugrastirmak için yazmış belli ki makas atmaktan bahsetmis yan yana iki araba girmez sokaga

Seyfullah yetkin
Seyfullah yetkin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
27 gün önce

Nasil açıklıyorsunuz bu durumu peki ne olabilir

Seyfullah YETKİN
Seyfullah YETKİN
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
26 gün önce

Nasıl itiraz edebiliriz süreci nasıl ilerletebiliriz.

Mehmet
Mehmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kolay gelsin . Örnek dilekçe yollaya bilirmisiniz. Teşekkürler

Süleyman
Süleyman
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ters yön cezası yedim her gün gittiğim yön hiç bir levha yok trafik polisi levhayı çalmışlar çoktan beri yok ama bu yol ters ve yarım saatte 36 kişi ye yazıldı nasıl itiraz edebiliriz

Hülya SERTEL
Hülya SERTEL
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h trafik cezası geldi yola çıkmadım mazot aldım sonrasında kamyona yol vermek için benzinligin girişine ilerledim. Polis görmüş. Bu sebeple ceza sonradan e devlete geldi

eren
eren
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h trafik cezası dilekçe örneğini atabilir misiniz

burçin
burçin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba dileklçe örnegi alabilirmiyim bende teşekkürler şimdiden

AYDIN
AYDIN
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 46-2h itiraz dilekçe örneğini gönderebilirmisiniz.
Ayrıca ters yönde herhangi bir kaza olmadı. Hertürlü bu ceza yazılıyormu kaza olmadan da?

Mehmet
Mehmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h trafik cezası dilekçe örneğini atabilir misiniz

İlker civelek
İlker civelek
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sokağımızda oturan bir genç ısrarla ters yönü kullanıyor. Uyaranlara ise küfür , hakaret ile dayılanıyor . Hukuken n’apaniliriz ??

Ahmet O. Esin
Ahmet O. Esin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h cezasına itiraz dilekçesi örneği göndermeniz ricası ile saygılarımı sunarım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu