Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 144.00 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1340.00 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir.

Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1340.00 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1340.00 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de belirtmek istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-h trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-h ters yön cezası 2021

Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2H BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2H KUSUR ORANI
46-2H KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2H TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.8 302 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 302 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
1K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mümtaz Çelik
Mümtaz Çelik
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ceza ayın 11. de yazılmış bana 25. de elime geçti itiraz edebilirmiyim

Emre C
Emre C
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler. Kendi şeridimde yol kapalı olduğundan tüm diğer araçlarla birlikte çok kısa bir mesafe ters yönden gitmek zorunda kaldım. Ceza yazılmış. Yolun kapalı olduğunu ispat etmem pek mümkün değil ama… Orada önlem alıp, trafiği düzenlemesi, akışı sağlaması gereken merciler pusuya yatıp izlemekle ve ceza yazmakla meşgullermiş. Trafiği regüle etmek, traikteki vatandaşa yardımcı olmak başkasının işi herhalde… Rica etsem dilekçe örneği gönderbilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Selahattin Günday
Selahattin Günday
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam kolay gelsin.e-devletten gördüğüm kadarıyla 46/2-h cezası yazılmış bana.Ama ben o tarihte veya daha önceki veya sonraki tarihlerde bahsi geçen ilin sınırları içinde bile bulunmadım.Hatta ikamet ettiğim ilin sınırlarından dışançrı bile çıkmadım.Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir? Çözümü nasıl olur? Şuan tebligatı bekliyorum mecburiyetten.

Altan
Altan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, yaşadığım yerden başka bir ilde, uzakta levha olmayan bir yerde 46/2-h’den haksız yere ceza aldığımı düşünüyorum. Orada uyarı levhası olmadığını nasıl ispatlayabilirim? Örnek dilekçe gönderirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Altan
Altan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Teşekkürler, itiraz dilekçesini gönderir misiniz? Fotoğraf ve video çekmem şu an mümkün görünmüyor. Çünkü ben İstanbul’dayım, olay Balıkesir’de olduğum sırada gerçekleşmiş. Şu an için gidebilmem de mümkün değil. Google maps’ten baktım tekrar ancak bunu delil olarak kabul edileceğini düşünmüyorum.

Erol yildirim
Erol yildirim
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h cezasini yazan fahri mufettisin delil sunması gerekmiyomu ya benisevmiyen biriyazdiysa bide ceza 23 .12.2019 gece0013te yaziĺmis yani o tarihte nerede olduğumu hatırlamam mümkün değil cezayı e devletten yeni gordum

Mehmet kılcı
Mehmet kılcı
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

462h itiraz dilekçe örneği

ilker
ilker
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba. ters yön cezası kesilmiş ancak bahsi geçen yolun ortasında bir ağaç var ve ağacın tam önünde sağdan gidiniz levhası var. sol tarafta ters yön levhası yok ve ağaçlı yolun uzunluğu 10 metre. itiraz sonucu ne olur? ters yön levhası olmadığından iptal edilebilir mi? örnek dilekçe gönderir misiniz? teşekkürler

ilker
ilker
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

ahmet bey teşekkür ederim cevabınız için rica etsem örnek dilekçe gönderebilir misiniz

Batu
Batu
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

50ccler için de bu durum gerçeli mi acaba? Ruhsatta motorlu bisiklet olarak geçiyor ceza yazılabilir mi?

COŞKUN
COŞKUN
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ters yön ihlalinin iptal edildiği emsal bir karar varmı,varsa gönderebilirmisiniz.ayrıca hangi şartlarda iptal edildiğine dair örnek karar varsa gönderebilirmisiniz.Teşekkür ederim.

alpay
alpay
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

engelli aracımla evimin önündeki otopark çıkarken mecburen sokaktan ters yönde gitmek zorunda kaldım ve gittiğim güzergah 20 metreyi geçmemektedir bundan dolayı ftm tarafından 46/2 h maddesinden ceza yazıldığını fark ettim ve bunun için itiraz etmek istiyorum.

En son 6 ay önce tarafından alpay düzenlendi
Emre
Emre
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba.

Bugün tesadüfen e-devlet’ten 46/2-h maddesinden dolayı ceza yediğimi farkettim. Hiç ters yöne girdiğimi hatırlamıyorum. Cezanın yazıldığı sokağa baktım, ara sokak. Sanırım fahri müfettiş yazmış. Fahri müfettişin ispatı var mı yok mu bilmiyorum, varsa bunu tebliğ kağıdı gelince mi öğreneceğiz? Müfettişin ispatı yoksa cezam iptal olur mu? Ve itiraz dilekçesini yollayabilir misiniz? Teşekkürler.

Onur
Onur
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Mobeselerin oldugu bir yerde yanlışlıkla ters yöne girdim. Daha ceza falan gelmedi. Merak ettiğim ceza kesin olarak gelir mi? Gelmeme ihtimali var mıdır? Ve bu ceza ayni yolda 5 dk arayla iki kere yazılabilir mi?

Ahmet
Ahmet
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba. Ben ters yöne girdim fakat tam tabela dibinde durdum ve geri çıktım. Fakat eds tabelanın dibinde fotoğrafımı çekmiş. Mahalle dedikodusu belki ama ters yöne girdiğimizde 7 metre kadar bir imtiyaz var diye biliyorum. Ayrıca itiraz dilekçenizi bekliyorum iyi günler iyi çalışmalar

Vedat
Vedat
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Itiraz dilekçesi örneği alabilir miyim

Elif
Elif
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

İtiraz dilekcesi alabilirmiyim

Sinan kütük
Sinan kütük
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2h cezaya masıl itiraz edebilirim

Semih
Semih
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selam Sürekli e devletime bakarim bu aksam bi anda 31.10.2019 tarihli bir ceza geldigini gordum ve ceza 1002 tl madde:46/2-h
Bankada odeme yapar gibi bakiyorum orada hicbisey yok. Bu nasi olablir bilginiz varmi ve itiraz dilekcesi bende rica edebilirmiyim? Tesekkurler

Sinan
Sinan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ters yonde ilerledigim yaziyor ceza makbuzunda ama oyle bisey yapmadigima eminim bu kadar buyuk meblaa cezalar insanlari bunaltior lutfen itiraz dilekcesini gonderirmisin mahkemeye vercem

Ali uçar
Ali uçar
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz, teşekkür ediyorum

Uğur üçtepe
Uğur üçtepe
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey trafik cezasına itiraz ettim sonucunu nasıl öğrenebilirim

İbrahim
İbrahim
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneği alabilirmiyim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu